הישג לירוקים: הכרייה בחולות סמר תוגבל

הפרקליטות השיבה לבית המשפט כי התוכנית שאושרה אפשרה כריית מיליון טונות חול בלבד. החברה להגנת הטבע מוסיפה להתנגד לכל כרייה בסמר

החברה שזכתה במכרז לכריית חולות סמר שבערבה תוכל לכרות חול רק באחד המתחמים במקום, ובכמות קטנה מזו שהיא דורשת. כך עולה מתגובת פרקליטות מחוז הדרום לעתירה נגד תוכנית כריית החולות שהוגשה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

את העתירה הגישה בחודש אוקטובר האחרון קבוצת תושבים בערבה, באמצעות הקליניקה לצדק סביבתי באוניברסיטת תל אביב ובשיתוף עמותת "אדם טבע ודין". בעתירה נטען שלחברה שזכתה במכרז לכריית החולות, אליקים בן ארי, ניתן אישור לכרות חול בכמות גדולה יותר ממיליון הטונות שאושרו בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

חברת אליקים בן ארי, שכבר החלה בעבודות הכרייה בשטח, הצטרפה כמשיבה לעתירה וטענה שהתוכנית שאושרה במוסדות התכנון לא הגבילה את כמות החול שמותר לכרות למיליון טונות בלבד, אלא מאפשרת לה למצות את כל חומר הגלם הנמצא באתר הדיונות. משמעות טענתה, אם תתקבל, היא פגיעה נרחבת בחולות של סמר.

הפגנה בחולות, בשבוע שעבר.חלק מארגוני הסביבה מתנגדים גם לכרייה בהיקף מצומצם ויוסיפו להפגיןאלי הרשקוביץ

אולם בתגובה לדרישה של חברת אליקים בן ארי, הבהירה בשבוע שעבר המדינה כי התוכנית לכריית חול בסמר, שאושרה במוסדות התכנון, מאפשרת כריית מיליון טונות של חול בלבד. מדובר בכריית חול בשטח שחולק למגרשים א' עד ה', כשהעבודות שמבוצעות כיום נעשות במגרש ג'. המדינה ציינה בתגובתה שבעבר כבר בוצעה כרייה במגרשים א' וב', ונכרו בהם 250 אלף טונות. לכן כעת מותר לקבלן לכרות עוד 750 אלף טונות.

על-פי עמותת "אדם טבע ודין" משמעות עמדה זו של המדינה היא שהקבלן יוכל לכרות חול רק במגרש ג', שבו יש את כל כמות החול שאותה מאפשרת התוכנית לנצל. לאחר מכן לא ניתן יהיה לכרות במגרשים נוספים, ובכך תצטמצם הפגיעה בדיונות רק למתחם אחד. מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין", עו"ד עמית ברכה, אמר כי "היום מסתיים המאבק על החולות בהישג משפטי וסביבתי שבמסגרתו המדינה מתחייבת להותיר את רוב חולות סמר מוגנים מפני כרייה". ברכה הוסיף כי בכוונתו "לדרוש ביחד עם התושבים מבית המשפט לתת תוקף של פסק דין להתחייבות המדינה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

יש לציין כי לפני שבועיים טען מינהל מקרקעי ישראל שהציע לארגונים הסביבתיים פשרה שעל פיה יבוצעו עבודות כרייה בחולות סמר רק במגרש ג', אך אחרי שהצעתו נדחתה הוא אישר כרייה גם במגרש נוסף. מתגובת המדינה לבית המשפט משתמע שלמעשה לא היה מדובר בפשרה משום שהכרייה מוגבלת מראש רק למגרש אחד.

אנשי החברה להגנת הטבע ומגמה ירוקה מוסיפים להתנגד לכל כרייה בסמר, והודיעו כי ימשיכו לנהל בחולות משמרות מחאה. היום צפויה החברה להגנת הטבע לכנס ישיבת הנהלה בחולות סמר להפגנת תמיכה במוחים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 14
  זו לא הישג לירקוים, זו הישג לכל אזרחי המדינה!
 2. 13
  כל הכבוד לפעילים בשטח שנמצאים שם ונלחמים, מחזק את ידיכם, הלוואי והייתי יכול להצרף !
 3. 12
  מציע שנמתין לסוף הסיפור ואז נכריז על הישג או כשלון

  כל יום מודיעים על משהו אחר
  נמאס לי לחיות בפחד !

 4. 11
  תשובה ל - 7

  לצערי, לא הבנת את הכתבה - החברה להגנת הטבע אינה מקבלת את הפשרה וממשיכה להיאבק בכרייה

 5. 10
  קשה לחשוד בי בחיבוק עצים - אבל לעניות דעתי הכריה בסמר אדיוטית מאין כמותה. לא זו בלבד שיש להפסיקה, יש לחקור היטב כיצד אושרה מלכתחילה. ומדוע בדיוק.

  קשה לחשוד בי בחיבוק עצים - אבל לעניות דעתי הכריה בסמר אדיוטית מאין כמותה. לא זו בלבד שיש להפסיקה, יש לחקור היטב כיצד אושרה מלכתחילה. ומדוע בדיוק.

 6. 9
  החברה להגנת הטבע תומכת תבעצמה

  התושבים היו בעד הפשרה, שבסוף הושגה על ידי אט"ד בעתירה משפטית. מה ההבדל לא ברור לי.
  ומר כתב- שכחת גם שב"פשרה" (כאילו לירוקים היה על מה להתפשר...) היו מכרזיזים על כל שאר השטח כעל שמורת טבע, וגם על השמורה המאושרת ליד היו מכריזים. עכשיו נישאר עם שמורת טבע מאושרת בלבד (ללא אכיפה) ועם חלקות שעדיין מוגדרות שמיועדות לכרייה ובטח שלא מוגנות מעתה ועד עולם!

  החברה להגנת הטבע בגדה בכל מי שנרשם למאבק הזה- היא רוצה להיות צודקת, לא להציל את הדיונה.

 7. 8
  כבוד לנאבקים
 8. 7
  התקפלות פחדנית של החברה להגנת הטבע
 9. 6
  בא קבלן מבקש מיליון קוב. מפשרים על חצי. פטנט

  שיטה שהתמימים של חברה להגנת התחת לא מפצחים.

 10. 5
  בשורה התחתונה יוציאו חול באלפי משאיות. בושה למאבק
  1. בשורה התחתונה מרבית הדיונה תישמר

   יש מי שבוחר, כמוך, לראות רק את חצי הכוס הריקה.
   מאבק כושל הוא כזה שלא השיג דבר -
   וזה ממש לא המקרה כאן. להיפך - עיקר הדיונה לא תיפגע.
   אז במקום לתת קרדיט לאנשים שמקריבים כל כך הרבה מזמנם הפרטי כדי להילחם על משאבי הטבע הציבוריים, אפשר פשוט לטקבק "מאבק כושל". כמה קל ונוח.
   גיבור מקלדת.

 11. 4
  יישר כח - בהצלחה במאבק לשמירה על הדיונה של סמר!
 12. 3
  הישג יפה אך צריך לאסור כל כרייה גם אם רק באיזור ג'!
 13. 2
  "משתמע שלמעשה לא היה מדובר בפשרה משום שהכרייה מוגבלת מראש רק למגרש אחד"

  כך גם מתנהלת הקצאת תקציב הממשלה והביטחון. מציגים תג מחיר גבוה למראית עין ומציגים את ההתקפלות כפשרה. ובמילים פשוטות, מנהלים משא ומתן שאינו בתום לב!

 14. 1
  זה לא הישג זו כניעה!

  כרייה של הדיונה איננה הישג אלא כניעה מבישה!
  אסור להתפשר, אין הצדקה לכריית החול באזור.

  1. נראה שלא הבנת את הכתבה

   ציטוט מהכתבה:
   "בעתירה נטען שלחברה שזכתה במכרז לכריית החולות, אליקים בן ארי, ניתן אישור לכרות חול בכמות גדולה יותר ממיליון הטונות שאושרו בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה"
   עכשיו הפרקליטות טוענת שהקבלן לא יוכל לכרות חול בכמות כזו והמשמעות היא שרק חלק מסוים ייפגע והשאר יינצל.
   ההצלה של רוב הדיונה אין משמעותה הסכמה לכריית החלק שנותר