תעלומה בת 3,400 שנה: מי שרף את הארמון בתל חצור

ארמון כנעני שרוף ומזון מפוחם שנחשפו באתר מעוררים מחלוקת בין ארכיאולוגים בשאלה מי אחראי לחורבן: יהושע בן נון או מרד פנימי

קירות מפויחים, לבנים שבערו והתקשו בחום, תקרה שקרסה וקורות שרופות מעץ ארז הלבנון; האבנים בגן הלאומי תל חצור חושפות בעונת החפירות הזו פרק נוסף ומסעיר בסיפורן.

משלחת ארכיאולוגים מהאוניברסיטה העברית, בראשות הפרופסור אמנון בן-תור והד"ר שרון צוקרמן, חשפה לאחרונה ארמון חרוך שבמחסניו ממצאים נדירים - כדים בני 3,400 שנה ובהם תבואה שרופה. כל אלו מגבירים את ביטחון החופרים בסיפור המקראי על כיבוש וחורבן חצור הכנענית, העיר החשובה בארץ עד נפילתה במחצית המאה ה-13 לפנה"ס.

העיר היתה אחד היישובים החשובים לאורך הקשת הפורייה, עמדה בקשרי מסחר עם ערי בבל וסוריה, ואליה נשלחו כמויות גדולות של בדיל לתעשיית הברונזה. את החפירות המשמעותיות בחצור הוביל בשנות ה-50 וה-60 יגאל ידין, שהיה מחשובי הארכיאולוגים בישראל הצעירה ושאחראי גם לתגליות חשובות במצדה, מגידו ועוד. חפירות אלו הציבו את התל בקדמת הארכיאולוגיה העולמית והמקראית והקנו לאתר מעמד של אתר מורשת עולמית, לצד התלים המקראיים במגידו ובבאר שבע.

מבנה הענק שהתגלה הוא למעשה הארמון השני שנחשף בתל חצור. בניגוד לארמון השוכן בעיר העליונה שהיה על פי הערכות מתחם טקסי, החופרים מאמינים כי הארמון ה"חדש" שימש לצרכים אדמיניסטרטיביים. הוא ניצב בשולי העיר, שהתפרשה על פני כ-800 דונמים והיתה בית לכ-20-18 אלף איש.

לפי המקרא, חורבנה של חצור הכנענית היה אירוע מכונן בכיבוש הארץ בהנהגתו של יהושע בן-נון, כפי שמופיע בספר יהושע (פרק י"א, פסוק י'-י"א): "וַיָּשָׁב יְהוֹשֻׁעַ בָּעֵת הַהִיא, וַיִּלְכֹּד אֶת-חָצוֹר, וְאֶת-מַלְכָּהּ, הִכָּה בֶחָרֶב: כִּי-חָצוֹר לְפָנִים--הִיא, רֹאשׁ כָּל-הַמַּמְלָכוֹת הָאֵלֶּה. וַיַּכּוּ אֶת-כָּל-הַנֶּפֶשׁ אֲשֶׁר-בָּהּ לְפִי-חֶרֶב, הַחֲרֵם--לֹא נוֹתַר, כָּל-נְשָׁמָה; וְאֶת-חָצוֹר, שָׂרַף בָּאֵשׁ".

מהנכתב בהמשך ניתן ללמוד כי מפלתה של העיר איפשרה את התיישבות בני ישראל מהערבה ועד החרמון (פס' ט"ז- י"ז): וַיִּקַּח יְהוֹשֻׁעַ אֶת-כָּל-הָאָרֶץ הַזֹּאת, הָהָר וְאֶת-כָּל-הַנֶּגֶב וְאֵת כָּל-אֶרֶץ הַגֹּשֶׁן, וְאֶת-הַשְּׁפֵלָה, וְאֶת-הָעֲרָבָה; וְאֶת-הַר יִשְׂרָאֵל, וּשְׁפֵלָתֹה. מִן-הָהָר הֶחָלָק, הָעוֹלֶה שֵׂעִיר, וְעַד-בַּעַל גָּד בְּבִקְעַת הַלְּבָנוֹן, תַּחַת הַר-חֶרְמוֹן.

בשל חשיבות המקום, תל חצור הוכרז בעבר כאתר מורשת עולמית. הארמון החל להיחשף כבר בשנות ה-90'. בתחילה לא היה ברור מהו אותו מבנה, אך ככל שהתקדמו החפירות עלה כי מדובר במבנה מונומנטאלי; יש בו אבנים גדולות מסותתות ובקירות משולבים קורות של ארזי הלבנון. "זו ללא ספק בנייה מלכותית. זה לא מבנה פשוט, לא מבנה מגורים", מסבירה צוקרמן. לפי בדיקות שונות, בזמן השריפה עלו מידות החום בארמון לכ-1,300 מעלות. לכך תרמו העץ שהיה משולב במבנה, כמויות שמן שאוחסנו בתוכו ורוחות חזקות.

הכדים השרופים נמצאו במחסני המבנה הגדול. "זהו ממצא מרגש מאוד, נדיר ולא רגיל", אמר ל'הארץ', בן-תור, שחופר בתל חצור מאז שנת 1958, שנתיים לאחר שהגיעה לראשונה למקום משלחת של הפרופסור יגאל ידין. חשיפת 13 הכדים (פיתסים) שנפחם כ-500 ליטר כל אחד, היוותה את שיאה של עונת החפירות הנוכחית. לדברי בן-תור, זרעי הדגנים נשרפו, אבל אפשר לתארך אותם בתארון פחמן 14 - וכך לתארך את השריפה."הארכיאולוגיה של ארץ-ישראל נולדה מתוך ניסיון לעמת ולאמת את הסיפור המקראי עם השטח. אם היה בחצור חורבן אדיר, הגענו לחורבן הזה: שריפה שהפכה את הלבנים לבטון והתיכה כלי חרס", קובע בן-תור שמסיק כי חורבן חצור "נעשה על ידי נוודים ונוודים למחצה שאחר כך יקראו ישראלים".

אל ההנחה הזו הגיע בן-תור לאחר ששלל אפשרויות אחרות, בהן אפשרות שמצרים, פלשתים או יושבי עיר אחרת החריבו את חצור. ואולם, יש להניח שחלק מהארכיאולוגים הישראלים לא יסכימו עם הפרשנות.

הוויכוח שמסעיר את הארכיאולוגיה הישראלית בעשורים האחרונים נוגע לשימוש בטקסט המקראי לפירוש ממצאים ארכיאולוגים. על הגישה הקלאסית, אליה משתייך בן-תור, חולקים אנשי הגישה הרוויזיוניסטית, שהמוכר שבהם הוא פרופ' ישראל פינקלשטיין מאוניברסיטת תל אביב. הם רואים בתנ"ך טקסט שמשרת צרכים פוליטיים ופולחניים של זמננו יותר מאשר ספר היסטוריה שמתאר את מה שהתרחש במציאות. 

בין שתי האסכולות, ד"ר צוקרמן מעלה תיאוריה שונה ומייחסת את חורבנה של העיר למתחים פנימיים שרחשו בתוך העיר. לדבריה "עולה כי יש פער של כ-150-100 שנה בין חורבנה של חצור לבין התיישבות בני ישראל. מי שהרס את העיר עזב אותה, ורק מאוחר יותר התיישבו בה בני ישראל".

לדבריה, "חורבן חצור היה סופו של תהליך; חלק מהמבנים הציבוריים ננטשו קודם לחורבן, חלקים ממבנים נעקרו ובסוף לא היה כאן שליט", היא טוענת. "ממה שמצאתי עולה כי השליטים, האליטות, השקיעו בבניה אדירה ובהשגה של עושר גדול מאד שבא על חשבון התושבים פשוטי העם. אותם פשוטי עם ששילמו מסים ובנו את העיר, שילמו את מחיר האדרת השליטים".

צוקרמן מצאה עדויות לחורבן רק במבנים ציבוריים. היא מספרת שחפרה לפני שנתיים בבית מגורים בעיר התחתית בו לא ניכרו סימני שריפה ואפילו נראה כי דיירי הבית הספיקו לאטום אותו בטרם עזבו. "ההבדל בין החורבן האדיר הממוקד במבנים ציבוריים לבין נטישה מסודרת של פשוטי העם אומר שיש כאן סיפור אחר מסיפור של כיבוש".

הארכיאולוגים מעריכים כי הממצאים יאפשרו לשרטט את תוכנית העיר וללמוד על אורח החיים בה במאות ה-13 ו-14 לפני הספירה. אבל לפני שיוכלו לעשות זאת, הכדים שנחשפו יועברו למעבדות שימור ושיקום, והמבנה העצום ישוב ויכוסה בחול, עד לעונת החפירות הבאה. 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 46
  נראה לכם שיהושע בן נון ישחט את כל אנשי חצור ולא ינתץ את הפסילים?
 2. 45
  לתגובה של "הפפיון של ורטר"

  כמובן, רק היהודים כובשים ומתנחלים. כל השאר הם צדיקים מסכנים שגורשו מנחלתם.
  כדאי שתלמד קצת היסטוריה איך כבשו המוסלמים את ארץ ישראל מהביזנטים שכבשוה מידי הישראלים (כשעוד קראו להם סתם רומאים).
  אם תלמד היסטוריה, תגלה גם שמי שישב פה לפני אנשי חצור לא היה צדיק.

 3. 44
  רשות הטבע לא מסוגלת לנהל אתרים כמו חצור
 4. 43
  הפרופ' יגאל ידין מתהפך בודאי בקיברו מחכמת תלמידיו. את תל חצור חפר -

  הפרופ. יגאל ידין שנחשב לגדול הארכיאולוגים שקמו לנו (מצדה) .מענין למה בכירי הארכיאולוגים,מתלמידיו, לא נשמעים בסוגיה חשובה כל כך.

  9

 5. 42
  אגב גם את גילו של שמעון פ' מתארכים באמצעות פחמן 14
 6. 41
  מקור לגאווה! הישראלים, כמו יתר העמים, הם צאצאי שבטי ברברים.

  פעם הישראלים ידעו להילחם כמו שצריך, כמו כל שכניהם... מאז צריך אישור מטכ"ל, מוסד, שב"כ, פרקליטות המדינה והאגודה לזכויות הקוף לכל סיכול ממוקד...
  הם בוודאי ידעו לטבוח לא פחות מהברברים הערבים שזרעו בארץ ובמזרח התיכון בכלל הרס וחורבן עצומים בכיבוש של 630 ואילך...
  איך שסטנדרטים משתנים... אבל אצל שכינינו בסוריה ושכינינו ששוחטים תינוקות באיתמר נראה שהסטנדרטים לא השתנו הרבה... איך זה??

  1. "מקור לגאווה!", מי שמעריץ ומציע כאידיאל לאומי את האכזריות של המשטר הסורי ומפגעי איתמר יכול פשוט להתאסלם ולהתנדב לאל-קאעידה...
 7. 40
  מי שאחראי לחורבן הזה ולחורבנים האחרים שהיו לנו זה תמיד הקנאים הדתיים

  אל תחפשו שום דבר אחר. דת תמיד מביאה שנאה מוות וחורבן

 8. 39
  מקום מדהים ואנשים עוד יותר

  פרופ' בו-תור ושרון עושים עבודה מדהימה במקום חשוב.

  שמח שנפלה בחלקי הזכות לעבוד עימם לפני הרבה שנים וללמוד מהם המון.

  שני ריבועים בשתי עונות והמון חרסים למיין

  רק בריאות

 9. 38
  מאות תגליות שתומכות בהיסטורית המקרא אומרות חד משמעית היה ונברא!!! אמת לאמיתה, התל אביבים אוכלים את הלב
 10. 37
  צוקרמן חמודה, אבל תאוריית "המחאה החברתית" לא מחזיקה אפילו אוויר
 11. 36
  אךךך,, הארץ ,,, איך אתם אוהבים את המילה "מחלוקת" לדעתי בלי המילה הזאת אף כתבה לא מאושרת.....

  :))))))
  אנחנו יהודים אוהבים את המדינה שלנו!!!!!!!

  1. וגם לא לשכוח "פעיל שלום" כינוי ידוע לבוגד ו"נער פלשתיני" (בדיווחים על מחבלים ערביים בני 19 ועשרה חודשים)
 12. 35
  נראה שהדוקטור צוקרמן חייב להיות מיוחד, סתם פרשנות לאור המקרא, זה מיושן ולא מוכר...
  1. אם היית טורח לקרוא היית מגלה שד"ר צוקרמן היא אשה ולא גבר

   אבל למה לטרוח ולקרוא כשאפשר לכתוב טוקבק?

 13. 34
  אל תבלבלו את שלמה זנד וכנופייתו עם עובדות היסטוריות וארכאולוגיות...
 14. 33
  נו - שלמה זנד מכחיש את קיום העם היהודי בימינו, וחבריו ה"ארכיאולוגים" מכחישים מראש, בהתעלם מכל ממצא, את ההיסטוריה היהודית העתיקה... מה נעשה.

  נו - שלמה זנד מכחיש את קיום העם היהודי בימינו, וחבריו ה"ארכיאולוגים" מכחישים מראש, בהתעלם מכל ממצא, את ההיסטוריה היהודית העתיקה... מה נעשה.

  1. מודרפליץ, אם היית טורח לקרוא,אז דווקא היית מגלה שזנד איננו מכחיש את קיומו של עמינו בימינו, אלא טוען כי הוא הובנה בעבר הלא רחוק על ידי בעלי עניין. אם היית טורח לקרוא קצת מאמרים של אותם ארכיאולוגים, היית יודע שישנה מודיפיקציה של הכתוב במקרא (כך גם על ידי ארכיאולוגים שמרנים רק באופן פחות גורף) ולא כל ההיסטוריה העתיקה של העברים כפי שהיא מתוארת במקרא נשללת, אך מה לך ולקריאה...
 15. 32
  קצת, אבל קצת כבוד למסורת אבותנו

  לפי המסורת שלנו, שנשמרת כבר אלפי שנים, כיבוש יהושע היה לפני כ-3,300 שנה.
  ממש כך.
  עשו חשבון פשוט מימינו דרך שנות החורבן (1,963), דרך השנים בהם עמדו בתי המקדש על תילם (420 + 410), השנים שבין שני בתי המקדש (70) השנים מהכנסיה לארץ ועד לבניין בית המקדש (440) - והנה לכם כ-3,300 שנה.
  אז אפשר להגיד שהתנך לא מעניין, והשכל אגדות עם - אבל מום מה הרגדה הזאת מסתדרת לא רע עם הממצאים.
  ותוסיפו לממצאים אלה את המזבח בהר עיבל - וכבר אתם עוברים מפרק לפרק בספר יהושע ורואים שמה שכתוב אכן היה.

  1. ד"ר צוקרמן שחוקרת את האתר מסבירה שקיים פער של 100-150 שנה בין הכיבוש לחורבן חצור
  2. אתה לוגיקן ענק! אם אתה כך מאדיר את הארכיאולוגיה וטוען שהיא הסמכות לקביעת ממצאים ותיארוכם, אז אותה ארכיאולוגיה, בניגוד למסורת אבותינו, קובעת כי העולם איננו בן כ-6000 שנה וגם קובעת (לעת עתה) כי לא היה מבול כפי שמתואר בספר בראשית. מה כל האמור לעיל גורם לתיזה שלך?
 16. 31
  מסתמן מחפירות שנערכו שהסיבה היא קצר חשמלי
 17. 30
  לשיטת הוקינג תל צור נחרב לפני מיליארדי שנים חחחחח
 18. 29
  שפוי

  עוד הוכחה לכיבוש! זו הייתה עיר בלסטינית!

 19. 28
  שרון, את כנראה צודקת
 20. 27
  הישראלים הם אותם פשוטי העם שהתמרדו כנגד האצילים
 21. 26
  אבל כתוב גם, לגבי תקופה מאוחרת יותר: "כִּי שָׁלוֹם, בֵּין יָבִין מֶלֶךְ-חָצוֹר, וּבֵין, בֵּית חֶבֶר הַקֵּינִי" (שופטים ד). שרף? לא שרף? ואיך מה שנכתב כי נכבש בחלק הראשון של יהושע נכתב כי לא נכבש בסוף הספר? לא בדיוק המקור ההיסטורי המהימן ביותר.
  1. יבין מלך חצור הוא שם שושלתי כמו פרעה במצרים

   ולראיה ההמשך של חצור , עיר שהתגלתה בלבנון של ימנו שאף היא נקראת חצור..

  2. זו התגובה הכי חשובה בדף הזה!
  3. ראול, אם העברים כבשו את העיר, טבחו את תושבייה ושרפו אותה איך השושלת החצורית המשיכה להתקיים? העיר דילגה ללבנון יחד עם בני המשפחה השלטת?
 22. 25
  די מבין לראות אנשי מדע נתקלים בממצאים ומנסים עקם אותם

  "ממה שמצאתי עולה כי השליטים, האליטות, השקיעו בבניה אדירה ובהשגה של עושר גדול מאד שבא על חשבון התושבים פשוטי העם. אותם פשוטי עם ששילמו מסים ובנו את העיר, שילמו את מחיר האדרת השליטים". סליחה, גברתי הארכיאולוגית, אבל בימי קדם לא ביודק פעלו לפי התיאוריות של מארקס או אנגל. כן, שליטים רדו בבני עמם, וככה זה היה.
  אגבף ימי קדם אלה נמשכים עד ימינו אנו. יש לך מושג מי בנה את צפון קוריאה? טהרן? נסיכיות המפרץ?

  1. נו אז אתה מסכים עם הקביעה? או רק מבלבל את הביצים?
 23. 24
  והארכיאולוגיה עצמה כלי פוליטי עוצמתי לא פחות מהתנ"ך

  "ממה שמצאתי עולה כי השליטים, האליטות, השקיעו בבניה אדירה ובהשגה של עושר גדול מאד שבא על חשבון התושבים פשוטי העם. אותם פשוטי עם ששילמו מסים ובנו את העיר, שילמו את מחיר האדרת השליטים".

  מילא שתמיד טוב לשמוע שהעשירים אוכלים אותה בסוף לפי ההיסטוריה - זה דעה פוליטית עכשווית. לפני המחאה איש לא התנסח ככה.

 24. 23
  לא חשוב מי הצית מי שאשמים הם אלי ישי ונתניהו וגם שטייניץ אשם
  1. טעית, הסמול עוכר ישראל אשם
 25. 22
  נו, זה ממש ברור - ה-מ-ת-נ-ח-ל-י-ם !!! רק הם מסוגלים והם עשו את זה בסיוע ישיר של ביבי!!!!!!
 26. 21
  תשאלו את הפלשתינאים - הם חיים על האדמה הזו כבר כ-7,000 שנה. זה ידוע. תשאלו את טאוויל פאדיחה, הוא יסביר לכם.
 27. 20
  נחושים בשם ארכיאולוגיה. הבחור מתל אביב בטח יכיח שמתנחלים עשו את זה... מה שדי סביר
 28. 19
  הסמול שרף
 29. 18
  הקונספציה של פינקלשטיין והאידיוט השני שאומר שאיןעם ישראל

  גם אם ימצאו את עצמות משה ויהושוע וכתבים מהתקופה הם יכתבו ויחשבו אותו הדבר בדומה להבדיל מלחמת יוםכיפור

  1. חביבי, הם דתיים באמונתם לא פחות מהחרדים
 30. 17
  חבל! צוות חופרים אינטליגנטי שלא נזקק באמת לרכב על גל המחאה החברתית .

  השלב הבא יהיה לרמוז שמדובר בממצא המתיישב עם אי שקט חברתי ומחאה מעמדית שהגיע לכדי מעשי יאוש של הצתה עצמית בסמיכות למבני ציבור וכל זאת כדי לעורר את מעמד הביניים הכנעני לדרוש צדק חברתי תחת הסיסמה ח' זה חצור .מעניין אם בחפירות תימצא גם מהדורת הטין של "ידיעות חצור" הקובעת כי אין ספק כי מדובר בהצתה עצמית שיצאה מכלל שליטה ושרפה אגף שלם בארמון.

  1. הרעיונות האלה נידונים במחקר כבר שנים אחדות, כך שאין כאן פופוליזם.

   אם הם מקבלים כיום מימד אקטואלי, יש להאשים את מציאות - לא את המדענים.

 31. 16
  תשאלו את פרס , בטוח היה שם !
  1. לא יכול להיות. פרס נולד ב1923. זה הרבה אחרי
 32. 15
  כמעט הזוי לחשוב שנוודים לא מאורגנים החריבו את העיר !!

  סביר יותר שהעיר נחרבה במסגרת מלחמה בין ערי מדינה אחרים או אף על ידי המצרים. החלק הזה בתנ"ך עדיין אינו מבטא תיאור הסטורי אלא יותר שימוש במאורעות העבר להאדרת הסיפור המקראי בדיוק כמו הסיפור על בניית הפרמידות.

  1. למדת לקרוא? האפשרויות שהעלית נחקרו ונשללו
  2. אתה ממש היסטוריון דגול, אלון... "הזוי", אתה אומר.....
  3. פרופ' פינקלשטיין הוא מן אידיוט. הייתי רוצה שיסביר לנו איך בדיוק ידעו אלה שכתבו את התנ"ך ואלה שערכו אותו שחצור נשרפה
  4. אין בתנ"ך שום התייחסות לבניית הפירמידות.
  5. מלחמת כיבוש אינה מלחמת השמד ולעם כובש יש עניין בהפעלת המסגרת הארגונית למיסוי וכ"ב אבל העמים הנוודים מסוכסכים עם יושבי הקבע באופן תמידי ואינם נדרשים למבני הממשל והממלכה
 33. 14
  מרתק

  תודה לפרופסור בן תור ושאר העושים במלאכה

 34. 13
  בעבר הרחוק בני אדם היו אכזריים. וכיום הדתיים ,חרדים ומוסלמים, רוצים להחזיר אותנו לימים הרעים של פעם.

  והם אומרים אפילו ''חדש ימינו כקדם'' . כלומר איזה מלך מגלומן שישלוט על כולם ביד קשה ובאכזריות.

 35. 12
  שפו לבן תור . אחריו מי שיבוא יתן שתיים שלוש נקישות עם המקל וימצא ארכיון מפואר

  ככה זה בחיים
  חם שם בחצור

 36. 11
  מסתבר שאפילו אז מערכת הכיבוי לא פעלה כראוי...
 37. 10
  הטבעת מתהדקת סביב הפינקלשטיינים
 38. 9
  טוב שיכסו בחול ש

  שלא יחבלו החברה שקוראים לעצמם חרדים בממצאים חשובים אלו.

 39. 8
  סביר כי אמנון צודק הפעם רק שבטים נוודים יהרסו באופן ונדלי כל כך - שכן טרם למדו להנות מהיתרונות שיש במבני הממשל והמלוכה ו
 40. 7
  ביג דיל - כולה שריפת חמץ...
 41. 6
  בקיצור, לאף אחד מהחוקרים המלומדים אין שמץ של מושג מה גרם לחורבן חצור

  אולי עדיף שישקיעו את מרצם בנסיון לשחזר על סמך ממצאיהם כיצד חיו תושבי העיר ופחות בנסיונות להוכיח או להפריך את התנ"ך.

  1. בן-תור רואה בעיני רוחו את כיבוש כנען כי הוא יודע שהתקציבים השמנים לחפירות באים מימין. צוקרמן מראה שהיה מרד של תושבי העיר באוליגרכיה ואחריו נטישה של האתר. אני מציע שתושבי העיר התגיירו והתחילו ללמוד תורה במקום לעבוד ואז הכלכלה קרסה.
 42. 5
  שאלת תם: מדוע חוזרים ומכסים את המבנה בחול, עד לעונת החפירות הבאה?
  1. כי אין תקציב שימור/שיחזור ומפחדים מונדלים ומגנבי עתיקות
  2. כדי למנוע ונדליזם של שודדי עתיקות ושל פסיכופטים דתיים
  3. תתביישי לך, תגובה מגעילה ...
  4. כדי שהערבים, מכחישי השואה ומכחישי ההיסטוריה היהודית ומפברקי ההיסטוריה ה"פלשתינית", לא יחבלו באתר הארכיאולוגי.
  5. יערה הנאורה, מה ההבדל ביניך לבין סתם גזען?
 43. 4
  אז ככה ניראה בקרוב איך עם הגאונים לא לומד מהניסיון של עצמו

  "ממה שמצאתי עולה כי השליטים, האליטות, השקיעו בבניה אדירה ובהשגה של עושר גדול מאד שבא על חשבון התושבים פשוטי העם. אותם פשוטי עם ששילמו מסים ובנו את העיר, שילמו את מחיר האדרת השליטים".

  1. אז מה שנהיה קומוניסטים מזוהמים במקום? 44. 3
  נראה היה מגניב לחיות בתקופה הזאת .העצים היו עצים אגם החולה היה מלא בחיות בר ,הרי הגליל היו מלאים בעצים וגם הרמה .אריות נמרים דובים ומה לא .עדיף מכביש 6 לא ?
  1. השכנים נשארו אותם שכנים ;)
  2. ולהיות צמיתים של איזה מלך מקומי, לאבד 7 מתוך 10 ילדים ולמות בגיל 35 מדלקת ריאות.
 45. 2
  זה מאמר על ארכיאולוגיה או על החברה בת זמננו?

  "השליטים...השקיעו בבניה אדירה ובהשגה של עושר גדול מאד שבא על חשבון התושבים פשוטי העם..." ואידך זיל גמור

  1. זו דמגוגיה

   כך יהיה לך יותר קל להסכים עם שיטת הפינקלשטיינים...

 46. 1
  התשובה :האוהדים של הפועל
  1. כותרת אלטרנטיבית לכתבה בעיתון הארץ : "היהודים - כבר אלפי שנים כובשים ומתנחלים"