הזוכים בפרס וולף: מדען שפיתח זן תירס חדש ומדען פורץ דרך ברפואה

שמונה מדענים מארבע מדינות, אך לא מישראל, הוכרזו היום כזוכים בפרס וולף, הפרס המדעי היוקרתי ביותר שמוענק בישראל

שר החינוך, גדעון סער, הכריז היום על שמונת זוכי פרס וולף ל-2013. בין הזוכים מדען שפיתח תירס עתיר בחלבון וכימאי שפרץ את הדרך לפיתוח תרופות בשחרור מושהה. הזוכים מתחום המדעים ואמנויות מגיעים מארבע מדינות: ארה"ב, גרמניה, אוסטריה ופורטוגל, אך השנה לא זכה אף ישראלי. כשליש מזוכי הפרס היוקרתי בעבר זכו בהמשך בפרס נובל.

בתחום הפיסיקה הוענק הפרס לפרופ' חואן איגנסיו סיראק ממכון מקס פלאנק בגרמניה ולפרופ' פיטר צולר מאוניברסיטת אינסברוק באוסטריה, שניים מהתיאורטיקנים הבולטים בתחום המידע הקוונטי, האופטיקה הקוונטית ותורת הגזים הקוונטיים. תחומי מחקר הקשורים בתיאורית הקוונטים מאפיינים את התנהגותם של חומרים באמצעות סקלות זעירות. ב-1995 הציעו סיראק וצולר מודל למחשב קוונטי, שיהיה מסוגל לפתור בעיות שהן כרגע מעבר ליכולותיהם של מחשבים קלאסיים, כגון פירוק לגורמים של מספרים גדולים. השניים אף קידמו את חקר הפיסיקה רב-גופית, ובחנו את אופיים של קשרים המרכיבים סיבים אופטיים.

בתחום המתמטיקה זכה בפרס וולף הפרופ' ג'ורג' ד. מוסטו מארה"ב, אחד ממקדמי הגילויים החדשים של חקר הקשיחות בגיאומטריה, תיאוריה המחברת בין גיאומטריה לטופולוגיה, שני ענפים העוסקים בתחומי המרחב. בפרס נוסף במתמטיקה זכה הפרופ' מייקל ארטין מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) בארה"ב, מהאדריכלים העיקריים של הגיאומטריה האלגברית המודרנית ואחד הראשונים שתיארו מרחבים אלגבריים וערמות אלגבריות, שניים ממאפייני מבנים אלגבריים-גיאומטריים.

חואן איגנסיו סיראק, זוכה פרס וולף בפיסיקה
חואן איגנסיו סיראק, זוכה פרס וולף בפיסיקה
מייקל ארטין, זוכה פרס וולף במתמטיקה
מייקל ארטין, זוכה פרס וולף במתמטיקהג'ורג' ברגמן

בתחום הכימיה זכה בפרס הפרופ' רוברט לאנגר מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) בארה"ב, האחראי על חידושים בכימיה פולימרית שיש להם השפעה עמוקה על רפואה. לאנגר, שהדריך כימאים רבים מהעולם, ובהם גם ישראלים רבים, נחשב לחלוץ בפיתוח מולקולות של פולימרים, העשויים לשמש בפיתוח תרופות חדשות בשחרור מושהה, המוכנסות לגוף, נעות לאיבר המטרה, ומשתחררות בו באיטיות ולאורך זמן ממושך מבלי להתכלות. כמו כן, מאפשרים גילוייו של לאנגר לקדם את תחום חקר הנדסת הרקמות.

פרופ' רוברט לאנגר מרצה על העתיד של ביו-חומרים

בתחום החקלאות זכו בפרס שני מדענים, שתרמו לפיתוח מערכות חדשות ומשוכללות לגידולים חקלאיים בעידן של ריבוי אוכלוסין והצורך בגידולים מזינים הניתנים לגידול והפצה בקלות. אחד הזוכים בתחום הוא החוקר האמריקאי, הפרופ' יואכים מסינג מאוניברסיטת ראטגרס בניו ג'רסי, שהוביל לפיתוח שיטות לניצול צמחים כספקי מזון לבני אדם ובעלי חיים וכמקור לסיבים תזונתיים. מסינג, שהכיר בחשיבותו של התירס במשטרי תזונה רבים ובתכולת החלבון הדלה יחסית שלו, פיתח זני תירס משופרים עתירי חלבון, וכן תרם לתיאור ריצוף הגנום של תירס, אורז ודורה (סוג של דגן טרופי). 

בפרס החקלאות זכה גם החוקר האמריקאי הפרופ' ג'ארד דיאמונד מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA), שתרם להבנת תהליכי הביות בעיצוב האבולוציה של מערכות חקלאיות וחברתיות, באופן המקדם אף הוא אספקת מזון מתמשכת בעידן ריבוי האוכלוסין, תוך שמירה על המשאבים הטבעיים של כדור הארץ. בספרו המפורסם ביותר, "רובים חיידקים ופלדה", מציע דיאמונד הסבר מקיף מדוע השתלטה אירופה על מרבית העולם מאז המאה ה-15.

יואכים מסינג, זוכה פרס וולף בחקלאות
יואכים מסינג, זוכה פרס וולף בחקלאות
ג'ארד דיאמונד, זוכה פרס וולף בחקלאות
ג'ארד דיאמונד, זוכה פרס וולף בחקלאותבלומברג

בתחום האדריכלות זכה בפרס וולף אדוארדו סוטו דה מורה מפורטוגל, המתמקד בתכנון מבני ציבור מחומרים טבעיים, המדגים בעבודותיו כיצד בניינים יכולים לנהל דיאלוג פילוסופי ומושגי עם עולם הטבע. בין השאר אחראי סוטו דה מורה בעשור החולף על תכנון אצטדיון הכדורגל העירוני בעיר בראגה ומגדל המשרדים Burgo בעיר פורטו שבפורטוגל.

קרן וולף היא קרן ישראלית הממוקמת בהרצלייה פיתוח ונוסדה ב-1976. מאז 1978 חילקה הקרן את פרס וולף לכ-282 מדענים מ-23 מדינות. הפרס שיוענק בישראל, בטקס בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס ב-5 במאי, נחשב לאחד הפרסים היוקרתיים בתחום המדעים המדויקים לאחר פרס הנובל, ושליש מהזוכים בו מוכתרים בהמשך כחתני פרס נובל. שמונת הזוכים השנה יתחלקו בפרס כספי בסך 500 אלף דולר. 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  פטר צולר מרצה בכנסים באירן, מה תגובת שר החינוך הפטריוט הדגול בנושא?

  http://iicqi.sharif.edu/node/86
  ראו ב-program committee

 2. 6
  הסברצהבהב

  אני שמח שמכל הדברים שניתן היה להסביר בכתבה על תחומי המחקר השונים דווקא בחרו להסביר לנו במיוחד מה זו ״דורה״

 3. 5
  ישראל מעודדת הנדסה גנטית שתרעיב את העולם

  הנדסה גנטית מסכנת את מגוון המינים מעודדת השטלטות תאגידים על תעשיית המזון מייקרת אותו ומגבירה את הרעב
  ועל זה עוד נותנים פרס
  הרי החלבון העודף ילך לתעשיית בעלי החיים ומקדונלד והעום השלישי לא יראה מזה דבר

  1. אני בטוח שלאורית יש פיתרונות טובים יותר לחיסול הרעב. נורא שלא שומעים עליהם יותר.
  2. אורית לא לגמרי טועה, למרבה הצער יש מידה של אמת בתגובתה. האם יש זיקה בין שמך לתגובתך?
 4. 4
  עוד דבר - הספר של ג'ארד דיימונד שקשור לתחום עליו הוא זכה בפרס הוא "התמוטטות"
 5. 3
  תיקון קטן - לא גדעון סער הכריז על הזוכים אלא חתן פרס נובל פרופ' דן שכטמן המכהן כסגן יו"ר קרן וולף. שר החינוך דיבר בטקס אבל אח"כ עזב לאירוע אחר.
 6. 2
  תענוג לשמוע ולקרוא את החדשות הללו. במקום החדשות אודות התככים של ש"ס,נכלולי הליכוד נגד בנט,וקומבינות פרץ בשירות ציפי-נגד הוד מלכותה יחימוביץ. משב מרענן של שפיות.

  ואגב-פרס וולף לחקלאות,שווה ערך לפרס נובל.
  אלו האנשים המצעידים את האנושות קדימה.לא קלישאה.

  1. ראשי ש"ס יקבלו פרס לצנון המדבר ואילו מצביעי הימין יקבלו קדחת מידי מנהיגם השקרן.
 7. 1
  שוב אין מרוקאי/תימני/כורדי? רק ש'ס חזקה תחסל הגיזענות בחלוקת הפרסים!
  1. תגובתך מחולקת לשתיים-החלק הביקורתי על העמקת הבערות של בוחרי ש"ס-מדוייק ונכון. והחלק האחר (הרישא) מעט חסר טעם.מדינת ישראל לא מייצרת זוכי נובל ממוצא מרוקאי וכו',מסיבות היסטוריות-לא כולן באשמתה,מה שצרפת כן השכילה לעשות עם עולי מרוקו.אבל ברור שש"ס מעודדת בערות,ושום נובל לא יצמח ממנה,בלשון המעטה.
  2. לראשי ש"ס מגיע פרס לצנון המדבר
  3. לעורב עפור.האמנם?בדוק עצמך.לדעתי אתה טועה
  4. רונן,תוכל לפרט היכן לדעתך אני טועה? אשמח לענות.