אחרי יותר מ-2,000 שנה: הורדוס חוזר לירושלים

3 שנים עמלו במוזיאון ישראל על התערוכה הארכיאולוגית הגדולה ביותר בתולדות המדינה. במקביל, תוכנית להקים דגם של קברו מעוררת סערה

2,017 שנים לאחר מותו של המלך הורדוס השנוי במחלוקת הוא זוכה לעדנה חסרת תקדים. במוזיאון ישראל בירושלים הולכות ונשלמות ההכנות לתערוכת ענק סביב דמותו והמורשת האדריכלית שלו, ובמשרד ראש הממשלה ורשות הטבע והגנים מתכננים הקמת מונומנט עצום בגודלו, שישחזר את מבנה הקבר של הורדוס.

התערוכה שתיפתח בעוד חודש במוזיאון ישראל, צפויה להיות התערוכה הארכיאולוגית הגדולה ביותר בישראל מאז ומעולם. לצורך הקמתה, הובאו למוזיאון עשרות ממצאים ארכיאולוגים ופריטים ארכיטקטונים מאתרים המזוהים עם דמותו של הורדוס – ירושלים, ההרודיון ויריחו, וכן ייובאו גם פסלים וממצאים מעבר לים כדי להאיר את דמותו של הורדוס בהקשר של הקיסרות הרומית.

גולת הכותרת של התערוכה היא שחזור מדעי של קומה אחת ממבנה הקבר של הורדוס מאבנים שנמצאו בהרודיון, וכן בנייה מחדש של ארון הקבורה שנמצא במקום, ושלדעת חוקרים שייך להורדוס. לצורך הקמת הקבר לבדו, הובאו למוזיאון אבנים במשקל של 15 טון. בנוסף, הקימו במוזיאון חלקים גדולים מהתיאטרון שהקים הורדוס בהרודיון, ושוחזר חדר הכס המלכותי מהארמון ההרודיאני ביריחו, חדר אמבטיה מלכותי של הורדוס ועוד.

הכנות לתערוכה על דמותו של הורדוס במוזיאון ישראלאמיל סלמן

התערוכה תשתרע על פני כמעט דונם שלם וההכנות לה נמשכות זה כשלוש שנים. במעבדות מוזיאון ישראל עבדו בתקופה זו לחבר אלפי חלקי פאזל ליצירה מחדש של פרסקאות, מבנים מעוטרים ופסיפסים. את התערוכה אוצרים דודי מבורך וד"ר סילביה רוזנברג.

במקביל, הודיע בשבוע שעבר מזכיר הממשלה, צבי האוזר, במסיבת עיתונאים שהוקדשה לתוכנית לחיזוק המורשת הלאומית, על קידום המיזם לשחזור המוזילאום של הורדוס והצבתו באתר ההרודיון, סמוך למקום בו שכן במקור. בניגוד לעבודת השחזור שנעשית במוזיאון ישראל, כאן מדובר על הקמת דגם של מבנה הקבר מחומרים מודרניים. מטרת השחזור אינה מדעית, אלא תיירותית והיא נועדה להוות אטרקציה בעבור המבקרים בהרודיון.

הכנות לתערוכה על דמותו של הורדוס במוזיאון ישראלאמיל סלמן

יש לציין כי מדובר במהלך חריג ביותר באתרים ארכיאולוגיים בארץ ובעולם, שלרוב משתמשים במודלים מוקטנים של המבנים ההיסטוריים או בשחזור חלקי מהחומרים המקוריים שנמצאו במקום. ככל הידוע אין תקדים להקמה מחדש של מונומנט היסטורי מחומרים קלים לצרכי תיירות בתוך האתר הארכיאולוגי עצמו. המבנה, אם יוקם על פי המודל המקורי, יתנשא לגובה של 25 מטרים, כמעט שמונה קומות, והוא ייראה למרחוק. כך למשל, המבנה ייראה בקלות מירושלים.

בקרב ארכיאולוגים ואנשי שימור שוררת אי-נחת מהמיזם, ובעוד כחודשיים ייערך שימוע ציבורי פתוח כדי לדון בהשלכות הפרויקט. "הפרויקט נמצא במקום שמאזן בין האתיקה השימורית והרצון שלא לפגוע בעתיקות מחד גיסא, ומאידך גיסא מאפשר לקבל את מקסימום הערך התיירותי. למי שמבקר יהיה ברור שזה לא הדבר האמיתי אבל שכך זה היה נראה", אומר ראובן פינסקי, ראש מנהלת תוכנית המורשת במשרד ראש הממשלה. "יש בזה גם אירוניה היסטורית כי מי שניפץ את הקבר של הורדוס היו היהודים, והיום אחרי אלפיים שנה היהודים בונים אותו מחדש".

דגם מוקטן של קבר הורדוס, שהוצב בהרודיון בשבוע שעבררשות הטבע והגנים

המלך הורדוס שלט בממלכת יהודה, בחסות רומית, במאה הראשונה לפני הספירה, ומת בשנת 4 לפני הספירה. הוא נחשב לגדול הבנאים בארץ ישראל מאז ומעולם, ובין היתר מיוחסים לו בנייתו מחדש של בית המקדש השני, הקמתה של קיסריה, ייסודה של מצדה ועוד. מנגד, נחשב הורדוס גם לרוצח המונים, שהכחיד את השלטון החשמונאי והכפיף את יהודה לרומא.

שתי היוזמות – במוזיאון ישראל ובהרודיון - מתבססות על עבודתו המחקרית הנרחבת של הארכיאולוג אהוד נצר, שהקדיש את חייו לחקר דמותו של הורדוס והארכיאולוגיה שהותיר אחריו. ב-2007 גילו נצר ועובדיו את מתחם הקבר במורדות ההרודיון. נצר היה גם זה שהעלה את רעיון התערוכה וגם את רעיון שחזור הקבר. הא אף היה הראשון לשרטט את תרשים המוזילאום. באוקטובר 2010 נפל נצר אל מותו לא הרחק ממקום הקבר בהרודיון. התערוכה במוזיאון תוקדש לזכרו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  יוזמה מעניינת

  מעשה תרבותי שיעשיר את הידע ההיסטורי של דמות נוכחת מאד מהעבר. השקעה כספית בתרבות הינה הכרח קיומי, זו השקעה לטובת הידע ההסטורי של עמנו לדורות הבאים וגם מעודדת עניין מחודש בדמות גם אם שנויה במחלוקת. כל הכבוד על היוזמה נבוא בסקרנות לראות זאת.

 2. 20
  הורדוס והר הבית

  שמי טוביה שגיב זה שנים אני טוען שהמתחם הנראה לעיננו איננו הר הבית והוא לא נבנה על ידי הורדוס .
  אשמח להפגש ולהעביר אליך את תוצאות מחקרי .טוביה שגיב 0523984515

  sagiv@barak.net.il

 3. 19
  לא יאומן - יש הסטוריה יהודית בא"י לפני הפלשתינאים ? מוזר....
 4. 18
  הרודיון ויריחו נמצאות בשטח מדינת פלסטין - למי שלא יודע עדיין. זו הנקודה העיקרית. והכתבה מתעלמת מכך!
  1. וידוע שהורדוס בכלל היה פלסטינאי
 5. 17
  הורדוס היה מעוצמה לישראל, לא כמו רכיכות הסמול
 6. 16
  למחצה.
 7. 15
  פרופ' מאיר בן דוב הוא מגדולי המומחים בעולם שהקדישו את מיטב שנותיהם -

  ללימודים על חיו ומותו של הורדוס. איפה אוצרות הידע שלו ?

 8. 14
  הרי ברור לכם למה השחזור המונומנטלי הזה?

  כי הרודיון זה בשטחים, סמוך למקום מגוריו של איווט, אז הפרויקט מסתדר מצוין עם האידיאולוגיה הימנית במסווה של מיזם תיירותי. עוד דריסת רגל שתמנע פתרון לסכסוך.

 9. 13
  הוא היה רוצח ואחד הגורמים המרכזיים להולדת הנצרות מתוך היהדות בגלל הציפיות המשיחיות שהוא גרם להיווצרותן.
 10. 12
  בכותרת: תוכנית הדגם מעוררת "סערה". בכתבה: "אי-נוחות".
 11. 11
  מגיע להורדוס שנזכור אותו לטובה.
  1. למה?

   במותו ציווה על הרג מאות רבנים

  2. בונה אדיר אבל "יש אומרים" נקרופיל (בבא בתרא)
 12. 10
  זו הזדמנות בשביל התיאטרון הקאמרי להעלות מחדש את ההצגה המצוינת שהעלו בזמנו על הורדוס
 13. 9
  פשע ארכאולוגי

  כול החפירות כולל התערוכה היא עבירה על החוק הבנלאומי,למעשה מדובר בגזל עתיקות לא חוקי

 14. 8
  יוזמה ברוכה

  הורדוס נצר אדום, נשוי למקים היהודיה, רוצח סדרתי של בני משפחתו. עם כל הבעייתיות שבו. השאיר אחריו מורשת מפוארת של אדריכלות ובנייה. יהיה מעניין לחזור אלפיים שנה אחורה.

 15. 7
  רעיון מצוין

  ישראל אינה מנצלת את הפוטנציאל ההיסטורי האדיר שלה די הצורך. בארה"ב יש שיחזורים של תקופת התנ"ך, אפילו של ארון הברית. אולי זה "דיסנילנד" -- אבל זה מה שיכול לקרב את ההמונים להיסטוריה הקדומה. רוב האנשים משתעממים למראה חורבות מן העבר. קובעת זאת כמורת דרך לשעבר.

 16. 6
  הורדוס היה חריין ליכודניק.
 17. 5
  ...שהכחיד את השלטון החשמונאי והכפיף את יהודה לרומא...?

  זו אמנם כתבה עיתונאית, אבל כדאי לדייק. יהודה נשלטה ע"י רומא לפני
  הורדוס באופן מוחלט. הורדוס ידע לנווט את שילטונו כך שממלכת יהודה קיבלה מעמד יחודי . יהודה הייתה פרובינקה שזכתה לשילטון עצמי נרחב. למעשה ממלכת הורדוס הייתה מעין בעלת ברית לרומא. כך הורדוס קידם וביצר את הממלכה. בית חשמונאי איבדו את השלטון במאבקים בין יורשי ינאי. ההיסטוריה היהודית סירבה להכיר במפעלותיו העצומים. חבל שהורדוס לא הצליח להעביר את שילטונו. מי יודע כיצד הייתה ההיסטוריה שלנו מתפתחת.

  1. שטויות. בשל אביו של הורדוס החשמונאים איבדו את יהודה - עיין ערך פומפיוס. הורדוס המשיך את דרך אביו ודיכא כל אפשרות להחזרת השילטון לידיים יהודיות. אתה טועה ומטעה.

   ולמי בדיוק רצית שיעביר את שלונו לאחר שהרג את בניו?

  2. "פרובינציה " -
 18. 4
  כמה עולה לשחזר מאוזולאום?

  ומה אפשר היה לעשות בזה?

  1. בור ועם הארץ. עם בלא עבר הוא עם בלא עתיד, את העבר אי אפשר לשנות וראוי ללמוד אותו וממנו למען ייחוד הזהות שלנו בהווה והשמרותנו התרבותית בעתיד. לא הכל פיתוח של תעשיות ביטחוניות זוללות תקציבי עתק ואפליקציות לאייפון.
  2. חשוב ההיבט ההסטורי

   בכל העולם משקיעים באתרים הסטוריים, אצלנו ההשקעה מינימלית, ולכן חשוב וכדאי להשקיע, זה מביא תיירים, יהיה מעניין לטייל וסתם עושה טוב שיש במה להתגאות, לא צריך להסתכל תמיד דרך החור של הגרוש.

  3. עוד הפעם השאלות על כסף,ושוב תגיד למה לא קונים בזה אוכל לענים,
  4. שיישחזרו את הארמונות האומיים שנמצאו ליד הר הבית!

   מדרום להר הבית נמצאה קריית ממשלה מפוארת, שיחד עם כיפת הסלע מעידה על חשיבותה של ירושלים במאות ה-7-8.
   במקום זה יצקו שם בטון ובנו בונקר ל"מרכז דודזון".

 19. 3
  להפוך את ההרודיון היפה לדיסנילנד.

  הרעיון מזעזע וחסר טעם. לגיטימי בקושי ליצר מודל מוקטן שכן מדובר בניחוש מלומד ולא יותר. מה גם שזה יראה (גם בעיניי תיירים) כגחמה מאוד לא מקצועית.

 20. 2
  מטורפים. אין לכם על מה להוציא כסף? תשקיעו בממ"דים לשדרות ועוטף עזה. תשקיעו בבי"ח באשקלון ובאשדוד. פתחו את הנגב, הגליל. תחזירו ספריה לקרית שמונה וספריה לעוורים בנתניה. השתגעתם על כל הראש, נכון?
 21. 1
  אם בר כוכבא הוא גיבור הציונות, מעשי הסיקריקים היו דוגמא ומופת, אז למה לא הורדוס? מי אם לא הוא אחראי על הכותל המערבי, למשל, "המקום הקדוש ביותר ליהדות"? ואם היה רוצח המונים, משמיד בית חשמונאי, חיסל חלק מהסנהדרין, רוצח בני ביתו ומי שכרע ברך בפני הרומאים ומי שעליו אמר אוגוסטוס שהיה "מעדיף להיות חזיר ולא בנו", זה מה שיעצור אותנו מחיבור היסטורי המדלג על 2000 שנה? כל דבר כזה הרי חשוב מכל דבר אחר. לא כך?
  1. הכותחל המערבי הוא המקום הקדוש ביותר ליהדות? כמה ניבער אתה יכול להיות?

   האם זה שריד למישנתם של אלוני ושריד?