פשעי מלחמה בסוריה: עדויות על אונס נשים בידי חיילים ותקיפת בית חולים

היום מתוכננות הפגנות המוניות המכונות "יום ללא כריעת ברך". אתמול נהרגו עוד 14 בני אדם לפחות

שלא בהיחבא, לעיני כל, נמשך גם אתמול הטבח שמבצעים הכוחות הנאמנים לנשיא סוריה בשאר אל-אסד באזרחי סוריה. אתמול נהרגו עוד 14 בני אדם לפחות, רובם בקוסייר, עיירה קטנה באזור חומס. בדומה לשיטת הפעולה של השבועות האחרונים, פשטו כוחות משוריינים של הצבא על העיירה והחלו לירות ללא אבחנה לעבר תושבים שהיו ברחובות. רבים מהם נמלטו לשדות שסביב קוסייר, אחרים נסו לעבר שכונות שבהן בלטה פחות הנוכחות של הצבא.

השיטה הזו מותירה בכל יום יותר מעשרה הרוגים בעריה השונות של סוריה. בשבוע החולף בלבד נהרגו ברחבי המדינה כ-200 אזרחים במהלך פשיטות אכזריות של כוחות הביטחון. מהדיווחים שמגיעים מיעדי המתקפות של הצבא עולות שיטות פעולה מזוויעות: החל מהוצאה להורג של תושבים שהעזו להפגין ברחובות, וכלה בעדויות על אונס של נשים, קרובות משפחה של פעילי אופוזיציה מוכרים.

באחד הסרטים שהועלו אתמול לאינטרנט נראתה אשה שפניה אמנם היו מכוסים כמעט לגמרי, אך ניכר היה שעיניה דומעות והיא נסערת. האשה סיפרה שחמישה חיילים התפרצו לביתה, אנסו אותה וכיבו על גופה סיגריות. הסרטון הזה הוא אחד מני רבים, חלקם קשים לצפייה.

השבוע פרסמה האופוזיציה תמונות של תושבי חאמה משליכים גופות לאחד הנחלים. בתמונות אחרות, מחומס, נראו שלוש גופות של גברים מוטלות ברחוב. עוד דווח כי הצבא הסורי הפציץ את בית החולים בדיר א-זור.

במקביל נשמעים גינויים מצד הקהילה הבינלאומית למעשי הצבא הסורי, לצד איומים בסנקציות. מכיוונה של טורקיה אפילו נשמע אולטימטום, לפיו בכוונתה לפעול - לא ברור באיזו צורה - אם דמשק לא תחדל מהאלימות נגד האזרחים. אך למרות הגינויים והאיומים, הנשיא הסורי ממשיך את הפעולות הצבאיות.

למעשה, הוא אף מאיץ אותן, במה שנראה כהחלטה לצאת למלחמה בבני עמו גם במחיר של אלפי הרוגים. בינתיים נספרו יותר מ-2,000 גופות.

רשימת הערים שהותקפו על ידי הצבא רק הולכת ומתארכת. מלבד אזור חומס וחאמה, גם מחוז אדלב שבצפון מערב המדינה הפך למוקד של מעשי טבח וזוועה בשבועיים האחרונים. אתמול אף הצטרפו למעגל כמה עיירות באזור הגבול עם לבנון, שם דווח על לפחות חמישה הרוגים.

אסד, שמבין כי שלטונו עלול ליפול בכל רגע, אינו מתרשם מההצהרות של מנהיגים בעולם הערבי ובעולם המערבי, ושולח שוב ושוב את צבאו למעשי טבח. הממשל האמריקאי אמנם נשמע אגרסיבי יותר בהצהרותיו כלפי סוריה, וכך גם כמה ממדינות ערב וטורקיה, אך אסד אינו נענה ללחצים. בעבורו זוהי מלחמת הישרדות. ואולם, השתיקה היחסית של הקהילה הבינלאומית אינה מובנת. בשלב זה אסד תוקף ללא רחם אזרחים תמימים באופן שגורם למועמר קדאפי, שליט לוב לשעבר וחלקים ממנה בהווה, להיתפס כמנהיג נאור.

ייתכן שמדובר באקט של אובדן עשתונות מבחינת אסד, ובהבנה כי האופציה היחידה שנותרה בפניו כדי לשרוד היא להרוג פיזית את מתנגדיו: הפעלה של מקסימום כוח כדי להביא להעלמת מעוזי האופוזיציה. ואולם, ייתכן כי מדובר בתפישה המבוססת על קריאת המפה הבינלאומית: אף מדינה או שליט לא קוראים לתקיפת סוריה על אף מעשי הזוועה המתבצעים שם לעיני כל. אף נשיא או ראש ממשלה אירופי אינו מנסה להקים קואליציה נוסח זו שפועלת בלוב, על מנת להביא לסיומו של הטבח הזה. מדוע? ייתכן שההבנה שסוריה זוכה לתמיכה מצד רוסיה, או החשש מפני הסתבכות בעימות צבאי עם איראן, גורמים לגרירת הרגליים. אולי ההתמקדות בבעיות הכלכליות העולמיות. בכל מקרה, הסנקציות שנידונות כעת במועצת הביטחון של האו"ם יגרמו נזק כלכלי לשלטונו של אסד, אך בוודאי לא יביאו לסילוקו.

בינתיים, בעלי בריתו בלבנון מנצלים את המצב כדי להטיל אימה על המחנה היריב, "14 במארס". בדיווחים בעיתונות המזוהה עם חיזבאללה, כמו העיתון אל-אחבאר, נטען כי הסורים העבירו מסרים של אזהרה למחנה "אל-מוסתקבל", כי הוא חוצה את הקווים האדומים בעצם הביקורת שלו על דמשק ומעורבותו בניסיונות להתסיס את הציבור הסורי. בעיתון א-ספיר טען בכיר לבנוני מהמחנה הפרו-סורי ("8 במארס") כי ישנן עדויות בידי דמשק כי משלוחי נשק יצאו מנמל בבעלות סעד חרירי לאופוזיציה בסוריה. אתמול נהרגו שני לבנונים בפיצוץ רימון יד שהושלך לעבר מכוניתו של בן של שופט באזור נוצרי, אולם לא ברור כלל אם יש קשר בין הדברים. הפגנות המוניות צפויות להיערך היום ברחבי המדינה, לקריאת המארגנים המכנים את היום "יום ללא כריעת ברך". קבוצת המחאה "המהפכה הסורית 2011" , העלתה לפיססבוק הודעה בה נאמר, "אנחנו כורעים ברך לפני אלוהים".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  תקיפת סוריה.

  כוולם יודעים, הכל ברור והשזוף ממתין למשיח. מי ייתן בו אמון, אם לא ייתקוף את הנבלות בסוריה וישמיד אותם עד דק....נוע,נוע, ברק אובמה....

 2. 25
  אסד

  הבן זונה הזה של אסד אין לא רחמים חייבים לענות אוטו לאט לאט ולהוציא אותו להרוג בכיכר בחומס לעקור לו את העניים לעני ההמונים להראות לו מה מרגישים אזרחים שעינו אותם

 3. 24
  "האופוזיציה סיפרה" ....ממש מקור אמין!!!
 4. 23
  עלוואים טובחים בסונים זה לא מפתיע אחרי ראוונדה פה יש רצח ...

  העולם שוב שותק , השיעים ובני דודם עלוואים מנסים לכפות את באג?נדה שלהם באיזור.

 5. 22
  למס.15.כמדומני הייתה תזה בביר זית שלא אונסים כי לא רוצים שייוולדו
 6. 21
  חכ"ים ערביים? השמיעו קולכם!
 7. 20
  חברי כנסת ערבים

  בושה איך חברי הכסת הערבים שותקים למה שקורה בסוריה ובלוב. פה אתם עושים רעש על שטויות ורצים למצלמה . המצב הכלכלי כאן רע ויש הפגנות ואתם שותקים.פלסטינאי מקבל סטירה בשטחים ואתם מתנפחים מול הטלויזיה.בושה-תלכו הביתה.

 8. 19
  החכי"ם הערבים - למה לא מארגנים משט ????
 9. 18
  איפה זובי איפה טיבי איפה רהבי
 10. 17
  הארץ כבר לא תומך בסוריה....

  תתבישו לכם ככה מפקירים חבר.....

 11. 16
  איפה זחלקה? איפה זועבי? איפה טיבי? איפה עדאללה? איפה אללה?
 12. 15
  אבי,תעשה טובה ותשלח את הכתבה לגדעון,אולי
 13. 14
  חיילי צה"ל לא אונסים כי הם גזענים שפלים

  אם הייתה להם טיפת כבוד לפלסטינאיות, הם היו אונסים אותן לתפארת מדינת ישראל. זה לא אני אמרתי זאת התזה של החוקרת המכובדת טל ניצן. http://www.e-mago.co.il/news/397.htm

 14. 13
  ורק קולם של חברי הכנסת הערבים לפתע נדם.
 15. 12
  ברגע שממשלת ישראל תעשה זאת אתה וחבריך תפצחו במקהלה

  איך ישראל שטובחת ילדים בעזה/לבנון/מאדים (הקף בעיגול) מטיפה בעזות מצח מול האריה של סוריה שמשמר את :מוקאוואמה ונלחם באמפריאליזם הציוני ועושי דברו האמריקנים

 16. 11
  מה אומרים זובי,טיבי ושאר הנמושות?
 17. 10
  אסאד מנהיג אכזר,וברשותו צבא מיומן והכי חשוב-נאמן ברובו למנהיג

  שלא כמו אצל קדאפי שהתפתחה אצלו אופוזיציה חזקה למדי וצבאו שהוא בוודאי פחות מיומן מצבא סוריה, וכך מסתבר שאסאד עם הגב לקיר-הוא אסאד מסוכן ונחוש,שהרי מה שמחכה לו זה מנוף גבוה לתליה או הכלוב נוסח מובארק,ולכן אסור לו להפסיד בקרב חייו. ולכן,קשה לראות אילו "רפורמות" הוא הולך לתקן כדי לרצות את מה שמכונה העם הסורי. בקיצור,הכל אינטרסים ועולם אכזר,כרגיל. וזה לא מנקה את אובמה מהתנהגותו השפלה והרופסת,הוא שאמור להיות "מנהיג העולם החופשי",שבר את הכלים עם מובארק ויצר כללי משחק אצל עריצי העולם הערבי המתירים להם הכל.

 18. 9
  goldstein, that is
 19. 8
  היי הלו קטרין אשטון את לא מודאגת מהמתרחש בסוריה

  מדאיג אותך תוספת הבנייה שביקשתי מעירית ירושלים בביתי בארמון הנציב [כולה 7 מ"ר] והבני יונה עדיין לא אישרו לי, ואתם ארגוני זכויות האדם למה לא שומעים את קולכם?

 20. 7
  "בשם אללה הרחמן והרחים"
 21. 6
  הארץ כבר לא תומך בסוריה....

  תתבישו לכם ככה מפקירים חבר.....

 22. 5
  אסאד תרגיע, מובטח לך מעמד עובד זר בישראל,ומכאן השמים הגבול
 23. 4
  רק אבי ישש חארוב(תרגם מפרסית)יכול לתת הערכות מבריקות כנ"ל.
 24. 3
  נו, אז מה ?!...

  הערבים ידועים כערב רב לא "פיר", שלא מכבד אמנות ונורמות של העולם המודרני (שלא שהם רוצים להשתייך אליו, אלא פשוט לשלוט בו...). במצריים, בעת הכי קשה, הצבא השתלח בנשים ו"בדק מצב בתולים" שלהן, בלוב האונס הוא פת יומו של החייל, ואני לא מדבר על סודן, סומליה וכו'. אז מישהוא היה מספיק מטומטם לחשוב שהסורים יעברו בשתיקה על אפשרות של שמוש בנשות המדינה, שהם למעשה האמהות שלהם, האחיות שלהם, הבנות שלהם ?... במצבים קשים רואים עם מי יש לנו עסק... למעשה, עם מי יש לעולם כולו עסק...

 25. 2
  ממשלת ישראל חייבת להתבטא בצורה קולנית ונחרצת יותר נגד

  רצח אזרחים ברחובות, אונס והפגזת בתי חולים, ומעצרים המוניים! מה השלווה האולימפית הזאת, מצד ממשלת מדינה שקמה על שרידי נטבחי הנאצים?

 26. 1
  משהו ראה בזמן האחרון ח"כ ערבים?

  איפה אתם? אני כבר שבועיים ממתין לקולכם והוא נעלם. בחיאתק על ספינה שמצטלמת בכל העולם רצתם וכאן טובחים באחינו הערבים ואתם שותקים. לבשתם גלימה יפה רק כדי שאדון המדבר יקבל אותכם באוהל ענק עכשיו גם הוא טובח בבני עמו ואתם כלום. עבורנו ערביי ישראל אתם לא נוקפים אצבע באוהלים כולם נעלם ובטבח ק"מ מכאן אתם שותקים. רק לחמאס אתם עוזרים יה אפסים. עלובים אתם .