פרשת השגריר הסעודי

איראן התלוננה באו"ם נגד ארה"ב

האיראנים טוענים שהאשמת ארה"ב כי ניסו להתנקש בשגריר סעודיה בוושינגטון היא חלק ממסע הכפשה, שהמשכו דו"ח סבא"א שיתפרסם בשבוע הבא

האיראנים ממשיכים במאבקם נגד ארצות הברית, על רקע פרשת מזימת החיסול של שגריר סעודיה בוושינגטון. היום (שבת) הגישה טהראן תלונה רשמית באו"ם על האשמות ארצות הברית, ואמרה כי המבוקש שאמריקה מחפשת אחריו אינו קשור למשמרות המהפכה אלא נהפוך הוא, חבר בארגון המורדים האיראני מוג'אהדין חאלק.

בטענה זו אין חדש, אך זו הפעם הראשונה שהיא מוגשת רשמית לאומות המאוחדות. לדברי שר החוץ האיראני עלי אכבר סלאחי, הפרסום על המזימה הוא חלק ממסע הכפשה אמריקאי, שימשך בשבוע הבא עם פרסום דו"ח סבא"א, הצפוי לכלול מידע מרשיע על תכנית הגרעין האיראנית.

לדברי סלאחי, המכתב לאו"ם "כולל...מידע אמין על מעורבות ארה"ב במזימה". שר החוץ האיראני אומר שגולאם שאקורי, המבוקש שארה"ב טוענת שהוא חבר בכוח "אל קודס", זרוע של משמרות המהפכה האיראניות, שייך למעשה לארגון המורדים האיראני מוג'אהדין חאלק.

האדם השני המואשם בפרשה הוא איראני-אמריקאי בשם מנסור ארבבסיאר. האיש בן ה-56 מוחזק מאחורי סורג ובריח וטוען לחפותו.

הפרשה המוזרה התפוצצה בחודש שעבר, כאשר שר המשפטים האמריקאי אריק הולדר וראש האף-בי-איי הוותיק רוברט מולר חשפו את מזימת החיסול. לדבריהם, ארבבסיאר, ביחד עם קרוב משפחה המשרת בכוח אל קודס, פנה לאדם נוסף וביקש ממנו להשיג עבורו אמצעי לחימה מקרטל סמים במכסיקו. אותו אדם היה סוכן של הסוכנות למלחמה בסמים. הפנייה נעשתה ביוני האחרון, וארבביסאר היה נתון מאז במעקב, עד שנעצר והוגש נגדו כתב אישום. כאמור שאקורי, המואשם גם הוא בפרשה, נמלט וכעת הוא מוגדר מבוקש.

מימין: השגריר הסעודי, מפקד משמרות המהפכה והנאשם בתכנון ההתנקשות

מעט מאוד פרטים פורסמו על התכנית המבצעית, ומהם עולה בבירור כי תכנון הפעולות היה לקוי וחובבני. דבר זה הגביר את חוסר האמון בהודעה האמריקאית. מומחים לאיראן, שרבים מהם מסתופפים בצל הפורום האינטרנטי "Gulf 2000" של גרי סיק, מיהרו להיחלץ לעזרתה של איראן ולהעלות ספקות אם היא באמת עומדת מאחורי המזימה. אחרים מרחיקים לכת באריגת תיאורית קשר לפיה הממשל האמריקאי, בגיבוי קהילת המודיעין שלו, פיברק את המבצע כדי להפליל את איראן כחלק מהכנותיו ליצור נגד טהראן "קאזוס בלי" כדי להכין את דעת הקהל למהלומה צבאית.

בהכנת הידיעה השתתף יוסי מלמן

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 4
  האמת - לא הייתי פוסל את הטענה האיראנית על הסף למרות שאחמדינג'ד הוא עוכר ישראל ועוכר האנושות...
 2. 3
  די לאימפריאליזם האמריקאי, די די די
  1. די למאותגרי המוחין המגיבים באינטרנט, די, די, דיינו
 3. 2
  למנוע רצח ממוסלאמים זו גזענות!!!!
  1. תיקון - למנוע ממוסלמים רצח כופרים זו גזענות
 4. 1
  כל המנהיגים יוחלפו

  שימו לב לתופעה מדהימה: כל המנהיגים העולמיים יוחלפו בקרוב. חלק כבר סולקו (בתוניס, מצרים, לוב) סוריה - בדרך, יוון - בדרך, איטליה - בדרך, תימן - בדרך. הכל הוא חלק לא מאביב הערבי אלא ממהפכה אחרת להפלת הגברים השליטים וניסיון של העם לסלק רודנות בכל מקום סעולם. בסוף זה יגיע גם לאירן, לאמריקה ובסוף לכל רחבי הגלובוס.

  1. ת'שמע אתה מה זה חכם

   איזו מן השוואה זו הין כל הדיקטטורות לדמוקרטיות בהן עומד המשטר לבחירה מחדש כל כמה שנים ומן בסתם מועמד להחלפה.
   הראה"ב הנשיא כלל לא יכול לכהן יותר משתי קדנציות על פי החוק והוא "מסולק" לאחר מכן לתמיד ולעולם.