החבר של נתניהו בבית הלבן עוזב: דניס רוס פורש

יועצו של אובמה לענייני המזרח התיכון מסר כי הוא פורש מסיבות אישיות. עזיבתו מרמזת כי עד הבחירות יצמצם הנשיא את מעורבותו בתהליך השלום

יועצו הבכיר של הנשיא ברק אובמה לענייני המזרח התיכון דניס רוס יעזוב בחודש דצמבר את תפקידו, כך דיווח הערב "ניו יורק טיימס". רוס, שנחשב לדמות שנויה במחלוקת בוושינגטון, היה הגורם המקורב ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו בממשל האמריקאי. הוא היה מעורב לא רק בנושא תהליך השלום, אלא גם בסוגיה האיראנית ובשיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לארה"ב.

לפי הניו יורק טיימס, רוס בישר על עזיבתו במהלך ארוחת צהריים עם מנהיגים יהודים. בכירים בבית הלבן ציינו שרוס נימק את עזיבתו בסיבות משפחתיות, כיוון שהבטיח לאשתו שיעזוב את עבודתו בבית הלבן לאחר שנתיים, כאשר בפועל הוא מכהן בתפקיד כשלוש שנים. אחרי פרישתו ישוב רוס למכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון, ממנו פרש למען התפקיד בממשל.

דובר הבית הלבן ג'יי קרני מסר כי "לדניס רוס יש רקורד יוצא דופן של שירות ציבורי, והוא היה חבר מרכזי בצוות של הנשיא. הוא שימש כעוזר מיוחד לנשיא בתקופה היסטורית במזרח התיכון וצפון אפריקה, ומילא תפקיד חשוב במאמצינו להפעיל לחץ חסר תקדים על הממשלה האיראנית, לתמוך בדמוקרטיזציה באזור ולהעמיק את שיתוף הפעולה הביטחוני שלנו עם ישראל בזמן קידום תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. כשדניס הצטרף לממשל הוא הבהיר שיישאר שנתיים בלבד - והאריך את עבודתו כמעט לשנה לאור ההתפתחויות במזרח התיכון"

כשדובר הבית הלבן ג'יי קרני נשאל כיצד עזיבתו של רוס תשפיע על תהליך השלום, אמר: "נמשיך מכאן על בסיס העבודה הטובה שלו". קרני אמר גם כי רוס "היה חלק מרכזי בבניית משטר הסנקציות נגד איראן, היה בחזית ההתמודדות שלנו עם האביב הערבי"

בהודעה כתובה אמר רוס כי לאחר כמעט שלוש שנים בממשל אובמה הוא פורש ברגשות מעורבים. "זה היה כבוד לעבוד בממשל אובמה ולשרת את הנשיא, במיוחד בתקופת שינוי חסר תקדים במזרח התיכון. כמובן, יש עדיין עבודה לעשות. אך הבטחתי לרעייתי שאני חוזר לממשל לשנתיים בלבד, ושנינו הסכמנו שזה הזמן לעמוד בהבטחה. אני מודה לנשיא אובמה שהעניק לי הזדמנות לעבוד שוב על קשת רחבה של סוגיות ואתגרים במזרח התיכון ולתמוך במאמציו לקדם שלום במזרח התיכון", כתב.

עזיבתו של רוס מסמנת את ההתפרקות הסופית של "צוות המזרח התיכון" של הנשיא אובמה. בחודש מאי התפטר מתפקידו השליח למזרח התיכון, הסנאטור ג'ורג' מיטשל, וכמה מסגניו עזבו גם הם את הממשל או עברו לתפקידים אחרים. עזיבתו של רוס היא גם סימן לכך שלאור הכניסה לשנת בחירות לנשיאות, הנשיא אובמה לא צפוי להשקיע עוד זמן או הון פוליטי בנושא תהליך השלום.

רוס נחשב לדמות שנויה במחלוקת בתוך הממשל האמריקאי, ובמיוחד בעיני הפלסטינים. בשלוש השנים האחרונות היתה מתיחות רבה בין רוס לבין השליח מיטשל, כאשר השניים כמעט ולא שוחחו זה עם זה. רוס עקף בעקביות את מיטשל, וקיים ערוצי שיחות עם ישראל מאחורי גבו - כמו למשל בספטמבר ובנובמבר 2010, כאשר ניסה לשכנע את ראש הממשלה נתניהו לחדש את הקפאת הבנייה בהתנחלויות, בתמורה למכתב ערבויות אמריקאי וחבילת סיוע ביטחונית.

בכירי הרשות הפלסטינית, ובראשם היו"ר מחמוד עבאס (אבו מאזן) ראו ברוס גורם עוין, שמשמש נציגו של בנימין נתניהו בבית הלבן. במשך תקופה ארוכה נמנע רוס להגיע לרמאללה בביקוריו בישראל, וברוב הפעמים קיים שיחות עם הצד הישראלי בלבד.

יחסיו של רוס עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועציו היו קרובים מאוד. רוס ניהל ערוץ שיחות ישיר מול שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו - ולמעשה עקף הן את שגרירות ארה"ב בתל אביב, הן את שגרירות ישראל בוושינגטון והם את משרד החוץ. רוס הוא זה שדחף את הממשל האמריקאי למהלך בלימה אגרסיבי ברחבי העולם נגד הפנייה הפלסטינית לאו"ם.

רוס הוא דיפלומט ותיק ושירת כשליח מיוחד למזרח התיכון בשתי הקדנציות של ביל קלינטון, מ-1992 ועד 2000. הוא היה מעורב במו"מ בין ישראל לסוריה בממשלות רבין, נתניהו וברק, ומילא תפקיד מרכזי ביישום הסכמי אוסלו, בגיבוש הסכם חברון ומזכר ההבנות של וואי פלנטיישן בממשלת נתניהו הראשונה וכן בפסגת קמפ-דיוויד בכהונתו של אהוד ברק כראש ממשלה. רוס שירת כמה שנים, גם בממשל בוש הבן, כאשר פרצה אינתיפאדת אל-אקצא.

רוס, שמעורב בתהליך השלום כבר כמה עשורים, גויס על ידי אובמה לסייע לו בקמפיין חודשים ספורים לפני הבחירות. הוא הופיע למענו באירועים של הקהילה היהודית, וניסה להסביר את עמדותיו בתור מועמד. לאחר כניסתו של אובמה לתפקיד, רוס מונה תחילה לתפקיד במשרד החוץ האמריקאי - אך במהרה הוזעק לבית הלבן, לאור הידרדרות היחסים בין ארה"ב לישראל ובשביל לטפל בסוגיית הגרעין האיראני.

דניס רוס ונתניהו בירושליםאי–פי

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  Thanks God Ross is leaving, it is about time
 2. 15
  ברוך שפטרנו ! ! !

  דניס רוס תמיד התרפס בפני הישראלים. הוא היה צריך לקחת שעור מג'ים בייקר איך מזיזים ראש ממשלה של הליכוד מעמדותיו. אבל הוא תמיד היה חלשלוש באילו שהוא מייצג את אנדורה ולא מעצמה כארה"ב. הוא היה כשלון גמור אצל קלינטון. למה הילרי ואובמה בכלל החזירו אותו?

 3. 14
  דניס רוס הוא חבר של הדעות ש"הארץ" הוא שופר להן
 4. 13
  הצחקתם אותי! דניס רוס "חבר של נתניהו" - עם חברים כאלה לא צריך אויבים
 5. 12
  החלשות התמיכה בישראל,לאחר עזיבתו
 6. 11
  בהסטוריה הדיפלומטית יירשם דניס רוס כאחד המכשולים להשגת שלום ישראלי-פלסטיני.

  בתקופת כהונתו הארוכה הוא הצליח לטרפד ולהכשיל את הנושאים ונותנים האמריקניים שזכו לאמון שני הצדדים. כי אין טעם במתווך אמריקני חד-צדדי. והרי זהו מתכון בדוק לאיבוד יכולתה של ארה"ב להשפיע בתור מתוך הוגן ( ויודגש: מתווך הגון אינו סותר את הברית האסטרטגית בין ישראל לארה"ב) . ורוס הצליח להדיח ( בתמרונים של פוליטיקה פנימית) בסבוב הקודם בימי הנשיא קלינטון את הדיפלומטים האמריקניים מרטין אינדיק, אהרון מילר ואד ג'רג'יאן - ובסבוב הנוכחי להדיח את השליח מיטשל. ותמיד נשארנו עם דניס רוס - שהיה שגריר משותף לארה"ב ולישראל , ואף פעם לא שגריר הוגן של הדיפלומטיה האמריקנית. למצב כזה אין אח ורע בדיפלומטיה - ומכאן קצרה הדרך למבוי סתום.

  1. ילמדנו רבנו זייפן הטקסטים: באיזה אופן "הוגן" ניתן להתייחס לדרישה הפלסטינית, בה דוגלים 90% מהפלסטינים על פי הסקרים האחרונים וכל המנהיגים הפלסטינים על פי הצהרות פומביות עדכניות, לכלול את הרס ישראל באמצעות העברת פליטים לתחומה בכל הסכם? כיצד יכולה ארה"ב (בלי לפגוע בברית האסטרטגית!) להתייחס באופן שאינו "חד צדדי" לסירוב הערבי הנחרץ, מקיר לקיר, שלא השתנה מאז 48, להכיר בזכות העם היהודי להגדרה עצמית ואף בעצם קיומנו כעם? ובנימה אישית, זייפן טקסטים חביב - לא נמאס לך לשקר, לזייף, לבלף, להתפתל כצלופח? מה שאתה קורא "דיפלומטיה אמריקאית" הוא נחלת מיעוט זעיר בארה"ב. העם האמריקאי רואה בישראל בעלת ברית ובפלסטינים אוייב מר. מאשים אותם, זייפן? למה? איפה בהיסטוריה ראית שעם שמתנהג כמו הפלסטינים קוצר משהו פרט לאסונות לאומיים? אנאלפבית מסכן. בור ועם הארץ.
 7. 10
  פורים ב "הארץ"
 8. 9
  ארה"ב כבר לא קובעת כלום בעולם :

  השווקים הפיננסים בארה"ב לקראת התפרקות מוחלטת, כל מה שאתם רואים בבורסה האמריקאית זה אוויר, קראו מאמר של האוניברסיטה הפתוחה על מנגנוני הנזילות המופרכים בבורסות בארה"ב והסיכון המערכתי:
  ssrn.com/abstract=1877592

  1. חזק ביותר ובעיקר מפחיד ונכון.
  2. חזק ביותר. מפחיד ונכון.
  3. מפחיד וחזק ונכון ביותר.
  4. נכון ונכון ונכון ביותר.
 9. 8
  לא אתפלא אם יתגלה שרוס הוא סוכן ישראלי כפול
 10. 7
  אובמה מי שמתעסק עם ביבי הולך פרס שרון רבין ליבני עוד?
 11. 6
  נתניהו עשה לאובמה וסרקוזי בית ספר שניהם עפים
 12. 5
  כולם נוטשים את אובמה המוסלמי
 13. 4
  חפרפרת.

  סוף סוף הבין אובמה שיש לו חפרפרת בבית הלבן.מכה לנתניהו שישאר ללא מודיעין.

  1. זה בסדר, חמוד - גם אם לא היית מדבר שטויות (דניס רוס? חפרפרת של נתניהו?!) הרי שאין לאובמה עוד הרבה זמן בבית הלבן... מה אכפת מה הוא מקשקש שם?
 14. 3
  שני הלצים, הצרפתי והמוסלמי שאמרו השבוע את דעתם על ביבים שקרניהו

  יהיו בעוד שנה בדיוק שני פנסיונרים חביבים שיכתבו ספרי זכרונות תמורת מקדמה שמנה ויתנו הרצאות לאוהדיהם תמורת תשלום עוד יותר שמן. לכן העובדה שרוס עוזב לא תשנה דבר.

  מינואר 2013 ישוחק כאן משחק אחר לגמרי, אוהד במיוחד לישראל מצד ממשל רפובליקני. האירופים יהיו שקועים במשבר כלכלי כבד והסכסוך עם הפלשטנאצים ממש לא יעניין אותם. השאלה היא אחת: האם הפלשטנאצים בגדה יחליטו להתאבד, תרתי משמע, ולפתוח באינתיפאדה שלישית שתסתיים בנכבה שתיים.

  ישראל תמשיך לשלוט בצדק בגדה המערבית הכבושה כי להפקיר לחמאס עמדה קדמית שממנה אפשר להפיל בטילים כל מטוס בבן גוריון תהיה שגיאה פטאלית.

  1. בגלל פנטזיונרים כמוך - אנחנו עלולים לאבד הכל.
 15. 2
  למה אין "הארץ" יכול שלא לדקור את נתניהו אפילו בענין כזה?

  המו"מ - אם בכלל היה כזה - עם הפלשתינים [אם יש בכלל עם כזה] הופסק מפני שהפלשתינים קיבלו תיאבון חזק מאד והעלו את תביעותיהם בגלל השמאל, ששלט כאן עד לא מזמן, ושהבטיח להם מדינה וכו'. נתניהו עצר את זה, וארה"ב מבינה שאין בידה ללחוץ על ישראל, אז רוס נשאר בלי עבודה. מה זה ולחברותו עם ביבי?

 16. 1
  "דמות שנויה במחלוקת"... מי הלוקה בשכלו במערכת הארץ שהחליט לכנות כך את דניס רוס?

  ומה היה קורה אם דניס רוס היה מאוד ביקרותי כנגד ישראל ואמפטי כלפי הפלשתינים? בטח הייתם אומרים ש"השליח הוותיק והמאוזן לענייני המזרח התיכון נאלץ לעזוב את תפקידו עקב סרבנותה של ישראל"...
  רבותי, התחילו לדווח אמת ולא פרשנות פרו-פלשתינית. דניס רוס היה מאוזן כמו סרגל. כשראה את הפלשתינים הופכים את סרבנותים למקצוע ומטרפדים כל יוזמה אמריקנית וישראלית לחידוש השיחות הוא הבין שיש חיים גם מעבר לפוטומק.

  1. תעמולה שקרית תמיד מנסה להעמיד פנים שהיא "אמת"...
  2. כל מי שהארץ לא מסכימה איתו הוא שנוי במחלוקת!
  3. ולמה הארץ אף פעם לא זונח דרכו לקבל את עמדת הפליסטינים?

   הם מטענו כל הזמן שרוס היהודי מוטה לטובת ישראל.