שר ההגנה האמריקאי: מסכים עם נתניהו - תקיפת איראן היא האופציה האחרונה

מנגד, פאנטה הזהיר גם כי הפעולה הצבאית עלולה שלא להרתיע את איראן, ולהשיב את תוכנית הגרעין האיראנית שלוש שנים לאחור לכל היותר

שר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה אמר הערב (חמישי) שלפעולה צבאית נגד איראן עלולות להיות השלכות לא רצויות. פאנטה אמר שהוא מסכים עם הערכות קודמות, לפיהן תקיפה תחזיר את תוכנית הגרעין האיראנית לאחור שלוש שנים לכל היותר. הוא אמר שפעולה צבאית עלולה שלא להרתיע את איראן, וגם להשפיע על מדינות אחרות במזרח התיכון ועל הבסיסים האמריקאים באזור.

כשנשאל מה יקרה אם הסנקציות לא יעבדו, ענה פאנטה: "אני חושב שתקוותנו שלא נגיע לנקודה זו, וכי איראן תחליט שעליה להצטרף לקהילה הבינלאומית", אמר, אבל הוסיף כי ארה"ב מסכימה שתקיפה צבאית צריכה להיות האופציה האחרונה בהחלט. "בכל הנוגע לפעולה נגד איראן, אני חושב שהיה זה זה ראש הממשלה (הישראלי) נתניהו עצמו, שאמר היום שהיא צריכה להיות האופציה האחרונה בהחלט. אנחנו מסכימים לכך".

ממשל אובמה ספג בימים האחרונים ביקורת מהשמרנים, על שלא התייחס מספיק בחומרה לדו"ח סבא"א. אך דובר הבית הלבן נצמד היום לאותו הקו ואותם הניסוחים שהוצגו יום קודם לכן במשרד החוץ. "מסקנות הדו"ח מדאיגות", אמר קרני. "הן מחזקות את מה שכבר אמרנו לגבי התנהגותה של איראן. במבט קדימה, היינו מאוד ברורים לגבי זה שאנו מחפשים דרכים נוספות להפעיל לחץ על איראן, כי זו אחריותה של איראן להתייחס לשאלות של הקהילה הבינלאומית כלפי תוכנית הגרעין האיראנית".

אולי בגרסה אמריקאית, של מה שרואים מכאן לא רואים משם, הרפובליקאים מפגינים נחישות רבה יותר ממשרד החוץ והבית הלבן ביחס לאיראן. מושל יוטה לשעבר, ג'ון הנטסמן, היה הראשון לומר באוקטובר על איראן כי "אני לא יכול לחיות עם איראן שבידיה נשק גרעיני. אם אתם רוצים דוגמא של מתי אשקול להשתמש בכוח (הצבאי) של ארה"ב, זה יהיה המקרה".

מושל טקסס ריק פרי אמר החודש בראיון לסי-אן-אן כי "נתמוך בישראל בכל דרך אפשרית - דיפלומטית, בעזרת סנקציות כלכליות, מבצעים חשאיים או מבצע צבאי". בעקבות דו"ח סבא"א השבוע, פרי הוציא הודעה ובה כתב כי "איראן הגרעינית מאיימת לא רק על האינטרסים האמריקאים מחוץ לארה"ב, אלא גם עם הביטחון שלנו בבית. התנהגותה של איראן בקושי זכתה למענה מצד ממשל אובמה. תמיכתם בארגוני טרור, איומיהם על בעלות הברית שלנו ואף תוכנית לחסל שגריר זר בוושינגטון, כל זה יגבר אם יהיה בידיהם נשק גרעיני, והם יחושו שאין ענישה על מעשיהם. עלינו לפעול כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

היום הצטרף אליהם גם המועמד הרפובליקאי המוביל לנשיאות, מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני, שכתב במאמר בוול סטריט ג'ורנל כי הוא תומך באופציה דיפלומטית המלווה ב"אופציה הצבאית, שהיא מאוד אמיתית ואמינה בשידור מסר חד משמעי לאיראן כי ארה"ב, בשיתוף עם בעלות בריתה, לעולם לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. אם אתה חפץ בשלום, התכונן למלחמה", ציטט רומני אמרה לטינית.

הדמוקרטים מיהרו לתקוף את רומני. דובר המפלגה הדמוקרטית, בראד וודהאוס, אמר כי "בזמן שרומני מפרסם הצהרות קשוחות על איראן בקמפיין שלו, הרטוריקה שלו כרגיל שונה ממעשיו. אפילו ארגון הצדקה שלו השקיע בחברות שעושות עסקים עם איראן, ולא מנע השקעות אלה כפי שהבטיח לעשות. זאת בזמן שהנשיא הטיל סנקציות ממשיות על איראן".

Read This Article in English: U.S.: Strike of Iran's nuclear facilities may have unintended consequences

לאון פאנטהרויטרס

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  להבהיר לאיראנים שתעשיית הנפט שלהן תושמד אם הם

  יירו טילים על העורף הישראלי. בלי נפט אין להם כלום.

 2. 14
  אז כבר נשארו אופציות....לא?

  מישהו חושב שאיראן תיסוג מתוכנית הגרעין....?

 3. 13
  מדוע לתקוף אירן? הרי את הרוסים גרשו מאפגניסטאן באמצעות כוחות גרילה פנימיים!
  1. ל 9

   אז מה אתה מציע?לגרש את אירן מאירן באמצעות כוחות גרילה פנימיים?לא כל כך ברור למה אתה מתכוון.

 4. 12
  אפשר להחזיר את אירן 500 שנה אחורה ולא שלש שנים,, ולהשטלט להם על הנפט ולמכור לסין ורוסיה,,אם תרצו אין זו אגדה" בנפשנו המבצע !! הגיע זמן האופציה האחרונה מזמן !1
 5. 11
  שמתם לב בתמונה שיש לשניהם אותה טבעת...
  1. זאת טבעת בוגרים-לאו דווקא זהה

   יכול להיות ווסט פוינט, אליפות ה-NFL או השד יודע מה...
   הם מתים על החרא הזה -האמריקאים
   לי זה תמיד נראה כמו טעם רע בתכשיטים :)

 6. 10
  שום דבר לא יכול לשנות את זה עכשיו, נחכה ונראה

  מי יודע מה באמת קורה? אנא מר ברק אל תתקפו עכשיו, זה יהיה פשוט יחמיר את המצב לכל אחד.

 7. 9
  שום דבר לא יכול לשנות את זה עכשיו, נחכה ונראה

  מי יודע מה באמת קורה? אנא מר ברק אל תתקפו עכשיו, זה יהיה פשוט יחמיר את המצב לכל אחד.

 8. 8
  אל שר ההגנה

  מר פאנטה הנכבד, יש בישראל מי שסוברים כי פעולה צבאית ישראלית גם אם תעכב את פיתוח הגרעין באיראן ולא תחסלו כליל , עשויה להניב פרי בדמות התערבות בינלאומית פעילה הרבה יותר,גם כדי למנוע התלקחות אזורית כוללת.

 9. 7
  חיילים- א ל ת ל כ ו ל מ ל ח מ ה !
 10. 6
  האיום האיראני

  אולי כבר מספיק עם האיראנים ..??
  הגיע הזמן שפקחי סאב"א יגיעו לבקורת גם אצלנו,רק אז יהיה לנו צידוק מוסרי מוכח,לנסות לרתום את כל העולם שייעשה כרצוננו...בינתיים אנו אלה המסרבים אפילו לחתום על האמנה להפצת נשק גרעיני....!!

 11. 5
  חיילים- א ל ת ל כ ו ל מ ל ח מ ה !
 12. 4
  אם אני זוכר נכון, אובאמה אפילו נתן לזה שם במסע הבחירות שלו ב-2008

  Aggressive Diplomacy

 13. 3
  לא יעזור, כמו שלישראל יש גרעין כך יהיה לכל מדינות האיזור בתוך 20 שנים. כדאי להתחיל להתרגל לכך ולזכור, שאנו התחלנו את גרעון המזרח התיכון
 14. 2
  לא יעזור, כמו שלישראל יש גרעין כך יהיה לכל מדינות האיזור בתוך 20 שנים. כדאי להתחיל להתרגל לכך ולזכור, שאנו התחלנו את גרעון המזרח התיכון
  1. נכון, אבל...

   אמנם להרבה מדינות עוד יהיה נשק גרעיני, אבל אף אחת לא קיצונית כמו איראן

 15. 1
  האמריקאים בסרט שהם עדיים שולטים בעולם, אבל:

  כל העסק האמריקאי הולך לקראת התמוטטות, כל הנזילות בבורסות זה אוויר, קראו מאמר בנושא של האוניברסיטה הפתוחה:
  ssrn.com/abstract=1877592