הליגה הערבית השעתה את סוריה

מאז שהושגו ההבנות בין דמשק לבין הליגה הערבית נהרגו במדינה עשרות אזרחים. בשל האלימות, הוחלט להטיל עליה סנקציות פוליטיות וכלכליות

הליגה הערבית החליטה היום (שבת) להשעות את סוריה מהארגון בעקבות האלימות במדינה, וקראה למשטרו של הנשיא בשאר אסד לחדול מהרג אזרחים. בכינוס הליגה היום בקהיר הוחלט גם להטיל סנקציות פוליטיות וכלכליות על ממשל אסד.

ראש ממשלת קטאר, חמד בן ג'אסם אל-תאני, אמר כי השעייתה של סוריה תיכנס לתוקפה ב-16 בחודש. "מתחו עלינו ביקורת כי התעכבנו, אך עשינו זאת מתוך דאגה לסוריה", הוא אמר. ההחלטה התקבלה היום לאור אי קיום התחייבותה של דמשק לליגה הערבית להפסיק את האלימות במדינה.

הליגה הערבית דרשה מסוריה להפסיק לאלתר את האלימות במדינה ולהבטיח את שלומם של האזרחים הסורים. היא איימה גם שאם התוקפנות לא תיפסק, נציגי הליגה הערבית יחלו בשיחות עם ארגונים בינלאומיים כולל האו"ם, ובמגעים עם נציגי האופוזיציה הסורית על מנת למצוא פתרונות למשבר ולהפסיק את האלימות. כמו כן, פנתה הליגה הערבית ישירות לצבא הסורי בדרישה שלא להתערב באלימות וברצח האזרחים. הליגה אף קראה לכל מדינות ערב להחזיר את שגריריהן מדמשק, אולם ציינה שכל מדינה תחליט בעצמה בסוגיה הזו.

גבר מחזיק בתמונות של נשיא סוריה בשאר אל אסד במהלך הפגנת תמיכה בנשיא בכיכר אומאווין בדמשק 21 ביונירויטרס

נציג סוריה בליגה הערבית, יוסוף אחמד, מסר בתגובה להחלטה כי מדובר בהודעת אבל לאחדות הערבית ולשיתוף הפעולה הערבי. בראיון לטלוויזיה הסורית אמר אחמד: "ההחלטה של הליגה הייתה מתוכננת מראש, וכבר בעבר הזהרנו מהתסריט הזה. זה ברור שהליגה, בראשות קטאר, מובילה את המזימה נגד סוריה, בדגש על תכתיבים מאמריקאים ומהמערב שקטאר מיישמת בתוך הליגה". בהודעה רשמית שששודרה בטלוויזיה הסורית נמסר כי מדובר בהחלטה לא חוקית.

ארגון זכויות האדם של האו"ם דיווח השבוע כי מספר ההרוגים במדינה עלה ל-3,500 מאז תחילת המהומות לפני כשמונה חודשים. מספר זה כולל בתוכו עשרות הרוגים מאז ההסכם שהופר בין סוריה לבין הליגה הערבית. לדברי הנציבה העליונה לענייני זכויות האדם באו"ם, רווינה שמדסאני, דווח על יותר מ-60 הרוגים מאז שסוריה חתמה על הסכם הרגיעה. אתמול (שישי) נהרגו לפחות 9 בני אדם בקרבות בין כוחות הביטחון לבין מורדים חמושים, ביניהם עריקים מהצבא הסורי. שבעה בני אדם נוספים נהרגו באזורים אחרים במדינה.

המופתי של סוריה, אחמד מדרדין חסון, שאיבד את בנו בחודש שעבר באירוע ירי, התראיין השבוע לעיתון הגרמני "דר שפיגל", ואמר שהנשיא הסורי בשאר אסד שואף לחזור לעבודתו כרופא עיניים כשיסתיים הליך הרפורמה בסוריה. לדבריו, אסד לא יהיה נשיא לכל החיים, והוא יעזוב את השלטון לאחר שיסיים את הליך הרפורמות שבמסגרתו יוקמו מפלגות, ויתקיימו בחירות חופשיות בסוריה.
 

Read this article in English: Arab League suspends Syria over crackdown on protests
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  אסד יכול להסתדר יפה מאוד גם בלי הליגה הערבית

  כי אחרי הכל, מי צריך את ירדן ומצרים כשיש לך את רוסיה וסין?

 2. 9
  סוריה - החוליה החלשה

  הצעד הבא של הליגה (= שכנותיה הרועדות של אירן) לבקש מנאטו לעשות בסוריה מעשה לוב. אירופה וארה"ב ינצלו את סוריה כדי לפגוע באירן. אירן לא תוכל להבליג על הפגיעה בסוריה והתוצאה - מלחמת כל בכל (כולל מול חיזבאללה ועזה) .

 3. 8
  ואיתו הסמול רוצה "לעשות" שלום?

  מה אני לא מבין?

 4. 7
  נו טוף, ברור כי זה עניין לעתירה לבג"צ אך מסכן בג"צ, שני הצדדים ערבים, במי יתמוך...
 5. 6
  טיבי בארקה זועבי. איפה אתם????

  לא שומעים אתכם!!! היכן הגינויים? רק יהודים מגנים????

 6. 5
  העיקר שמפלגת חד"ש תומכת באסד וקוראת לארה"ב לא להתערב. אח"כ מתפלאים מה שונאים אותם

  מפלגת חד"ש - כן אותם "יהודים ערבים" טוענים שהרשע האמיתי הוא ארה"ב וישראל ולא בשאר אל אסאד.


  מעניין מי באינפנטיל שבונה על המפלגה הזאת שלום ואחווה.

  1. תרשה לי לנחש, אתה מצביע למולדובני?
 7. 4
  חייבים לאהוב את הרטוריקה הערבית

  צה שלא נוח לי = מזימה אצריקנית / ציונית
  רצח המונים = עניינים פנימיים
  טרור = התנגדות
  תגובה ממוקדת = משעיו של האוייב

 8. 3
  להרוג 3000 אזרחים שלך יאסד זה חוקי?
 9. 2
  מאמין לאסד שהיה רוצה לעזוב הכל. שבוי במעמדו וע"י הסובבים אותו.
  1. הטעות הגדולה היא שנתנו לו "לייצב את משטרו"

   מלים יפות לחיסול מתנגדים והשלטת טרור

 10. 1
  דוקטור אסד הגיע הזמן להיות פטולוג!!!יש מספיק גופות!!!!

  http://hacohen.goop.co.il