עבדאללה מלך ירדן קרא לנשיא אסד להתפטר מתפקידו

האיחוד האירופי החריף את הסנקציות הכלכליות על סוריה. שר החוץ מועלם: ההחלטה להשעות חברותנו בליגה הערבית - תכתיב אמריקאי

מלך ירדן עבדאללה קרא היום (שני) לנשיא סוריה, בשאר אסד, להתפטר מתפקידו לאור האלימות הגוברת במדינה. "אם הייתי במקומו, אני מאמין שהייתי עוזב", אמר עבדאללה בראיון לרשת בי-בי-סי הבריטית. "הייתי מתפטר ודואג שמי שיחליף אותי יהיה מסוגל לבצע שינוי בסטטוס-קוו שקיים כרגע".

לדברי המלך הירדני, על נשיא סוריה להתחיל מידית בשלב חדש של דו-שיח פוליטי במדינה לפני שיעזוב את תפקידו מאחר ואין בסוריה מי שיכול להוביל בשלב זה שינוי מהותי. "אני לא חושב שהמשטר הקיים יכול לאפשר מצב כזה, של דו-שיח, ולכן אם עתיד סוריה חשוב לבשאר אסד, עליו להתפטר ולעזוב, אולם עליו להבטיח מצב שיאפשר תחילתו של עידן חדש במדינה".

בירדן עצמה קיימת מחלוקת בעניין משטרו של אסד. בסוף השבוע הייתה תגרה בין תומכי הנשיא הסורי למתנגדיו מול משרדי רשתות התקשורת אל-ג'זירה ואל-ערבייה בעמאן, מה שמצביע על המחלוקת הקשה בתוך הציבור הירדני לגבי המצב הפוליטי בסוריה.

מלך ירדן עבדאללהאי–פי

האיחוד האירופי החריף היום את הסנקציות שהוא מטיל על סוריה. בפגישה של שרי החוץ של מדינות האיחוד שהתקיימה בבריסל, הוחלט למנוע מסוריה להשתמש בכסף שמקורו בקרנות של בנקים אירופים. בנוסף הוחלט להוסיף 18 בעלי תפקידים הקשורים לאלימות בסוריה, לרשימת הארגונים והאנשים שרכושם הוחרם.

שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם כינס מוקדם יותר היום מסיבת עיתונאים בדמשק, בה הגיב על החלטת הליגה הערבית מסוף השבוע, לפיה חברותה של סוריה בארגון תושעה. "ההחלטה התקבלה לפני זמן רב, ולא בישיבה האחרונה. מדובר בחצייה של קווים אדומים, זו החלטה המנוגדת לתקנון ולחוקה של הליגה הערבית", אמר מועלם.

שר החוץ הסורי אמר גם כי מדינתו, בניגוד לטענת הליגה הערבית, נענתה ליוזמת הליגה ושחררה בימים האחרונים 500 אסירים פוליטיים וכן אפשרה ל-80 עיתונאים זרים להיכנס לשטחה. בנוסף, שר הפנים הסורי הוציא הודעה הקוראת לכל החמושים למסור את נשקם תמורת חנינה, אולם הם סירבו ולכן "אותן חוליות חמושות מנעו מאיתנו לסיים את המאבק".

ביום שבת החליטה הליגה הערבית להשעות את סוריה מהארגון בעקבות המשך האלימות במדינה, וקראה למשטרו של הנשיא אסד לחדול מהרג אזרחים. בכינוס הליגה שנערך בקהיר הוחלט גם להטיל סנקציות פוליטיות וכלכליות על ממשל אסד. היום קיימו נציגי הליגה הערבית שורה של דיונים על נציגי ארגוני זכויות האדם בסוריה כדי למצוא פתרון למשבר ולהפסיק את האלימות במדינה.

שר החוץ אביגדור ליברמן העביר היום מסר הרגעה לממלכת ירדן. במהלך דיון בוועדת החוץ והביטחון הדגיש ליברמן כי אלה שטוענים שירדן היא המדינה הפלסטינית, "פוגעים באינטרסים הביטחוניים של ישראל". ליברמן אמר את הדברים על רקע פרסומים מהתקופה האחרונה לפיהם גורמים בממשלה שוקלים לשוב לאופציה של הקמת מדינה פלסטינית בירדן.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  Where does His Majesty hide his British Passport

  His family owns a lot prime real estate in London's Wes End
  Give him a break

 2. 12
  שהמלך הערום הזה ידע כי הפעם הוא לא יקבל עזרה מישראל ,הפעם הוא יקבל פלשתינים !!
 3. 11
  עוד רודן בובה

  בואו ניזכר מי בחר בו - הבריטים, לא הירדנים.
  אני לא מאחל לירדנים לעמוד מול מתקפת טרור איסלמי-אמריקאי כמו שהסורים סובלים.

 4. 10
  מלך ירדן הוא האדם היחיד החכם באיזור זה מכול מדינות ערב.והוא אכן צודק שאסד צריך פשוט לעזוב

  את סוריה,לרצוח כך בבני העם שלו ,כשתפקידו להגן עליהם מפני כל שיעיז לתקוף אותם,בושה לאיש זה.וחוסין צודק.כמו אביו איש חכם.באמת.והלוואי והיה מסכים מוכן לקחת אחריות על כל שטח אלף שכבר נמצא בידי הערבים ביהודה ובשומרון,איתו אפשר לסגור עינינים לדעתי,כמו שירדן היתה אחראית על כל הערבים שהיו חיים בחבל זה של ארץ ישראל.הלוואי והיה מישהוא שיכול לדבר אל ליבו.במיילא ירדן היא זו ששלטה ומדוע צריך להמציא מדינה שמעולם מעולם לא היתה קיימת לא בעבר,ולא בהווה ולא תהיה קיימת בעתיד,נראה לי סידור נפלא,ושקט בלי דם.כמו שמצריים צריכה לקחת אחריות על כל רצועת עזה וכול סיני.כמו שהיה קודם.וכך נוכל לחיות בשלום ובשלווה.ובעניין ירושלים ניתן לתת אפשרות ורשות לערבים טובים ולא טירוריסטים להיכנס למתחם של המסגדים.הלוואי.דווקא כימנית חוסין נותן לי תקווה רק אם יידברו עימו .ברור שלשמולנים יש מטרות אחרות.כמובן.

 5. 9
  יאללה עבדאללה תפנה את מקומך לאבו מאזן, גם כך ירדן מדשדשת עשרות שנים בעוני
 6. 8
  עוד אחד שמדבר,סוחט כסף מעניים ומשקיע באירופה

  אדוני המלך הערום עבדאלה, אתה הבא בתור, אין צורך בך ואתה ואשתך הרביעית זה בזבוז , אתם מעשיקים עביונים וגונבים כסף מהעם ומשקיעים אותו באירופה

 7. 7
  הייתי מציע לעבדאללה שיסתום את הפה שלו בנתיים,גם היום שלו קרוב מתמיד,ואז נראה אותך "גבר"
 8. 6
  המלך עבדאללה יכול לקפוץ לנשיא אסד

  כל עוד פוטין או הו ג'ינגטאו לא קוראים לאסד להתפטר, הוא מסודר...

 9. 5
  אבל אתה בדיוק במקומו
 10. 4
  עוד אחד שנותן עצות

  "המלך"? עבדללאה מעולם להעמיד את עצמו לבחירה דמוקרטית, כנראה שמבחינתו אקסיומה שירדן היא מלכותו לעולם ועד . אבל לייעץ לאחרים הוא ממש מומחה. יומו בו גם יבוא

 11. 3
  אתה תהיה במקומו, אל תתרברב

  אם מלך ירדן סובר שהוא יינצל מגל המרידות בעולם הערבי, הוא חי באשליות.

 12. 2
  יפה מאד עבדאללה. בקרוב גם תוכל להדגים אין עושים את זה נכון.
 13. 1
  גם אסד לו היה המלך עבדאללה היה מתפטר ממלכותו