איראן: ישראל לא עומדת מאחורי הפיצוץ

בהתייחסות ראשונה של מנהיג פוליטי בכיר לתקרית ביום שבת אמר יו"ר הפרלמנט המקורב לחמינאי: "כל מה שהאויבים אומרים הוא בדיה"

איראן שבה וחזרה היום על עמדתה לפיה הפיצוץ בבסיס הצבאי 40 ק"מ מערבית לטהראן בסוף השבוע, בו נהרגו 17 מאנשי משמרות המהפכה, נגרם מתאונה."כל מה שהאויבים אומרים על התקרית בבסיס הוא בדיה, ולכן לא חשוב", אמר יושב ראש הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, לסוכנות הידיעות המקומית "פארס".

בהודעות הראשונות מפי דובר של משמרות המהפכה נאמר כי מדובר בתאונה; אחר כך ציטטו כלי תקשורת במערב גורמי ביטחון מערביים, שטענו שהפעולה היתה מעשה ידי ארגון ביון זר ואף רמזו שיד המוסד היתה בדבר. בהמשך ציטט הגרדיאן מקור אנונימי באיראן ששלל את הגרסא הרשמית האיראנית, אך עתה שב לריג'אני, מנהיג בכיר המקורב לאייתוללה חמינאי, ומחזק את הגרסא הראשונית.

לריג'אני תיאר את מייג'ור ג'נרל גולמרזא מוקדאם, הקצין הבכיר במשמרות המהפכה שנהרג בפיצוץ, כ"אחד מהחברים המבריקים במשמרות המהפכה". הוא הוסיף כי "יש עוד עשרות אלפים שימשיכו את דרכו של הקדוש המעונה מוקדאם".

הפיצוץ באיראן, בשבוע שעבראי–פי

גם הרמטכ"ל האיראני, חסן פיראוזאבאדי, הכחיש כי ישראל או ארה"ב אחראיות לתקרית. בראיון לסוכנות הידיעות "איסנא" הוא אמר כי הפיצוץ אירע "בזמן מחקר על טילים שמסוגלים לפגוע בישראל. תוצאות המחקר יכולות להוות סטירה בפנים של ישראל ושלטון הכיבוש שלה".

ההכחשה של איראן באה לאחר שגורמים שונים טענו כי המוסד הוא שעומד מאחורי הפיצוץ המסתורי. דיווח אחד הגיע מפי גורם מודיעיני מערבי, שהתראיין למגזין "טיים" יומיים לאחר התקרית. "אל תאמינו לאיראנים שמדובר בתאונה", אמר הגורם, שהוסיף כי המערב ממשיך לתכנן "חבלות נוספות על מנת לעכב את איראן מלהשיג נשק הגרעיני".

לדברי המקור, ההערכה, שפורסמה גם בבלוג "ברית עולם" של ריצ'ארד סילברסטיין, לפיה המוסד עומד מאחורי הפיצוץ - נכונה, וכי לארגון הביון הישראלי "יש עוד כדורים במחסנית".

הדיווח השני הגיע מפי מקור המקורב לבכירי הממשל האיראני, שהאשים את המוסד באחריות לפיצוץ. זו הייתה הפעם הראשונה שמקורות באיראן סוטים מהגירסה המקורית, לפיה מדובר היה בתאונה.

בכירי המשטר הגיעו ללוות את מוקדאם בדרכו האחרונה. הטלוויזיה האיראנית, בצעד די חריג, שידרה תמונות מההלוויה, ובהן נראה המנהיג העליון, עלי חמינאי, מנחם את בני משפחתו של הקצין. כמו כן נכחו בהלוויה שר ההגנה אחמד ואהידי, שהיה בעבר בכיר במשמרות המהפכה, מפקד המשמרות הנוכחי, גנרל עלי ג'עפרי ומפקדי המשמרות בעבר ובהם רחים ספאווי ומוחסיין רזאי, שמילא את התפקיד בתקופת מלחמת איראן-עיראק בשנות ה-80. רזאי בא להלוויה למרות שהשבוע מת בנו, שככל הנראה התאבד בבית מלון בדובאי.

נוכחות זו מעידה על תפקידו החשוב של מוקדאם, שהיה גורם מרכזי בתוכניות הטילים של ארצו ובכלל זה בהתאמתם ובאספקתם לחיזבאללה ולחמאס. המסתורין סביב נסיבות הפיצוץ, שבו נהרגו 17 אנשי משמרות המהפכה ובהם עוד כמה קצינים, עדיין לוטות בערפל וספק אם הדבר ייוודע אי-פעם.

Read this article in English: Iran officials: Israel not behind deadly military base explosion

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  תשובה ל-5: בגלל הפדיחה. זה מוציא אותם מאוד פגיעים.
 2. 9
  זה נכון שכמו ארגוני טרור סוג ג' גם ישראל לוקחת קרדיט על פיגועים שהיא לא ביצעה!
 3. 8
  מה זה, פתאום אנחנו לא אשמים? מה קרה לדיבורים על השטן הגדול, השטן הקטן, הציונות הפושעת וכיו"ב? עוד מעט תזמינו אותנו לlunch
 4. 7
  לא עומדת, מה פתאום, הולכת בנחת ושורקת להנאתה.
 5. 6
  קדוש מעונה - כנראה שךפתח טילים למען המהפיכה זה לא תענוג גדול
 6. 5
  למה האירנים ירצו לשקר בסוגיה זו, לא עדיף להם להלהיב את ההמון נגד ישראל?
  1. לא. הם לא יגיבו, לא במילים ולא במעשים כדי לא לתת עילה לתקיפה.

   ובינתיים ימשיכו בשקט בתכניות שלהם. זה למה ישראל, אם באמת זו ישראל, ממשיכה בפעולות חבלה כאלה ואחרות. כדי לגרור את האירנים לתגובה שתאפשר תקיפה "מוצדקת" בעיני הקהילה הבינלאומיץ.

 7. 4
  מייג'ור ג'נרל גולמרזא מוקדאם - קדוש מעונה ?

  מי ומתי בדיוק עינו אותו ?

 8. 3
  המוסד גם לא. . .

  קשור בהתקפת הוירוסים במחשבי הכור הגרעיני באיראן. . .
  או בהתאבדותו במלון בדובאי של אחמד, בנו של מוחסן רזאי
  מי שהיה מפקד משמרות המהפכה, לאחר שהפסיד במשחק
  טניס ידידותי בחצר המלון. . .

 9. 2
  ייחוס הפעולה לישראל-מעלה את קרנה ויוקרתה,ואת זאת רוצים האיראנים המתוסכלים למנוע.ולכן ברור שההצהרה ה"מעודכנת" לא תייחס זאת לישראל

  עירעור שיווי משקלו של האוייב,מחליש אותו.והאיראנים כבר שם.אבל גרעין הם ישיגו למרות חולשתם הזמנית,יש לומר-"תודות" לרפיסותו של אובמה.
  הגרעין האיראני-יירשם לדיראון עולם על שמו של אובמה.

 10. 1
  איראן: ישראל לא עומדת מאחורי הפיצוץ: נורמלי

  אם זה רשלנות זה נורמלי כי המוח שלהם חושב כמו חמור חושב