האחים המוסלמים: אנו בדרך לניצחון היסטורי בבחירות מחר

200 אלף הפגינו בתחריר ביום שישי. האחים המוסלמים ארגנו תפילה המונית וקראו "לשחרר את פלסטין"

קהיר. אדם אחד נהרג בעימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון אתמול במרכז קהיר, אך באופן כללי נשמר השקט בסוף השבוע בבירת מצרים. כ-200 אלף התאספו בכיכר תחריר בקריאה למועצה הצבאית העליונה לוותר על השלטון, בעוד הצבא והממשלה הזמנית ממשיכים להיערך לסיבוב הראשון בבחירות לפרלמנט, שיחל מחר.

משוכנעים בהצלחתם בקלפיות, עסקו ביום שישי פעילי תנועת האופוזיציה הגדולה והמאורגנת ביותר, האחים המוסלמים, דווקא בעימות מחוץ לגבולות מצרים: כוונת ישראל להרוס את גשר המוגרבים המוביל להר הבית בירושלים. מעוז התנועה, אוניברסיטת אל-אזהאר, כוסתה בכרזות ענק הקוראות להגן על מסגד אל-אקצה ודגלי פלסטין המתמזגים בדגלי מצרים. אורחי הכבוד בתפילות, שאליהן באו אלפים, היו חברי חמאס ששהו בקהיר במסגרת השיחות עם הרשות הפלסטינית.

"אנחנו לא צריכים לעסוק היום בתעמולת בחירות", אמר פעיל הארגון באיומי תווארה. "אנחנו פועלים כבר שנים בשטח וכל המצרים יודעים מי אנחנו. אנחנו בטוחים שננצח". תווארה דחה את ההאשמות שהתנועה עוסקת בעניין הפלסטיני כדי להסיט את תשומת הלב מההפגנות בקהיר. "אנחנו תומכים במפגינים, אבל יש שם שלושים ארגונים שונים והם רק גורמים לפיצול".

תפילה בכיכר א-תחריר, ביום שישירויטרס

מועד הבחירות מפלג את האופוזיציה המצרית. בעוד שחלק מתנועות המחאה קוראות לדחות את פתיחת הקלפיות עד להעברת השלטון לידיים אזרחיות, כמה מפלגות כבר הודיעו על החרמת הבחירות. האחים המוסלמים הודיעה שאינה תומכת בסבב ההפגנות הנוכחי, כדי להבטיח בחירות שקטות. אולם חברים רבים בתנועה באו בכל זאת לכיכר תחריר כדי להביע הזדהות עם המפגינים, וחלקם אף הכריזו על התנתקותם ממנה.

"אני איסלמיסטית", אמרה בגאווה נוהא ראשיד, סטודנטית מכוסת ראש, "אבל האחים הוכיחו שאכפת להם רק מכיסאות ולא אצביע בשבילם". מפגינים אחרים היו נזעמים יותר. "בעבר עמדנו כאן יחד בכיכר", סיפר אחד מהם, "אבל אם הם יגיעו עכשיו, נשבור אותם".

נאיל זיהום, מהנדס תומך התנועה שבא לתפילות באוניברסיטת א-זהאר, אמר כי "אף אחד לא יכול להאשים אותנו שאנחנו לא בעד המהפכה, אבל ירושלים והאומה האיסלאמית נמצאות בראש סולם העדיפויות שלנו. קודם כל אנחנו מוסלמים, ואנחנו צריכים לומר לישראלים שהם לא יכולים לנצל את זה שמצרים עסוקה בבחירות כדי לפגוע במסגד אל-אקצה".

מטיף אחרי מטיף נאם לפני ואחרי התפילות, והאשים את ישראל בפגיעה בקודשי האיסלאם ואת היהודים המטמאים את אדמת פלסטין. הם חיברו בין הבחירות המצריות למאבק נגד ישראל, אחד הכריז: "דרך תחריר נשחרר את פלסטין, את כל פלסטין".

בשלב מסוים החלו ההמונים בקריאות "ח'ייבר יא יאהוד", אבל בין המתפללים ניכרו פרשנויות נוספות. עבד חאלד, רואה חשבון, אמר כי "אנחנו מתחייבים כאן להילחם ביהודים עד טיפת דמנו האחרונה. כעת אנחנו לא יכולים לעשות זאת, אבל ננצח בבחירות, נאחד את העם, נחזק את הצבא שלנו ונכשיר את לבבות החיילים כדי שנוכל לצאת למלחמה נגד ישראל". ואולם פעיל אחר בתנועה, שאריך תלאת, הציג עמדה שונה ואמר: "אנחנו לא מחפשים מלחמה עם ישראל. אם ישראל תכבד את זכויות הפלסטינים, אפשר לשמור על הסכם השלום. כשאנחנו צועקים חייבאר אנחנו לא קוראים להרוג יהודים, אנחנו רק רוצים להזכיר להם שהסכמים צריך לכבד".

מפגינים בכיכר תחריר, ביום שישי בקהיראי-אף-פי

לא רק האיסלמיסטים הביעו התנגדות ביום שישי למפגיני תחריר. בשכונת עבאסייה במזרח קהיר, נאספו כ-20 אלף איש לעצרת תמיכה במועצה הצבאית העליונה. המשתתפים בעצרת, לבושים היטב, משתייכים למעמד הביניים המצרי וחוששים מאובדן היציבות במדינה והמשך המשבר הכלכלי. הם נשאו תמונות של ראש המועצה הצבאית העליונה, פילדמרשל מוחמד חוסיין טנטאווי, וגנרלים נוספים וצעקו: "המרשל, אתה אבינו".

המפגינים בעבאסייה האשימו את התקשורת הזרה וכן חלק מערוצי הטלוויזיה העצמאיים במצרים בתמיכה במפגיני תחריר. הם הכו בנעליים על תמונותיהם של מגישי טלוויזיה פופולריים הנחשבים לאוהדי המהפכה, וצעקו "איפה אל ג'זירה? אנחנו המצרים האמיתיים", וכן "העם דורש לנקות את תחריר". לדברי אחד המפגינים, "גם אם הם מצליחים להביא מיליון איש לתחריר, הם עדיין מיעוט קטן בתוך מצרים הגדולה שמחליש ומסכן את כולנו".

במקביל, המשיכו לזרום לכיכר תחריר נהרות של אנשים. תנועות המחאה קראו לעצרת של מיליון איש, אך בפועל הגיעו עד הערב כ-200 אלף. עם זאת, האווירה בכיכר היתה מרוממת. המפגינים הביעו את זעמם על מינויו של כאמל אל-גנזורי לראש הממשלה על ידי המועצה הצבאית העליונה, והמשיכו לקרוא להדחתו של טנטאווי.

בנאום ראשון, אמר גנזורי ביום שישי כי קיבל סמכויות נרחבות מידי טנטאווי, שאינו רוצה להחזיק בשלטון. הוא ביקש מהמפגינים לתת לו חודשיים כדי להגשים את מאוויי המהפכה והבטיח לפגוש את נציגיהם. במקביל, נועד טנטאווי בשבת עם שני המועמדים הבולטים לנשיאות, עמר מוסא ומוחמד אל-בראדעי, בניסיון לרתום אותם להרגעת הרוחות לקראת הבחירות. אך המפגינים לא השתכנעו, ומאות מהם יצאו מכיכר תחריר בשישי בערב כדי לקיים הפגנת שבת ליד בניין הממשלה.

בשבת בבוקר, בעימות עם שיירה של שוטרים, נזרקו רימוני גז ומפגין אחד נדרס ונהרג על ידי רכב משטרה. משרד הפנים והמועצה הצבאית הביעו צער על מות המפגין, אבל האשימו את המפגינים בתקיפת שוטרים. בינתיים הודיע הצבא שישלח אלפי חיילים לאבטח קלפיות ביום שני, ובמקביל גם האחים המוסלמים הודיעו שהקימו צוותים שיפקחו על טוהר הבחירות. "זה לא מעניין אותנו", אמר אחד המפגינים, "הבחירות האלה הן בדיחה. אנחנו נישאר כאן בכיכר עד שטנטאווי וכל שאר הילדים של מובארק יוותרו על השלטון".

עומר מחמוד, מנהל אתר בנייה, הסביר כי "יש כאלה שאוהבים את גנזורי. בסך הכל הוא אדם טוב שניסה לעזור לעניים בפעם הקודמת שהיה ראש ממשלה. אבל הוא חלק מהמשטר הישן ואנחנו חייבים לחדש את המערכת".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  הפייסבוק בשרות האחים המוסלמים

  מה קל יותר להשתמש בצעירים משכילים המאמינים בערכים אוניברסליים לא איסלאמיים כדי להניע את גלגלי המפיכה לטובתם?
  מה קל יותר לתת לגיטימציה מערבית לשינוי כשהפונט מורכב ממעמד הביניים המתון, אקדמאים ואינטלקטואלים מודרניסטים?
  אך התוכנית הסופית היתה אחרת ועתה מאוחר לצור התהליך....

 2. 21
  למשווים את הדתיים כאן לאחים המוסלמים נאמר רק:

  מי יתן ותראו את אהוביכם בידי האחים המוסלמים.

 3. 20
  בעיתון "הארץ" לא שמעו על אונס עיתונאית בככר במצרים ???
 4. 19
  מעניין - גם בישראל יש לאחים היהודים רוב, ואת אותה הסיסמה: לשחרר את פלשתין
 5. 18
  בקרוב יזכו האחים המוסלמים, והאנרכיה תפנה את מקומה לתאוקרטיה רצחנית
 6. 17
  אובמה. שנתן למוברק ליפול. בשם הדמוקרטיה. מזכיר את

  זה מה שקורה שהמערב לא מבין. את העולם הערבי וממשיך לחשוב במושגים שלא קיימים אצל הערבים השאלה מתי המערב התעורר. זו שאלה למחקר מעניין. י.ל

 7. 16
  גם זה בגלל הכיבוש?

  אנחנו כמו בארבעים ושמונה פשוט נמצאים שם כדי שמנהיגים צינים יוכלו לאחד את העם המצרי ולהשכיחאת זה שהוא רעב ללחם.הסכם השלום מת. המלחמה הבאה היא רק עניין של זמן.שוקן לא מבין את זה,אבל הוא וביבי הרבה יותר קרובים משהוא חושב.כולנו על אותה סירה שיש לקוות שאינה טובעת.

 8. 15
  מצב הפלסטינים בירושלים טוב פי אלף מהמפגינים בתחריר.
 9. 14
  יצא המרצע מן השק - the cat/Hydra is out of the bag
 10. 13
  אלה אותם ברברים שברחו בסיני בלי נעליים ונשק...!
  1. אולי אתה הברבר שהיה מוכן להקריב את חייב בשביל אינטרסים אמריקים וביטחוניסטים מושחתים
 11. 12
  אל ברדעי לראשות הממשלה

  הנוכל שהונה את העולם בענין הגקעין האיראני יבחר לעמוד בראש ההונאה החדשה, שתוביל לגרעון שאר המדינות במזרח התיכון בעוד הנאיבים בארה"ב ממשיכים להשלות את עצמם שהכל יבוא על מקומו בשלום .......

  1. קצר ונכון

   מסכים לכל מילה.

 12. 11
  Fhid

  Mafhid

 13. 10
  טוב, נו, בסדר. ואחרי שתשחררו את פלסטין, מה יקרה? פתאום יסתדרו לכם כל הבעיות?
 14. 9
  העם דורש צדק חברתי ומקבל שלטון איסלמי לאומני

  תופעה , הפגנות לצדק , מאבק בשחיתות , דמוקרטיה , מביאות לשלטון טיסני לאומני בארצות ערב
  בספרד מולדת הפגנות העם האחרונות באירופה, השלטון עבר לימין , דבר שלא קרא 50 שנה .
  למה???
  האם ההפגנות מבהילות הן את הימין והן את השמאל הלא רדיקלי? 

 15. 8
  דבר לא השתנה. הם עדיין אומה של ניאנדרטלים

  האומה הערהית היא המקום היחיד בעולם בו גם קריאה לדמוקרטיה וכינון דמוקרטיה יכללו מנה הגונה של אלימות.

 16. 7
  הבנתם, את כל פלסטין. לא קוי 67, לא קוי 48.

  ואיתם יש לנו שלום. אנחנו , היהודים, מטמאים את אדמת פלסטין הקדושה....
  הערבים אותם ערבים והים אותו ים.

 17. 6
  אביב ערבי , עוד סיסמה חלולה לפח
 18. 5
  ממשלת ישראל יצאה מדעתה
 19. 4
  נראה שהגיע הזמן לפתור את הבעיה המצרית...

  ...הפצצת סכר אסואן תטביע את האומה המפלצתית האיסלאמופאשיסטית הזאת.

 20. 3
  חיזוק האחים המוסלמים במצרים פירושו חיזוק האחים היהודים בישראל. בשתי הארצות החילונים והצבא התרפסו בפני הדת, ושני העמים ילמדו על בשרם איזו טעות טראגית הם עשו. עם דת לא מתפשרים, בדת נלחמים. אין דרך אחרת.
 21. 2
  עכשיו זה נראה לא רציני כל כך, אבל זה יחמיר הרבה יותר


  התוהו ובוהו במצרים, לוב וסוריה, הוא מבט חטוף למה לצפות. ממשלות לא יציבות, רק תוהו ובוהו. אני מאוד מודאג לעתיד במזרח התיכון ועל כל העולם

 22. 1
  איזה מזל שלא החזרנו את סיני, עוד היה מתחלף שם השילטון וכל הישגי השלום היו יורדים לטמיון.

  המשפט הנ"ל עלול להפוך לרלוונטי-אם יתממשו התחזיות הקודרות שמצרים הולכת ונכבשת ע"י האחים המוסלמים.
  אם זה יקרה,זה יהיה בלתי הפיך.
  1000 שנות חושך יירדו על מצרים,ומה שקלקל אובמה אחד,לא יתקנו נשיאים רבים אחרים,ממשיים וחזקים יותר.