בחירות ומחאה במצרים

למרות המחאה, טנטאווי מבהיר: הבחירות יתקיימו כמתוכנן, מעמד הצבא לא ישתנה

על רקע חידוש ההפגנות בתחריר והדרישה מחוץ למדינה ובתוכה שיוותר על השליטה, הודף ראש המועצה הצבאית את הביקורת - יום לפני הבחירות

הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, ראש המועצה הצבאית במצרים, הודיע היום (ראשון) במסיבת עיתונאים שערך בקהיר כי הבחירות המתוכננות להתקיים במדינה מחר ומחרתיים יערכו כמתוכנן. הוא ציין כי הצבא והמשטרה יאבטחו את הקלפיות וישמרו על הסדר הציבורי על רקע ההפגנות האלימות שנערכו בימים האחרונים במדינה. עוד ציין טנטאווי, כי מעמדו של הצבא לא ישתנה לאחר הבחירות. במצרים ומחוצה לה קראו לטנטאווי ולמועצה הצבאית לפרוש.

היום נמשכו ההפגנות בכיכר תחריר בקהיר. המפגינים דרשו מהמועצה הצבאית בראשות טנטאווי לעזוב את השלטון, ולאפשר לממשלה זמנית בראשות מוחמד אל-בראדעי למשול במדינה. נציגיהם של 24 ארגוני נוער שארגנו צעדה בכיכר התחייבו לא לעזוב את המקום עד שהגנרלים לא יעבירו את השליטה לממשלת "ההצלה הלאומית". אל-בראדעי הודיע אתמול כי הוא מסכים להתמנות בתפקיד, חרף רצונו להתמודד על הנשיאות.

ברחובות אלכסנדריה, יום לפני הבחירות לפרלמנט, המפלגות והמועמדים מתאמצים להשיג מצביעים, הממשלה פיזרה ברחובות הערים אלפי דוכנים עם מחשבים ניידים המאפשרים לאזרחים לברר את מקום ההצבעה שלהם. עם זאת, לפעילים רבים במפלגות האופוזיציה קיים חשש כבד מפני אלימות בקלפיות מחר ופגיעה בטוהר הבחירות.

האני בותרוס, מנהל חברת הנדסה באלכסנדריה ופעיל בתנועת הנוצרים החופשיים, אמר היום כי "קיבלנו הבטחות מהמועצה הצבאית העליונה שהם יפעלו לאבטחת הקלפיות כדי למנוע פגיעה בבחירות. אני מקווה שאפשר לסמוך על זה מכיוון שאנחנו יודעים על גורמים המעוניינים להטות את תוצאות הבחירות".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

בנוסף לצבא ולמשטרה, שבהתאם לדבריו של טנטאווי הכריזו כי ידאגו לביטחון ביומיים הבאים בהם יתקיימו הבחירות במחוזות קהיר ואלכסנדריה, גם תנועת האחים המוסלמים הודיעה כי היא הקימה "ועדות מעקב" שיפקחו על הקלפיות. הכרזה שלא הוסיפה שלווה למפלגות האופוזיציה האחרות.

יותר מ-40 בני אדם נהרגו ברחבי המדינה מאז שפרצו המהומות האחרונות ב-19 בנובמבר. אדם אחד נהרג בעימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון אתמול במרכז קהיר, אך באופן כללי נשמר השקט בסוף השבוע בבירת מצרים.


 

הפגנות נגד המשטר הצבאי, היום בקהיראי–פי

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 3
  בלגן במצרים,ירדן חוששת ומחליטה לתקוף את ישראל,אסד רוצח בעמו ללא הרף וכאן

  מרוב חוצפה תוקפים את הממשלה הטובה שיש בזמן הקשה הזה.ושנית מעניין מדוע השמולנים לא מסוגלים לראות בעיניים פקוחות את הקורה במזרח התיכון?איפה מזרח תיכון חדש?של פרס???בולשיט.מצרים בוזזים,אונסים,מוסלמים פנאטים קיצוניים משתלטים על הכול.והשעיר לעזאזל של כולם ישראל.והתקשורת הישראלית בשלה תוקפת את הממשלה ואת ראש הממשלה.שהרי הם גם בסכנה ממה שקורה כאן.לא רק הימין.וכול העניין של הגשר.בסך הכול רוצים לתקן אותו.ובנות גשר אמיתי,ולא מקרשים.נו טוב עים מי אנו מדברים כשהתקשורת הישראלית בעצמה מלבה את האש.וכן אני בעד סדר בתקשורת הישראלית שיהיה ייצוג לכול גווני העם.כמו בבג"צ.וכמו שיוויון בתרומות,הימין מקבל מיחידים והשמולנים צריכים גם.שום ממשלה אחרת יותר לא תתערב לנו בנעשה בארצנו?די לטירוף הזה ואוז נראה איפה ההתנדבות של השמולנים ללא כספים מאיחוד האירופאי,ומהאו"ם שפועלים למטרות אחרות.תודו באמת.ותראו שחצי מהעמותות והאירוגנים לא ייפעלו.כי הכסף מדבר כאן.ומצרים לדעתי הולכת להתפרקות,ולברדק,ורק אם הצבא ייקח את המושכות אז,יגיע הסדר לארץ של כמעט מלייארד בני אדם.אוי לנו.

 2. 2
  על ישראל להבהיר לעולם את המשמעויות של דרישותיו

  העולם או לפחות חלקו אינו מודע למשמעויות של דרישותיו.
  בחירות היום במצרים ,מצרים תהפוך לאירן שניה. רק הרבה יותר קיצונית.
  אין לעודד בחירות היום במצרים ,כל זמן שלא קמו מפלגות היכולות להתמודד עם האחים המוסלמים. מפלגה זו היא היחידה המאורגנת היום במצרים.
  כל מי שתובע בחירות היום ואינו מוסלמי קיצוני, אינו מודע להשלכות תביעתו.

 3. 1
  מרוקו טוניסיה=איסלם מצרים=אחים מוסלמים וכך הלאה:אובמה לבית הסוהר

  אובמה והטפשים שתומכים במדיניותו בארץ(השמאל הרדיקלי,הארץ,ידיעות) יביאו אסון על האזור ועל העולם.