סנקציות נגד סוריה

הליגה הערבית אישרה: נכסי אסד יוקפאו, בכירי משטרו לא יוכלו לטוס

שרי החוץ הערביים החליטו על סנקציות קשות נגד השלטון בשל החרפת האלימות במדינה ואי עמידתו באולטימטום שהוצב לו

הליגה הערבית אישרה היום (ראשון) חבילת סנקציות נגד סוריה בשל האלימות הגוברת במדינה ואי הסכמתו של נשיאה, בשאר אסד, לתנאים שהציבה הליגה. במסגרת הסנקציות יוקפאו נכסי הממשלה, לא יתקיימו עסקאות עם הבנק המרכזי של סוריה ויוקפאו נכסי בכירים במשטר. כמו כן תאסר הטיסה על הבכירים במדינות ערב החברות בארגון

הצעדים החמורים נגד הסורים באו לאחר שבשאר אסד לא עמד באולטימטום אותו הציבה הליגה הערבית במסגרתו דרשה הכנסת פקחים מטעמה למדינה, על מנת לבחון את האלימות. הסנקציות עשויות להחריף מאוד את המשבר הכלכלי במדינה, למרות שהשרים הערבים הדגישו כי מטרת הסנקציות היא פגיעה במשטר ולא באנשים הפשוטים.

שר החוץ של קטאר הבהיר עם סיום ההצבעה כי אכיפתן של הסנקציות, בעדן הצביעו 19 מתוך 22 המדינות החסרות בליגה הערבית "תצא אל הפועל באופן מיידי, החל מהיום".

הלווית אנשי צבא סורים, שלשוםאי–פי

בתוך כך, פעילי אופוזיציה סורים דיווחו כי כוחות הביטחון הרגו היום 20 מתנגדי משטר ופצעו יותר מ-40 נוספים. עומר אשרף, פעיל אופוזיציה הגולה בלבנון, סיפר לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי רוב הקורבנות היו בחומס וכי כוחות צבא פשטו על אזורים בקרבת דמשק בנסיון לאתר עריקים.

ביום חמישי הציבה הליגה הערבית אולטימטום לדמשק, כדי שזו תסכים להכניס לשטחה את פקחי הליגה. הארגון איים כי אם דרישתו לא תענה, הוא יטיל סנקציות על המדינה. סוריה נדרשה לאפשר ל-500 פקחים מטעם הליגה לבוא לסוריה ולנוע באופן חופשי בערים ובכפרים כדי לאסוף נתונים על היקף ההרג וההרס שגרם המשטר. זו הפעם הראשונה שבה הליגה מטילה סנקציות כלכליות על מדינה שכבר אינה חברה עוד בליגה הערבית רשמית, אחרי שחברותה בה הוקפאה.

בשבועות האחרונים התרבו הדיווחים על האלימות הקשה במדינה, בין השאר בשל העריקות ההמוניות מקרב אנשי כוחות הביטחון, שנלחמים עתה נגד אנשיו של אסד. בסוף השבוע האחרון נהרגו במדינה עשרות בני אדם - מפגינים מתנגדי משטר ואנשי כוחות הביטחון.

הבוקר טען  דובר "צבא סוריה החופשית", ארגון האופוזיציה שמאגד את עריקי הצבא כי "המשטר בסוריה מתחיל לאבד שליטה על כוחות הביטחון, לכן הוא נאלץ לגייס שכירי חרב מאיראן, עיראק ולבנון".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 5
  הערבים נגד הסורים? אחרית הימים, ממש מדהים! - דבר כזה עוד לא ראינו במזרח התיכון
 2. 4
  איפה חברי הכנסת הערבים? הם שכחו שהם לוחמים נגד משטרים אפלים?

  כל אזרחי סוריה היו מתים להינות מהחירויות של אזרחי ישראל הערבים. בושה לנציגים שלהם שמובילים אותם אל מחוץ למדינה עבר עתיד גרוע עבורם. ערביי ישראל תחשבו טוב במי אתם בוחרים. הנציגים שלכם הם גיס חמישי עבורכם. אף מילת גינוי נגד אסד לא נשמעה מ"לוחמי החופש".

 3. 3
  אסד. רוצח

  אסד רצח. 5000 אין שום אמירה מהאום. קדאפי הרג. בגלל הנפט חוסל מאפיה של העולם. אסד צריך ללכת.

  1. צודק, כמובן
 4. 2
  אבל אנדראוס מתנגד, הוא דווקא תומך של אסד... גם טיבי, גם בשארה...
 5. 1
  האם גם לבנון תקיים את הסנקציות או שמה תתגלה הליגה כקורי עכביש?