פעם ראשונה בלי מובארק

מצרים הולכת לבחירות היסטוריות

אלפי מתמודדים, 168 מושבים, רבבות שוטרים וחיילים,9841 קלפיות, מועצה צבאית אחת ותנועה איסלאמית שצפויה לזכות בניצחון גדול

מיליוני מצרים הולכים היום(שני) לקלפיות בסיבוב ראשון של בחירות לפרלמנט המצרי. הבחירות נערכות בתשעה מחוזות, בהם קהיר, אלכסנדריה ופורט סעיד. אלפי מועמדים, נציגי עשרות מפלגות ועצמאיים יתחרו על 168 מושבים בפרלמנט. במקומות שונים ברחבי המדינה, פרצו אתמול עימותים אלימים בין קבוצות של תומכים במפלגות השונות, ובערב כבר התפרסו שוטרים וחיילים ב-9,841 עמדות הקלפי הפזורות ברחבי המדינה.

כחמישים מיליון בעלי זכות ההצבעה רשומים במצרים, וכשליש מהם אמורים ללכת לקלפיות ביומיים הקרובים. מדובר בסיבוב ראשון מתוך שלושה סיבובים בבחירות לפרלמנט ולבית העליון, שיימשכו עד סוף חודש פברואר 2012. טרם קבעו תאריך לבחירות לנשיאות, אבל המועצה הצבאית העליונה הבטיחה שהם יתקיימו עד סוף יוני 2012. משרד הפנים המצרי הודיע בשבוע שעבר שכוחות המשטרה שבסמכותו לא יכולים להבטיח את ביטחון הבחירות, אבל המועצה הצבאית העליונה דחתה את דרישות המפלגות הליברליות לדחות את מועדן עד להודעה על העברת סמכויות השלטון לגוף אזרחי. כמו כן, המועצה הודיעה שחיילים יסייעו לשמירת הסדר. כדי לאפשר הצבעה בטוחה, הוחלט לקיים את הבחירות במשך יומיים.

ראש המועצה הצבאית, פילד מרשל מוחמד חוסיין טנטאווי, שהמפגינים בכיכר תחריר בקהיר קוראים להדחתו, פרסם אתמול הודעה לפיה אם מצרים לא תצלח את המשבר הנוכחי ותקיים בחירות מסודרות, תהיינה השלכות חמורות מאוד. עם זאת, משרד הפנים והצבא סירבו להזיז תחנות קלפי מאזור כיכר תחריר למרות אזהרת המפגינים שהדבר עלול להביא להתנגשויות אלימות. טנטאווי קרא לבוחרים לצאת היום לקלפיות למרות חוסר השקט ברחובות, אחרי תשעה ימים של הפגנות ועימותים שזכו לכינוי "המהפכה השנייה".

מכינים את הקלפיות בקהיר, אתמול אי-אף-פי

טנטאווי, שכיהן כשר ההגנה של מובארק במשך עשרים שנה, טוען כי "ידיים זרות" עומדות מאחורי גל המהומות, שהטיל צל כבד על הבחירות עוד בטרם נערכו - האשמות דומות לאלה שהשמיע מובארק בימים שלפני הדחתו. מובארק הזהיר תכופות מפני אנרכיה במקרה של נפילת המשטר, והציג את שלטונו הרודני כערובה לסדר וביטחון.

"לא נרשה למחרחרי ריב להתערב בבחירות", אמר טנטאווי בראיון טלוויזיוני. "מצרים נמצאת כעת בצומת דרכים: או שנצליח מבחינה פוליטית, כלכלית וחברתית, או שההשלכות יהיו חמורות ביותר ולא נוכל להתיר זאת".

המועצה הצבאית הבטיחה שתדאג לביטחון בקלפיות ולטוהר ספירת הקולות לאחר מכן, אמר מגיד אל-מסאן, פעיל במפלגה הליברלית המצרים החופשיים, "אבל עד עכשיו הם לא הוכיחו שהם מבינים בכלל מה זאת דמוקרטיה", אמר. הכניסה המזרחית לאלכסנדריה נחסמה אתמול במשך שעות על ידי קבוצות פעילים של מפלגות שונות שיידו אבנים זה בזה. ליד רובע הליופוליס בקהיר התפתחה מריבה בין יריבים פוליטיים לקרב יריות.

המפלגות האיסלמיסטיות המזוהות עם תנועת "האחים המוסלמים" ועם הזרם הסלפיסטי, חתמו לפני עשרה ימים על הסכם של כבוד ביניהן. ההסכם נועד כדי למנוע את פיצול הקולות האיסלמים שיבטיח ניצחון על פני המפלגות החילוניות והליברליות. האחים המוסלמים הודיעו בשבוע שעבר שהתנועה הקימה ועדות למעקב אחרי טוהר הבחירות, דבר שגורם לחשש בקרב המפלגות הליברליות. "הם יהלכו אימים על הבוחרים", אמר איברהים מנבחר, פעיל במפלגת הוואפד.

ההשתתפות בבחירות היא חובה. משרד הפנים הודיע שמי שלא ישתתף בבחירות ייקנס בחמש מאות לירות. עבור מצרים רבים מדובר כמעט במשכורת חודשית, אבל מפגינים רבים אמרו אתמול שהם מתכוונים להחרים את הבחירות. "אלה לא בחירות, סתם בדיחה עצובה", אמרה נגווא איברהים, סטודנטית לכלכלה. "אני לא מאמינה שהם בכלל יצליחו לגבות את הקנס".

עם זאת, אזרחים רבים סיפרו בימים האחרונים שהם אינם יודעים כלל באילו קלפיות הם אמורים להצביע ולא הצליחו להיכנס לאתר האינטרנט של ועדת הבחירות המרכזית, שאמורה לספק מידע זה. בנקודות מרכזיות בערי מצרים, ועדת הבחירות הקימה אוהלים עם מחשבים ניידים שאליהם יוכלו לגשת אזרחים ולברר את מקום הצבעתם. ואולם, נשמעו עדיין תלונות על כך שלא היו די תחנות מידע כאלה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

כמו כן, נשמעו טענות על טפסי הצבעה מסובכים הדורשים מהבוחרים לציין מועמדים של מפלגות וכן מועמדים עצמאיים. כדי לסייע למצביעים שאינם יודעי קרוא וכתוב, כל מועמד במחוז בחירה מסוים אימץ לעצמו סמל אישי שיקל על המצביעים. בשכונת אל-אזהאר, נתלו כרזות ענק של מועמדי מפגלת "הצדק והחרות", המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים. ליד תמונותיהם מופיעים סמל המפלגה, מאזניים וציור של נורת חשמל - סמל זהה לזה בו השתמשו מועמדי "מפלגת הצדק והפיתוח" בטורקיה, בראשות רג'פ טייפ ארדואן.

הגשמים העזים שניתכו אתמול אחר הצהריים על קהיר, גרמו לביטול התוכניות להבאת המונים לכיכר להמשך המחאה נגד המועצה הצבאית העליונה. אבל אלפים נותרו למרות הגשם, באוהלים מאולתרים בכיכר. מוקד המחאה העיקרי עבר בשלושת הימים האחרונים לבניין הקבינט המצרי, מספר רחובות מתחריר, שם ממשיכים מאות מפגינים בשביתת-שבת במחאה על מינויו בשבוע שעבר של ראש הממשלה החדש, קמל גנזורי.

Read this article in English: Ruling military, opposition urge Egyptians to vote ahead of parliamentary election

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 6
  הם אידיוטים?

  לא רואים איך חיים באיראן?
  או שמצידם זה מצב חיובי ורצוי?

  אני מרחם על הליבראלים המיצרים...

 2. 5
  יום היסטורי בהחלט: פעם ראשונה בחירות דמוקרטיות במצרים, וזו גם תהייה הפעם האחרונה.
 3. 4
  בהצלחה ובקרוב גם אצלנו הרוב הדומם יגיד את דברו ביום הבוחר
 4. 3
  זה הסוף של הסכם השלום. התכוננו למלחמה.
 5. 2
  אם אין משקיפים זה לא בחירות
 6. 1
  האם צריך לציין שעצם השתתפות האחים המוסלמים בבחירות פוסלת כל אפשרות לדמוקרטיה? די לומר שחמאס הוא סניף של האחים המוסלמים... ולאלה שמשווים למצב בארץ: נתעלם לרגע מנבזיות ההשוואה כשלעצמה, ונאמר שכן, בהחלט, לו היה לימין הדתי הקיצוני ביותר - כהנא, בת עין, מרזל - סיכוי לעלות לשלטון, היינו במצבה של מצרים (גם אז לא, כמובן, כי אין מה להשוות את הימין היהודי למפלצות האיסלמיסטיות - אבל בשבילכם, נגיד שכן. אז מה? אז מה שיש במצרים זו דמוקרטיה, או התדרדרות לברבריות מבעיתה בעידודו הנלהב של ממשל אמריקאי גרוע אף מממשל קרטר?)

  האם צריך לציין שעצם השתתפות האחים המוסלמים בבחירות פוסלת כל אפשרות לדמוקרטיה? די לומר שחמאס הוא סניף של האחים המוסלמים... ולאלה שמשווים למצב בארץ: נתעלם לרגע מנבזיות ההשוואה כשלעצמה, ונאמר שכן, בהחלט, לו היה לימין הדתי הקיצוני ביותר - כהנא, בת עין, מרזל - סיכוי לעלות לשלטון, היינו במצבה של מצרים (גם אז לא, כמובן, כי אין מה להשוות את הימין היהודי למפלצות האיסלמיסטיות - אבל בשבילכם, נגיד שכן. אז מה? אז מה שיש במצרים זו דמוקרטיה, או התדרדרות לברבריות מבעיתה בעידודו הנלהב של ממשל אמריקאי גרוע אף מממשל קרטר?)

  1. בום בום בום מי שהוא התחלק למעלה על בננה ואינו מסוגל להבין שזו זכותו המלאה של העם המצרי להחליט מה היא ההעדפה הפוליטית שלו באם יבחר במפלגה דתית יותר או בחילונית פחות. ההיסטריה של הכותב המיושן עם הכובע מהסיכוי של עלייתה הדמוקרטית לשלטון של מפלגת האחים המוסלמים מעידה על כשל חשיבתי עמוק המעיד על כך שהאשכנזים הציונים לא מצליחים להשתחרר מאותו רגש עליונות המאפיין את הקולוניאליסטים הארופים .
  2. כמה אירוני שמודרניסט הוא סמי מפ"ת