האו"ם: סוריה במלחמת אזרחים, יותר מ-4,000 נהרגו

ארגון האופוזיציה הגולה הודיע שעריקי הצבא הסכימו לצמצם את התקפותיהם על כוחות הביטחון. האיחוד האירופי אישר סנקציות נוספות

נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאבי פילאי, אמרה היום (חמישי) כי על פי הערכות הארגון, למעלה מ-4,000 בני אדם נהרגו עד כה בתשעת חודשי העימותים בין מתנגדיו של הנשיא בשאר אסד לבין כוחות הביטחון בסוריה. לדברי פילאי, המצב השורר כעת במדינה הוא בעל כל המאפיינים של מלחמת אזרחים.

הערכת המצב של פילאי מגיעה יום לפני שארגון זכויות האדם של האו"ם מתכנס לישיבת חירום שתדון במצב החירום בסוריה. הנציבה דיברה במסיבת עיתונאים בז'נבה, וסיפרה כי לארגון הגיעו עדויות רבות על פשעים המבוצעים בידי כוחות הביטחון נגד אזרחי המדינה, המאוששים לדבריה את דרישתה להעמיד את הצמרת הסורית לדין בעוון פשעים נגד האנושות.

נציגי הגוש המרכזי של האופוזיציה הסורית הגולה נפגשו לראשונה עם עריקי הצבא הסורי, "צבא סוריה החופשית" לתאם פעילותם נגד אסד, כך מדווח הבי-בי-סי. לדברי ארגון האופוזיציה "המועצה הלאומית הסורית", קבוצת המורדים הסכימה בפגישה בדרום טורקיה לצמצם את התקפותיה על כוחות הביטחון הסוריים.

"המועצה הלאומית הסורית" הוקמה לפני שלושה חודשים בטורקיה כדי לייצג את הארגונים השונים המתנגדים לאסד. צבא סוריה החופשית מהווה בעיה עבור חברי האופוזיציה, שקוראים להתנגדות לא אלימה למשטרו של אסד. קבוצת העריקים, שמצאה מקלט בטורקיה, לקחה אחריות לסדרת התקפות על כוחות הביטחון הסוריים.

הפגנה נגד אסד בספרדאי–פי

האיחוד האירופי הטיל היום סנקציות כלכליות נוספות נגד 11 חברות ו-12 אישים סורים. יושב ראש הליגה הערבית נכח במפגש שרי החוץ של האיחוד בבריסל, בו נקבעו הסנקציות החדשות, כחלק מהמאמץ המשותף של הגופים לסיים את האלימות בסוריה.

בתחילת השבוע אישרה, לראשונה, הליגה הערבית חבילת סנקציות נגד סוריה בשל האלימות הגוברת במדינה ואי הסכמתו של הנשיא בשאר אסד לתנאים שהציבה הליגה. במסגרת הסנקציות יוקפאו נכסי הממשלה, לא יתקיימו עסקאות עם הבנק המרכזי של סוריה ויוקפאו נכסי בכירים במשטר. כמו כן תאסר הטיסה על הבכירים במדינות ערב החברות בארגון. זוהי הפעם הראשונה בה הליגה הערבית מטילה סנקציות על מדינה חברה.

במקביל לסנקציות שהוטלו על סוריה, סיכמו היום שרי החוץ של האיחוד האירופי על הידוק הסנקציות הכלכליות על איראן. גורם רשמי באיחוד אישר לסוכנות הידיעות רויטרס כי בפגישה סוכם על הוספת 180 שמות של חברות מסחריות ואישים מאיראן לרשימה השחורה. עם זאת, בניגוד לעמדתן של כמה מדינות, ובראשן צרפת, לא יוטל אמברגו על יבוא נפט איראני, צעד שהיה צפוי לפגוע באורח חסר תקדים באיראנים, אך להביא במקביל גם להאמרת מחירי הנפט בעולם.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 4
  העולם בתגובה יארגן עוד משט לעזה, הרי זה מה שהם יודעים לעשות הכי טוב.

  אף אחד לא רוצה להסתבך עם המשטר הסורי, אבל מול ישראל הרבה יותר קל.

  1. תגובת הטוקבקיסט הישראלי המצוי: אפילו כשמדברים בצרות של אחרים אני הוא נושא הדיון - אני, אני ואני בלבד.
 2. 3
  מגחיך אותי שבכתבה כזאת אין תגובות ארסיות של שמאלנים
 3. 2
  אני נזכר שעד לאחרונה, היו שרצו שנחזיר את הגולן ונעשה שלום עם אסד. הוא הרי מייצג את סוריה.

  והיום יש כאלו רוצים שאנו נעשה מו"ם ונעשה שלום עם החמס ואש"ף.

  הבנתם? תלמדו לקח! שלום עושים רק עם ממשל תקין.

 4. 1
  בהתחלה היו תמונות וסרטונים של הפגנות ועימותים. בזמן האחרון רואים רק תמונות של הפגנות תמיכה באסד. כנראה שהמצב שם ממש קשה, אחרת איך להסביר את הפער בין הדיווחים לבין התמונות המלוות אותם מזה זמן מה.
  1. תמיכה ? אתה צופה יותר מידי בערוץ דוניה , מוציאים אנשים בכוח להפגנות תמיכה

   יש מלחמת טרור .הצבא הסורי החופשי מזנב באצבאות השביחה של אסד והם מעדיפים משום הכבוד הלאומי לא להציג איך סורים הורגים סורים.

  2. העיתונאים פשוט עצלנים - יותר קל לפרסם מה שהמשטר מאשר לפרסם