מצרים בוחרת

ניצחון סוחף לגוש האיסלאמי

האחים המוסלמים זכו ב-40% מהקולות בסבב הראשון והתנועה הסלפית הקיצונית ב-20%, כך מדווחת רשת אל-ג'זירה

על אף שבמצרים לא פורסמו עדיין התוצאות הרשמיות, דיווח אמש (שישי) ערוץ על ג'זירה כי הגוש האסלאמי זכה ב-60% מהקולות בסבב הראשון של הבחירות לבית התחתון של הפרלמנט. מדובר בהישג חסר תקדים שעולה על כל ההערכות והציפיות שהיו עד כה.

על פי הדיווח, מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים זכתה בכ-40% מהקולות , נתון לא מפתיע ביחס לתחזיות.

את ההפתעה הגדולה סיפקה המפלגה שהגיעה למקום השני, התנועה הסלפית האסלאמית הקיצונית, מפלגת א-נור עם 20% מהקולות. במקום השלישי זוכה תנועה חילונית, הסיעה המצרית, עם 15% ולאחריה עוד שתי תנועות חילוניו - אלווסט עם 6% ואלוופד עם 5%.

יצויין כי הסלפים נרדפו במשך עשרות שנים על ידי כוחות הביטחון המצרים ורק לאחר המהפכה במצרים בפברואר שעבר החלו לעול בגלוי במישור הפוליטי.

מדובר בקולותיהם של תושבי תשעה מחוזות במצרים שהצביעו במסגרת השלב הראשון מתוך שלושה בבחירות לפרלמנט המצרי. הבחירות לבית התחתון יסתיימו בחודש ינואר ובסבב הבחירות שלאחר מכן יתקיימו הבחירות לבית העליון ולמועצת השורא. הבחירות לנשיאות אמורות להיערך לפני חודש יוני.

משמעותן של התוצאות, גם אם אינן רשמיות עדיין, היא אינדיקציה ברורה למגמה הפוליטית הבולטת בפרלמנט המצרי העתידי. בדומה למדינות אחרות במזרח התיכון, כמו תוניסיה ומרוקו, גם במצרים המפלגות האיסלאמיסטיות מצליחות לא רק להגביר את כוחן בהשוואה למערכות בחירות קודמות (שלא היו חופשיות לגמרי), אלא גם להפוך למפלגה השלטת.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את החדשות והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

על אף שרבים מתושביה של מצרים, ובעיקר בקהיר, אינם דתיים, הרי שהתשתית הפוליטית של "האחים המוסלמים" ללא ספק סייעה לארגון לקבל קולות רבים יותר בהשוואה למפלגות האחרות. "הקול הדתי" התחלק למעשה בין שתי מפלגות בעוד "הקול החילוני" התפצל בין מפלגות חילוניות רבות וכך נחלש כוחן.

מתפלל אתמול במסגד חוסיין בקהיררויטרס

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 53
  כנסו ותראו למה באמת קורות מהפיכות בעולם הערבי

  להלן שעור עם רב שמדבר על נושא המהפכות בעולם הערבי על פי הקבלה

  http://www.youtube.com/watch?v=pL3oWWl8xME

 2. 52
  ברכות

  ישראל גוש הימין שולט. הדתיים משקלם מתחזק. הקיצוניים מתרבים והגזענות הישראלית כמעט בכל בית. כנראה עלית האחים המוסלמים תגרום הפעם ל״רגע חושבים״. גזענות כזו שאני רואה בהערות על כתבות קשורות לערבים ומוסלמים כנראה משקפות אופי מדינת ישראל שדוחף כל השינוי שמתרחש כיום מסביבה. בוקר טוב

 3. 51
  האם כוונת הכותב העוסק בחיסול מדינת ישראל כפשוטה

  שואה נוספת רצח המוני של כל בית ישראל בארץ הזו! (שואה)
  יש לי חדשות בשבילך הם נבונים ממך לדעת את משמעות הניסיון להשמיד את מדינת ישראל.
  חשוב על מאות פצצות גרעין על עריהם האם לדעתך ינסו?

 4. 50
  מעניין מה כתבו מומחים ופוליטיקאים

  30.01.2011:
  "האפשרות ש"האחים המוסלמים" יתפסו את השלטון אינה גבוהה" - אמר ד"ר שמוליק בכר, מומחה לענייני מצרים מהמרכז הבינתחומי בהרצלייה.
  ------------------------------------------------------------
  31.01.2011:
  ג'ימי קרטר, נשיא ארצות הברית לשעבר, שולל את הטענות כי ההפיכה "מתוזמרת על ידי מוסלמים קיצונים". לדעתו "האחים המוסלמים נשארו מחוץ לזה".
  ------------------------------------------------------------
  31.01.2011:
  אלוף פיקוד הדרום לשעבר, דורון אלמוג העריך כי למרות נוכחותם הבולטת של אנשי האחים המוסלמים ברחובות, קשה לצפות כי אנשיו הם שיהיו הנהגתה הבאה של מצרים. "לעת עתה, לא נראה שהדברים מתקדמים בכיוון הזה".
  ------------------------------------------------------------
  31.01.2011:
  אגדת הקולנוע המצרי, השחקן עומאר שריף הוסיף כי הוא מודאג מהשפעתה של תנועת "האחים המוסלמים". "אני לא רוצה את האחים המוסלמים", אמר שריף, "יש להם תמיכה של 20 אחוז מהאוכלוסייה וזה מפחיד אותי".
  ------------------------------------------------------------
  07.02.2011:
  נשיא ארצות הברית, ברק אובמה הדגיש שוב כי השינוי - העברת השלטון מידיו של חוסני מובארק - צריך להתחיל מיד. על רקע החשש שהתנועה הקיצונית "האחים המוסלמים" תעלה לשלטון כעת, הוא אמר כי היא רק סיעה אחת במצרים ולדעתו היא אינה זוכה לרוב

  בציבור המצרי. אובמה הביע ביטחון בכך שבמצרים יכולה לקום ממשלה "ייצוגיות" שארה"ב תוכל לעבוד מולה.
  ------------------------------------------------------------
  12.02.2011:
  תנועת "האחים המוסלמים" מבקשת להרגיע. "אנחנו לא רוצים בכלל לתפוס את השלטון", הודיעה התנועה.
  "האחים המוסלמים לא מחפשים רווח אישי, לכן לא יתמודדו על הנשיאות ולא ישאפו להשיג רוב בפרלמנט", נמסר.
  ------------------------------------------------------------
  14.02.2011:
  הפרשן הבכיר של הניו-יורק טיימס, תומס פרידמן, טוען כי ממשלת ישראל נצמדה לפרעה - חוסני מובארק - ולא ראתה את השלטים בא-תחריר: "אם מובארק פרעה, כולנו משה".
  "במקום להקשיב לקולות הצעירים המצרים, ירושלים נקטה גישות אחרות לחלוטין בשבועות האחרונים".
  לדברי פרידמן, הצעירים המצרים מסתכלים סביב ושואלים את עצמם: מי אתנו במסע הזה ומי לא?
  "כשתקום הדמוקרטיה המצרית, לישראל לא תהיה ברירה - היא תצטרך לעשות שלום עם 80 מיליון מצרים, ולא רק עם אחד מהם".

 5. 49
  ברכה לעם המצרי על שנהר בהמוניו להצביע למען המפלגות בהן נתן אמונו וזו זכותם הדמוקרטית המלאה להעדיף מפלגות איסלמיות בדרגה זו או אחרת שיש לו אמון בנקיון כפיהן מאשר במפלגות חילוניות שמנהיגיהן ממומנים ע''י זיקני ציון והביון האמריקאי.
  1. אבחנה חדה ח.ח
 6. 48
  ותודה רבה לאובמה

  האם הוא באמת שתול מוסלמי שבא לחזק את האסלאם בעולם? כך זה לפחות נראה...

 7. 47
  זו מדינה עם 70% אנלפבתים אז מי בדיוק חשבתם שיבחר שם?!
 8. 46
  בכל דמוקרטיה חדשה (שהיא תמיד תוצאת מהפכה) זוכה הגוף שייצג את המהפכה

  אין פה שיקוף של מפת הדיעות במצרים - פשוט ההכרזה המוחצת והצפויה: עשינו מהפכה. יעברו עוד כמה שנים וכמה מערכות בחירות עד שהעם המצרי יבין את המשחק הפוליטי של הדמוקרטיה, ואז הקיצוניות תדעך.
  עם זאת, נצחון הגוש האיסלאמי הקיצוני היום, יגרום להם לבסס את שלטונם לזמן רב, ע"י עיצוב המדינה "החדשה" בדמותם. קצת כמו מפא"י שלנו (להבדיל, כמובן).

 9. 45
  הבחירות במצרים

  תוצאות הבחירות במצרים ועליית אחים המוסלמים, היא תוצאה של מדיניות אובמה וארה"ב שהתנערו מבוראך ודרש את התפטרותו.
  מדיניות החוץ של ארה"ב מביאה להרס של העולם הנאור, ופריחתו של האיסלאם.
  השאלה היא: אם ישראל יכולה לסמוך על ידיד כמו ארה"ב בניהולו של אובמה.

  1. מובארק היה נאור לשיטתך??
 10. 44
  בגגל נפילת הקומוניזם

  מאז נפילת הקומיניזם נפער ואקום ענק, רק באירופה המזרחית נתפס ע״י דמוקרטיות ובכל היתר, במזהת, פקיסטאן, אפגניסטאן נתפס עי האיסלאם הקיצוני. אמריקאים כרגיל נלחמים באויב הלא נכון ובזמן הלא נכון!

 11. 43
  הדמוקרטיה, בעיקר ה"ליברלית", היא מחלה.

  זו מחלה שמעודדת ניכור ופלגנות, ונלחמת בכל מה שמאחד ומלכד, כמו הדת והפטריוטיזם ("מיפלטו של הנבל"). מכאן שמדובר במחלה שמחלישה את העמים, ורק עמים חזקים בעלי מסורת ארוכה של תרבות גבוהה יכולים לשרוד אותה. וגם זה לפרק זמן מוגבל. ר` הכחדתה המתקרבת של התרבות האירופית ע"י הפלישה האפרו - אסיתית, והאובדן המתקרב של הרוב הלבן בארה"ב. במדינות ערב הדמוקרטיה הליברלית תיצור תוהו ובוהו בלתי נסבלים, והעברתה מהעולם תהיה רק שאלה של (לא הרבה) זמן.

 12. 42
  את האצבע המאשימה יש להפנות ליהודי ארה"ב שהמציאו את אובמה.

  והפכו עסקן שכונתי בוגר ההעדפה המתקנת למי שאמור להגן על העולם המערבי מפני הברברים המוסלמים והאחרים. והכל כדי להרגיז את הרפובליקאים השמרנים.
  בדיוק כפי שחזה ג'וליאני, אובמה התברר כמדינאי במשקל נוצה שאינו מסוגל למלא את התפקיד שלו יועד. אולי גם אינו מעוניין, כי העולם המוסלמי קרוב יותר לליבו. במו ידיו הרס את היציבות במזה"ת, וכאן לא מן הנמנע שישראל תשלם את המחיר היקר ביותר.

 13. 41
  ברור שהם מחוייבים לשלום ..

  איכשהו תמיד חלומות ניאו ליבראלים מתנפצים על סלעי המציאות, התעלמות מתופעות לאומיות,דתיות,עדתיות,שנאות תיעוב ופחד מוליך לתוכניות הזויות שסופן כישלון צורב אותו לא ישלמו לעולם אלו המעורבים בהן. אוסלו,בתי ספר דמוקרטיים,קליטת פליטים סודאנים,בתי כנסת רפורמיים בקיצור כל מה שמאכילים אותנו בהארץ ועוד גורמים לנו להרגיש כמו שמרנים עתיקים חזיריים ושונאי קידמה 

 14. 40
  אולי התוצאות של הסיבוב הזה יעוררו את הצעירים החילוניים והם יגיעו לקלפי
 15. 39
  מצויין עכשיו יצטרכו לדאוג לשיפור המצב הכלכלי במצרים ולא רק לצאת נגד
 16. 38
  השאלה היא מה שונה פה? כל עוד הקפיטלזם מכרסם בחברה, יהיו אנשים פחותי משאבים שיפנו לדת כמוצא לבעיותהם.
 17. 37
  נו שוין. הימנים שמגיבים פה מייצגים את הטיפשות הימנית היטב. תעצרו לרגע ותנסו לחשוב - אפילו אם אנחנו יודעים שקשה לכם, נו , לא להתבייש...

  שלטון איסלמיסטי במצרים שינסה להתנהל כמה איראן הוא מתנה נפלאה למדינת ישראל של שלטון ביברמן והדוסו-פשיסטים. במקום התקרבות בין ארה"ב לעולם הערבי ישראל תהנה שוב מן המעמד המפקופק של "הדמוקטטורה היחידה במזה"ת" ואילו מצרים תצטרך לחפש סיוע כלכלי מעבר להרי החושך (כלומר לכל היותר באיראן או בצפון קוריאה). העוני והבערות רק יעמיקו ובא לציון גועל. קיימת כמובן אפשרות שכמו בתורכיה תתפתח ממשלה איסלמית פרגמטית שתידע לכלכל את מעשיה ותדע לשמור על קשריה עם המערב למרות הפרופוגנדה לצרכי בחירות. גם מזה ישראל תוכל להרוויח - אם תדע גם היא להתגבר על הפרופוגנדה הימנית לצרכי בחירות.

 18. 36
  תשובה למספר 7

  ראה את הבחירות שהי בעזה לפני כמה שנים: חמאס ניצח ב 70 אחוז מהקולות.
  האם יש דמוקרטיה בעזה מאז עלה החמאס לשלטון ?
  האם יהיו שם בחירות חדשות וחופשיות ?
  האם הדבר סייע לישראל , ארה״ב, המערב ואפילו לפלסטינים עצמם ??

 19. 35
  ככל שייגבר הקיטוב החברתי זו המגמה בכל המזרח התיכון וגם בישראל

  ככל שמעמיקים העוני והשחיתות השלטונית מתחזק כוחה של הדת והארגונים הדתיים הפועלים בנחישות, התמדה וחכמה בקרב השכבות החלשות יתרגמו את זה לכח שלטוני. גם בשיראל הארגונים החילויים נחלשים ומתפצלים. הכונו לביאת המשיח. או לא.

 20. 34
  הבעיה אצל רבים מאתנו היא העדר האופטימיות

  נטיית הלב הטבעית של רבים בציבור הישראלי היא לבטל במחי יד כל תוצאה שעל פניו אינה לרוחה ולטובתה של מדינת ישראל. כך היה, למשל עם חתימת הסכם הפיוס בין הפת"ח לחמא"ס.
  למה לעזאזל לא לאפשר לרחשי ההמון השכן לבטא את מאווייו? מדינה המתיימרת להגדיר עצמה, בין היתר, כדמוקרטית, אל לה להחמיץ פנים לתוצאות שהן פרי בחירה חופשית. יתרה מזאת, על ישראל להגביר את המוטיווציה ואת היוזמה, ולצאת עם בשורת ידידות ופיוס. רק כך נוכל להצדיק את זכותנו להשתלב במרחב הכל-כך שונה שבו בחרנו להקים את אוהלינו.
  איך אמרו כבר חכמים לפני, מה שלא לטובתנו הוא לא בהכרח נגדנו.

 21. 33
  מעניין מה תהייה עמדת השמאל הקיצוני בישראל,הליברלי והחילוני,התומך באופן פאבלובי בכל התפתחות אנטי ישראלית ברחבי העולם כולו,ובמדינות ערב בפרט.
 22. 32
  סמאללינו צהלו: הפייסבוק והציוצים ניצחו בככר , שחר חדש מגיע למזרח התיכון...... חושך מאיים מגיע מהכפריים הסלפים
 23. 31
  זה טוב לשמאלנים ,לא ?
 24. 30
  מקום ראשון חמאס, מקום שני אל קעידה, מקום שלישי נאצר...

  מעניין מה תהיה עמדת מצרים כלפי השלום עם ישראל...

 25. 29
  אפשר לומר שלום לשלום !!!
 26. 28
  הירושימה, נגסאקי, אסואן, טהרן!
 27. 27
  דמוקרטיה ערבית

  אנחנו נאלץ לבלוע את פירות הביאושים של המדיניות האמריקאית . דמוקרטיה היא מתנה שלא מגיעה לכל עם ובטח לא לעם ניבער שטוף שינאה וקינאה על עצם היותו כזה.זה הזמן להתפלל לטוב.

 28. 26
  אנחנו חיים בסביבה מאוד מאוד קיצונית.

  לא נעים. ממש לא.

 29. 25
  המסקנה: לסגת מיד מהשטחים הכבושים
  1. כ"כ רדוד, ילדותי ולא מפותח - מעורר קורטוב של רחמים
 30. 24
  תרבות נכשלת של לאומיות ניאנדרטלית

  העולם הערבי ממשיך לחיות (ומבחירה!) בימי הביניים

 31. 23
  כך יהיה גם בסופנו אנו

  כרגע החילוניות בשלטון מטעמים דמוקרטיים,אחר כך הדמוגרפיה תעשה את שלה (דמוגרפיה זה כמו טקטוניית לוחות = פועלת מאוד לאט אבל זה כוח שאי אפשר לעצור אותו - פרופסור אמריקאי),והחילוניות תאלץ לאחוז בשלטון בדרכים פחות כשרות ,ותצדיק את המעשה בכך שהיא מצילה את העם מקטסטרופה פנאטית של שלטון מועצת גדולי התורה.

  בסופו של דבר האוטוקרטיה תימאס גם על החילוניים ,תהייה התקוממות ,ואחר כך בחירות ,ואז הרבנים שטוהרו משחיתות בכל אותם שנים שנדחקו מהשלטון יעלו ויבאו ויגיעו וייראו ויירצו ויישמעו וייפקדו וייבחרו ברוב מוחץ.

 32. 22
  כך יהיה בסופנו גם אנו

  כרגע החילוניות בשלטון מטעמים דמוקרטיים,אחר כך הדמוגרפיה תעשה את שלה (דמוגרפיה זה כמו טקטוניית לוחות = פועלת מאוד לאט אבל זה כוח שאי אפשר לעצור אותו - פרופסור אמריקאי),והחילוניות תאלץ לאחוז בשלטון בדרכים פחות כשרות ,ותצדיק את המעשה בכך שהיא מצילה את העם מקטסטרופה פנאטית של שלטון מועצת גדולי התורה.

  בסופו של דבר האוטוקרטיה תימאס גם על החילוניים ,תהייה התקוממות ,ואחר כך בחירות ,ואז הרבנים שטוהרו משחיתות בכל אותם שנים שנדחקו מהשלטון יעלו ויבאו ויגיעו וייראו ויירצו ויישמעו וייפקדו וייבחרו ברוב מוחץ.

 33. 21
  חזונו של פרס מתגשם לנגד עינינו: מזרח תיכון חדש...

  צדק יצחק שמיר - הים הוא אותו הים והערבים הם אותם הערבים

 34. 20
  אז זהו, לא יהיו יותר הרוגים ופצועים בכיכר תחריר?
 35. 19
  זה מדינה מוסלמית,היא תהפוך למדינה מוסלמית ודימוקרטית

  ,כמו בישראל מדינה יהודית ודימוקראטית

 36. 18
  עוד הוכחה שאללה הוא אכבר.
 37. 17
  ועל שכאלה כתב אלתרמן: "כמו פני עיר נבנית פניו של שדה הקטל"...
 38. 16
  התהליך הדמוקרטי ניצח! הנאורות והקדמה חזרו למצרים!
 39. 15
  "אביב ערבי" או חושך מצרים. מתי נבין שאנחנו לא באירופה ? אין להשוות "לאביב העמים" של אירופה !
 40. 14
  מיהרנו להספיד את בין לאדן

  האיש מת אך אמונתו חדרה ללבבות המאמינים בכל העולם הערבי.

 41. 13
  נחזור עוד אליך שלישית...
  1. עברו הזמנים האלו.המדינה היהודית החולה מתפוררת. השלב הבא הוא חזרת הצבא המצרי לסיני,ולא חזרת צה"ל לשם.
  2. דרור אתה מעורר רחמים. מקור השנאה העצמית כנראה טמון בתסביכים עמוקים המחייבים טיפול תרופתי
 42. 12
  נו, ו..?

  אתם לא יכולים מצד אחד לברך על בחירות דמוקרטיות ומצד שני להתחיל לייבב שמפלגה אסלאמית שהתמודדה כחוק ומייצגת את רצון העם ניצחה. אז בסדר, המשטר לא יהיה ליברלי קלאסי בהתחלה, כיאה למדינה שחיה מאז ומתמיד תחת דיקטטורה ושחלק גדול ממנה נבער, אבל מדובר בשלב ביניים הכרחי.. אפילו הדמוקרטיות הדגולות של אירופה עברו תחנות ייסורים בדרך.

  1. שלב ביניים? וכמה זמן השלב ביניים הזה יימשך לדעתך?

   באיראן הוא נמשך כבר 33 שנים.

   ברגע שהממשלה הנבחרת תבטל את הבחירות ותקים כח צבאי-משטרתי שישמור על תוצאות הבחירות (משמרות המהפיכה), השלב יהיה סופי בהחלט.

   לאירופאים זה לקח כמה מאות שנים.

  2. "שלב ביניים הכרחי" או סופי, כמו באירן ? ומה עם היבבות על שלטון הימין בישראל ? על זה מותר ליבב ?
  3. דלוזיות יכולות רק להתפתח לא להתפקח

   ואתה ההוכחה
   ההיסטוריה חוזרת על עצמה - אנשים כמותך שיננו אותם סלוגנים בימי היטלר, המהפכה האירנית, החמס....
   כואב לראות
   דמוקרטיה רצויה כאשר מי שמממש אותה מאמין בערכים שמאחוריה. אחרת היא קרדום לחפור תחתיה

  4. נראה לך שיהיו עוד בחירות אחרי שהמוסלמים יעלו?
  5. "המשטר לא יהיה ליברלי קלאסי בהתחלה" - תגיד איזה סמים אתה לוקח,אני גם רוצה לנסות
  6. איך נכנסים לסרט שאתה חי בו?
  7. אתה צודק , אבל...

   אני בספק אם האחים המוסלמים יקבלו את כללי המשחק הדמוקרטים.
   בהחלט קיים סיכוי סביר שיחוקקו חוקים שישמרו על שלטונם.
   כמו כן , סביר להניח שיבקשו לאחד את האזרחים באמצעות הסתה פרועה כנגד ישראל.

  8. "תחנות הייסורים" הללו היו מאות שנים של שלטון מלוכני נאור שהפיץ חינוך והשכלה. אבל אתה שמאלן למה שתתבלבל עם עובדות.
  9. אחרי המהפכה הצרפתית

   נפוליאון לא זו בלבד שהפך עצמו לדיקטטור, הוא ניהל מסעות שמד ברחבי אירופה. זה לקח מאה שנה עד שצרפת הפכה באמת לדמוקרטיה. נכון, אולי הוא לא היה דתי אבל השלטון שלו היה מיליטריסטי ולאומני, וזה לא יותר טוב. אני חס וחלילה לא אומר שיש להתבונן מהצד איך עולה לו היטלר או סטלין.. אבל אם אתם חושבים שהפתרון הוא לקיים דיקטטורה מושחתת, ואולי גם אכזרית (עם תדמית פרו אמריקנית נאורה עלק) ולהשאיר את העמים הערביים נחשלים לנצח, אתם כבר לא טיפשים. אתם ממש גזענים.

  10. גם באיראן זה שלב ביניים. הרי עברו בסך-הכל 30 שנה מאז תחילת השלטון האיסלאמי. בסוף העולם יהיה חילוני, אבל זה יהיה אחרי זמננו.
 43. 11
  למה ציפינו?

  ההפתעה נשמעת טפשית.... מדינה מוסלמית , חשבנו שיהיה שם רוב יהודי או נוצרי?

  התמימות שלנו מדהימה..............................

  1. על איזו הפתעה אתה מדבר? אף אחד לא הופתע. זה היה צפוי. מובארק בוודאי מחייך בכלא וסאדאת צוחק שם למעלה

   אבל צוחק מי שצוחק אחרון

  2. ציפינו שתקרא את הכתבה לפני שאתה מגיב

   ההפתעה מופיעה בכתבה רק ביחס למפלגה הסלפית.
   ניצחון האחים המוסלמים היה צפוי.

 44. 10
  הם מבינים מי הפטריוטים האמיתיים. ויהודים טיפשים ממשיכים לבחור בשמאלנים קוסמופוליטים.
  1. מי פה בוחר שמאל? למרץ יש שישה מנדטים ביום הכי טוב שלהם ועבודה (שזה שמאל מאוד מתון) עם 14 בלחץ.
  2. מיכאיל
 45. 9
  מסכנים

  לא... לא אנחנו.
  תושבי מצרים הליברליים, החילוניים, הנוצרים.
  כדאי שיאתרו מקום חילופי בעולם כי הסביבה שלהם תשתנה באופן רדיקלי.

 46. 8
  כרוניקה של מוות ידוע מראש. השלום עם מצריים מת היום

  מחר תוכרז כוננות בגבול אונחנו נתגעגע למוברק.

  רק בעיתון הארץ עוד היו הוזים שלא חשבו שזה התוצר הברור של המהפיכה. היכונו לשלטון השריעה גם בסוריה (לאחר מלחמת האזרחים הבלתי נמנעת)

 47. 7
  יופי! שיא עולמי חדש בנסיעה לאחור.

  כאשר למוסלמים מכל הסוגים והזרמים יהיה רוב כזה במצרים, צפו לתקופה קשה של נסיגה בכל החיים במצרים (וגם בשאר ארצות ערב, חוץ מאלה שכבר חיות הרחק בעבר, כמו סעודיה).
  וגם לנו צפויה תקופה לא קלה, בלשון המעטה. חכו, חכו. כשהאבק ישקע - תבינו.

 48. 6
  מאז מוחמד לא היה תומך גדול לאיסלם כמו אובמה
 49. 5
  דמוקרטיה במיטבה
 50. 4
  המזרח התיכון הופך לשכונה לא נעימה ומאיימת

  במדינות השכנות שנאבקו להשגת דמוקרטיה השתלט האיסלם הקיצוני, מאירן ועד מצרים, אלג'יריה וטוניסיה, ובקרוב בוודאי גם מרוקו, לוב וסוריה. ובישראל הימין הקלריקלי הקיצוני ההורס כל חלקה טובה, מצה"ל ועד בית המשפט העליון.

  1. ברח מהר נמושון, ותשתמש בדרך-מיאנמאר לעומת דרך-בורמה.
  2. הציונות האשכנזית תרמה לרדיקליזציה האיסלמית תרומה מכרעת ולכן אין להתחמק מהמסקנה שעל הכוזרואשכנזים להכין דרכוני מילוט לארצות המערב האימפריאליסטי אותו שירתו נאמנה במשך 100 שנות הציונות הגזענית.
 51. 3
  מי שהיה במצרים וראה את ממדי העוני המחריד והמנוול שקיים בה אינו צריך להתפלא שאלה הן תוצאות הבחירות!!

  ישראל צריכה לעשות מאמץ גדול כדי לשמור על השלום עם מצרים ,קר ככל שיהיה, ולהציע לממשלה החדשה במצרים לעזור לה ככל יכולתנו בפתרון בעיותיה הכלכליות מתוך רצון כנה ואמיתי לשלום.

  שתי המדינות תצאנה נשכרו מכך ולא חשוב עם איזה שלטון.גם האחירם המוסלמים יצטרכו לדאוג לאוכל לעשרות מיליוני העניים המרודים במצררם.

  1. העוני הוא תוצאה של תרבות האסלאם הקיצוני בו מאמינים המצרים
  2. כמה מטומטמת יכולה להיות שמאלנית קיצונית? הרי בתקופת מובארכ מצרים החרימה את ישראל בכל ההבטים הכלכליים,אז להציע סיוע לחמאס המצרי זו אמירה הנאמרת תחת השפעה קשה של סמי הזייה
  3. כמה תמימות-ישראל הקטנה יכולה לעזור ל-80 מיליון מוסלמים ?

   הבעיות של מצרים כל כך קשות, שגם מדינות עשירות מישראל לא תוכלנה לעזור לה
   ועל הבעיות הבסיסיות של מחסור במשאבים, חוסר תעסוקה, עודף ילודה, מתווסף הפיגור שנובע מהאיסלם

   בכל מקום בעולם בו יש איסלם-שם יש פיגור
   ככל שהאיסלם יותר קיצוני-כך הפיגור גדול יותר

 52. 2
  המסקנה - לא סגת לעולם מיהודה, שומרון ורמת הגולן
  1. hi

   והדתיות,ואם דווקא לא רואים שבמצריים העניי ה,קילו המפלגות החלוניות 26 אחוז!ובקשר לסוריה אתם תסגו משם,כי אסד יפול ,וכל משועמם בעולם האסלאמי יבוא ללחם בכיבוש,או אם כובשים זה לא כיבוש

  2. ואם אפשר - לספח את 3 מיליון המוסלמים בגדה המערבית לישראל

   כך נהיה בכיף מדינה "יהודית" גדולה עם מיעוט זניח של 5 מיליון מוסלמים.

  3. שפוי יקר, אתה הזוי.
 53. 1
  כאשר סירב הנשיא מובראק להגיע לנאומו של אובאמה באוניברסיטת קהיר, ידע מה הוא עושה. אנו ממתינים בדריכות לנאום הבא של אובאמה בקהיר. בינתיים, האם יש לו עצות מחכימות עבורנו?
  1. ''כמות תמיד הופכת לאיכות'' זה חוק פיסיקלי לא עמדה פוליטית וסופו של העולם הערבי עם נשק גרעיני או בלעדיו למחות את זכר מדינת הנגע הזר הציונית ממרחב חייה.
  2. ארתור היקר אולי תסביר לבורים שיכולת החשיבה הביקורתית ניטלה מהם לאחר דורות של חינוך לאומני אינדוקטרינטיבישהפרוייקט הציוני שהם ממולכדים בו נטול כל יכולת יישום בטווח ההיסטורי הקצר.