איראן טוענת: הפלנו מל"ט אמריקאי חמקן

המטוס ללא טייס הידוע בכינויו "המפלצת מקנדהאר" מעולם לא נחשף רשמית על ידי הפנטגון והוא משמש לטיסות תצפית מסווגות באזורים רגישים

איראן טוענת כי הפילה היום (ראשון) מל"ט (מטוס ללא טייס) אמריקאי מדגם RQ-170 במזרח המדינה. הדיווח נמסר ברשת הטלוויזיה הממלכתית של איראן, לדברי האיראנים המל"ט יורט תוך כדי גרימת נזק מינימאלי והוא כעת בידיהם. בשנים האחרונות טענו האיראנים כי הפילו מספר מל"טים אמריקאים, אבל לא הציגו הוכחות לכך.

בנאט"ו מסרו בתגובה כי הכלי שעליו דיווחה היום טהראן, חדר לשטח איראן לאחר שאבד למפעיליו באפגניסטאן בשבוע שעבר.

המל"ט RQ-170, מוכר בחוגי תעופה ובצבא האמריקאי בכינוי "המפלצת מקנדהאר" (The beast of Kandahar). זאת, בשל החשאיות האופפת אותו והעובדה שכלי הטיס הבלתי מאויש הזה נצפה בפעילות מבצעית בשדה התעופה של קנדהאר באפגניסטאן, שם הוא משמש את האמריקאים לטיסות תצפית מסווגות - ככל הנראה מעל מדינות כמו פקיסטאן ואיראן.

המפלצת מקנדהאר

מלחמות המל"טים - סיקור מיוחד

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כלי הטיס הבלתי מאויש, שבנוי בצורת "כנף מעופפת", אמור להיות בעל תכונות חמקניות המאפשרות לו לטוס מעל מדינת אויב מבלי להיקלט במערכות המכ"ם. הפנטגון מעולם לא שחרר תמונה רשמית שלו או אפילו הודעה על קיומו.

ככל הידוע, ה-RQ-170 נושא עליו רק מערכות תצפית ולא אמצעי לחימה. יתרונו טמון בכך שהוא מאפשר לארה"ב לבצע טיסות תצפית ממושכות מעל מטרות רגישות במדינות שונות, מבלי לעורר תקריות דיפלומטיות או לחשוף שהמטרה נמצאת תחת מעקב.

המטוס נכנס לשירות ככל הנראה ב-2006, ומפעילה אותו טייסת תצפית 30 של חיל האוויר האמריקאי, שבעבר הפעילה מטוסי תצפית מאוישים מדגם "פנטום".

הדיווח האיראני מגיע על רקע מתיחות גוברת בשבועות האחרונים בין איראן ומדינות המערב. לפני מספר שבועות אירע פיצוץ עז בבסיס צבאי של משמרות המהפכה, כ-40 קילומטרים מערבית לטהראן. הדיו הגיעו גם לבירה. כמה עשרות בני אדם נהרגו, בהם ראש פרויקט פיתוח הטילים האיראני, גנרל חסן טהרני מוקדאם. בשבוע שעבר פורסם גם כי פיצוץ חזק החריד את איספהאן, העיר השלישית בגודלה במדינה, שבעיבורה ממוקם מפעל להמרת אורניום. יומיים לאחר מכן פירסם הטיימס הבריטי כי על סמך צילומי לוויין ניתן לראות כי מתקן המרת האורניום הוא שנפגע בפיצוץ.

ביום שישי אישר האיחוד האירופי הטלת סנקציות נוספות על המשטר האיראני ועל סוריה. שר החוץ של בריטניה ויליאם הייג עמד אתמול בראש הדורשים להגביר את הבידוד של איראן ואת הלחץ עליה.

Read this article in English: Report: Iran shoots down U.S. reconnaissance drone

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  לא האיראנים הפילו אלא גורם הרבה יותר מתוחכם .

  תשאלו את עצמכם היכן המטוס נמצא כעת עכשיו ומה האיראנים קיבלו תמורתו וממי הם יכולים לקבל " מתנות מועילות " .

 2. 9
  מי מבטיח לנו, אם פקיסטן כבר נתנה את הפצצה ל איראן?

  אני חושב כי פקיסטן נתנה פצצה אטומית לאיראן, לפני זמן רב. השאר הוא רק משחק, להטיל אימה על ישראל.

 3. 8
  כאמריקני ממוצא פרסי אני מקווה שאחיי הפרסיים יקחו את השיירים לבסיס סודי
 4. 7
  מעניין מי החברה שפיתחה אותו?
 5. 6
  אחרי כל מעשי הטרור נגד ארצו והפרובוקציות האמריקנית/ציוניות אני ממליץבפה מלא לאחמדיניג'אד כן ללכת על נשק גרעיני.
 6. 5
  נכון שנורא טיפשי מצד האמריקאים לבנות את המפלצת מקנדהאר בלי שום מנגנון השמדה עצמית, נגיד?... במיוחד כשמניחים לו לטוס מעל איראן, נגיד? הכל יכול להיות כמובן. אבל להפיל מזל"ט חמקן בגובה רב - ולא בטיל, כי אז לא היה נשאר ממנו כלום, כנראה האיראנים תפסו אותו עם רשת - ובתום נפילה בת קילומטרים מספר, הוא נשאר שלם (השמדה עצמית אין, אמרנו. האמריקאים שכחו לשים)?... אולי. מה אני אגיד לכם. הכל יכול להיות. או שאולי הפרסים משקרים שוב. מה ההסבר הפשוט יותר, מר אוקאם?

  נכון שנורא טיפשי מצד האמריקאים לבנות את המפלצת מקנדהאר בלי שום מנגנון השמדה עצמית, נגיד?... במיוחד כשמניחים לו לטוס מעל איראן, נגיד? הכל יכול להיות כמובן. אבל להפיל מזל"ט חמקן בגובה רב - ולא בטיל, כי אז לא היה נשאר ממנו כלום, כנראה האיראנים תפסו אותו עם רשת - ובתום נפילה בת קילומטרים מספר, הוא נשאר שלם (השמדה עצמית אין, אמרנו. האמריקאים שכחו לשים)?... אולי. מה אני אגיד לכם. הכל יכול להיות. או שאולי הפרסים משקרים שוב. מה ההסבר הפשוט יותר, מר אוקאם?

 7. 4
  חסר לנו שיהיו שם דברים....

  Made in Israel

  1. אתה חי בסרט!
 8. 3
  האם מעשי החבלה במיתקנים האיראניים בוצעו באמצעות מטוס כזה?
 9. 2
  המטוס והמידע לגבי הרכבו- יימכרו לסינים,ובעוד שנה-שנתיים יימכרו הסינים כלי טיס דומה ברבע המחיר.

  אף כלי לא חסין במאת האחוזים מנפילה בשטח האוייב.ואני מניח שהאמריקנים לקחו זאת בחשבון וציידו אותו ברכיבים להשמדת מידע פנימית-ואם לא,ייהנו הסינים.

  1. הבעיה האמיתית אינה חיקוי זול - המטוס לא נבנה למטרות רווח

   אלא חשיפת הטכנולוגיה ופיתוח אמצעי גילוי נגד חמקנים.

 10. 1
  could somebody please explain to me

  how come that in a country that's falling apart from most major aspects, this minor bit of news manages to get front page cover on all papers

  is there really nothing else of more importance, or is this what Israel uses to take its mind off real trouble

  sort of like a middle eastern style of a light comedy break?

  1. Exactly

   When you're in the shits, nothing's better than knowing that your neighbors are in an even shittier situation, or that your powerful friends can f**k up worse than you