איראן מאיימת על משעל: אם תפנה עורף לסוריה - נפסיק להזרים לחמאס כסף ונשק

מפקדת החמאס נוטשת את דמשק ובשורות הארגון נשמעה בימים האחרונים קריאה מפורשת להתנער מהקשר עם סוריה. בטהראן זעמו והעבירו אולטימטום

מפקדת החמאס בדמשק נוטשת את סוריה בחשאי, ובמקביל בוחנת כמה חלופות במדינות ערביות אחרות להעברת המפקדה הראשית. כך מסרו מקורות פלסטיניים ל"הארץ". ההחלטה של הנהגת החמאס התקבלה חרף לחץ כבד שהפעיל המשטר האיראני על הארגון, להשאיר את המפקדה שלו בדמשק ולא להפנות עורף לנשיא הסורי, בשאר אל-אסד. איראן העבירה למשעל מסר חריף, שלפיו אם יעזוב את דמשק תופסק הזרמת הכספים ואמצעי הלחימה לארגון.

בשלב זה ממהרים להימלט מסוריה בעיקר פעילים בדרג השני והשלישי של הארגון, בעוד בכירי הלשכה המדינית של חמאס, בהובלת מנהיג הארגון חאלד משעל, ממשיכים לפקוד את הבירה הסורית מעת לעת ולטשטש את ההחלטה לעזוב. בכירי הארגון אף נפגשו בסוריה בסוף השבוע עם נציגים של הפלגים הפלסטיניים שאינם חברים באש"ף.

לחצו לייק לקבלת כל הכתבות והפרשנויות ישירות לעמוד הפייסבוק שלכם

אנשי החמאס שנטשו את סוריה הם חברי הלשכה המדינית, וכן פעילים האחראים על הפעילות של הזרוע הצבאית, ועל המימון שלה. רובם עזבו עם בני משפחותיהם לכמה יעדים, בהם רצועת עזה, סודאן, קטאר ולבנון. מדובר במהלך שהתבצע בחופזה, ולמעשה מדובר במנוסה מהתבערה שהתלקחה בסוריה ובנטישה של הנשיא הסורי אסד, שהיה עד לא מכבר בעל הברית החשוב ביותר של החמאס בעולם הערבי.

השלטונות הסוריים, כמו גם המשטר בטהראן, ניסו באחרונה לברר אם אכן הנהגת החמאס נמלטת מדמשק, אך נתקלו בהכחשות של בכירי הארגון למהלך. בשיחה עם "הארץ" אמר אחד מחברי הלשכה המדינית של החמאס בחו"ל, סאלח אל-ערורי, כי "אין החלטה חדשה של החמאס ובוודאי אין החלטה לעזוב את סוריה". יחד עם זאת, אל-ערורי הוסיף כי אם משפחה או שתיים עזבו את דמשק, הרי שייתכן שעשו זאת מסיבות אישיות, ומדובר בצעד טבעי.

נשיא איראן ומשעל נפגשים

אל-ערורי הוסיף כי "בכירי הארגון נמצאים כאן בדמשק. היחסים שלנו עם המדינה והעם הסורי מצוינים. אנו מכבדים את כל הסורים באשר הם. אין לנו כוונה להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה". עם זאת, בתוך חמאס ובעיקר בקרב בכירי הארגון בעזה, נשמעה בימים האחרונים קריאה מפורשת להתנער מהקשר עם דמשק לנוכח שפיכות הדמים המתנהלת בסוריה והפגיעה הקשה באזרחי המדינה.

ל"הארץ" נודע כי החמאס קיבל החלטה לנטוש את דמשק מבלי ליידע את השלטונות הסוריים על המהלך. ההחלטה הבשילה בצמרת הארגון בעקבות ביקורת קשה שהושמעה נגד בכירי החמאס בחו"ל וברצועת עזה, בגין הקשר שלהם לשלטונות הסוריים.

הביקורת הזו, לצד המשך הדיכוי של ההפגנות ביד קשה והריגתם של יותר מ-4,000 בני אדם בלחימה בסוריה ובמהלך ההפגנות, החריפו את הדילמה בהנהגת החמאס: להמשיך לעמוד לצדו של הפטרון הסורי, או לעזוב את הבירה ובכך למעשה להבהיר כי הארגון, שנחשב לחלק מתנועת האחים המוסלמים, נוטש את אסד.

ההחלטה של הליגה הערבית להשעות את סוריה מחברותה בארגון, ולהטיל עליה סנקציות כלכליות חסרות תקדים, הטו את הכף בצמרת החמאס. בסופו של דבר התקבלה ההחלטה לפנות בסודיות את סוריה מכל פעילי הארגון, אך להשאיר את הצוות הבכיר ביותר, כדי לשמור על פרופיל נמוך של פעילות במדינה. בין היתר באים ויוצאים עדיין מדמשק מוסא אבו מרזוק (סגנו של משעל), עיזאת רישק, אל-ערורי ומשעל עצמו.

עוד מסרו המקורות הפלסטיניים כי המשטר האיראני הפעיל לחץ כבד על חמאס שלא לעזוב את דמשק, ואף איים להפסיק את הזרמת הכספים לארגון אם יחליט לבסוף להמרות את פיו של הארגון - ולנטוש בכל זאת. הלחצים של איראן כללו איום מפורש בדבר הפסקת העברת אמצעי הלחימה לחמאס וביטול אימונים של הפעילים הצבאיים.

למעשה, מדובר היה באולטימטום חסר תקדים. אחד מדוברי האופוזיציה הסורית אמר לאחרונה כי לאחר נפילתו של הנשיא אסד, אין בכוונת יורשיו לשמר את הברית האסטרטגית בין סוריה לבין טהראן וחיזבאללה. בתוך כך, הטלוויזיה הסורית שידרה אתמול תמונות מתוך תרגיל צבאי שנערך ביום שבת במזרח המדינה.

בתרגיל שיגרו כוחות הצבא הסורי טילי סקאד B לכיוון מזרח דווקא, טילים בעלי טווח של כ-300 קילומטרים.

כמו כן שידרה הטלוויזיה הסורית אתמול תמונות של ירי רקטות בעלות טווח של 150 עד 200 קילומטרים. הכוונה של הסורים ככל הנראה היא להעביר מסר לקהילה הבינלאומית, כי לאסד יש עדיין יכולת להבעיר את המזרח התיכון במקרה שירצה בכך, בעיקר אם הקהילה הבינלאומית תתקוף מטרות בסוריה.

Read this article in English: Iran threatening to cut Hamas funds, arms supply if it flees Syria
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  ומעכשיו חמס תשתין מבפנים החוצה ומבחוץ פנימה תעשה אירגון ג'יהאד

  בקיצור אין תקנה לאיסלם שהורס עמים במשך 1400 שנה

 2. 21
  ומה אומרים חברי הכנסת הערבים שלנו על ההתפתחויות?...נאלמו דום?
 3. 20
  העכברים בורחים כשהספינה טובעת- ה ישיב לעמירה ואמנון כגמולם
 4. 19
  עם נפילת משטרו של אסד משתפי הפעולה יובל לגרדום ובתוכם אנשי חמאס

  זה לא שלחמאס יש בעיה עם הרג אזרחים בין אם בעזה, דמשק או טהראן.
  ארגון חמאס בד"כ יודע לקרוא את הסימנים בשטח ובמהירות להתאים עצמו למציאות המשתנה. ראשי החמאס יודעים שבטחונם האישי בסכנה, זאת בשל שיתוף הפעולה והזדהותם עם המשטר הרצחני של אסאד, זאת הסיבה לכך שהם מתחפפים מסוריה.

 5. 18
  אולי הם רואים את סוף אסד כמו סוף גאדפי ולא רוצים להיות שם כשזה קורא.
 6. 17
  ברגע שאסד יקפוץ הראשונה לשלם את המחיר כמובן תהיה ישראל. עכשיו חייבים מהר מהר לתת למוסלמים שישתלטו על סוריה את הגולן כי הם הטובים או מחווה לעם הערבי או משהו כזה
  1. למזלנו לא החזרנו את הגולן לסוריה...כשהמשיח יגיע,נדבר!
 7. 16
  Ain't got no money and I ain't got no home

  (blood, sweat and tears)

 8. 15
  משעל חשוף זה הזמן לחסל
  1. ביבי חייב לסגור חשבון!...הוא בנה את משעל בכשלון בירדן!
 9. 14
  ל-10: אסד שייך לעדה העלאווית שקרובה יותר לשיעה

  מלסונה.

  1. אסאד קיבל "זיכוי" מחכמי החיזבאללה, כדי להחשב שיעי ומוסלמי...

   אבל בפועל,בדת העלאוית יש סימנים נוצרים חזקים...והם שונאים את הסונים...חיו תמיד בחושך,עד שעלו לשלטון...

 10. 13
  כשכלב נוטה לחלות,הקרציות שעל גופו-נושרות,ונצמדות לכלב הבא,מה רוצים מהחמאס וממשעל,הם פועלים נכון

  קרציות הנותרות על גוף הכלב במותו-ימותו גם הן,ולכן קיים אצל הקרציות המנגנון המזהה את עצירת זרם הדם בגופת הכלב,ואז מתרופפת אחיזת הקרציה והיא עוברת לכלב הבא.

 11. 12
  איומי סרק.

  אין לקחת ברצינות את איומי איראן על החמאס.אירן צריכה את החמאס יותר משהחמאס צריך אותה וכסף זה לא הכל בחיים.אם איראן לא רוצה לאבד את החמאס שתפסיק לאיים אחרת תצטרך למצוא תחליף אחר ואין בנמצא דבר כזה כרגע.

 12. 11
  preemptive strike now!
 13. 10
  בעברית צחה - החמאס בוגדים בסונה ומהווים סוס טרויאני שיעי

  הייתי מממן אותם. זה רק לטובתנו

 14. 9
  נפלא ונהדר, שיפסיק את הקשר

  איך העולם לא התעורר עד עכשיו? מה לא היה ברור שמי שמממן את החמאס זו אירן?

 15. 8
  איך הפלסטינאים תמיד בוחרים את השותף הלא-נכון?

  ברית המועצות
  עיראק של סדאם
  סוריה של אסאד
  איראן של האייטולות

  אולי אם הם יתחילו להפעיל קצת ביקורתיות בבחירת השותפים שלהם ולא ינהלו מוסר כפול הם יוכלו לשפר באופן משמעותי את מצבם.

  1. שכחת את גרמניה הנאצית...
  2. מכוח האינרציה: להתנגד להחלטת האו"ם 181 (שמדינה היהודית לפי החלטה זו היתה מתפרקת בעצמה), תמיכתו של המופתי בהיטלר וכיו"ב
 16. 7
  זה מה שנקרא "העכברים נוטשים את הספינה הטובעת"? גיבורי החמאס על חייל בודד

  מבוהלים מכוח אמיתי...וכן אנשים, זו "שמחה לאיד"!!

 17. 6
  יאללה יא משעל תעבור לצד שלנו
 18. 5
  פוטין השליט של איראן וסוריה ואיראן שולט על חיזבוללה וחמס
 19. 4
  צה"ל חייב להשתלט על סוריה ולשחרר אותה מידי האירנים לפני שיהיה מאוחר,ולעשות שלום עם העם הסורי שיודה לנו ויוותר לנו על הגולן!!!
  1. לא נראה לי ששמך 'מלמד' כל כך מתאים לך
  2. וגם חיל הים חייב להשתלט על דג הזהב שנותן שלוש משאלות ולהביא אותו למגיבים שחיים בארץ האגדות
  3. דוד מלמד, אנחנו לא צריכים את הגולן הוא מיטרד לאומי וצריך להחזיר אותו בהקדם לבעליו החוקיים הסורים שגורשו ממנו במלחמת 67!
  4. יוסי הקודם - אתה ושכמותך, אתם הוא המטרד הלאומי
 20. 3
  "להתנער מהקשר עם דמשק לנוכח שפיכות הדמים".... קודם שיתנערו מעצמם!

  ורק לשם כך הם קיימים

 21. 2
  ילדים לא לריב. כולכם תושמדו בין כה
 22. 1
  לא מפתיע! כשהספינה טובעת - העכברים בורחים ראשונים!
  1. מיליון הישראלים שעלו לארה"ב חושבים אותו דבר?
  2. שמע יוסי, אתה מתוסבך אמיתי

   את כל החיים אתה בוחן בשחור ולבן? אתה באמת מאמין בצדק אבסולוטי?

  3. יוסי, אתה חושב שהיורדים יפסיקו להציג את עצמם או להתגאות בהיותם ישראלים ?