בסיס ניסוי הטילים המרכזי של איראן נמחק לחלוטין

בבסיס שהתפוצץ נערכו ניסויים בדלק מוצק, שמשפר משמעותית את טווח הטילים ומהירות שיגורם. לראשונה מוזכרת הסברה שהבסיס הופצץ מהאוויר

הפיצוץ העז שהתרחש בבסיס פיתוח הטילים האיראני סמוך לטהראן לפני שלושה שבועות, הרס לחלוטין את האתר בו נערכו ניסויים בטכנולוגיה מתקדמת של דלק מוצק, כך סיפרו בכירים אמריקאים וישראלים לניו יורק טיימס. בפיצוץ נהרג ראש תכנית הטילים של איראן, הגנרל חסן טהרני מוקדאם.

הבכירים, שנעזרו בתמונות לווין עדכניות מזירת האירוע שהתרחש 40 קילומטרים מערבית מהבירה, סיפרו כי הפיצוץ היווה מכה קשה לתוכנית הטילים לטווח ארוך של איראן.

יתרונות השימוש בדלק מוצק רבים: ניתן לאחסן את הטילים לזמן ממושך ולשליפה מהירה בעת הצורך; בטכנולוגיה הקיימת יש צורך לתדלק את הטילים בדלק נוזלי לפני כל שיגור, תהליך ארוך החושף את הטילים לפגיעה ומעיד בפני האויב על הכנות למתקפה. כמו כן, מדובר בדלק יציב יותר ולפיכך מסוכן פחות, ואין צורך - במקרה שהטילים לא שוגרו - לרוקן אותם מהדלק הנוזלי לפני אחסונם מחדש.

כשני קילומטר מדרום לבסיס שנהרס נמצא אתר ניסוי הטילים עצמו. בצילומי הלוויין (ראו מטה) ניתן לראות שמונה עמדות ניסוי צהובות. הטילים מותקנים במאוזן, ו"משוגרים". מאחורי עמדות הניסוי ניתן לראות את השפעת ההדף והשריפה על הקרקע.

גם היום, שלושה שבועות אחרי הפיצוץ המסתורי, לא ידוע מה עומד מאחורי האירוע - אך בכירים אמריקאים מעריכים כי זו קרוב לוודאי היתה תאונה, בשל העובדה כי לאיראנים אין ניסיון רב בעבודה עם טכנולוגיה נפיצה ומסוכנת כזו. איראן הרשמית כבר הצהירה שזו היתה תאונה אך בכירים איראנים טוענים כי מדובר במהלך נוסף ברצף של אירועים שחיבלו במאמציהם לפתח נשק גרעיני.

על פי העיתון, בשל עוצמת הפיצוץ שהורגש עד טהראן - אחת התיאוריות הרבות היא כי הבסיס הותקף מהאוויר, ייתכן ועל ידי מל"ט חמקן. אתמול הודיעה איראן כי הפילה מל"ט ריגול אמריקאי מתקדם - הפועל משטח אפגניסטאן.

"כל דבר שמעניק לנו עוד זמן ומרחיק את היום בו לאיראנים תהיה היכולת לשגר טיל גרעיני הוא ניצחון קטן", אמר השבוע בכיר מודיעין מערבי, "בזמנים הללו, אנחנו מתמקדים במה שאפשר להשיג במאמץ הזה, לא באמת משנה איך הוא קורה".

לחצו לייק לקבלת מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בשבוע שעבר התייחס ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תא"ל איתי ברון, לפיצוץ בבסיס הטילים. בישיבה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אמר ברון: "הפיצוץ, שהיה באתר הפיתוח לטילי קרקע-קרקע, בכוחו לעכב או להפסיק את המשך הפיתוח באותו ציר". עם זאת, הוא הוסיף כי "יש לתת את הדגש לכך שלאיראן מסלולי פיתוח נוספים מלבד אותו מתקן".

"תכנית הגרעין של איראן ממשיכה להתקדם, על אף הלחצים הרבים שמופעלים עליה, כגון מאמצי סיכול, ולמרות המצב הכלכלי והפוטנציאל לערעור מעמדו של השלטון", אמר תא"ל ברון בישיבה. "מצבה הכלכלי של איראן נמצא במגמה של צניחה. קיימת אינפלציה שמאמירה והכלכלה נמצאת במיתון עמוק. מצד אחד טהראן מפעילה סובסידיות ומצד שני מחירי הנפט ממשיכים לעלות.

"איראן מפעילה כ- 6,000 צנטריפוגות שפועלות בצורה סדירה, מתוך 8,000 שהותקנו. עד היום הצליחה טהראן לצבור 50 טון של אורניום מועשר ברמה נמוכה וקצת פחות מ- 100 ק"ג ברמה של 20%. האיראנים צריכים לצבור 220 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20% כדי שיעמוד לרשותם מספיק חומר לפצצה גרעינית. עם זאת, חשוב לזכור שאת האורניום המועשר ברמה של 20% צריך להעשיר שוב, לרמה של 90%. להערכתנו דו"ח סבא"א האחרון לא יביא לשינוי בהתנהלותה של אירן בהמשך פיתוח תכנית הגרעין שלה".

Read this article in English: Report: Iran blast completely destroyed major missile-testing site

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  Photoshop and not very good work
 2. 15
  זה היה דו שלבי?
 3. 14
  תנו לי שני עובדי רס"ר, מש"ק דת, ועוד שניים שלושה מתורנות מטבח ואני דואג להכל שבועיים עבודה גג.
 4. 13
  רב-פיצוץ

  התבוננות בתמונות לפני ואחרי מעידה שוודאי לא היה כאן פיצוץ יחיד. הבניינים השונים
  לפחות חמישה נזוקו ואפילו הושמדו לגמרי. השטח ביניהם נראה פחות או יותר תקין. מתשמע שאו שהופצצו מן האוויר או שהיו בהם חומרי נפץ שהתפוצצו כל אחד בנפרד. כפי שאומרת המעוניינת המוסדניק - מראה מלבב. כן יירבו.

 5. 12
  ל7 סמי

  סמי אורניום דומה מאד לטיפשות בריכוזים גבוהים שניהם יכולים לגרום לחידלון

 6. 11
  מי הציל אותנו מסאדם?...האמריקאים והבריטים! בלבנון השניה,כשהיינו

  צריכים להראות יכולת,לא ממש הצלחנו....וזה לא מיקרי...

 7. 10
  בתרגיל בצאלים "פגז טועה" כמעט ופגע בצמרת צה"ל...היום משאית תחמושת

  התהפכה ועלתה באש בכביש 6.... זה שהיה לנו מזל של טיפשים היום,לא אומר שמחר לא יהיה...כי הפזיזות והחיפוף היא באופיינו!... "כולם גנראלים" שלא מתעסקים בפרטים הקטנים....

 8. 9
  היה בסיס? הופה, איננו עוד
 9. 8
  שוב השתלחות בפרסים הארץ עתון גזעני
 10. 7
  מדוע חושבים בישראל שפצצה גרעינית חייבת להגיע הנה בצורת טיל דווקא ?! הרבה יותר פשוט להבריח לתוככי ישראל באמצעות בדואים כמקובל אצלנו-מיתקן גרעיני,להביאו למרכז עירוני גדול ולהפעילו שם.

  כך אין צורך בכל הבליסטיקה המסובכת והניתנת לגילוי ויירוט,הכרוכה בטילים.
  אין צורך למזער כדי להפוך את הפצצה לנישאת בתוך טיל,וחבורת בדואים מאומנת היטב ומשומנת בכסף איראני,תבצע את העבודה בקלות רבה.
  הגבולות הם פחות מהרמטיים אם לומר בנימוס,וסחורות ונשים ומהגרים מאפריקה וסמים עוברים תדיר בגבולות,אז למה לא מיתקן גרעיני קטן שמבריחיו אפילו לא יידעו מה הם נושאים ?!

  1. תודה סמי - לא חשבנו על זה. תדליק אבוקה ביום העצמאות.

   אם יש לך עוד רעיונות מקוריים אנא סור למשרדנו.

  2. הבעיה עם הבדואים שהם הרבה פחות צפויים והרבה יותר נפיצים, מה יעשו, למשל, האירנים, אם הבדואים יחליטו לאנוס את הפצצות הגרעיניות בדרך...
  3. או לקצור את האיברים שלה
  4. האמת יותר פשוטה

   על מנת שפיצוץ גרעיני ייצור אפקט הרס משמעותי יש לפוצץ את המתקן בגובה של מספר מאות מטרים מעל העיר (לכן טילים ופצצות שישאו ראש גרעיני ישתמשו במרעום גובה או השהיה). פיצוץ מתקן כזה על הקרקע יגרום לנזקים מקומיים בלבד, מכיוון שהקרקע והסביבה הקרובה יספגו את מרבית ההדף ויגנו על אזורים מרוחקים יותר.

  5. תגובה אדירה
  6. תודה סמי החכם מפ''ת כעת נתת לי רעיון טוב להשלמת הכנסה.
 11. 6
  חוכמה גדולה, גם אצלנו בוואלה מפות ובגוגל הבסיסים מחוקים לחלוטין
 12. 5
  Spontaneous Combustion

  חכמי ימי הביניים התלבטו מאות שנים כיצד להסביר ולבצע "התלקחות ספונטאנית" - ספונטנייאס קומבסצ'ן בלעז - הנה עלה הדבר בידי חרטומי פרס ומדי אשר בודאי ימשיכו להפגין את כשרונותיהם בבסיסים נוספים ובנסיקות אינדיבידואליות של מדענים בכירים שיעלו השמימה בפתאומיות וללא אזהרה מוקדמת כאליהו הנביא הזכור לטוב.

 13. 4
  יש סתירה בכתבה - לגבי שימוש בדלק מוצק

  מצד אחד - כותבים ביתרונות השיטה עד כמה השיטה בטוחה לשימוש. מצד שני - משערים שהפיצוץ נבע עקב השימוש בטכנולוגיה המסוכנת והנפיצה הזו... נו מה??

  1. מעשה שהיה ברב צדיק אחד

   שפסק בדין תורה לטבת צד א' שבוודאי צודק הוא. וכשצד ב' התלונן על העוול שנעשה לו אמר לו הצדיק הנ"ל שדווקא הוא צד ב' הוא הצודק . בלילה כאשר שאלה אותו אישתו בתמהון של מתחילים הכיצד ייתכן שששני הצדדים לדין תורה הסותרים זה את זה יוצאים צודקים . ענה לה הצדיק בנחת ובישוב הדעת: "בעצם כשחושבים על זה ברצינות הרי גם את צודקת"
   ועל זה נאמר : ,"דברי חכמים בנחת נשמעים"

  2. דלק מצויין ווטסון - והראייה מונצחת בצילום המרהיב.
 14. 3
  אוי אני יכולה לצפות בזה כל היום
 15. 2
  אתה הורס והרוסים מוכרים ומחדשים , הם שולטים באיראן בדרך מקורית

  המערב מודע לזה ועוד אובמה לוחץ עלינו להשלים עם איראן גרעיני
  זה יגמר רע

 16. 1
  לפי התמונות, הפיצוץ בסך הכל עשה סדר קצת בבסיס האיראני. עבודות רס"ר. לא יותר

  יש לנו דימיון מפותח מאוד