אי נולד: התפרצות ימית באיים הקנריים עתידה ליצור אי חדש

חומר תת קרקעי פורץ את שכבת כדור הארץ דרומית לאי אל איירו, כתוצאה מפעילות חריגה של הר געש. התושבים מודאגים בעיקר מאובדן התיירים

הר געש תת ימי שמתפרץ מזה כחודש דרומית לאי אל איירו באוקינוס האטלנטי, הקטן שבין שבעת האיים הקנריים, עתיד להוביל ליצירתו של אי חדש, או להרחבה משמעותית של האי הקטן. המחזה המרהיב מושך הרבה מתעניינים, מומחים וצלמים לאי, אולם הוא מאיים על שגרת חייהם של 10,000 תושביו.

הר הגעש, שמכונה "צוללת", מתפרץ כ-60 מטרים מתחת לפני הים, ופולט גזים רעילים ולבה רותחת, חלקם מגיעים אל פני המים. בארבעת החודשים האחרונים אותרו באי כ-11,000 רעידות אדמה חלשות, אחת מהן, בעוצמה 4.6 בסולם ריכטר, הורגשה גם באי טנריף, הנמצא 100 קילומטרים מאל איירו.

בכפר הדייגים הקטן לה רסטינגה, הנמצא בחוף הדרומי של האי, נסגרו כל המסעדות ובתי המלון, ותושבים רבים עזבו. "אתה רואה את הכתם הירוק במים? זה אזור מת", אמר אחד הדייגים בכפר. "אין יותר צלילות, אין תיירים, רק דגים מתים צפים על פני המים".

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי מדענים, ההתפרצות היא חלק מפעילות וולקנית ארוכת טווח, שתוצאותיה עלולות להיות היווצרות אי חדש, או הרחבת הטריטוריה שבדרום האי. "יש כמות משמעותית של פעילות ססמית סביב האי", אמר נמסין פרז, מדען במכון הוולקני באיים הקנריים. "בחוף הדרומי, המגמה התת קרקעית פורצת את השכבה החיצונית של כדור הארץ. השאלה היא אם זה יקרה גם בחוף הצפוני", אמר.

בינתיים כוח סיוע ספרדי הגיע לאי על מנת לעזור במקרי חירום. התושבים הורו להשאר בבית במקרה במורגשת רעידת אדמה, וחלק מכבישי המנהרות באי נסגרו לתנועה. עם זאת, מרבית תושבי האי מודאגים בעיקר מנטישת התיירים. "הטלוויזיה והעיתונים מעוררים דרמה מיותרת, אמר מקסימו רודריגז, בעלים של בר בלה רסטינגה, שהתרוקן מלקחות. "הם מפחידים את התיירים, אבל זו דווקא הזדמנות מצויינת להגיע לפה. איפה עוד אפשר לראות מחזה כזה?".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 6
  תמונות מרהיבות! תודה!
 2. 5
  יופי! סוף סוף נוצר מקום מתאים להתנחלויות!
 3. 4
  אני רוצה נ ד ל ן !
 4. 3
  חבל שהר געש לא זעזע את הנהלת רטג הקורסת
 5. 2
  נ"נ - אני אוהב אותך!!!
  1. לא סובלת אותך, אתה עוף מוזר ומעצבן.
 6. 1
  וולקנו בעברית

  זה הר געש.
  חסכתם בתרגום?

  1. אתה טועה חביבי, כנס

   וולקן, או וולקניזם זה לא הר געש, אלא מכלול התופעות של עליית חומר מגמתי לקרום כדה"א באופן מהיר (הגדרה לא מדויקת), בקיצור - במכון הזה חוקרים לא רק הרי געש אלא גם גייזרים ועוד המון תופעות אחרות. אין תרגום עברי לזה. סלכע וולקני נקרא סלע פרץ אז אולי אפשר לומר "מכון פרצי" או "מכון למדעי הפרץ" (עמיר פרץ נגיד (-;;), קיצר עדיף וולקניזם...

  2. יפה. האי שייך לנו, המשמנאים. שמו - דישנת צנם
  3. שטויות. האי שייך לנו, המרזנאים. שמו - צינמת דשן.
  4. הפעם זה שלנו

   לא נכון, האי הזה שלנו ועליה אנו נקים את המדינה העצמאית, החופשית והמשוחררת מכל הציוניים הכובשים והאימפריאליסטים האלו