קלינטון נפגשה עם האופוזיציה הסורית; "הפלתו של אסד אינה מספקת"

למרות דבריה התקיפים של שרת החוץ, וושינגטון החליטה להחזיר את השגריר שלה לדמשק. ביממה האחרונה נהרגו כ-50 בני אדם בעיר חומס

שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ערכה היום ( שלישי) פגישה נדירה עם נציגי האופוזיציה הסורית המבקשים להפיל את משטרו של הנשיא בשאר אסד. שרת החוץ אמרה לנציגים כי היא מעוניינת לשמוע על תכניותיהם לכינון משטר דמוקרטי בסוריה.

אמנם עדיין לא מדובר בהכרה אמריקאית רשמית, אך הפגישה בין קלינטון לבין שבעת חברי האופוזיציה, הגולים במארצם באירופה, בהחלט רומזת כי ארצות הברית שוקלת הכרה שכזו. זוהי הפעם השנייה מאז החלו המהומות בסוריה, ששרת החוץ האמריקאית נפגשת עם נציגי אופוזיציה סוריים.

בשיחתם, קלינטון אמרה לשבעה כי "ברור שהפלתו של משטר אסד אינה מספקת כדי לכונן דמוקרטיה, אולם זה ישים את סוריה על המסלול". עוד הוסיפה השרה כי על המיעוטים בסוריה להיות משוכנעים שלא יאונה להם כל רע וכי יוטב להם "תחת משטר של חופש וסובלנות".

קלינטון בפגישה עם חברי האופוזיציה הסוריתאי–פי

במקביל, החליטה היום וושינגטון להחזיר את השגריר שלה לדמשק. השגריר, רוברט פורד, נטש את המדינה בסוף אוקטובר לאחר שנשקפה סכנה לחייו. במהלך החודשים האחרונים התבטא השגריר בפומבי נגד פעולותיו של המשטר הסורי והדיכוי האלים של ההפגנות ברחבי המדינה. בשל כך, פורד היה נתון להתקפות מצד נאמניו של הנשיא אסד, בטענה שאל לו להתערב בעניינים פנים-סורים, ולהתבטא נגד השלטונות המקומיים.

בד בבד, נמשכת האלימות בסוריה וארגוני זכויות אדם מדווחים כי ביממה האחרונה נהרגו כ-50 בני אדם בעיר חומס. 34 מגופות ההרוגים הושלכו בכיכר במרכז העיר, כך דיווח ארגון זכויות אדם סורי. הארגון, שעוקב אחר מעשי האלימות בסוריה משני הצדדים, טוען כי מדובר בטבח הנרחב ביותר מאז תחילת דיכוי המחאה נגד המשטר.

כל 34 ההרוגים נחטפו משכונות שתושביהן מזוהים כמתנגדים לאסד בידי השביחה, המליציה שחומשה בידי המשטר הסורי. הגופות הושלכו בכיכר באזור של תומכי אסד בעיר. על פי פעילי זכויות אדם בחומס, הגיעו בסך הכל יותר מ-60 גופות לבתי החולים בעיר. על פי הערכות האו"ם, יותר מ-4,000 בני אדם נהרגו מאז תחילת המהומות במדינה.

הפגנה נגד אסד בחומסרויטרס

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  כמו מצרים,לוב,תוניס תמשיכו את דרכי

  תעזרו לאסד ליפול. והדמוקרטיה הערבית. תנצח. י.ל 

 2. 12
  ארה״ב סובלת מקיפאון קונספטואלי קליני

  הם עדיין לא הפנימו שכל מגעי חרש שלהם עם ארוני אופוזיציה גולים מניבים פקה-פקה שקרי. הגולים רוצים לחזור להנהיג ומוכרים לאמריקאים את המוסיקה שהם אוהבים. ברגע שהם בארצם ובעמדות שלטון - הסיוט נמשך. הערבים, בדומה לאפריקאים, שקרנים ואכזריים. והמערב תמיד נופל במלכודת התחמנית הזו.

 3. 11
  תחזיק מעמד אסד תמשיך להלחם עד הסורי האחרון
 4. 10
  לדעתי יותר מתאימה לה תסרוקת של שתי קוקיות
 5. 9
  היפיפיה המדברת

  "האמריקאי המכוער" במקרה שלה, זה בלשון נקבה.דבר לא השתנה.עשי סדר בביתך ושימרי שהוא לא יברח לך שוב.

 6. 8
  האמריקאים האלה כאלה תמימים. סוריה? על הנתיב לדמוקרטיה? פחחחחחחחחח!!!!

  מתי הם יבינו שכל הרעיון באביב הערבי זה החלפת דיקטטור אחד באחר? מתי הם יבינו שסוריה, מצרים, עיראק, אפגניסטן, תימן ולוב אינן אירופה?

 7. 7
  דמוקרטיה סלאפית
 8. 6
  איפה טיבי? איפה זועבי? איפה אלסנע? איפה זחלקה? איפה עדאללה? איפה אללה?
  1. THATS RIGHT!!!
 9. 5
  למי את רוצה לתת דמוקרטיה?

  מה שמתאים לאמריקאים לא בהכרח מתאים לערבים. הפסיקו להתבונן על המציאות במשקפיים שמאלניות. זכרו למה הובילה ה"דמוקרטיה" בעזה ולאן היא מובילה בתוניס ובמצרים.

 10. 4
  קלינטון \אובמה יהפכו את סוריה לאיסלם קיצוני--להוריד מערך ישראל המסע נמשך

  איסלמזצית האזור---הפקרת ישראל.

 11. 3
  הלרי, סוריה על המסלול לאן? דמוקרטיה?

  הצחקת אותנו. לוושינגטון אין מושג, אפילו לא חצי מושג. תני לנו רמז מה הכיוון ב...נניח מצרים. או, תימן, עיראק, איראן, טורקיה, הכורדים...אפגניסטאן!

 12. 2
  עובדה: מסע ההונאה האימפריאליסטי עובד 24 ש' ביממה, 365 ימים בשנה.
 13. 1
  מקונדוליסה ועד הילרי - אין גבול להזיה ולשטויות, זה התוצרת של המכללות האמריקאיות? הרווארד???