איראן הציגה את המל"ט האמריקאי החמקן שהופל

מפקד חיל האוויר במשמרות המהפכה חשף את המל"ט הסודי שמרגל בשנים האחרונות אחר אתרי הגרעין: "יחידת הלוחמה האלקטרונית שלנו הפילה אותו"

הטלוויזיה האיראנית שידרה היום (חמישי) לראשונה תמונות של המל"ט האמריקאי הסודי שנפל בשטחה בשבוע שעבר. לפי הפרסום, רוחבו של המטוס, מדגם RQ-170, הוא כ-26 מטרים, אורכו 4.5 מטרים וגובהו 1.84 מטרים.

האיראנים טוענים כי המטוס מצויד באמצעי מעקב מתקדמים, ובכלל זה מערכות איסוף מידע, אמצעי תקשורת אלקטרונית ומערכות מכ"ם. גורם אמריקאי בכיר אישר ל"פוקס ניוז" כי אכן מדובר בכלי טיס של צבא ארה"ב. "כן, זה זה" - אמר - "והוא במצב טוב".

מפקד חיל האוויר במשמרות המהפכה, הגנרל אמיר עלי חאז'יזדה, טען כי "לאחרונה, המודיעין האיסופי ואמצעי המעקב האלקטרונים שלנו חשפו שהמטוס הזה תכנן לחדור למרחב האווירי של המדינה למטרות ריגול. לאחר שהוא נכנס לחלקים המזרחיים של המדינה, המטוס נפל למלכודת של הכוחות המזוינים שלנו והונחת באיראן בנזק מינימאלי".

הגנרל האיראני הוסיף כי "המטוס הזה תוכנן לחמוק ממערכות רדאר ומנקודת מבט טכנולוגית, הוא אחד מהמטוסים המתקדמים ביותר בהם משתמשת ארה"ב". הוא סיפר עוד כי "בטכנולוגיה הזו כבר נעשה שימוש במטוסים מדגם B2 ו-F35" וכי "המטוס הזה נשלט ומכוון על ידי לווין ותחנות קרקע באפגניסטאן וארה"ב". הגנרל, שנראה בסרטון בוחן את המטוס, הדגיש כי "מומחים צבאיים מבינים כמה יקרת ערך הטכנולוגיה שעל המטוס שהופל".

לאחר הדיווח הראשוני של איראן על יירוט המטוס, מסרה נאט"ו כי כלי טיס המדובר, חדר לשטח איראן לאחר שאבד למפעיליו באפגניסטאן לפני שבועיים. כן נטען כי בניגוד לטענת איראן המטוס לא הופל אלא נחת בעצמו.

גורמים באיראן סיפרו שכלי הטיס נמצא בקרבת העיירה קשמאר, כ- 225 ק"מ מהגבול עם אפגניסטאן, ושהופל או התרסק מפני שמערכות השליטה שלו שובשו על ידי האקרים בצבא איראן. גורמים אמריקאים טוענים כי מדובר במעשיות, ושהכטב"ם אבד בגלל תקלה.

אוהבים כטב"מים? היכנסו לעמוד המיוחד שלנו

כך או כך, הרכיב העיקרי של התוכנית החשאית נמצא כעת בידי צבא איראן, שעשויה לשתף מדינות אחרות בטכנולוגיה שנתפסה. שוררת מחלוקת באשר לגודל הנזק של כלי הטיס. איראן לא פרסמה תמונות של ההתרסקות, אף שבעלי תפקידים מסרו שסרטונים עליו ישודרו בזמן הקרוב בטלוויזיה.

שני בעלי תפקידים סיפרו, שארה"ב שקלה לפרק זמן קצר לחדור לשטח איראן כדי לחלץ את הכטב"ם שהופל, או לפוצץ אותו, כפי שדיווח לראשונה ביום רביעי הוול סטריט ג'ורנל, אלא שהגיעו למסקנה שמבצע מעין זה מסוכן מדי. בד בבד עלו השאלות האם איראן מסוגלת "להעתיק" את הטכנולוגיה, לאחר שתבחן את הכטב"ם. גם אם לאו, אין ספק שתוכל למכור את כלי הטיס לסין, רוסיה או למדינות אחרות, המגלות בו עניין רב.

המל"ט RQ-170, מוכר בחוגי תעופה ובצבא האמריקאי בכינוי "המפלצת מקנדהאר" (The beast of Kandahar). זאת, בשל החשאיות האופפת אותו והעובדה שכלי הטיס הבלתי מאויש הזה נצפה בפעילות מבצעית בשדה התעופה של קנדהאר באפגניסטאן, שם הוא משמש את האמריקאים לטיסות תצפית מסווגות - ככל הנראה מעל מדינות כמו פקיסטאן ואיראן.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב חדשות העולם ישירות אליכם

כלי הטיס הבלתי מאויש, שבנוי בצורת "כנף מעופפת", אמור להיות בעל תכונות חמקניות המאפשרות לו לטוס מעל מדינת אויב מבלי להיקלט במערכות המכ"ם. הפנטגון מעולם לא שחרר תמונה רשמית שלו או אפילו הודה בקיומו.

ככל הידוע, ה-RQ-170 נושא עליו רק מערכות תצפית ולא אמצעי לחימה. יתרונו טמון בכך שהוא מאפשר לארה"ב לבצע טיסות תצפית ממושכות מעל מטרות רגישות במדינות שונות, מבלי לעורר תקריות דיפלומטיות או לחשוף שהמטרה נמצאת תחת מעקב.

המטוס נכנס לשירות ככל הנראה ב-2006, ומפעילה אותו טייסת תצפית 30 של חיל האוויר האמריקאי, שבעבר הפעילה מטוסי תצפית מאוישים מדגם "פנטום".

השתתף בהכנת הידיעה: אנשיל פפר

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 36
  לחברה הטובים... נכון שאני צודק???. לפעמים??...
 2. 35
  אם יש לי את זה,,,, אני יכול להפיל כל מלט מזלט גזלט או טיל ואפילו פיל מעופף ופסנתר, ככה מבלי לפגוע בו כלל. צריך מעט מח כדי להבין שבטאכלס, היום הנשק הוא אבנים ומקלות רוגטקות ונשק חם טיפש כי לחכמה ההיא מסתבר יש סייג ועובדה היא שהיא שותקת ואני לא מכוון לארהב.לא שאני מסמפט חלילה איראנים או פולנים אבל חברה תבינו כבר שאין מח למכונה והיא לעולם אינה ולא תהיה עצמאית ותמיד תתפקד כמו עבד שתמיד ימרוד אם אין לו מה להפסיד ולמכונה אף פעם אין מה להפסיד בניגוד לבן אדם.מקלות ואבנים,רוגטקות וחיצים עם קשתות ונשק טיפש זקוק לחכמת אדם להפעילו.הפילו את הסופר דופר הזה ברוגטקה.רק השאלה מה היה ברוגטקה, מבחינתי כבר אינה קיימת. לי זה ברור.איך אומרים הרוסים,, לכל נשק יקר ו"חכם" יש תשובה זולה ואסימטרית שמנטרלת אותו והופכת אותו לנשק טיפש אשר כל ההשקעה בו ירדה לטמיון ברגע אחד.כזה הוא נשק שאינו משיג את מטרתו וזה מה שיש בינתיים כי זה משליך ישירות על טילי השיוט ודומיהם שעובדים למעשה באותה הטכנולוגיה.יש חור פיזי ענק באסטרטגיה של ארהב ולכן הם בפאניקה היסטריאלית ומורידים התיסכולים על ישראל הבלתי ממושמעת ועל ליברמן ופוטין ורוסיה וכל זה כאשר הם עצמם עם תחתונים למטה.זה, אני מקווה כי יפורסם בסופו של עניין כי לישראל אין יותר מה לפחד מארהב משענת הקנה הרצוץ.
 3. 34
  זה נראה כאילו זה עשוי מפימו :)
 4. 33
  6..לא 5. בין 2016 ל2018, הם היסטוריה בהיסטוריה האנושית ולמעשה כבר. כבר אמרתי שעם שאין לו עבר,אין לו עתיד.ולארהב ובארהב אין דבר כזה אשר שמו עם אלה בליל וערב רב של מהגרים ובורחים משרשי האנושות. ארהב היא קיקיון שצמח בן לילה ולוקח זמן לחסל קקיון ולשתול עץ פרי אמתי תחתיו, שעד אז הוא ניזון מאותו המזון.הקיקיון חוץ מצל אינו מועיל ולמעשה הוא רעיל ורע.ומי שמשתלט על החירות של ישראל או על החירות ככלל, בין הוא זה או זה, סופו להעלם וזה כולל שלטון כל שהו,גם את ממשלת הבובות הזמנית שכן הכל זמני כולל ארהב בראש וראשונה.חבל רק שמזלט כזה לא ניתפש כאן כי ברור לי שהם מעופפים גם כאן חפשי חפשי.כנראה שבכל זאת צריך בשביז זה מערכת מכם רוסית מטרית ומפגרת כי כך לימדו אותנו מאז ומתמיד ממש כמו ביוגוסלביה עם האפ 117 שבגלל נפילתו בגלל הפיגור הרוסי כמובן, יצא משירות.מה שאומר שהמציאות אינה משקרת את מה שמשקרים לנו.אז להאמין או לא להאמין???, אמר המלך שמה, "טוב מראה עיניים מהלך נפש" והוא, מעולם לא טעה.עכשיו לי אישית קל יותר להתייחס לתגובות המופלאות של המגיבים. תודה. הגוי.
 5. 32
  תקיפה באירן? תחשבו פעמיים

  האירנים הוכיחו כאן עליונות מדאיגה.
  היכולת להנחית ולקחת בשבי כלי שהוא חזית הטכנולוגיה העולמית צריכה להדאיג כל מתלהם ישראלי מצוי.
  אינני רוצה אפילו לחשוב שהם מסוגלים להנחית מטוס ישראלי ולשבות 50 טייסים בלי שייפגעו בכלל. ומייד אחר כך לשגר 500 שיהאבים אלינו.

 6. 31
  ליפני 6 ימים יצאה משלחת מרוסיה לבחון את המטוס
  1. דנה תיקון.משלחת הרוסים יצאה כשבועיים לפני,,,שהאיראנים מצאו את הצעצוע החדש.
 7. 30
  כלי כזה בלי מנגנון השמדה עצמית? אפילו בסרטים האמריקאים יותר חכמים.
 8. 29
  The Chinese must have helped them hack the control system
 9. 28
  that's what happens when it's

  all made in sweat shops in china

 10. 27
  נראה שאיראנים הצליחו להשתלט על המל"ט ולהנחית אותו

  אין לי הבנה בתחום הזה. אבל על פניו נראה שהאיראנים הצליחו - אולי עם עזרה רוסית, סינית וכו- להתחבר למל"ט בעודו באוויר ולהנחית אותו בשלום. אחרי שהחיזבאללה הגיע למידע ממלטים ישראלים וממערכות קשר וטלפוניה ישראליות כולל צהל ומד"א, ואחרי שאל קעידה הגיעו למידע ממלטים אמריקאים, אפשר להניח שזה אפשרי.

  זה כנראה מה שקורה כשמזלזלים באויבים. בינתיים חיזבאללה השביתו לנו סטי"ל, הרסו טנקי מרכבה והפילו מסוק. אז עדיף לקחת כל תרחיש גרוע כסביר.

 11. 26
  maybe Liberman With Putin is responsible
 12. 25
  נראה כמו פרוייקט בית ספר שאבא של מישהוא הכין
 13. 24
  כמה קל באיראן להוציא פטור על זקן...
 14. 23
  אם האמריקאים טוענים שהייתה....

  במטוס תקלה, אז איך בדיוק נחת המטוס ולא התרסק לרסיסים?

  או שזה תרגיל אמריקאי המשמש כסוס טרוייאני (אך נשאלת השאלה, למה דווקא המטוס הסודי הזה ולא מזל"ט מיושן או פשוט) ויתפוצץ לאיראנים בפרצוף...אמן.
  או שהאמריקאים כ"כ גאוותנים וחשבו שהטכנולוגיה שלהם לא ניתנת לפריצה.

  מי יודע? אולי היו אלה חיילים סינים או חיילים רוסיים שהשתלטו על המטוס בטכנולוגיה שלהם , אך כדי לא לגרום לתקרית עם האמריקאים, נתנו את הקרדיט לאיראנים ובסופו של דבר המטוס יועבר אליהם ע"י האיראנים במסווה של פיענוח הטכנולוגיה.

  1. נראה לך שאם היו אלו הסינים או הרוסים הם היו נוצנים לפרסים לשים עליו יד?

   לדעתי יש מצב שהמטוס נוטה לייצב את עצמו במצב של ניתוק קשר ולכן לא ניזוק קשה במחיתה.
   מה שמפליא זה שהם לא שלחו איזה טיל שישמיד אותו אם אינו משמיד את עצמו.
   עוד צפויות הפתעות

  2. על פי דבריך יוצא שהטכנולוגיה האמריקנית המפותחת היא באמת הטובה בעולם?

   מזכיר לי סיפור על סטודנט יפני שבשנת 3000 מוצא גזר עפרון בעודו יושב מול מחשב איימים סופר סופר דופר וצועק יוריקה מצאתי... לשאלה מה מצאת, כותב הסטודנט עם גזר העפרון הפרא היסטורי, 2+2=4. תודה.

 15. 22
  יש מצב שמדובר בסוס טרויאני
  1. כשהגמד יבוא לראות נדע
 16. 21
  ניראה כמו פיברוק,האמיתי רוסק או התרסק.

  קשה להאמין שהאמריקנים יתנו כזאת מתנה.

 17. 20
  חבל על כל דקה. לתקוף ולגמור. אין דרך אחרת
 18. 19
  או שזאת פאדיחה אדירה או שזה תרגיל. נראה יותר לכיוון הפאדיחה של השנה
 19. 18
  המצאות המל"ט בידי האיראנים, והנגשת הטכנולוגיה הוודאית לציר הרשע של רוסיה וסין,

  שקולה לנגישות לטכנולוגיה "חוצנית" מתקדמת.

 20. 17
  רהב מזרחי טיפוסי

  התמזל מזלם והמל"ט התרסק בשטחם. שלא יספרו מעשיות על מלכודות שנטמנו.

 21. 16
  ככה לא ניראה כלי טיס שהתרסק
 22. 15
  יופי,זה ידחה קצת את המלחמה
  1. נהפוך הוא

   האמריקנים יעריכו שצריך לתקוף באופן מיידי, לפני שהאיראנים ילמדו לשבש או לגלות את המטוס.

  2. העובדה שהצליחו ליירט את המטוס ללא פגע

   יהווה סוג של הרתעה וריספקט כלפי האירנים. שלא לדבר על המצב הכלכלי.

  3. הצליחו ליירט את המטוס ללא פגע? מה? הם הורו לטייס להנחית או שהם יירו?
 23. 14
  המל'ט נראה כמו חללית של חוצנים

  כנארה מהמידע שהגיע מאזור 51
  יש מצב שיש חוצן קטן בפנים.
  אני מציע לאיראנים לא להתעסק איתו כי הוא ישלח את הדודים שלו ממאדים ואז באמת חבל להם על הזמן..

 24. 13
  מזכיר לי את סיפור הסוס הטרויאני,מעניין מה יצא ממנו.
 25. 12
  התרסק? הבייבי הזה נחת לבד נחיתה מושלמת וחלקה, הוריד שתי קולות, צ'יזבורגר ומוגדלת, התקשר הביתה ואמר שנמאס לו מהטימטום הדו משמעי של אובאמה, ושהגיע הזמן לתקוף - או שהוא עורק.
 26. 11
  בכל זאת הם לא פראיירים...
 27. 10
  חלום רטוב שהפך למציאות

  על פשלה כזאת לא ניתן לעבור בשתיקה.
  ממשל אובמה בסכנה ממשית.
  האירנים הולכים ותופסים מקום של כבוד בעולם המוסלמי.

 28. 9
  אכן הישג לקופיף הפרסי. איך האמריקאים לא חשבו על מנגנון השמדה עצמי, אתמהה.
 29. 8
  טוענים??

  יש להם את המטוס! ואפילו נעליתם סרטון שמציג אותו! ואתם עדיין חושבים שהם ״טוענים״?? בוא נהיה מציאותיים, גם לאירנים יש כוח צבאי וטכנולוגי עצום.

 30. 7
  איפה משיגים דגל כזה? אני רוצה לחדר
 31. 6
  אמריקה [אדוום]בדרך לקריסה,תרשמו לפניכם בתוך חמש שנים אמריקה נהפכת לקפריסין,,,,!!
 32. 5
  מה זה החארטה הזה ?

  זה נראה כמו דגם פיברגלאס שהרכיבו האיראנים בחופזה על פי תצלומים של RQ-170 הקיימים באינטרנט.

 33. 4
  פאשלה גדולה ואפילו מהלומה לארה"ב,אם כי לא מתקרב לנזק שגרמה נפילת מטוס הU-2 בידי הסובייטים,במאי 1960

  פאשלה נוספת היא שאין במטוס אמצעי להשמדה עצמית מרחוק במקרה של נפילה בידי אוייב או אובדן הקשר עם המטוס.
  במטות המודיעין של ארה"ב,תולשים ברגעים אלו שיער מרוב תיסכול,ומישהו שם ייאלץ להסביר את היעדר אמצעי ההשמדה העצמית של המטוס ולחילופין את סיבת נפילתו שלם לחלוטין בידי האיראנים.

 34. 3
  אם זה לא זיוף איראני ולא הטעייה אמריקאית - מדהים. למה לא היה מטען השמדה עצמית? אם כבר שואלים, למה לא היו שלושה מטענים כאלה, מופעלים עצמאית, עם סיכוי כשל משולב של אחד למליון פלוס? מוזר להפליא.

  אם זה לא זיוף איראני ולא הטעייה אמריקאית - מדהים. למה לא היה מטען השמדה עצמית? אם כבר שואלים, למה לא היו שלושה מטענים כאלה, מופעלים עצמאית, עם סיכוי כשל משולב של אחד למליון פלוס? מוזר להפליא.

 35. 2
  looks like an animal that does guru guru ...
 36. 1
  קשה להאמין שהאמריקאים לא הטמיעו במל"ט, מערכת FAIL SAFE להשמדה עצמית מובנת או מרחוק.

  לא די בכך שחלקיו של המסוק המתקדם שהתרסק בעת הפשיטה על בין לאדן הגיעו לגופים עוינים (סינים או רוסים); כעת זה?

  1. קשה להאמין שהאמריקאים נתנו לכלכלה שלהם להתרסק ארבע פעמים במאה שנה.
  2. דני, נראה שאתה מודאג.. אל דאגה - כמות האינפורמציה והדיסאינפורמציה כאן..