מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

האלימות חוזרת למצרים: 10 הרוגים ומאות פצועים במרכז קהיר

יומיים לאחר סבב ההצבעה השני לבית התחתון של הפרלמנט, פרצו עימותים קשים בין מפגינים לבין כוחות הביטחון; עדי ראייה: הצבא השתמש באש חיה

עשרה בני אדם נהרגו ומאות נוספים נפצעו במהומות היום (שבת) ואתמול במרכז קהיר. אחר הצהריים פשטו חיילים על כיכר תחריר הסמוכה לאזור העימותים, והחלו לפזר את המפגינים ששהו שם. עדי ראייה דיווחו לסוכנות הידיעות רויטרס כי החיילים ירו באוויר, זרקו גז מדמיע והכו את המפגינים בכיכר, שישבו באוהלים שהוקמו בחודש האחרון. כתוצאה מאלימות כוחות הביטחון נהרגו חלק מהמפגינים.

החיילים פשטו על הכיכר לאחר שמוקדם יותר פרצה שריפה באזור סמוך, בו שוכנים מבנים השייכים לבית העליון של הפרלמנט. לפי הדיווחים, מפגינים זרקו אבנים על הכבאיות שהגיעו למקום. לדברי עדי ראייה, כמה מהאוהלים בכיכר תחריר אף עלו באש, אך לא ברור מה גרם לכך. בתקריות קודמות, כשכוחות הביטחון פלשו לכיכר הם הבעירו אוהלים כדי להבריח את המפגינים.

לאחר כמה שבועות של שקט יחסי שבה אתמול האלימות למצרים, כשעימותים קשים פרצו במרכז קהיר בין מפגינים לבין כוחות הביטחון, כך מסר משרד הבריאות במדינה. ראש הממשלה הטרי של מצרים, כמאל אל גנזורי, אמר כי כוחות זרים עומדים מאחורי המהומות. "ישנם כוחות חיצוניים, או מקומיים, המלבים את המתחים כשנהיה רגוע", אמר, והכחיש כי חיילים ירו על מפגינים.

ד"ר הישאם שיהא, דובר במשרד הבריאות אמר ל-סי-אן-אן כי שניים מההרוגים הם נערים, ואחד הוא איש דת מוסלמי בכיר. הוא הוסיף כי לפחות ארבעה מהמפגינים נהרגו מיריות, ומפגין אחד אף נורה בעורפו.

העימותים פרצו אתמול אחרי הצהריים סמוך למשרדי הממשל והפלרמנט במרכז קהיר, סמוך לכיכר תחריר. לפי עדי ראייה, המפגינים זרקו בקבוקי תבערה ואבנים על החיילים, שמצידם הכו את המפגינים באלות, השתמשו בשוקרים חשמליים, ירו יריות אזהרה לאוויר והשתמשו בזרנוקי מים.

האביב הערבי - שנה אחרי | סיקור מיוחד

המהומות פרצו יומיים בלבד לאחר סבב ההצבעה השני לבית התחתון של הפרלמנט, שתוצאותיו הרשמיות יתפרסמו היום או מחר. העימותים פרצו כנראה לאחר שאתמול בצהריים פוזרה הפגנה באלימות וכמה בני אדם נפצעו. עקב כך פרצו מהומות נוספוות, שהפכו לאלימות ועקובות מדם יותר ויותר. 

עדל סעיד, דובר במשרד התובע הכללי, אמר ל-סי-אן-אן כי תיפתח חקירה לבדיקת האירועים. "אנחנו חוקרים 14 בני אדם שנעצרו במהומות ויש לנו צוות בשני בתי חולים, שמתשאל את החולים כדי להבין כיצד הם נפצעו", אמר.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב חדשות העולם ישירות אליכם

המועצה הצבאית הכחישה שהחיילים ירו על המפגינים, ודחתה את ההאשמות כי הצבא הוא שהצית את המהומות כיוון שפיזר באלימות הפגנה מחוץ לפרלמנט. המועצה מסרה כי המהומות פרצו לאחר שקצין האחראי על השמירה מחוץ לפרלמנט הותקף ע"י ההמון.

לפני כשלושה שבועות התקיים הסבב הראשון של הבחירות לבית התחתון של הפרלמנט המצרי. לפי התוצאות של וועדת הבחירות המרכזית, הגוש האיסלאמי השיג יותר מ-60% מקולות הבוחרים.

מפלגת החופש והצדק, הזרוע הפוליטית של תנועת האחים המוסלמים, זכתה ב-36.6% מקולות הבוחרים. בעוד מפלגת א-נור, המשתייכת למחנה האיסלאם הסלפי הקיצוני גרפה 24.4% מהקולות. המפלגה הליברלית המצרית גרפה רק 13.4% מקולות הבוחרים, ורשימה ליברלית נוספת, מפלגת וואפד, קיבלה 7.1%.

מדובר אמנם רק בסיבוב הראשון מתוך שלושה סיבובי בחירות שתוצאותיהן יקבעו את דמותו של הפרלמנט העתידי אולם הן נותנות אינדיקציה לגבי הרכבו המשוער. סיבובי בחירות הבאים, ב-18 מתוך 27 המחוזות במצרים, יתקיימו בינואר, כשהפרלמנט הנבחר אמור למנות ועדה של 100 נציגים שינסחו את חוקת מצרים החדשה.

Read this article in English: Egyptian soldiers charge Tahrir Square, beating protesters and burning tents
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 יש להחזיר דיקטטורה למצרים,הם לא מתאימים לדמוקרטיה!  (לת) אברהם
 • 09:24
 • 17.12.11
02 מה הם רוצים לא מבין
 • 09:35
 • 17.12.11

עם רובה לתנועה הסלפית בסואץ ורוב ומפלגת חמאס במצרים, מצרים דוהרת לתופת הגהנום-עלי-אדמות

03 אל חשש - משמרות המהפכה בדרך מודרניסט
 • 09:35
 • 17.12.11

או השתלטות ברוטאלית של הצבא - או זוועת המשטר האיסלמיסטי. עדיף הראשון.

04 מצרים לאבדון לוי א
 • 10:06
 • 17.12.11

הקיצונים בשם הדת הורסים כל סיכוי של אדם לחיות חופשי.
ראה מדינות ערב חוזרות לחושך. והעולם החופשי עוד לא מבין עדיין חושב
שתהיה דמוקרטיה הם חיים באשליה וזה יתפוצץ להם בפרצוף.

05 איין ספק , הם יצליחו .  (לת) ארוכה הדרך לחירות
 • 10:34
 • 17.12.11

06 כל מי שעזר להפיל את מובארכ ולהעלות את האחים המוסלמים- יש להעמידו לדין על פשעים נגד האנושות....  (לת) רעמסס
 • 11:55
 • 17.12.11

07 שלטון חלש ומפלגות קיצוניות המלבות עימותים אלימים הוא שילוב קטלני רואה שחורות
 • 14:25
 • 17.12.11

כל מה שחסר כעת הוא מישהו קולני עם שפם כדי שכדור השלג יתחיל להתגלגל.

08 לכאן הביאו נשיא הריאליטי ומזכירת המדינה המפגרת-למחצה את הצבא המצרי: לברירה האכזרית מאין כמותה, לנהוג בעמם כמו בשאר אסד - או להכנע לברבריות האיסלמיסטית המפלצתית, שתיפתח (כמו בטהראן) בחיסולם הפיזי של הקצינים עצמם, לאחר השתעשעות משמרות המהפכה באינוס ועינוי בני משפחותיהם. לולא החליט ברק האדיוט אובמה להשליך את מובראק לכלבים בעודו משליט בכח הנשק האמריקאי(!) את אל קאעדה על לוב, הרבה דם וצער היו נחסכים - דם וצער שאנו רואים כעת רק את קצה-זנב-תחילתם. לא לשוא ידעו תמיד רודני ערב שאם יסירו את מגפם מצואר האחים המוסלמים יתחילו זוועות שאין להן שם. רודני ערב צדקו. אובמה הטיפש, המופקר, הפירומן, טעה. מודרניסט .
 • 14:28
 • 17.12.11

לכאן הביאו נשיא הריאליטי ומזכירת המדינה המפגרת-למחצה את הצבא המצרי: לברירה האכזרית מאין כמותה, לנהוג בעמם כמו בשאר אסד - או להכנע לברבריות האיסלמיסטית המפלצתית, שתיפתח (כמו בטהראן) בחיסולם הפיזי של הקצינים עצמם, לאחר השתעשעות משמרות המהפכה באינוס ועינוי בני משפחותיהם. לולא החליט ברק האדיוט אובמה להשליך את מובראק לכלבים בעודו משליט בכח הנשק האמריקאי(!) את אל קאעדה על לוב, הרבה דם וצער היו נחסכים - דם וצער שאנו רואים כעת רק את קצה-זנב-תחילתם. לא לשוא ידעו תמיד רודני ערב שאם יסירו את מגפם מצואר האחים המוסלמים יתחילו זוועות שאין להן שם. רודני ערב צדקו. אובמה הטיפש, המופקר, הפירומן, טעה.

09 מה בין פרצי האלימות במדינות המוסלמיות ולמילה "אביב"? ולמילה דמוקרטיה? לא מעניין אותם דמוקרטיה, בסך הכל הם רוצים עבודה ואוכל זה דבר הכי בסיסי בחיים ואין להם את זה.  (לת) אמריקה לא מבינה את המושג----איסלם-----
 • 14:50
 • 17.12.11

10 כנראה שצריך להיות אינטלקטואל שמאלני כדי להריע לעובדה שמשטר ערבי יציב ומהימן הוחלף באנרכיה אלימה שסופה מצרים תחת שלטון טרוריסטי מוסלמי שיילחם בישראל, ועוד לקרוא לאסון הזה "אביב"  (לת) איתי
 • 16:52
 • 17.12.11

11 הם חייבים להוציא את האחים המוסלמים מחוץ לחוק כמו שעשה מובארק בחכמה  (לת) אירן ממנת את ההפגנות
 • 17:09
 • 17.12.11

12 " וסכסכתי מצרים במצרים ונלחמו איש באחיו ואיש ברעהו עיר בעיר ממלכה בממלכה " ישעיהו י"ט פסוק ב.  (לת) חזון הנביאים מתממש
 • 19:18
 • 17.12.11

פרוייקטים מיוחדים