הבחירות לפרלמנט במצרים

31% מהקולות בסבב השני - למפלגה הסלפית הקיצונית

תוצאות הסבב השני בבחירות מצביעות על עוד התחזקות למפלגות האיסלאמיות האחים המוסלמים וא-נור, ששוב זכו ביותר משני שלישים מהקולות

אתר האינטרנט של העיתון אל-אהרם פרסם היום (ראשון) את התוצאות הלא רשמיות של הסבב השני של הבחירות לבית התחתון של הפרלמנט המצרי. על פי הדיווח, זכתה מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים ב-39% מהקולות, ואילו מפלגת א-נור הסלפית הקיצונית זכתה ב-31%. המפלגה החילונית הליברלית הוותיקה אל-וופד זכתה ב-22%.

בכ-70% מהקולות זכו המפלגות האיסלאמיסטיות, נתון דומה מאוד לסבב הראשון של הבחירות, אך הפעם התחזקה יותר המפלגה הקיצונית א-נור. בסבב הקודם זכו האחים המוסלמים ב-49% מהקולות בעוד מפלגת א-נור ב-20%. הבחירות נערכו בתשעה מחוזות, באיסמאלייה, סוואץ וגיזה.

היום התחדשו העימותים האלימים במצרים בין מפגינים לחיילים, לאחר ששלשום ואתמול נהרגו 10 מפגינים ועוד מאות נפצעו. מדובר בסבב האלימות הקשה ביותר במדינה מאז החודש שעבר, אז נהרגו יותר מ-40 בני אדם במהומות שפרצו ערב הסבב הראשון לבחירות לפרלמנט.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

לפי עדי ראייה, כוחות צבא הוצבו ליד מטה משרד הפנים הסמוך לכיכר תחריר. הם השתמשו בזרנוקי מים כדי לפזר את המפגינים, שזרקו אבנים על החיילים. הצבא אף הקים באזור מחסומי בטון, כדי למנוע מהמפגינים גישה למשרדי הפלרמנט והממשלה השוכנים בסמוך.

עובדת קלפי בגיזה רויטרס

הצבא המצרי השתמש ביד קשה כדי לשים קץ להפגנות נגדו, שפרצו ביום חמישי אחרי הצהריים. חיילים משכו נשים בשיערן על האספלט בעת שכיסוי הראש שלהן נופל, אחרות קיבלו סטירות ופעילים צעירים ספגו בעיטות בראשם עד ששכבו ללא תנועה בכיכר תחריר בקהיר.

בתום הסבב הראשון לבחירות לפרלמנט המצרי, נשמעו לא מעט קריאות הרגעה באשר לעתידה של מצרים. רבים טענו כי מדובר בסבב ראשון מתוך שלושה, וגם כך מדובר בבית התחתון בלבד ובפרלמנט ולא בבחירות לנשיאות. ובכל זאת צריך לומר, הסבב השני כבר מבהיר מעבר לכל ספק כיצד ייראה הפרלמנט המצרי ובמידה מסוימת גם פניה של מצרים.

אין טעם לפאניקה, הסכם השלום לא יבוטל בקרוב כנראה ומצרים לא תהפוך לרפובליקה איסלאמית. המערכת השלטונית במדינה תורכב מפסיפס של כוחות, ככל הנראה גם חילונים. אך אלה יהיו בגדר מיעוט שייאלץ למלא את רצונם של האיסלאמיסטים כדי לקבל נתח בעוגת השלטון ולא להפך.

Read this article in English: Islamists win 70 percent of the vote in second round of Egypt elections

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  מה שקורה במצרים משקף את מה שיקרה כאן בבחירות הבאות? 39% חרדים+חרד"לים, 31% תג מחיר+נוער הגבעות+אם תרצו, 20% חילונים שפויים, 10% טרם החליטו.....
 2. 14
  צבי בראל כתב כאן לפני כשבועיים שבמצרים תהיה דמוקרטיה ואין מה לחשוש מתוצאות הבחירות. ובכן, מה קורה כאן? יואיל צבי בראל לכתוב כאן עתה את פרשנותו. hic rodos, hic saltos!!
 3. 13
  מה ההבדל בין הדתיים האיסלמים והיהודים?

  אין הבדל

  1. אם תלמד על האיסלאם תבין שהוא ברובו תרגום של היהדות. הן דתות אחיות והיחס שלהן לנשים מחריד. שלא לדבר על האבסורד שבחוקי הדת, לפיהן לאלוהים אכפת יותר ממה שאתה אוכל ושותה מאשר איך אתה מתנהג אל אחרים.
  2. ולכן אנו מאחלים לך מעומק ליבנו שתיפול בידי דתיים איסלמיסטיים. כך תוכל לחוות את ההבדל על גופך. חלאה טינופת, מעריץ טרור.

   ולכן אנו מאחלים לך מעומק ליבנו שתיפול בידי דתיים איסלמיסטיים. כך תוכל לחוות את ההבדל על גופך. חלאה טינופת, מעריץ טרור.

 4. 12
  התוצאות לא דומות לסבב הקודם, אך הן צפויות

  בסבב הקודם קיבלו האסלאמיסטים כ-66% תמיכה
  בסבב הנוכחי הם מקבלים כנראה כ-75% תמיכה
  אלו הם אחוזי התמיכה המייצגים יותר את הממוצע הארצי ואת מה שיקרה גם בסבב השלישי, כי בסבב הראשון היו קהיר אלכסנדריה ואיזורים נוספים שבהם השמאל והתנועות החילוניות חזקים יחסית (וגם יש בהם הרבה יותר נוצרים קופטים מאשר בפריפריה)

 5. 11
  וכל זה אינו משכנע את העיתון השני בחשיבותו בעולם-הנ"י טיימס,שהסתלקות מובארק ב"סיועו" הפעיל של אובמה,היתה משגה היסטורי בסדר גודל של התפרקות בריה"מ-אבל לכיוון ההפוך ?!

  מה עוד הם צריכים שם במערכת העיתון ההוא-כדי לקלוט שמתפתחת במזה"ת מהפכה דתית איסלאמית בעוצמות חומייניסטיות ?! אה ?! ת. פרידמן ?! מורין דאוד ?! ג'. גולדסטיין ?!
  אובמה מקשיב להם וקורא אותם בעיון,וכך גם נראית "מדיניות החוץ" שאין לו.
  וכך נראית אמריקה,וכך ייראה המזה"ת בסיועם ושליטתם של מעצבי דעת הקהל השחצניים והמנותקים הללו.
  הצבא-הוא התקווה האחרונה בהחלט של מצרים,היא תקום או תיפול כאן ממש על הנקודה הזו.אנו כאן בישראל צריכים לשאת תפילה להצלחת הצבא המצרי,אחרת האנארכיה שם-תיגע גם בנו.

 6. 10
  הים אותו ים והערבים אותם ערבים

  האם זה מפתיע מישהו, האם מישהו חשב שהמצרים נהפכו לשווצרים, הרי לא השתנה כלום בסהכ הפיכה צבאית שכנראה נכשלה והאיטולות תופסים את השלטון. הרי המצרים נשארו ערבים ומוסלמים, ומוסלמי "חילוני" הינו יותר דתי מהדתיים אצלנו.

 7. 9
  מצרים הענייה המרודה נופלת קרבן לאיסלמיסטים. יוצרי

  המהפכה לצערנו הם מיעוט בטל ב80 מיליון במצרים שרוב תושביה עניים מרודים וחסרי כל הנופלים כפרי בשל לכוהני הדת.

  1. מה חדש יעלה - כמו שם כמו כאן. אותם נבעכים נופלים בידי כוהני הדת גם בישראל
 8. 8
  האביב הזה יביא עלינו חורף קשה וקרבצרפת לקח 100 שנים להגיע לדמוקרטיה ברוסיה מאות שנים עכשיו הולכים ברוורס ובמזרח התיכון זה לא יקרה במאה זו.
 9. 7
  בישראל הימין הקצין,,, מדוע שבמצרים לא ???
 10. 6
  מצרים אנחנו אחריך!
 11. 5
  ועל זה נאמר- מהפחרטא.
 12. 4
  "אין טעם לפניקה", עתה "נרגענו", הרי השמאל תמיד "צדק" בנבואותיו...
 13. 3
  כיף במזרח התיכון
 14. 2
  האם השמאל הישראלי יבין?

  החורף הערבי שפושט מסביב לישראל עלול להביא עמו ביטול הסכם השלום עם מצרים. הרוח הגבית שנתנה מדיניות אובמה חסר הנסיון לאיסלם הקיצוני משפיעה גם על החמאס והפת"ח. כל מי שקורא בעיון את החלטות 242 ו-338 מגלה שאין שום אפשרות שהפלשתינאים יסכימו למה שדרשה מועצת הביטחון מהם בתמורה לפנוי ישראלי. עם ישראל צריך להתכונן להשתלטות מהירה על סיני כאשר יבוטל חוזה השלום. עם ישראל צריך גם להפנים שרק קיר ברזל ישכנע את הערבים להסכים לפשרה. זה יכול לקחת עשרות שנים. בינתיים חייבים לטפל בבעיות הפנימיות, לגייס חרדים לשרות לאומי, להשקיע בחינוך ובמחקר, ולהגדיל את השוויון בחברה הישראלית.

  1. מתי הימין יבין...שהבעיה העיקרית היא שאנחנו הפכנו בגלל ההתנחלויות למדינה דו לאומית.

   וזו הבעיה העיקרית שלנו כיום.

  2. ממה אתה חושש פרסר שפוי? ממה שקורה במצרים? ממה שקורה ב'חורף' הערבי? טול קורה מבין עיניך פרסר ותראה מה קורה ליד הבית שלך = מה קורה באוטובוס שעובר ליד ביתך, מה קורה ברחוב שלך, מה קורה בסופרמרקט או בקניון ליד ביתך, מה קורה בצבא הגנה לישראל? מה קורה בכנסת? מה קורה בממשלה? - אינך קולט? המתכונת היהודית של "האחים המוסלמים" ושל "הסלפים" משתלטת על ישראל וזה מה שיחריב אותה, לא אויב מבחוץ.
 15. 1
  זה מה יש.