צרפת מקדמת עונש למכחישי רצח עם, טורקיה משעה קשריה

ארדואן הודיע על ביטול פגישות בין נציגי המדינות, ואסר על מטוסים וכלי שיט צרפתיים להגיע למדינה. מוקדם יותר החזירה אנקרה את שגרירה מפאריס

הטלוויזיה הטורקית דיווחה אחר הצהרים (חמישי) כי טורקיה תשיב את שגרירה בפאריס, וזאת בעקבות אישור הצעת חוק היום בפרלמנט הצרפתי, לפיו ניתן יהיה לפסוק מאסר של שנה וקנס של 45 אלף אירו על הכחשת רצח עם. עם זאת, החוק יאושר סופית, אם וכאשר, רק בהצבעה בסנאט.

ראש הממשלה הטורקי רג'פ טייפ ארדואן המשיך בקו התקיף נגד פאריס, וזמן קצר לאחר ההודעה על החזרת השגריר הודיע על ביטול כל הפגישות הפוליטיות, הכלכליות והצבאיות בין נציגי המדינות. כמו כן, הוא אסר על מטוסים צרפתיים לנחות ועל כלי שיט צרפתיים לעגון בטורקיה. "פאריס פותחת פצע שיהיה קשה לסגור", אמר.

מוקדם יותר היום העביר הבית התחתון בפרלמנט הצרפתי ברוב קולות את הצעת החוק, שיוזמתה עוררה מתח רב בין פאירס ואנקרה, שקצפה בעקבות היוזמה ואיימה בתגובה קשה אם החוק יצא לפועל. ארמניה מיהרה אף היא להגיב על ההתפתחויות והביעה תודה רשמית לצרפת. "צרפת הוכיחה שזכויות אדם הן הדבר החשוב מכל", אמר שר החוץ במדינה.

מפגינים מול הקונסולייה הצרפתית באיסטנבול, היוםרויטרס

"חוקים שנחקקים בבית נבחרים זה לא יכולים להיות מוכתבים על ידי אנקרה", אמר היום ז'אן כריסטוף לגארד, סגן יושב ראש מפלגת המרכז החדש. יוזמת החוק, ואלרי בוייר, אמרה כי היא "המומה" מהניסיונות להתערב בענייני הפרלמנט והוסיפה: "הצעתי לא מתייחסת לאף מדינה באופן ספציפי. היא מושפעת מהחוק האירופי שקובע שיש להטיל סנקציות על גורם שמכחיש רצח עם".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

לאחר פרסום דבר הצעת החוק החודש, איימה טורקיה להחזיר את שגרירה בפאריס לארצו וכן הזהירה מפני "השלכות חמורות" בקשרים המדיניים והכלכליים בין המדינות.

"החוק הזה מכוון נגד טורקיה והוא עוין לרפובליקה הטורקית, לאומה הטורקית ולקהילה
הטורקית המתגוררת בצרפת", נאמר במכתב זועם שכתב ראש ממשלת טורקיה,
טייפ ארדואן, לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי. "אני מצהיר בזה באופן ברור כי לצעדים
כאלה יהיו תוצאות קשות ליחסים העתידיים בין טורקיה לבין צרפת בתחומי המדיניות,
הכלכלה, התרבות ובכל שאר התחומים".

בדברים שנשא בארצו ארדואן אף הרחיק לכת, ואיים לעורר את "ההיסטוריה המלוכלכת
והעקובה מדם" של צרפת באלג'יריה וברואנדה, ולנקוט "את כל סוגי הפעולות
הדיפלומטיות" אם יעבור החוק שיובא היום להצבעה באסיפה הלאומית.

ארמניה, הנעזרת בהיסטוריונים ובפרלמנטים רבים, טוענת כי 1.5 מיליון ארמנים נרצחו בתקופת מלחמת העולם הראשונה באזור שהוא כעת מזרח טורקיה, כחלק ממדיניות רצח עם מכוונת של האימפריה העותמנית.

ואולם, האפשרות לכנות את ההרג ההמוני הזה, שבוצע ב 1915, בשם "רצח עם" מהווה זה זמן רב נקודה רגישה מאוד אצל הטורקים, שמאמינים ברובם כי הכינוי הזה הוא עלבון
ואינו הוגן. אנקרה טוענת כי גם מוסלמים רבים, טורקים וכורדים, הומתו על ידי החיילים הרוסים שפלשו למזרח אנטוליה, ונעזרו לעתים קרובות על ידי מיליציות ארמניות.

Read this article in English: Turkey recalls France envoy over adoption of Armenian genocide bill
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 40
  זה אירוני שישראל לא הכירה בשואה זו, ועוד רק לשם אינטרסים מדיניים
 2. 39
  ואובמה ההומניסט הגדול....מתעלם מרצח העם כיאה לעקרון מדיניות הפיוס שלו....
 3. 38
  הגיע הזמן להכרה רשמית של ישראל ברצח העם הארמני להכרה וגינוי, גם לאחר שנים רבות, יש משמעות ציבורית, אנושית ותודעתית במאבק בתופעה של רצח עם הממשיכה להיות פרקטיקה מקובלת בחברה האנושית לאורך כל המאה האחרונה...
  1. ואחר כך יעברו לרצח העם הפריזי והיבוסי והחיתי והאמורי והגרגשי והחיוי,,ואת הכנעני לא השמידו ויהיו להם לשואבי מים וחוטבי עצים ויהי להם הכנעני למוקש עד עצם היום הזה.ואני כלל איני איש דת ואני יודע מי יהיה הבא בתור.עכשיו גם אתם יודעים.מה לעשות וזה היה הנוהג בימי האימפריה האותומנית?במלחמת העולם ה2 הנאצים ניהלו גם את השמדת העם הצועני והרוסי אשר גם שליש ממנו הושמד והם היו הראשונים בתאי הגזים ועם ישראל שותק מאוד את השואה הזאת, ממש כפי שארהב שתקה את שואת יהדות אירופה.נו טוב,הרוסים ניצחו בסופו של דבר את המלחמה ההיא אז ברור כי על שואת מנצחים???זה מוזר לדבר, אך אלה הן עובדות ואני מציג לכם אותן. וגם זאת עובדה.
 4. 37
  צעד היסטורי חשוב של צרפת, למרות האינטרסים הפוליטים שמעורבים בהחלטה כמובן

  צעד היסטורי חשוב של צרפת,
  למרות האינטרסים הפוליטים שמעורבים בהחלטה כמובן
  אצלנו עדיין אין הכרה של מדינת ישראל ברצח העם הארמני
  רצח עם שנעשה ע"י טורקיה בתקופת מלחמת העולם הראשונה
  הגיע הזמן להכרה רשמית של ישראל ברצח העם הארמני
  להכרה וגינוי, גם לאחר שנים רבות, יש משמעות ציבורית, אנושית ותודעתית במאבק בתופעה של רצח עם הממשיכה להיות פרקטיקה מקובלת בחברה האנושית לאורך כל המאה האחרונה.

 5. 36
  Hey Mr Erdogan,Are you going to send the Marmara to Paris????JUST ASKING
 6. 35
  רצח כפר קאסם

  האם ישראל תכיר בטבח שהיה בכפר קאסם כרצח עם? בהיותי באוניברסיטה שאלתי את המרצה שלי על הטבח הזה והאם הוא מוגדר כרצח עם- "ג'ינוסייד" ואכן אמר שכן... מי שלא מכיר את טבח כפר קאסם שיקרא קצת ולא ממקורות ציוניים מעוותים.

  1. שואת עם קאסם?

   עכשיו כל כפר זה עם.
   מאילו מקורות בדיוק אנחנו אמורים ללמוד? פלשניתים?
   מה עם רצח העם ביהודי חברון?
   ויהודי תל-חי?
   והתלמידים במעלות?
   והאוטובוס בכביש החוך?
   לנו היו מאות טבח עמים.


   המרצה שלך כנראה דוגמא טובה לזה שלא צריך הרבה שכל כדי להיות מרצה באוניברסיטה.

  2. "המרצה" שלך לא יודע מה זה ג'נוסייד וחבל, כי כפר קאסם הוא פשע מלחמה קלאסי על גבול פשעים נגד האנושות (אפשר לטעון לשני הצדים). לג'נוסייד צריך להראות כוונה להשמדה של האוכלוסייה. דבר שאין פה.

   אני תוהה אם בכלל הייתי לענות לך כי זה די ברור שאת השימוש הקלוקל במונח ג'נוסייד אתה העושה בשביל להשיג הון פוליטי. אחרת למה לא להצמד להגדרות למה זה ג'נוסייד ומה זה פשע מלחמה ומתי זה הופך לפשעים נגד האנושות. יש הגדרות מאד ברורות בנושא הזה והמדיניות הישראלית היא לא ג'נוסידית. פשעי מלחמה? בהחלט מבוצעים. אבל ג'נוסייד? יש גבול לכל דבר.

  3. לפי אותה הגדרה, הטרור הפלסטיני נגד ישראל הוא רצח עם - ובסקאלה גדולה הרבה יותר

   כן, היה טבח בכפר ערבי קטן במהלך מלחמה עקובה מדם. בין זה לבין רצח עם, שהגדרתו היא רצל שיטתי ומכוון של כמות גדולה מאוד של אנשים מאותו לאום, אין שום קשר.

   ולך (וגם למרצה הדגול שלך) לא יזיק לקרוא על הטרור הפלסטיני, על הטבח ביהודי חברון (הרבה לפני הכיבוש בקדוש) ועוד ועוד, לפני שאתה מקשקש.

 7. 34
  ביבי נתניהו חשב על זה קודם
 8. 33
  לכל הימנים הפשיסטים. המפלגות שלכם תמיד התנגדו לדיון בשואת הארמנים שיזמה מרצ. כולם מכחישי שואה.
 9. 32
  עכשיו חברי הכנסת ושרים לשעבר לא יוכלו לטוס לפריז מחשש שיעצרו.

  כנסת ישראל וממשלת ישראל מכחישות את שואת הארמנים. אסרו כל דיון בנושא. רק ח"כי ושרי מרץ ביקשו להעלות את הנושא לדיון - וזכו להתנגדות גורפת. עכשיו המתנגדים מסתכנים כשהם נוסעים לפריז. חיסכון עצום לאוצר המדינה.

 10. 31
  ללמד את רצח העם הארמני בישראל

  כבר שנים מנסים אנשי רוח ואקדמאיים ישראלים ובהם פרופ' יאיר אורון וד"ר אריה קיזל להכליל את רצח העם הארמני בישראל. ראו בספר "היסטוריה משועבדת" את הפרק אודות העלמת רצח העם הארמני מספרי הלימוד בהיסטוריה כללית בישראל.

 11. 30
  הכותברת לא נכונה. זה חוק נגד הכחשה. ההכרה הייתה כבר מזמן
 12. 29
  מתי אצלנו?
 13. 28
  האם צרפת תפסיק להכחיש את רצח העם האלג'יראי?
  1. צרפת מזמן הוקיעה את כיבוש אלג'ריה כמו שישראל תעשה בענין פלסטין, אך אין רצח עם (קיצונים רוצחים העם האלגראי)

   לא בכדי כ-3 מליון אלג'ראים מוקירים תודה לצרפת על תמיכתה והינם אזרחי של צרפת מבחירה

  2. הצרפתים והאירופים מכים על חטא הקולוניאליזם. מכים בנו.

   הצרפתים והאירופים לא מתביישים בתקופה הקולוניאליסטית. הם אנטי קולוניאליזם. בגלל זה הם אנטי ישראלים, כי הם רואים בנו קולניאליסטים. אני חושב שאכן בשטחים של שלטון קולוניאליסטי שלא נותן זכות שווה למקומיים ובטח לא נותן להם אזרחות. הבעיה שבגלל הכיבוש, חלק מהאירופים חושבים שגם ת"א היא קלוניה. מתיחסים לכל מדינת ישראל כאל אירופים (לא נכון) שהגיעו למקום לא להם. בכל מקרה קוליאניאליזם זה לא השמדת עם.

 14. 27
  רצח עם

  אני חושב שלא כדאי לצרפתים להתעסק בזה כי הם לא יפה נפש ויפתחו פתח לתביעות נגדם למשל המליון אלגיראיים שרצחו או המליון וחצי ברוואנדה

  1. רצח עם לא נמדד במספרים אלא בכוונה. אתה מדבר על רצח המוני שזה פשעים נגד האנושות.
 15. 26
  כל הכבוד לצרפת, שמצאה את הסיבה הנכונה והמוסרית להסתכסך עם טורקיה!

  ישראל, לעומת זאת, מתעקשת להסתכסך עם טורקיה מכל הסיבות הלא נכונות.

 16. 25
  רגע, אז אני לא מבין, היה צריך להתנצל בפני הטורקים על המשט, או לא?

  והצרפתים בסדר, או לא?
  גם הם צריכים להתנצל כמונו או שהם בסדר גמור ואסור להם להתנצל?
  אני מבולבל.

 17. 24
  הגלגל הוא עגול?

  מה שיפה פה זה שהטורקים רצחו את כל הפאגנים הנוצרים:
  ארמנים, יוונים, אשורים ואחרים ע"י מי?
  ע"י גייסות כורדים!!
  ועכשיו כשהכורדים גמרו את העבודה, מחסלים את הקאפו.

 18. 23
  התגובה התורכית מתייחסת למטוסים וכלי שיט צבאים, ולא לכלים האזרחים.
 19. 22
  יש הבדל בין להיות צ'ילבה עם ירושלים לבין לעשות זאת עם צרפת. אנשים קיצוניים אינם יודעים גבולות.

  ארדואן הוא ראש ממשלה מצליח. הכלכלה הטורקית היא המתפתחת ביותר באירופה, המתמודדת עם הגיבנת של המדינות הנחשלות (קתוליות-אורתודוקסיות). הוא זכה בבחירות בהליכה. הוא מנווט היטב בין איסלאם לבין מודרנה. אבל הוא לא מבין את כוחו. הוא לא מבין את שיש גבולות לכוח. גם הריב עם ישראל גרם נזק כלכלי ובטחוני לטורקיה, אבל הביא לדיבידנדים פנימיים ופאן איסלאמיים לא רעים. הוא איש השנה של "טיים" בשל פופולאריותו הרבה בכל העולם הערבי, למרות שהוא לא ערבי. אבל האיש טיפס היום על עץ גבוה מאד. צרפת לא הכריזה על הטבח הטורקי כרצח עם. היא רק קבעה בחוק איסור על הכחשת רצח עם. זה הכל. אבל ארדואן, שהכובע הארמני בוער על ראשו החליט להראות לצרפתים מי כאן בעל הבית. אדיוטי לחלוטין. אבל אין עם מי לדבר. האיש ניחון בטמפרמנט של שולף שקודם יורה ואחר כך שואל שאלות. רבבות מהגרים טורקים בצרפת עלולים לשלם את המחיר. הרבה יותר מהמחיר שתשלם צרפת על הסכסוך התמוה הנ"ל.

 20. 21
  אני אוהב את זה.
 21. 20
  אז מה נשאר ממדיניות השכנות הטובה של ארדואן? כלום, עכשיו הוא רב עם כולם (חוץ מאשר עם חמאס)
 22. 19
  בואו נראה - בטורקיה אם אני אומר ששואת הארמנים קרתה אני נכנס לכלא. בצרפת אם אני אומר ששואת הארמנים לא קרתה אני נכנס לכלא. ומה בישראל?
 23. 18
  ח"כ זאב אלקין כבר שנים מקדם את ההכרה בכנסת
 24. 17
  יופי אז הוא גם יקח חזרה את מיליוני מהגרי העבודה הטורקים מצרפת ומגרמניה ?
 25. 16
  די להשוות. השואה שלנו יותר יפה וקולנועית. בקורב ישראל תהפוך לגטו מרצון בזכות החראדים.
 26. 15
  לארדואן יש כוח לעשות מה שליברמן השפן מקשקש ולא עושה. להשתיק את משרד החוץ!
 27. 14
  סוף החלום לאיפריה עותומנית חדשה

  כל הכבוד לצרפת. כנסת ישראל חייבת להעביר החלטה זהה, גם במחיר ניתוק היחסים. מדיניות ממשלת טורקיה נגד ישראל חשפה את ערוותה האיסלמית ברבים ועזרה למי שרוצה למנוע מטורקיה חברות באיחוד האירופאי, גם אם לא יודו בכך.

 28. 13
  עדיין אין חוק ועדיין אין ניתוק יחסים. אבל רצח עם הארמני קרה ואסור להכחיש אותו
 29. 12
  ישראל מדינה עלובה הייתה צריכה כבר לפני שנים לעשות צעד דומה

  אבל למכור נשק לטורקיה כדי לחסל את הכורדים היה יותר משתלם

 30. 11
  זה חוקי להטיל אשמה על מוסלמים?

  בפרט כאשר צרפת הופכת בהדרגב להיות אלג'יריה הצפונית.

 31. 10
  הגיעה תורה של ישראל להכיר בשואת הארמנים.

  כל אלו שטוענים שישראל נמנעת מלהכיר בכך כדי לא "לסכן את היחסים עם טורקיה", אולי, אך זהו פרט קטן במשוואה. למדינת ישראל יש אינטרס ברור לשמר את שואת היהודים כמקרה ייחודי שאין שני לו.

 32. 9
  ההבדל הקטן

  ישראל לא העזה לנקוט בצעד המוסרי והצודק מבחינה היסטורית כל עוד היחסים עם טורקיה היו טובים ואפילו היום אין ישראל הרשמית נוגעת בשואה הארמנית מתוך תקווה נואלת שהיחסים עם אנקרה יתחממו בקרוב. עם זאת יש הבדל בין מה שצרפת יכולה להרשות לעצמה לבין האילוצים שבפני ישראל. בשורה התחתונה, שאפו לצרפת בענין הזה.

 33. 8
  לא היה רצח עם בסך הכל נהרגו על ידנו מיליון וחצי ארמנים. זה לא כל העם.
 34. 7
  איזה רצח עם?

  אולי מישהו יכול לעזור לי, הצרפתים מעבירים את החוק נגד הכחשת רצח עם, הטורקים כועסים מאוד , רואים בזה פגיעה קשה בכבודם. רגע, אם הטורקים אף פעם לא הודו ברצח העם הארמני וטוענים כי לא היו דברים מעולם,הרי אין מה להכחיש, נכון? אי אפשר להכחיש דבר שלא היה, מכאן נובע שהחוק הצרפתי בכלל לא קשור אליהם, אז למה הטורקים כל כך כועסים?

  1. כי על האמת מתרגזים
 35. 6
  כל הכבוד לצרפתים - סוף סוף החלו לקחת עמדה (מקווה שגם ישראל תנהג כך)

  לצערי, הסיבה שישראל לא מכירה בשואת הארמנים היא לא באמת חשש מהטורקים כפי שמנסים להציג
  אלא חוסר רצון לאבד את הבלעדיות על המונח שואה.
  אז אולי הגיע הזמן שנמחק את החרפה הזאת ונכיר בשואה של עם אחר.

 36. 5
  מה אם מכחישי הנכבה???? מתי יגיע תורם?
  1. שרון

   קודם תלמד עברית, אח"כ תקרא לעצמך שרון

  2. הנכבה מעולם לא התכבדה בשם "שואה". ורצח עם לא היה שם, אולי עוד יהיה. אל לך לבלבל בין המקרים.
  3. הנכבה של האחד, היא החיים של האחר.

   לולא היהודים נצחו במלחמת העצמאות, אכן הייתה נכבה, אבל ליהודים.
   יש סיכוי שהיה גם רצח המוני של יהודים בידי הערבים.
   אין לי רצון לעודד את מיתתי ע"י הזכרת הנכבה כביכול של הערבים וזה בעצם מה שאתה מבקש.
   כי לולא הייתה נכבה לערבים, הייתה ללא ספק נכבה גרועה מאוד ליהודים.
   אני בצד של היהודים.

   וחוץ מזה, מי שצריך להכיר בנכבה אלו הערבים שהביאו זאת על עצמם.
   אף אחד לא דרש מהם להלחם ביהודים בארץ ישראל, לאחר יציאת הבריטים מהארץ.
   גם התחילו במלחמה, גם חשבו שינצחו, גם בוכים שהפסידו וגם רוצים שאני אכיר בזה.
   נו באמת.

  4. היות בור כמוך ישראלי- זו הנכבה שלנו.
 37. 4
  והיכן ישראל בעניין זה?

  מדוע אנחנו משתפנים ושותקים אל מול הבריונות שלוחת הרסן של הטורקי?
  חרפתנו ובושתנו הפרטית עד הודעה חדשה.

  1. ח"כ יוסי שריד לא שתק!

   בהיותו חבר הכנסת, אמר יוסי שריד דברים ברורים ונחרצים מאוד במליאה בגנות הכחשת שואת הארמנים ע"י ממשלת תורכיה. אבל זה לא ממש נחשב, כי הוא הרי שמאלני יפה נפש...

  2. לפחות בצרפת לא יוכל השגריר הישראלי להכחיש את שואת הארמנים
  3. יוסי שריד לא רק דיבר

   הוא גם העביר תוכנית נסיונית במספר בתי ספר שבה לימדו על שואת הארמנים - למרות שטורקיה הפעילה לחץ על משרד החוץ לבטל אותה. אני אישית השתתפתי בה.

  4. שינסה לדבר על שואתינו שלנו

   יש כמה מוסלמים שמה שבקושי את זה נותנים להגיד

  5. עם מי? עם אחד כמוך שאינו יודע עברית כהלכה?
  6. אכן יוסי שריד טען ועשה לפני כולם. זאת עובדה. הגיע הזמן שממשלת ישראל תגיב
 38. 3
  אה ! אז צרפת עדיין מעט רלוונטית.................
 39. 2
  ארדואן : בסה"כ היה ג'יהאד בארמנים במצוות איסלם ולא רצח עם

  זה מקסימום שאנחנו מוכנים להודות
  חוץ מזה ישראלים עוד לא ביקשו סליחה על מרמרה

 40. 1
  ועכשיו מגיע תורה של כנסת ישראל.
  1. אכן כך ! מה אומרת מדינת ישראל ? היה צריך לחוקק חוק זה מזמן ולכלול את רצח הארמנים בתוכו.