חיסול מדעני הגרעין

מסר כפול לטהראן

לא משנה האם החשד למעורבות ישראלית בחיסול המדענים האיראנים נכון או לא. העמימות היא-היא התכלית: יידע כל מדען איראני שהוא על הכוונת

על שלושה דברים עומד הגרעין - על החומר, על הציוד ועל האנשים. לנשק גרעיני נחוצות כמות ואיכות מספיקות של אורניום או פלוטוניום; מתקנים להעשרת החומר ואמצעים להובלתו למטרה (פצצות אוויר ומטוסים, ראשי קרב וטילים, ובמערך הטקטי - אף פגזים ומוקשים); ומדענים, מהנדסים ומפעילים. אלה שילחצו על הכפתור ואלה שיבנו מה שיתעופף ברגע שאותו כפתור, או מתג, יילחץ.

גם השיעים האדוקים ביותר, אלה המאמינים באללה ובשושלת נביאיו, יתקשו להאמין שצירוף מקרים הוא שגורם לאנשי התשתית הגרעינית להתפוצץ. דווקא הם ולא אחרים, בתכיפות של אחת לחודשיים. הם חושדים במעורבות אנושית, ושלכל מטען המגיע על גבי אופנוע, כמו פיצה בידי שליח, יש כתובת: ישראל, ולא מפני שבדרך דומה, בכביש ראשי בתל אביב, נשלח לעולם העליון גם יעקב אלפרון.

אף שהתבטאויות מסוג זה של הרמטכ"ל בני גנץ, רק שלשום, בדבר מה שמתרחש באיראן שלא כדרך הטבע, נוטות לחזק את ההשערה המזימתית, בפועל לא כל כך משנה אם החשד נכון לחלוטין, לחצאין או אף פחות מכך - אם ההתנקשויות הן מתוצרת ישראל, או שמא האלמונים המבצעים אותן רק חולקים עם ישראל אויב משותף, משטר האיסלאם הקנאי בטהראן. העמימות, אחותה של העמימות האופפת את הגרעין הישראלי, היא-היא התכלית: הנחת העבודה שישראל יודעת מי פעיל במיזם הגרעיני באיראן, יודעת היכן ומתי לאתר אותו ויודעת כיצד לגרוע אותו ממצבת המדענים. במלים אחרות, יידע כל מדען גרעין איראני שהוא נמצא על הכוונת.

אחמדינג'אד בביקור בנתאנז. מאחוריו (מוקף בעיגול): אחמד רושאן, שנהרג אתמול בטהראןערוץ 10

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ההתגנבות ללב בירת איראן, או לערי השדה, או לכבישים נידחים ליד מתקנים ביטחוניים; ההתנקשות; ההסתלקות, ללא השארת סימנים שמעידים על המבצעים - כל אלה מלמדות על שיטתיות ומקצועיות. אמנם תכונות אלה לא אפיינו לפני שנתיים את הפעולה שמשטרת דובאי ייחסה למוסד, נגד מחמוד אל-מבחוח, אבל שנתיים קודם לכן הצליחה בדמשק התנקשות חשובה הרבה יותר, בעימאד מורנייה, כך שמאזן החשדות נותר בעינו.

המערכה המערבית נגד תוכנית הגרעין האיראנית, בהובלה אמריקאית ובשותפות מדינות אחרות, אינה מלחמת ברירה. בלעדיה, יוחרף המתח באזור המזרח התיכון לרמה בלתי נסבלת. אבל אם לשפוט לפי התוצאות הרועמות, זו מלחמה בררנית מאוד. יעדיה נבחרים בקפידה. הם אינם סמלי משטר ואף לא מקבלי החלטות, בדרג הדתי, המדיני או הצבאי. לא שיש להם חסינות - אפשר שהם מאובטחים היטב - אך דומה שגם לא הושקע בהם מאמץ אישי חריג. הגורם לכך יכול להיות יצר הישרדות של שרים ומפקדים בבירות המערב, החוששים מגמול איראני על התנקשות בבכירים, במהדורה מתוחכמת מזו של איסוף המודיעין לקראת התנקשות בשגריר הסעודי בוושינגטון, פרשה חובבנית שהתגלתה בהלשנה; אבל גם שיקול דעת, לצמצם את גבולות הגזרה של המערכה.

בהגבלת ההתנקשויות למדעני הגרעין יש מסר כפול למשטר בטהראן. ראשית, שולחי המתנקשים לא ישלימו עם התגרענות צבאית איראנית. הם נחושים לפגוע בה, על כל היבטיה, והם גם מבינים שניתן לשקם כל מערך שייפגע ואף שיושמד - אם יימצאו אנשים מתאימים להחיות אותו. לאנשים הללו, המתפוצצים כבר עכשיו, בוודאי יהיה חשבון בבנק המרכזי של המטרות המערביות בתקופת מאמצי השיקום שלאחר תקיפת המתקנים הגרעיניים, אם זו תתבצע, כדי להשהות בשנים נוספות את הבנייה המחודשת של מה שייהרס.

שנית, אין זו הסתערות רבתי על השלטון, אלא רק על הזרוע הגרעינית שלו. ההנהגה האיראנית נדרשת להחליט, עכשיו בזעיר אנפין ולאחר תקיפה ביתר שאת, אם להפוך מבצע ממוקד למלחמה נרחבת. אם המערב יתקוף את איראן לכל רוחב החזית, ההחלטה המתבקשת מנגד תהיה תגובה גדולה. לעומת זאת, התקפה על המערך הגרעיני לבדו תשאיר בידי איראן נכסים רבים, שאותם תהסס להפסיד בתגובה-על-התגובה, כגון מתקני הנפט, בסיסי משמרות המהפכה ומעל לכל המשטר וראשיו.

במותו אתמול ציווה לפיכך אחמדי רושאן למנהיגיו חשבון נפש. האופנוענים עם חומרי הנפץ אכן היו שליחים: יחד עם גזר דינו של מדען הגרעין, הם העבירו גם מסר לשלטונות טהראן.

Read this article in English: Assassins of nuclear scientists are sending a double message to Iran

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  מה המסר? וממי?
 2. 16
  לא הומני להגור כך אדם חף מפשע! איזו כתבה מוטה.
  1. מאד הומני ש"לוחמי חופש" פלשתינאים רוצחים ילדים יהודים...
 3. 15
  מדעני הגרעין

  גם האיראנים יכולים לחסל מדענים ישראלים אז מה יגידו אז

 4. 14
  what would you say if somebody went on killing, say, professors from the university of Tel-Aviv? Now, this wouldn't be terrorism?
 5. 13
  יהיו אשר יהיו-ככה מקדמים מלחמה ובקיצור ישראל מסכנת את חיינו או אין הבדל בין אסאד לביבי
 6. 12
  במקום שבו רוצחים מדענים ירצחו גם ילדים.
  1. הגיוני בערך כמו, במקום שמרססים נגד ג'וקים ירססו גם נגד כבשים.
 7. 11
  הכל מצחיק ושושו כשזה בצד המתאים. ואצלנו אין פרופסורים לפיזיקה גרעינית שאפילו נוסעים לכנסים בעולם? מה נגיד אם וכאשר יחזירו לנו באותה מטבע?
 8. 10
  מדובר בסך הכל בהתלקחות ספונטאנית

  מה שמכונה בלעז
  SPONTANEOUS COMBUSTION
  תרומה מקורית של המדע הפרסי לתרבות האנושית: הנשיא האיראני הרויח ביושר את תואר הכבוד שקיבל אתמול מראול קסטרו.

 9. 9
  אולי האיראנים יוציאו את האופנועים מחוץ לחוק?

  אולי גם את המטיילים ברחוב? אולי בכלל ישלחו את כל האזרחים למקומות המרוחקים מהמתקנים הגרעיניים?
  אהה, עכשיו הבנתי למה יצא אחמדיניג׳ד לסיור באמריקה הלטינית, הוא מתכנן טרנספר של האוכלוסיה לדרום אמריקה, כי אי אפשר לסמוך על האוכלוסיה הבוגדנית בארצו וכשאין ברירה אז אין ברירה והאיראנים יהפכו לקובות 

 10. 8
  מרשים יותר מכל עלילותיי,

  למעט אולי מהקטע שבו אורסולה אנדרס מגיחה מהמים כמו אפרודיטה, בסרט "ד"ר נו כבר".
  לגופו של עניין, שורת הגופות המוטלות של המדענים' שהפסיקו לנשום' מעלה על הדעת שורה ממאמר של פרינסטונאי בא בימים שכתב, בהקשר אחר לגמרי [אמנות ספרד]:
  PEOPLE SEE ONLY WHAT THEY DESERVE TO SEE

  1. הסוף במיוחד נכון
 11. 7
  המסר הרצחני של המערב והציונות הוא מסר שמצדיק את ההתגרענות הצבאית האירנית להגנת עמם מפני מזימות המערב והציונות. מי שמנסה לפטור בעיה פוליטית במסע טרור רצחני הוא מי שבאמת מסוכן לאנושות.
  1. חיפשתי בD.S.M. .אפילו שם אין הגדרות לבעיות שלך.
  2. קח כדורים.
  3. מה,רק 3 חולי נפש שמאלנים אוהבים את התגובה הזו?
  4. מה רוצים מאירן ?

   מדינה קטנה שוחרת שלום
   לו רק היה לה קצת נפט...

 12. 6
  אני לא מאמין, בטעות הקפתי את ההוא מאחורה!
  1. להקיף זה מסביב ומאחור זה מאחור. סע לתורכיה.
  2. ענק!

   3 ס"מ לכיוון דרום-מערב - והיום היה לנו שקט.

 13. 5
  מדוע אי אפשר להגיע למנהיגי אירן?

  אם היד הארוכה של - לא ברור של מי - משיגה את מדעני הגרעין באירן, מדוע אינה אותה יד יכולהלהגיע למנהיגי אירן, שהם ורק הם מובילים את ארצם לאבדון?

  1. כי אפילו כאן יש כללים שלא שוברים. וזה לא מה שישנה
  2. קראת את הכתבה בכלל? מתייחסים לזה בפירוט - נמנעים מכך כנראה בשל חשש לפעולת תגמול במשלחים ולא במדענים ישראליים, שהם כנראה יותר ברי-התנקשות
 14. 4
  אז מה המוסד התאמן על אלפרון?
 15. 3
  מאמר המתאר כי רק בשיתוף פעולה בינלאומי מקבלים תוצאה חיובית
 16. 2
  זו אותה שיטה שעבדה היטב נגד מדעני הטילים הנאצים במצריים. אבל להם הייתה אפשרות לא לעבוד במצריים. למדענים האירנים אין אופציה כזו. לכן זה (לצערי הרב) נכשל ויכשל.
 17. 1
  האירנים כמו שאר המוסלמים שקרנים פתולוגיים, לא נרצח אף מדען גרעין, סתם פרובוקציה