נאום מצב האומה

אובמה: באפט משלם פחות מס ממזכירתו

בנאום השנתי לפני שני בתי הקונגרס עקץ נשיא ארה"ב את יריביו, בהם רומני שמיעט לשלם מס הכנסה. על איראן אמר: כל האופציות עדיין על השולחן

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נשא הלילה (רביעי) את נאום מצב האומה השנתי, שהיה גם לנאום בחירות המדגיש את ההישגים של כהונתו עד כה ומבטיח לשפר את המצב בעתיד הקרוב. הוא פתח את דבריו באזכור אחת מהבטחות הבחירות בהן עמד: החזרת החיילים האמריקאים מעיראק, ואחד ההישגים הסמליים הבולטים של נשיאותו: חיסולו של מנהיג אל-קאעדה אוסאמה בין לאדן. אובמה  אמר עוד כי הוא נחוש למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. "לא נסיר אף אופציה מהשולחן בשביל המטרה הזו", אמר אובמה וזכה לפרץ של מחיאות כפיים.

אובמה אמר כי עדיין ניתן לפתור את הבעיה האיראנית בדרכי שלום - אם טהראן תשנה את גישתה ותיענה לדרישות הבינלאומיות. הוא הוסיף כי "המשטר באיראן מבודד יותר משהיה מעולם. מנהיגיו נאלצים להתמודד עם סנקציות נוקשות, וכל עוד הם מתחמקים מהאחריות שלהם, הלחץ עליהם לא יתמתן".

ישראל זכתה לאזכור קצר בלבד בנאום: כשאובמה דיבר על מנהיגותה של ארה"ב בעולם, הוא הזכיר את ה"בריתות הוותיקות באירופה ואסיה החזקות מאי פעם", קשרים למדינות אמריקה הלטינית, ו"המחוייבות האיתנה שלנו לביטחון ישראל, שפרושה שיתוף פעולה צבאי בין המדינות, הקרוב ביותר בהסטוריה".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אובמה נשא את דבריו בפני שני בתי הקונגרס, בכירי הממשל שלו ואורחים רמי מעלה כמו שופטי בית המשפט העליון. נאומו היה ממלכתי (בניגוד לעימותים הטלוויזיוניים של המתמודדים הרפובליקאים בפריימריז) אך בו בעת גם פוליטי, המכוון לקהל המצביעים בבחירות 2012 בהן ינסה לזכות בכהונה נוספת בבית הלבן.

חלק מרכזי בנאומו של הנשיא הוקדש לתוכנית לרפורמת המס, כולל הצורך לתגמל עסקים שפותחים מפעלים באמריקה, והצורך להפסיק לספק הטבות מס לעשירים, שזכה לשם "חוק באפט", על שמו של המיליארדר וורן באפט המייעץ לנשיא לעתים קרובות. ההתייחסות לנושא בולטת בעיקר לנוכח הנזק שספג המתמודד הרפובליקאי המוביל עד השבוע שעבר, מיט רומני, בשל המס הנמוך אותו הוא משלם עבור הכנסותיו, כפי שנחשף אתמול. "כרגע וורן באפט משלם שיעור מס נמוך יותר ממזכירתו", אמר אובמה לחברי הקונגרס כשביציע ישבה, מזכירתו של באפט, שהיתה אחת האורחות של הגברת הראשונה, מישל אובמה.

"האם אנחנו רוצים לשמור את הטבות המס לאמריקאים העשירים ביותר, או שאנחנו רוצים להשקיע בשאר הדברים, כמו חינוך ומחקר רפואי, צבא חזק שגם דואג לבוגרים שלו?", שאל אובמה, והבהיר את עמדתו כי "אם אנחנו רציניים לגבי החזרת החוב שלנו, אי אפשר לעשות את שני הדברים יחד. אם אתה מרוויח פחות מ-250 אלף דולר בשנה, כמו 98% מהמשפחות שלנו, המסים שלך לא יעלו. אם אתם נאבקים עם מחירים עולים ומשכורות תקועות במקום, אתם אלה שזקוקים להקלות", אמר אובמה.

במקביל לפריסת מדיניותו העתיד טרח אובמה להזכיר כי לא הוא אחראי למשבר הכלכלי. "ב-2008 מגדל הקלפים הזה התמוטט, גילינו שמשכנתאות נמכרו לאנשים שלא היו יכולים להרשות זאת לעצמם, שבנקים הימרו על הכסף של אנשים, והפקחים התעלמו. זה היה רע וחסר אחריות. בחצי השנה לפני שנכנסתי לתפקיד איבדנו כמעט ארבעה מיליון מקומות עבודה, וארבעה מיליון נוספים לפני שהמדיניות שלי נכנסה לתוקף".

אובמה, שיריביו מאשימים אותו בהיותו "נשיא של תלושי מזון", הזכיר את יצירת מקומות העבודה והצלת תעשיית הרכב בדטרויט. "כשנכנסתי לתפקיד תעשיית הרכב היתה על סף קריסה. היו גם כאלה שאמרו שצריך לתת לה למות. עם מיליון מקומות עבודה בסיכון, סרבתי לתת לזה לקרות", ציין והוסיף כי "היום, ג'נרל מוטורס חזרה להיות יצרנית מכוניות מספר אחת בעולם, "קרייזלר" צומחת מהר יותר מכל חברת רכב אחרת בארה"ב ו"פורד" משקיעה מיליארדים במפעלים בארה"ב". הוא הבטיח שלמרות שלא ניתן להחזיר כל עבודה שברחה אל מחוץ לגבולות אמריקה, זה נהיה יקר יותר לייצר בסין, ואמריקה "פרודוקטיבית יותר".

בסוגיה נוספת שמעסיקה את אמריקה - המדיניות כלפי מהגרים בלתי חוקיים, ובגינה ספג אובמה ביקורת מצד הליברלים שהאשימו אותו בקשיחות יתר, הוא הדגיש שממשלו "שלח יותר אנשים להגן על הגבולות מאי פעם, בגלל זה יש היום פחות מסתננים מאשר כשנכנסתי לתפקיד". עם זאת, אובמה גם דרש מהקונגרס להניח על שולחנו רפורמת הגירה מקיפה שמעניקה סיכוי לצעירים שרוצים לעבוד במעבדות, לפתוח עסקים, להגן על אמריקה - בתמורה לסיכוי לקבל אזרחות. "אחתום על החוק הזה מיד", אמר.

בחלק הנאום שהוקדש למדיניות חוץ, טען אובמה שנסיגת כוחות ארה"ב מעיראק אפשרה למערכת הביטחון האמריקאית להתרכז בתקיפות "החלטיות" נגד אויבים "מפקיסטאן עד תימן". בכך רמז אובמה ל"מלחמת המל"טים" שארה"ב מנהלת נגד פעילי הטרור במדינות אלו. גם הנסיגה מאפגניסטאן נעשית, לדבריו, "מעמדת כוח".

אובמה גם דיבר על האביב הערבי, על מותו של קדאפי, ועל כך ש"בסוריה, אין לי ספק שמשטרו של אסד יגלה בקרוב שלא ניתן לדכא את כוחות השינוי ולשלול את כבוד האדם". הוא אמר שעדיין לא ברור כיצד ייגמר "המהפך המדהים הזה", אך הבטיח "להתייצב נגד האלימות וההפחדה, למען זכויות האדם והכבוד של גברים ונשים, נוצרים, מוסלמים ויהודים".

חלק מיריביו של אובמה החלו לתקוף אותו על הנאום שעות ארוכות לפני שנשא אותו. מושל מסצ'וסטס מיט רומני הפציר בבוחרים להפוך את נאום מצב האומה של אובמה לנאום מצב האומה האחרון שלו בתור נשיא. יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר, שישב מאחורי אובמה במהלך הנאומו, מיהר לפרסם הודעה מיד לאחר הנאום ובה האשים את אובמה בכך ש"באופן מצער פנה להאשמות ופילוג", בעוד מנהיג הרוב בבית הנבחרים אריק קנטור צייץ בחשבון הטוויטר שלו שאובמה "העמיס בתקופת כהונתו יותר מסים, פיקוח וחוב על העסקים הקטנים".
 

Read this article in english: Obama: U.S. is determined to prevent Iran from getting a nuclear weapon

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  There is no one else that can
 2. 10
  מזל לאמריקאים שאובמה הגיע בזמן לנקות את הבוץ
 3. 9
  כך מדבר נמר של נייר,פודל של כת הגמדים של ביבי

  היורד האמרקאי הוריד את הנשיא הזה לקרשים.
  היורד האמרקאי הוא השליט המעשי של ארה"ב של אמריקה.
  מעצמת על שבתוכה מתגוררים כ 350000000 תושבים היא שפוטה של כת שלטת במדינה בת 7 מליון מי היה מאמין לזאת

  1. שכחת לקחת כדור, אנטי ציוני קטו שכמוך
 4. 8
  כמובן שלא שכח להתכלבלב לפני האייפ"ק/ישראל/כיבוש-נישול. תחת דיקטטורת האייפ"ק/אוונגליסטים אין מנוס מליקוק עמוק. הוא עדיין לא הפנים שהסיפור האיראני של ישראל הנו רק מקח הסחה מאי חוקיותו-מוסריותו של הכיבוש ??? מעציב להווכח כיצד ישראל מתחמנת את האנושות למסע שכלל לא בטוח שיהיה מי שישוב ממנו עם כל נוצותיו וכרבולותיו לא מפוחמות...
 5. 7
  צ"ל: באפט משלם שיעור מס פחות ממזכירתו. עדיין הם משלמים מיליוני דולר מס כל שנה.
 6. 6
  פשעי אובמה עולה בהרבה על קרטר , שניהם דאגו לאלימות מוסלמית
 7. 5
  מה עם הדיכוי של הפלשתינים על ידי ישראל עד מתי ?
 8. 4
  אוהבת אותף אובמה !!!!!
 9. 3
  נחוש? אובמה? חחחחח!!!!
 10. 2
  אז מדוע הוא נותן לי את ההרגשה שנאום ה"יד על ההדק" של ברק גרם לנאום זה???

  והכל כדי שישראל תשב בשקט? כי אובמה לא מוכן להלחם???

 11. 1
  אובמה לא אמר דבר שהוא נחוש למנוע מאיראן פצצת מימן וזה מדאיג