מנהיג הימין הקיצוני באוסטריה: "אנחנו היהודים החדשים"

הקהילה היהודית בווינה דורשת חקירה בעקבות דברי היינץ כריסטיאן שטראכה, שאמר שהפגנה נגד נשף בו השתתף מזכירה לו את רדיפת הנאצים

הקהילה היהודית של וינה דורשת חקירת משטרה בעקבות דבריו של מנהיג המפלגה הימנית-קיצונית של אוסטריה, היינץ-כריסטיאן שטראכה, שאמר לכאורה כי ההפגנות נגד נשף הימין הקיצוני, שנערך ביום שישי, יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, מזכירות לו את רדיפת היהודים בידי הנאצים.

עיתונאי של היומון "דר שטאנדרד" סיפר ששמע את שטראכה אומר "אנחנו היהודים החדשים", אחרי שאורחים שהגיעו לנשף נתקלו במפגינים שקראו לעברם קריאות גנאי. העיתונאי סיפר גם ששמע את שטראכה אומר שהמהומה "דומה לליל הבדולח". נמסר כי מספר המפגינים היה כ-3,000.

בנשף השנוי במחלוקת שנערך בארמון הופבורג בווינה, שהיה שייך בעבר לקיסרי אוסטריה, השתתפו ימנים קיצונים מאוסטריה וממדינות אחרות, ועל פי השמועה גם נאו-נאצים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"מפלגת החירות" הודיעה שהעיתון עיוות את דברי שטראכה וכי הוא לא התכוון לזלזל בסבל היהודים, אלא רק לציין כי "ההתקפות" על באי הנשף הזכירו לו "דיווחים נוראים מהתקופה הנאצית האיומה".

היינץ-כריסטיאן שטראכה
היינץ-כריסטיאן שטראכהרויטרס

דברי שטראכה לא היו הדבר היחיד השנוי במחלוקת באותו ערב. נשיא הכבוד של "החזית הלאומית" הצרפתית, ז'אן מארי לה פן, שאמר פעם כי תאי הגזים היו רק "פרט" במהלך ההיסטוריה, הצליח להעליב גם כאן. בתשובה לשאלה על הנשף, שבו נכחה גם בתו מרין, הפוליטיקאי הקשיש התלוצץ ואמר כי זה אירוע של "שטראוס" בלי ה"קאהן". במשחק המילים הזה כרך את שמם של המלחין יוהאן שטראוס (המפורסם בוואלסים שכתב) ודומיניק שטראוס-קאהן, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית לשעבר, שהוא יהודי.

"אני בעצמי השתתפתי באירוע המפואר הזה, שהוא מסורת מווינה של המאה ה 19", אמר לה פן, בראיון ל"רדיו צרפת 3". "אפשר לומר שזה היה שטראוס בלי הקאהן".

מרין לה פן, יו"ר "החזית הלאומית והמועמדת בבחירות לנשיאות צרפת, דחתה את הזעזוע
מדברי אביה. "זו היתה בדיחה, אתם מבינים? זה הומור", אמרה לעיתונאים.

ארגונים צרפתיים אחדים גינו את מרין לה פן על השתתפותה בנשף, ו SDS, ארגון המתנגד לגזענות, תיאר את האירוע כ"נשף שערורייתי לאנשים שחשים נוסטלגיה לרייך השלישי". "איגוד הסטודנטים היהודים הצרפתים" שאל מדוע לא נשמעת ביקורת רבה על לה פן. "עד לאן תרחיק לכת מרין לה פן לפני שיגיבו ארגונים אזרחיים ופוליטיים?" שאל האיגוד.

בהתאם לסקרי דעת קהל אחרונים, לה פן תקבל 17% 20% מהקולות בבחירות הקרובות לנשיאות צרפת. "מפלגת החירות" של שטראכה, שבעבר עמד בראשה ירג היידר, קיבלה 17.5% מהקולות בבחירות האחרונות שנערכו באוסטריה ב 2008.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  היהודים החדשים

  אני בהחלט מזדהה עם שטראוכה וחבריו, התחושתם כ"יהודים החדשים". היתי שמח אילו תושבי וינה היו נוהגים בהם כפי שנהגו ב"יהודים הישנים": שיסמנו אותם וישלחו אותם מזרחה בקרונות אטומים.

 2. 10
  להשתחרר מהאימה.

  סוף סוף נראה כי האירופיים החלו להשתחרר מהאימה שהאירגונים היהודיים הטילו עליהם.

 3. 9
  מה רע? הוא דווקא מזדהה עם היהודים!!!
  1. אבל הדברים שהוא אומר על יהודים

   ...

 4. 8
  יהודי שחי באוסטריה וגרמניה אחרי מלחמת העולם השנייה שייבלום פיו מבושה.
 5. 7
  אירופה תקום בסוף על הזרים הגרים בתוכה , עניין של זמן

  וכשאני אומר זרים הכוונה היא לזרים באמת - לא לאנשים שבאו לגור שם ולהטמיע את התרבות , אלא כאלה שפתאום נזכרו שהם מוסלמים , חייבים להסתובב עם גלימות וזקנים ברחוב ושיהיה מסגד ברדיוס של חצי קילומטר מהם בכל רגע נתון.

  אז זה רק עניין של זמן שאירופה תתעורר ומה שעומד לה לרועץ היא ההיסטוריה השחורה שלה : אם הם לא היו משמידים את היהודים ורק מנסים למצוא פתרון לשנאת הזרים שלהם ( שאז הייתה "פחות מוצדקת" כי רוב היהודים באמת השתדלו להטמע ) , עכשיו הם יכלו להפעיל כלים יותר כבדים נגד הכיבוש האיסלאמי הזוחל ...

  אבל הם עשו טעות היסטורית נוראית ועכשיו משלמים את המחיר.

  1. רוצה לומר יהודים הם זרים טובים מוסלמים לא
  2. בקיצור אלמלי השמידו יהודים יכלו עכשיו להשמיד את המוסלמים?

   מפחיד איזה נאצים קטנים אנחנו מתחילים לגדל כאן.

 6. 6
  אני רואה שהימין הקיצוני פתאטי בכל המדינות
 7. 5
  אתה לא יהודי עד שלא השתמשת ב"שואה" כדי לנצח בויכוח
  1. ברור... הרי לא הייתה שואה

   אתה לא שמאלני עד שלא גינית את השימוש בשואה ע"י הימין\דתיים\חרדים וכו'.
   למה שמת את המילה שואה בגרשיים?

  2. על איזה כיבוש אתה מדבר ???

   תגיד , מה עישנת הבוקר ?

   ארץ ישראל שייכת לעם ישראל לפי כל עקרון של צדק היסטורי ומבחן סבירות של אדם הגון.

   גם כך המדינה הזו היא פיסת אדמה קטנה המוקפת במיליוני דונאמים של ערבים עויינים ... אז על איזה כיבוש לעזאזל אתה מדבר ???

   אני מוכן לוותר על חלקים מארץ ישראל כדי לא לשלוט ב- 2 מיליון פלסטינים , אבל מכאן ועד לדבר על כיבוש ? אתה הזוי לגמרי.

   כיבוש של מה ? של ירושלים ? חברון ? בית לחם ? הערש התרבותי של צמיחת היהדות ???

   וכן - השואה היתה אירוע שהפלסטינים היו "מתים" שיקרה להם , גם בגלל שלא איכפת להם מאנשיהם וגם כי אין טיעון מנצח מזה : ניסו להשמיד אותנו ויש עד היום אנטישמיות מבעבעת ... אז להיכן נלך ? לירח ??

   הצדק והאמת בסוף מנצחים , במוקדם או במאוחר - שווה לך לבחור את הצד הנכון עכשיו.

 8. 4
  שנאת היהודים משתוללת

  אצל שכנינו הערבים ובהארץ מחפשים סיבות להצדקתם. בשם הנאורות המבורכת אתם נותנים יד (שלא מרצונכם) לשנאת יהודים וגזענות רצחנית שמשתוללת בכל המדינות והפלגים הערבים. הם אנשים כמונו אז בואו ונתייחס אליהם כמו שאנחנו מתייחסים לגזענים באירופה

  1. אין כיום, בעולם המערבי, גזענות כמו הגזענות של הימין הדתי בארץ. גזענות כלפי הערבים, גזענות כלפי השמאל, גזענות כלפי החילונים, גזענות כלפי האתיופים, גזענות כלפי עדות המזרח, גזענות כלפי נשים וגזענות כלפי מדינות העולם. שכחתי להזכיר מישהו?
  2. האדישות לאסונות ההומניטריים שפקדו מאות אלפי ערבים מאוכלוסיות לא לוחמות בלבנון 2 ועופרת יצוקה, היתה משותפת ליהודים מכל הזרמים ומכל העדות. מהחרדים ועד השמאל הקיצוני של "שלום עכשיו".
  3. בכלל לא נכון. אני מדבר הרבה עם אנשים ממדינות אחרות, והאנטישמיות שם היא פשוט מסמרת שיער. תקצר היריעה כדי לספר לך אילו דברים אני שומע. דברים שאני לא שומע כאן כלפי עמים אחרים. ואני מצביע מרצ, לא ימני (אני אומר את זה כי אני מניח שאתה מדמיין חובש כיפה ומתנחל).
 9. 3
  למדו מהקרן החד״שה
 10. 2
  מאבקי שמאל-ימין על סיפון הטיטאניק. אם רק תצלח דרכם של השמאלנים, ממילא בעוד עשרות שנים לא רבות, אירופה תהיה מוסלמית.
  1. גם אם לא.

   וגם אם לא.

 11. 1
  חקירה? הם התחרפנו?
  1. והרי הנאצים היו בכלל שמאלנים. כאילו, סוציאליסטים .. הלו ?!