מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

מפקד צבא סוריה החופשית: חצי משטח המדינה אינו בשליטת אסד

לצד הדיווחים על הלחץ מבפנים, גם מוסקווה רומזת לראשונה על התנערות מאסד: שר החוץ הרוסי אמר כי הישארותו בכיסאו אינה תנאי לפתרון המשבר

"איננו ידידים ואיננו בעלי ברית של הנשיא אסד. מעולם לא אמרנו שהישארותו של הנשיא על כסאו הוא תנאי לפתרון המשבר בסוריה. תמיד אמרנו שהפתרון צריך להיות סורי", כך אמר אתמול (שלישי) שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, במסיבת עיתונאים שקיים באוסטרליה בשעה שבאו"ם התנהל הדיון על הצעת ההחלטה שהגישה הליגה הערבית.

זוהי הפעם הראשונה שבה גורם בכיר רוסי מצביע על האפשרות שרוסיה עשויה להתנער מאסד. אולם לצד האמירה הזאת, רוסיה עומדת על כך שכל החלטה תאמר בפירוש שלא תהיה התערבות זרה בסוריה, וכי כל נוסח שלא יכלול אמירה מפורשת כזאת ייתקל בווטו רוסי.

הלחצים באו"ם על רוסיה, בעיקר מצידה של ארה"ב, עשויים לפיכך להניב החלטה אשר תדרוש לקיים דיאלוג בין האופוזיציה למשטר והעברת סמכויות הנשיא הסורי לידי סגנו בשאר אל-אסד, ותימנע מלרמוז על צעדים מעשיים נוספים כמו סנקציות או התערבות צבאית זרה. אולם גם פשרה זאת איננה מקובלת על האופוזיציה הסורית, אשר מתנגדת לכל דיאלוג עם המשטר כל עוד אסד בתפקיד. על כך אמר מזכ"ל הליגה הערבית נביל אל-ערבי, כי "המטרה היא להגיע לפתרון מדיני ולא צבאי. אסור לאופוזיציה ליפול לאשליה לפיה העברת העניין הסורי לאו"ם היא 'מקל קסמים' שעשוי לפתור את כל הבעיות".

קולונל ריאד אל-אסעד, מפקד המורדים הסורים
קולונל ריאד אל-אסעד, מפקד המורדים הסורים. צילום: רויטרס

לצד הלחץ המדיני על סוריה, שעדיין איננו נותן אותותיו בשטח, כאשר היום נהרגו כבר 43 בני אדם, הצהיר מפקד צבא סוריה החופשי, הקולונל ריאד אל-אסעד, כי כמחצית משטחה של סוריה איננו נתון עוד לשליטת הצבא הסורי. בה בעת נמנע צבא העריקים, שמונה כבר למעלה מ-25 אלף לוחמים ומצטרפים אזרחים, להשתלט על עוד אתרים מחשש שהצבא הסורי יפעיל כוחות רבים יותר וישתמש בנשק כבד ובכך יגדיל את מספר ההרוגים באופן משמעותי. זו כנראה גם הסיבה לכך שהצבא הסורי החופשי החליט לסגת מפרברי דמשק אחרי המתקפה הצבאית הכבדה שכללה ירי טנקים ומרגמות על כוחות המתנגדים.

גורמי אופוזיציה דיווחו כי אסד החליט לפצל את סמכויות המפקדים הבכירים בצבא, כאשר בפעם הראשונה נלקחו מן הרמטכ"ל דאוד ראג'חה הסמכויות לטפל באופן בלעדי במשבר. אלה עברו בחלקם לשר ההגנה לשעבר, חסן תורכמאני, שיהיה אחראי על הפעולות הצבאיות, הגנרל ג'מיל אל-חסן יהיה ממונה על דיכוי ומעצר הפעילים שמארגנים הפגנות ופעולות מחאה ברחובות ואילו ראמי מחלוף והאני מחלוף, אחייניו של אסד, יהיו ממונים על המערך הלוגיסטי ובעיקר על מימון המערה נגד האופוזיציה. על מאהר אל-אסד, אחיו של הנשיא ואסף שווכת, גיסו של הנשיא הוטל בין היתר להטיל מצור על משפחות ההנהגה הפוליטית הסורית כדי למנוע אפשרות של עריקה.

אם דיווחים אלה נכונים הם מעידים על לחץ כבד בו נתון אסד ועל חששות שגובלים בהיסטריה אל מול מה שמתרחש בסוריה. בה בעת, למרות מספרם ההולך וגובר של העריקים, נשמרת עדיין נאמנותה של שדרת הפיקוד העליונה לנשיא, בעוד שדווקא בקרב צבא העריקים מתגלעות מחלוקות שמקורן במאבקי אגו על הפיקוד. נראה כי חלק מן הקצינים הבכירים שערקו לאחרונה מתכוונים להקים מפקדה משלהם לצבא העריקים ולא ברור אם מפקד צבא סוריה החופשי יצטרף אליהם או שינהל את "צבאו" בנפרד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

Read this article in English:  Assad regime has lost control of half of Syria, says opposition
 
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 "אשר תדרוש... העברת סמכויות הנשיא הסורי לידי סגנו בשאר אל-אסד": אכן דרישה ראלית מאסד  (לת) ניסוח מעניין
 • 13:48
 • 01.02.12

02 גם חצי משטח ישראל אינו בידי היהודים. דניאל
 • 14:14
 • 01.02.12

היהודים הם עם הומאני. הדרך היחידה לחסוך בחיי ערבים היא לגרש אותם. היהודים הם רחמנים. מכיוון שהמיעוט הערבי אחראי למרבית הפשיעה בישראל, גירושם הוא מעשה רחמנות כלפי היהודים. היהודים הם מציאותים. הערבים יגורשו לסוריה ולבנון ולא לירדן ומצריים. היהודים רודפי צדק. הערבים יפוצו על רכושם. את פיצוים הם יקבלו ממדינות ערב מכספי רכוש היהודים שברחו ממדינות אלה ב48. היהודים אוהבים את הערבים. מאה שנה לאחר גירושם נכה כולנו על חזנו המשותף ונלמד על התרבות הערבית המהוללת שהיתה כאן בארץ עד הגרוש.
היהודים הם סובלניים. אנו מוכנים לחיות עימם זה לצד זה כל עוד יש גבול באמצע.
היהודים שומרים מצוות. הטרנספר הוא האופציה התורנית היחידה מלבד השמדת עם מוחלטת. היהודים מכבדים את הערבים. אנו מבינים שהם לא ימכרו את גאוותם הלאומית בתמורה לרמת חיים. היהודים מתנגדים לשפיכות דמים. מכיוון שליהודים יש נשק ולערבים אין- אין להם ברירה.
היהודים מכירים בכך שיש ערבים טובים. וגם אותם היהודים יגרשו מישראל.

03 ההתקוממות בסוריה , זה בגלל הכיבוש. נכון?  (לת) צביעות של מוסלמים
 • 15:04
 • 01.02.12

04 מן הסתם, "סגנו של". אל תתקטנן. מפוכח
 • 15:54
 • 01.02.12

עם הכסף שמשלמים בעיתונות לצוותי אינטרנט (תוך חיסכון בהגהה -- מקסום רווחים, אלא מה), פלא שאפשר בכלל להבין משהו מהכתבות.

05 הצלחה לכל הצדדים מוישה
 • 16:37
 • 01.02.12

עם ישראל חי מאחל הצלחה לכל הצדדים

 •   עוד יהודי טוב ששמח על הרג אזרחים, ואח"כ יטען שהוא הומני... אורי
  • 18:21
  • 01.02.12

  ככה זה ימנים - אם לתינוקת הרוגה יש שם משפחה ערבי - זה מגיע לה. אם קוראים לה פוגל - זה רצח מזעזע.
  אצל השמאלנים לעומת זאת - רצח הוא רצח - ורצח של חפים מפשע הוא תמיד מזעזע, ולעולם לא הפתרון. תגידו מה שתגידו, אתם יודעים שזה נכון.

 •   אני מצטרף לאיחולים , מאחל לכל הצדדים להחזיק מעמד במשך הרבה שנים :)  (לת) מאחל
  • 19:20
  • 01.02.12

06 הוא לא אמין והוא מזכיר לי את אידי אמין  (לת) רואה הכל
 • 20:42
 • 01.02.12

07 זה הזמן לחתור לחילוץ שלשת נעדרי סולטן יעקוב לישראל מהכלא הסורי! בעל הנר
 • 03:15
 • 02.02.12

הם חיים וכלואים בהסתר בכלא אלמאזה מזה 30 שנה!
מאז פטירתו של יונה באומל הנושא שלהם לא טופל!
כעת הגיע לפעול עבורם ובהקדם.
נקווה שנזכה לרגע הזה בקרוב!

08 לאורי ממספר 5 . לא כל רצח הוא רצח בלוק
 • 09:39
 • 02.02.12

השמאלנים איבדו את כושר השיפוט בדיוק כמו אנשי סדו ועמורה

פרוייקטים מיוחדים