אסד-ליקס

מסמכים מלשכת אסד חושפים הסיוע האיראני

סיכומי הדיונים החשאיים שהגיעו ל"הארץ" חושפים שורת צעדים שמטרתם למנוע משלטון אסד לקרוס, ובהם העברת יותר ממיליארד דולר

איראן מסייעת בחודשים האחרונים לסוריה לעקוף את הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה בעקבות טבח האזרחים, ותומכת במשטרו של בשאר אל-אסד בסכומי עתק של יותר ממיליארד דולרים, כך חושפים שני מסמכים מלשכת נשיא סוריה שהגיעו לידי "הארץ". האיראנים התחייבו לסייע לסורים להתגבר על אמברגו הנפט, על איסור הטיסה מסוריה ואליה ועל הסנקציות על הבנק המרכזי.

המסמכים הודלפו בעקבות מתקפת הסייבר שביצעה קבוצת ההאקרים "אנונימוס" על שרת הדואר האלקטרוני של לשכת הנשיא הסורי. במסגרת המתקפה נפרצו תיבות הדואר האלקטרוני של 78 מאנשי לשכתו של אסד. אחת מתיבות הדואר האלקטרוני שנפרצו היתה שייכת לשר לענייני נשיאות, מנסור עזאם, והכילה שני מסמכים בחתימתו שעוסקים בקשרים בין ממשלות סוריה ואיראן.

שני המסמכים חוברו לפני כחודשיים, בדצמבר 2011, והם מסכמים את הדיונים שניהלו שתי משלחות בכירות שבאו מאיראן לסוריה. המסמכים מנוסחים בצורה מרומזת, ורק בכמה מקומות בודדים מצוין בפירוש כי השיחות עסקו בדרכים לסייע לסוריה לעקוף את הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה. אחד המונחים שחוזרים על עצמם במסמכים הוא הרצון הסורי "ללמוד מהניסיון האיראני בתחום הזה".

ארה"ב, טורקיה, האיחוד האירופי, הליגה הערבית וגורמים נוספים הטילו סנקציות חריפות על סוריה בעקבות הטבח באזרחים במדינה.

תכתובות נוספות שדלפו: הביקור שלא היה של קלינטון בדמשק | ההיערכות לראיון של אסד לברברה וולטרס | הקשר בין מארגן המשט לעזה ללשכת אסד

נסראללה, אסד ואחמדינג'אד ב-2010אי-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במסגרת הסנקציות הופסקו כל המגעים של חברות הליגה הערבית עם הבנק המרכזי של סוריה, הופסקו טיסות מסחריות ממדינות ערב לסוריה ולהפך. האיחוד האירופי אף הטיל אמברגו נפט על סוריה. 20% מהתל"ג הסורי מגיע ממכירת נפט, ו-90% מהנפט הסורי מיוצא למדינות האיחוד האירופי.

ב-8 בדצמבר 2011 העביר השר לענייני נשיאות מנסור עזאם לאסד ולבכירים סורים נוספים מסמך תחת הכותרת "מזכר בנושא ביקור המשלחת האיראנית בסוריה". המשלחת האיראנית כללה 10 בכירים מלשכתו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, מהבנק המרכזי האיראני ומשורה של משרדי ממשלה. המשלחת פגשה את ראש ממשלת סוריה, עאדל ספאר, את נציב הבנק המרכזי הסורי ואת שרי הכלכלה, המסחר והנפט.

בעקבות המהומות במדינה והסנקציות הכלכליות החריפות נמצא המשטר הסורי במשבר כלכלי חמור ביותר. המשטר זקוק להכנסות בין השאר כדי לממן את פעילות הצבא וכנופיות הבריונים, "השאביחה" נגד המפגינים, וכן כדי להמשיך להזרים כספים לעשרות אלפי פקידים במנגנוני הממשלה שהמשטר רוצה לשמר את נאמנותם.

לפי המסמך שחיבר עזאם, המשלחת האיראנית הודיעה כי הוקצה סכום של מיליארד דולרים לטובת רכישה של מוצרי יסוד מסוריה. רוב הסחורות שהאיראנים הסכימו לקנות מסוריה הן בסיסיות מאוד - בשר, עוף, שמן זית ופירות. לא ברור אם האיראנים אכן צריכים את המוצרים הללו, או שמדובר במהלך שנועד אך ורק להנשים את הכלכלה הסורית המתרסקת ולהזרים כספים לקופת המשטר. במקביל, האיראנים הסכימו לייצר לסוריה דשנים וחומרי גלם לתעשייה הפטרוכימית, שלהם היא זקוקה ולפרוס את התשלומים לטווח ארוך.

המשלחת האיראנית דנה עם הסורים בדרכים לעקוף את אמברגו הנפט. האיראנים, שמחזיקים בעתודות נפט גדולות, הבטיחו לבחון רכישת 150 אלף חביות נפט גולמי ביום מסוריה למשך שנה, "כדי להשתמש בו לצריכה פנימית או למכור אותו מחדש לגורמים אחרים". בצורה כזו תוכל סוריה להמשיך ולייצא נפט חרף הסנקציות. בתמורה לנפט הגולמי תספק איראן לסוריה חלפים לתעשיית הנפט, שאותם היא מתקשה לרכוש בשל הסנקציות.

חלק זה במסמך מאשש חשדות במערב, ולפיהם איראן מוכרת עבור סוריה נפט למדינות שלישיות. לפני כשלושה שבועות דיווח "וול סטריט ג'ורנל" כי ארה"ב איתרה משלוח של 91 אלף טון של נפט מסוריה לאיראן.

לחצו לקריאת המסמך המלא

המסמך חושף כי סוריה ואיראן דנו גם בדרכים לעקיפת הסנקציות על מגזר התעופה בסוריה ועל העברת סחורות לסוריה בדרך האוויר. במסגרת הסנקציות סגרה טורקיה את המרחב האווירי שלה בפני מטוסים שעושים דרכם מסוריה ואליה ומטוסי חברת התעופה הסורית אינם יכולים לנחות ברוב נמלי התעופה באירופה ובמדינות ערב.

"נדונה סוגיית איסור הטיסות והועלתה הצעה לגיבוש תוכנית להקמת תחנה מרכזית (למטוסים סורים, ב"ר) באיראן, במקום באיחוד האמירויות כדי להקל על הסנקציות על סוריה", נכתב במסמך. "הצד האיראני הציע לשפץ מטוסים של חברת התעופה הסורית".

לפי המסמך, כדי לעקוף את הצורך לעבור בשטח טורקיה או במרחב האווירי שלה הציעו האיראנים לפתוח קו טיסות ישיר בין טהראן לדמשק דרך עיראק, בעקבות עזיבת הכוחות האמריקאיים את המדינה. עוד נכתב במסמך כי "האיראנים העלו הצעה ראשונית להקמה של מעבר בטוח יבשתי להעברת סחורות בין סוריה לאיראן ולהפך, דרך עיראק".

המסמכים מלשכת אסד מצביעים על כך שהסורים והאיראנים דנו בדרכים לעקוף יחדיו את הסנקציות שמוטלות על מערכת הבנקאות בשתי המדינות. בין השאר, על ידי הקמת בנק משותף והעברות כספים דרך רוסיה וסין, שאינן לוקחות חלק בסנקציות הבינלאומיות על סוריה ואיראן.

"הצד האיראני התחייב להעביר לסוריה את הידע שברשותו לגבי הדרכים להעברת כספים מהמדינה לחו"ל ולהפך, בהתאם לניסיון שנצבר באיראן בתחום זה", נכתב. במסמך שני מה-14 בדצמבר בכותרת "תוכני הפגישה התשיעית של הוועדה לשיתוף פעולה סורי-איראני", נכתב כי "הבנקים המרכזיים של סוריה ואיראן סיכמו להשתמש בבנקים ברוסיה ובסין כדי להקל על העברות הכספים בין שתי המדינות, וזאת לאור התנאים הנוכחיים בסוריה ואיראן".

Read this article in English: Haaretz exclusive: Syria documents show Iran helping Assad to sidestep sanctions

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  מדינת ישראל אל מול התמורות במדינות השכנות

  למרות שליטת הימין ללא מצרין בשילטון,,,הם מתנהגים צכאלו שהעולם יסכים לנצח לכיבוש ,,,בסוף גם ישראל תהייה נתונה לסנקציות,,וזה מה שהציבור לא מבין שאין לנו רוב בעולם ,,הקפאת המשא ומתן,,והשטמטות נתחמנית של ביבי לא תעמוד לנו לנצח,,כבר שמענו את ההתלחשויות כיביכול של סרקוזי ואובמה על מההתנהלות של ביבי נתניהו,,אני אדם פשוט ולא משכיל,,,אבל אני לא מבין אך אנו כיהודים מסוגלים לשלוט על עם א6חר ולהקים ישובים באדמה לא להם ,,,זה לא מעניין אותי אם הם אנשים טובים הערבים ,,,לי חשוב הערכים שלנו כעם,,,,הציבור שלנו ברובו מטומטם מספיק שאתה אומר דברים נגד הערבים יישר אתה מקבל 15 מנדטים כחה סתם בגלל מילים שלעולם לא יכולות להיות בר ביצוע כטרנספר ,,,מבחינתי ביבי הוא ממש לא מנהיג ,,מנהיג צריך לקבל החלטות קשות,,שהשיא שלהן מנוגדות לרוח הציבור הימני ,,העם שלנו כמו תינוק
  לפעמים צריך לקחת ממנו דברים שמסכנים אותו ,,ולתת לא לבכות,,,והמתנחלים שמתעקשים לגור במקומות לא להם מסיבה רצינית אחת פרט להשענות על ספר דהוי מלפני אלוהים יודע כמה,,,ולא תגיד שמדובר באנשים מפשוטי העם ,,המתנחלים ברובם משכילים חדי סכל ,,ויכולים לתרום המון בשלל תחומים,,,לדעתי העולם צריך לעשות עלינו חרם בכל התחומים ,,,ארצות הברית צריכה אפילו לאיים בניתוק יחסים איתנו ואירופה גם זה נשמע הזוי ,,אבל רק כך אפשר לפרק את ההתעקשות שגובלת במחלה קשה של עקשות,,מטורפת ומשיחית ,,אסיים בשורה מהשיר של שלמה ארצי "ייש לנו ארץ
  למה עוד אחת

 2. 7
  מעניין עוד כמה זמן העולם ישב בשקט בזמן שאיראן עושה פה סדר משלה
 3. 6
  את זה צריך לפרסם באיראן ךא בישראל

  הם לא כ"כ יאהבו את זה.

  אגב המסמכים בפרסית או בערבית?

 4. 5
  ולהזכר שהיה לנו נשיא זנאי ונהנתן ,ז"ל ,שרצה למסור את הגולן לידי הברברים הללו תמורת אכילת חומוס בדמשק,
 5. 4
  אם היינו יורדים מהגולן כלום מזה לא היה קורה
  1. מה הקשר?

   כשרוצים להיות טיפשים - השמיים הם הגבול

 6. 3
  הם נמצאים ב"אולמי- הגליל" בצפון. אחלה מנות יש שם.
 7. 2
  נו יפה...כשמוסליני פגש את היטלר...
 8. 1
  אני מתחיל לאהוב את האסד הזה. אם אנונימוס והאחים המוסלמים נגדו, כנראה שהוא עושה משהו בסדר.
  1. תגובה אופיינית למי מביע את עמדתו רק לפי האינטרס האישי שלו, ולא על בסיס חמלה ועזרת הנטבח. מה היה קורה אם העולם המערבי התייחס כך ליהודים בשנות ה 40?
  2. שימו לב להודעות כאלו. המצב בישראל עוד לא רחוק מהמצב בסוריה, כשנאמני המשטר טובחים בכל מי שלא מצדיע במועל יד