גרמניה: הסיכוי להצלחת תקיפה צבאית באיראן נמוך, והנזק מכך יהיה גדול

שר ההגנה הגרמני טען כי הפרסום לפיו שר ההגנה האמריקאי מעריך שתקיפה כזו תצא לפועל - אינו נכון. "הנזק הפוליטי מצעד כזה - ברור מאוד", אמר

שר ההגנה של גרמניה, תומאס דה-מזייר, העריך היום (ראשון) בראיון שהעניק לעיתון פרנקפורט אלגמיינה צייטונג, כי הסבירות להצלחת תקיפה ישראלית באיראן "אינה גבוהה" ולעומת זאת "הנזק הפוליטי שייגרם כתוצאה מצעד כזה "ברור מאוד".

השר הגרמני גם התייחס להערכה שפורסמה לפני כשבוע וחצי בוושינגטון פוסט לפיה שר ההגנה של ארה"ב מעריך כי ישראל תתקוף את איראן בחודשים בקרובים. "דיברתי באופן אישי עם לאון פאנטה והוא לא אמר שישראל תתקוף את איראן באביב. עיתונאי אמר את זה".

השר הדגיש כי אירופה ובכלל זה גרמניה, החליטו על אסטרטגיה של סנקציות כבדות נגד איראן שייכנסו לתוקפן ביולי ובכלל זה אמברגו על הנפט, ומאמינים ביכולתם להשפיע על איראן. דבריו של שר החוץ הגרמני נאמרו על רקע הדיווחים המתרבים כי בכוונת ישראל לתקוף באיראן, עוד לפני שסנקציות האיחוד האירופי יחלו.

נשיא איראן אחמדינג'אד, במצעד בטהראןאי-אף-פי

ביום שישי אמר שר החוץ של טורקיה, אהמט דבוטולו, דברים דומים ולפיהם "תקיפה צבאית נגד איראן לא צריכה להיות אופציה, זה לא הגיוני ולא יישים, פעולה כזו תהיה אסון". הוא הדגיש אמנם שטורקיה לא רוצה לראות נשק גרעיני לא במזרח התיכון ולא בעולם בכלל, אך לדבריו, "בנקודת מפנה זו באזור, אנחנו לא רוצים שוב עליית מתח. לעולם לא נתמוך במבצע צבאי".

בינתיים, על אף התגברות לחץ המערב על איראן, לא מגלים קברניטיה סימני שבירה. אתמול, במצעד לציוןן 33 שנים למהפכה האיסלאמית במדינה, אמר הנשיא מחמוד אחמדינג'אד כי "בימים הקרובים העולם יהיה עד להכרזת איראן על הישגים גרעיניים חשובים וגדולים מאוד".

הוא הוסיף כי "העולם צריך לדעת שלמרות כל הלחצים, איראן לא תיסוג ולו בסנטימטר אחד מעקרונותיה וזכויותיה להחזיק בגרעין. כל המדינות הפעילו עלינו לחץ כדי שלא נשיג ידע גרעיני, אך הלחצים הללו נכשלו. לא רק שיש לנו את הידע הגרעיני, אנחנו גם יכולים לספק את כל צרכינו בזכות המומחים המקומיים שלנו", אמר.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  germany

  instead of helping to solve the problem the Germans would be happy at worst and indifferent at best to have the Iranians with the bomb....how predictable these Germans can be...thanks G-d Israel will do what it has to do

 2. 6
  צבא ארה"ב צריך לכבוש את איראן,קרקעית,ולהשתלט על מתקני הגרעין

  האיראנים כיום לא יילחמו כפי שלחמו נגד עיראק בשנות ה 80 .
  כיבוש עיראק ארך שבועיים.כיבוש איראן לא ייארך יותר זמן.
  גם אבידות צבא ארה":ב לא תהיינה גדולות מאשר אילו שהיו
  לו-אבידות מזעריות-במהלך כיבוש עיראק.
  מתקפה תלת ראשית :נחיתה מהים הערבי,פלישה מכיוון עיראק
  (כירכוך) ומכיוון אפגניסטאן עם מבצעים של איגוף אנכי בהצנחה
  ובהסקה.
  צבא ארה"ב ישלוט בסוף המבצע על כל מתקני הגרעין ואתרי הטילים
  האיראניים. הנהגת איראן הנוכחית תועמד בפני טריבונל של איראנים
  בתום הקרבות-החלק הראשון בתהליך הפיכתה של איראן לדמוקרטיה-
  ורובה הגדול יוצא להורג. 100000 איראנים הוצאו להורג ע"י המשטר הזה
  ומליונים הושמו בכלא (מאות אלפים עודם נמקים בכלא).
  ישראל תותקף מן הסתם במהלך המלחמה האיראנית-אמריקאית ע"י
  החיזבאללה וחמאס מרצועת עזה,ואם ישב עדיין על כסאו כי אז גם ע"י
  צבא אסד . לא תהיה אז ברירה לצה"ל אלא לכבוש כל שטח ממנו יירו
  טילים ורקטות-הקשה שבמלחמות ישראל מאז מלחמת יום הכיפורים.

 3. 5
  כבר לפני 9 שנים הזהיר השבועון Der Spiegelאת ממשלת גרמניה שישראל תצייד את הצוללות שגרמניה תרמה בטילים גרעיניים

  כותרת: " Israel - Deutsche U-Boote zu Atomwaffenträgern umgebaut"
  גרמניה ידעה והוזהרה שישראל תתקין את הצוללות לשיגור טילים גרעיניים. גרמניה, שתרמה כספי "שילומים" להקמת הכור בדימונה, לא הקשיבה לאזהרות המומחים, וגם הסכימה לשלם חלק מהוצאות בניית הצוללות שעכשיו [לדעת שר ההגנה הגרמני] עלולות לגרום ל"נזק גדול".

 4. 4
  מה שלא תמצאו בויקיפדיה הציונית - ותמצאו בגירסה האנגלית!

  בשנת 2010 הודיעו ישראל וגרמניה לעולם שחיל הים לא ירכוש צוללת שישית.
  --ראו בקישור http://www.jpost.com/Israel/Article.aspx?id=182358
  -- אבל עברה שנה וישראל הודיעה שתקנה צוללת דולפין משופרת "במחיר מלא". ולאחר פגישת נתניהו, ברק ו... שר המלחמה הגרמני תומאס דה מאזייר ב- 2011 הודיע גרמניה שהיא ת ס ב ס ד את הצוללת ב 135 מיליון יורו.
  In 2010, both Israel and Germany denied having talks regarding the
  potential purchase of a sixth submarine. Yet in 2011, Israel ordered a sixth Dolphin submarine, for which it was reported to pay the full cost of $1 billion. However, in July 2011, during a meeting between German Defense Minister Thomas de Maizière and Israeli Prime Minister Binyamin Netanyahu and Defense minister Ehud Barak, an agreement was reached to subsidize 135 million euros

  1. נו? אז הם השיגו עוד אחת. מה אתה רוצה לומר זה?
 5. 3
  יסביר שר המלחמה הגרמני מדוע ארצו מ מ מ נ ת מחצית ממחיר בניית צ ו ל ל ו ת Dolphin נושאות ה"יריחונים"?

  את מי הגרמנים רוצים לפצות, ועל מה? ואם הם רוצים למנוע מלחמה מדוע סיפקו צוללות לחיל הים בחצי מחיר? הרי הציונים לא הגנו על ההולכים למחנות הריכוז ולתאי הגזים. הם אפילו יצאו נגד הבאת פליטים חסרי און. כך אמרו גם וייצמן וגרינבאום, וכך השיב בן גוריון לנציב העליון הבריטי!

 6. 2
  תנו לי להתרברב , מה אכפת לכם ??
 7. 1
  ישראל נותנת לעולם כולו לטפל בבעיה האירנית. אם דרכם תצלח - מה טוב

  אולם במידה והם לא יספקו את הסחורה האופציה הישראלית ( טובה יותר או פחות ) תהיה על הפרק.. גרמניה צריכה להסתפק בכך.

  1. נראה שהעולם עומד בכל זאת לפני מתקפה. חל שינוי מדיניות מסוים בארה"ב וגם בישראל. לפרטים המלאים, חפשו בגוגל "איראן הכינו את המקלטים"