היד שמכשירה את מגרון זורקת משפחה לרחוב

המנהל האזרחי הרס צריף ודיר צאן בדרום הר חברון, למרות הוראת בג"ץ. ליוסף עוואד ניתנה דקה לעזוב את הצריף, 15 טלאים נקברו בהריסות

בזריזות וביעילות, המינהל האזרחי הרס צריף ודיר צאן בדרום הר חברון, אף כי בג"ץ הורה לעכב ההריסה. היעד הבא: קולטי שמש וטורבינות רוח שהוצאו להם צווי הריסה.

ספק אם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמגלה דאגה רבה לגורלם של תושבי מאחז מגרון, שמע על הכפר תעלה, שלרוע מזלם של תושביו נקלע לאזור C הנתון לחסדיה של ישראל. יש להניח שגם השר בני בגין, שטרח כל כך על "ההסכם" המפוקפק שישאיר את עברייני מגרון עוד כמה שנים על אדמה גנובה (אם ייצא אי פעם אל הפועל), לא יודע מה קרה לאנשי הכפר הזעיר בדרום הר חברון. גם התקשורת הישראלית לא התפנתה מהעיסוק בפצצה האיראנית שמאיימת להחריב את בתינו, לסיפור משעמם על משפחה פלסטינית שאנחנו, הישראלים הרסנו את ביתה.

זה קרה ביום רביעי שעבר. קצין המינהל האזרחי, נביל טאפש, הגיע לצריפו של יוסף עוואד מלווה בדחפור. עוואד סיפר לפעילי ארגון "רבנים לזכויות אדם" שהוזעקו למקום, כי המפקח הודיע לו שלרשותו דקה אחת לעזוב את הצריף ולפנות את הצאן מהדיר. שני חיילים הוציאו את עוואד בכוח וכהרף עין הפך הדחפור את רכושו הדל לעיי חרבות.

שמונה בני אדם, בהם ילדים, הושלכו מצריפם הדל ונותרו ללא קורת גג בליל חורף גשום. דיר צאן נהרס וקבר תחתיו 15 טלאים. ארבעה טלאים מתו, ארבעה נפצעו ו-400 ראשי הצאן שניצלו איבדו את המחסה שלהם. בורות המים ששימשו להשקיית העדר נהרסו ונאטמו.

בתלונה שהעבירה למינהל האזרחי כתבה עורכת הדין קמר מישריקי מרבנים לזכויות אדם, כי עוואד הציג בפני הקצין צו ביניים של בג"ץ, המורה לעכב את ביצוע צו ההריסה שהוצא נגדו. לטענתה, הקצין קרע את המסמך וסטר לעוואד על פניו. מישריקי הציגה הסכם עם פרקליטות המדינה, שלפיו תינתן לעוואד שהות של 60 יום לפנות לבג"ץ, קודם שרכושו ייהרס. לדבריה, אלמלא שיחת טלפון בהולה שקיימה באותו יום עם הפרקליטות, קרוב לוודאי שהמינהל האזרחי היה ממשיך להרוס את כל בתי הכפר.

היעד הבא של המינהל (שכמובן, מוציא לפועל את מדיניות הדרג המדיני) בכפר תעלה ובכפרים נוספים באזור, הם מתקנים להפקת אנרגיה חלופית - טורבינות וקולטי שמש - ששני ישראלים טובים, נועם דותן ואלעד אוריין, אנשי ארגון "קומט", התקינו בעבורם. 1,500 בני אדם ב-16 קהילות השוכנות במקום מאז המאה ה-19, נהנים כיום מהאנרגיה שמפיקים המתקנים האלה, שמספקת להם תאורה וחשמל לתעשיית מוצרי החלב הצנועה שלהם. לפני שבועות מספר החליט השלטון הישראלי - זה שדואג להעביר מעל ראשיהם קווי מתח גבוה למאחזים לא חוקיים - להוציא צווי הפסקת עבודה נגד חמישה מתקנים. צווי ההריסה שצפויים להגיע בעקבותיהם יאפילו את בתיהם של 500 בני אדם. ילדים ישובו לאמץ את עיניהם בהכנת שיעורים לאורן של עששיות, והנשים ישובו לחבוץ גבינה וחמאה בידיים מיובלות.

המתקנים החדשים הוקמו בעיקר בכספי משלם המסים הגרמני. ממשלת גרמניה תרמה למיזם 400 אלף יורו, בנוסף לסכומים צנועים יותר שתרמו גופים נוספים. בביקורו בישראל לפני שלושה שבועות ביקש שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, מראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ, שיפעלו לביטול הצווים. כולם הבטיחו לבדוק את העניין בחיוב. התשובה הגיעה כעבור שבוע בדמות צו חדש להפסקת עבודות במתקן נוסף.

משגרירות גרמניה נמסר ל"הארץ", כי ממשלת גרמניה ערה לצווים והיא מקיימת מגעים עם ממשלת ישראל כדי למצוא פתרון נאות. העיתונות הגרמנית מפרשת את התנהגותה של ישראל כאצבע משולשת לאיחוד האירופי, שהעז לפרסם דו"ח ביקורתי על מדיניות האפליה של ישראל נגד 150 אלף הפלסטינים באזור C, שנותרו שם למרות ההטרדות של הרשויות וההתנכלויות של המתנחלים.

המשרד לתיאום עניינים הומניטריים של האו"ם רשם בששת החודשים הראשונים של שנת 2011, הריסה של 342 מבנים פלסטיניים באזור. כמעט פי חמישה ממספר המבנים שנהרסו בתקופה המקבילה בשנת 2010. על פי דו"ח המשרד, בעוד כאשר מדובר בכפרים פלסטינים בשטח C המינהל לא מגלה חריצות יתרה בענייני תכנון, כמעט כל ההתנחלויות בגדה המערבית זכו לתוכניות מפורטות.

מהמינהל האזרחי נמסר בתגובה כי "בכפר ת'עלה מדובר בבנייה בלתי חוקית שנפתחו נגדה הליכים משפטיים. התוכנית שהגישו התושבים נדחתה על הסף על ידי לשכת התכנון ביוני 2011 ולכן הוחלט על ביצוע האכיפה. המתקן הסולארי הינו בלתי חוקי ועל כן הוצא לו צו הפסקת עבודה שנידון עתה בוועדות הרלוונטיות. סיוע החוץ הינו מרכיב חשוב בשיפור מרקם החיים של האוכלוסיה אך אינו מעניק חסינות לפעילות בלתי חוקית. הטענות נגד הקצין יבדקו".

צב הריסה

פקחי המינהל האזרחי עסוקים עד מעל לראש בדירי עזים ובטורבינות רוח של פלסטינים. אין פלא אם כך שאין להם זמן להתעסק בכמה מבנים שמתנחלים בונים על אדמה גנובה. לא רק גנובה מבעלי קרקעות פלסטינים, אלא גם מהרשות הפלסטינית.

שלשום פורסמה ב"הארץ" רשימה של מאחזים שפולשים לאדמות חקלאיות באזור B שבאחריות אזרחית של הרשות. עתירה שהגיש אתמול לבג"ץ תושב הכפר הפלסטיני אמאתין, בסיוע ארגון "יש דין", מגלה ששמו של המאחז, "חוות גלעד", נפקד מהרשימה.

בעתירה נטען שאנשי המאחז הקימו שני בתים בשטחם של הפלסטינים בניגוד לחוק ולהסכמי אוסלו. לשם הפקחים לא ממהרים להיכנס. בפעם האחרונה הם יצאו משם בשן ועין. בג"ץ קבע אתמול כי על המדינה להגיב בתוך שבעה ימים.

איור: עמוס בידרמן

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 27
  הריסות המינהל בדרום הר חברון

  מעניין איך בחרו את איש המינהל האזרחי ששפיקד על מבצע הריסת הצריף, אולי בזכת שמו? כמה מתאים!!
  מזל שלא שלחו מישהו ששמו אלים עוד יותר מנבל וטיפש שחברו להם יחדי!!!

 2. 26
  רשע, טמטום וטפשות

  מה חושבים אנשי "כוחות הבטחון" כשהם חוזרים והורסים בתים, דירים, בורות מים ומתקני אנרגיה בסיסיים? שהבדואים יתגיירו? שהם ינטשו את מקומם? הרי הדבר היחידי שנוצר הוא שנאה, שאיפת-נקם ושפך-דם.
  ובנוסף - אנחנו מעוררים שנאה ושאט-נפש בעולם.

 3. 25
  WONDERFUL
 4. 24
  "15 טלאים נקברו בהריסות"

  כמה ילדים מתנחלים שווים טלה אחד?

 5. 23
  הממשלה הזאת מייצגת את הבוחרים שבחרו בה. אם יש להפנות אצבע מאשימה - תפנו אותה כלפי הבוחרים. מספר היהודים שעדיין לא אבדו צלם אנוש הולך וקטן.
 6. 22
  זה נראה כמו סדום ועמורה.
 7. 21
  כמה רשעות וציניות!!!! יהודים שיושבים בתום לב על אדמה, שאין ערבי אחד שיכול להוכיח עליה בעלות (האחרונים שניסו זאת ברחו מבית המשפט)עקיבה מציע לזרוק לכל הרוחות, ורחמיו מתגלים לא על בני עמו אלא דווקה על הערבים שם פתאום בנייה לא חוקית הופכת למותרת.....
 8. 20
  שלא יהיה לכם ספק: גם ליהודים בשכונות מתנהגים כך

  החוק בישראל משרת את העשירים וככה יוצא שגם יהודים תושבי שכונות מקבלים יחס דומה. זה רק ענין של זמן עד שלרוב האוכלוסיה לא יהיה מה להפסיד והסדר הקיים יהיה חייב להשתנות.

 9. 19
  אלדר וחבריו העותרים הסדרתיים במימון מדינות זרות עויינות לא הצליחו להביא אחד במגרון שבנו על קרקעותיו, אחד לא. מי שניסה ללכת לבית המשפט הרלוונטי, נזרק משם תוך חיוב בהוצאות, בג"צ אינו בית המשפט הרלוונטי להוכחת בעלות, הוא לא שומע ראיות אך הוא פוליטי וזוהסיבה שארגוני האופוזיציה במימון מדינות זרות עויינות פונים אליו ולא לבית המשפט בו שומעים ראיות, תוך הסתמכות על חבריו הפוליטיים.
 10. 18
  אלדר וחבריו העותרים הסדרתיים במימון מדינות זרות עויינות לא הצליחו להביא אחד במגרון שבנו על קרקעותיו, אחד לא. מי שניסה ללכת לבית המשפט הרלוונטי, נזרק משם תוך חיוב בהוצאות, בג"צ אינו בית המשפט הרלוונטי להוכחת בעלות, הוא לא שומע ראיות אך הוא פוליטי וזוהסיבה שארגוני האופוזיציה במימון מדינות זרות עויינות פונים אליו ולא לבית המשפט בו שומעים ראיות, תוך הסתמכות על חבריו הפוליטיים.
 11. 17
  המלצה על ספר

  אני ממליץ לעיין בספרם של רישאד לאוב ואוליביה בורוכוביץ "ישראל - עתיד מוטל בספק". עושה רושם שספר זה מהווה מדריך פעולה לממשלת ישראל.

 12. 16
  כולם פושעים ואת כולם צריך לזרוק לרחוב!

  לא מבין למה אם יש לאדם כיפה "הארץ" יילחם על כך שהוא צריך לכבד את החוק ואם יש לו כפייה אז "הארץ" יילחם על זכותו להיות פורע חוק!
  כן, המציאות מחורבנת, כן הכיבוש מסריח אבל לא, חוק זה חוק ועלכך צריך לעמוד.
  אין זה סוד שיקירי העיתון הערבים הינם והיו תמיד פורעי חוק. מאז ימי התורכים דרך הפרעות ביהודים ועד ימינו. טעות לתמוך בהם כשכל רצונם הוא להשמידנו!

 13. 15
  האחראים לזוועה הזו צריכים לתת את הדין!

  במדינה מכוערת נפש הורגים חסרי ישע והורסים מבנים על היושבים בהם.
  המנהל האזרחי מקצין את מדיניות האפרטהייד ומביא אותה לשיאים חדשים. אין מילים יפות לכבס את מעשה הנבלה הזה - רצח רצח רצח
  האחראיים לזוועה הזו צריכים לשלם על כך ולא להמשיך לקבל משכורות מכספי משלם המיסים!

 14. 14
  פינוי צריף

  קיבל הרבה זמן

 15. 13
  העיניים מתמלאות דמעות של כעס, לא בשביל מעשה הנבלה הטיפש הזה כמו אחרים המדינה הזו קמה. אם ישראל תימחק בפעם השלישית אולי הוא תילמד להתנהג בפעם הרביעית.
  1. נכון ידידי, לדאבוני אני כבר לא חושב שזה רעיון רע כל כך.
 16. 12
  מביש לראות לאיזו רמה של גזענות הגענו פה.
 17. 11
  זה פשוט מפלצתי. וראו את האירוניה: ממשלת גרמניה מנסה למנוע מהישראלים התנהגות נאצית... המשיחיות מעוורת את עיני ההנהגה.
  1. אתה צודק מאבדים צלם אנוש.בגין הבן כמו בגין האב-שפלים בתחפושת פולנית. על ביבי מה לא נכתב? מי שבורח מועדת חקירה ממלכתית לאירועי השריפה, נותן ידו לאשל, נותן ידו לכל אירועי ההשחתה האנושית. אח"כ סער ילמד שזו ציונות. חבורת פושטקים שהייתה צריכה לעוף מזמן מהשלטון, אבל היא ממשיכה לטחון את מוחם של ההונים בסיפורי גבורה עלאק, על פלסטינים ילדיהם וצאנם. אח"כ הפיגי עוד תתבע את עוזרת הבית שלה. מושחתי ימין נמאסתם
  2. אין הנהגה - יש שילטון חרד"לי סקטוריאלי ועריץ.. וזאת עוד הקדנציה הראשונה

   בקדנציה הבאה השילטון החרד"לי - כמו בברית המועצות או אירן, ירדוף כל מי שיעז להגיב כאן.. אם בכלל יהיה עיתון כמו ה'ארץ'.

 18. 10
  בושה וכלימה. אפילו על הצאן הם לא ריחמו. זרועות השלטון מסמנים שפל חדש מדיי יום.
 19. 9
  מה ההתרגשות עקיבא< בסה"כ מבצעים פה בחסות אדישותנו והתעלמותנו - טיהור אתני אסאלי. זה עדיין לא ג'נוסייד, אם כי אולי רק חלקי (במובן שעושים תספורת לכושר השרידות של הקורבנות הפלסטינים של הכיבוש/התנחלות/התעללות). בכל מקרה האג'נדה היסודית של ישראל זה להפטר מכל הערבים/בדואים, או לפחות זוהי תפילתם של טובי המתנחלים ושגריריהם בממשלה (כלומר כולה).
 20. 8
  ב 1 לאפריל כולנו מפנים את מיגרון!
  1. אני בעד - איפה נרשמים
 21. 7
  ל2

  צריך להחזיר את כל השטחים ביחד איתכם, הם בטוח יטפלו בכם כמו שמגיע לכם, אז אולי תבינו שהם גם בני אדם נמאס לאכול את החרא שלכם הציונות הפשיסטית שלכם לא מביאה שום בשורה לבני אדם, רק דיכוי וניצול של מי שחלש מכם בשם הדת

 22. 6
  התעללות בבעלי חיים. מי קובר בעלי חיים בעודם בחיים תחת הריסות מבנה? להעמיד את הנבל מהמינהל האזרחי לדין מיד!!! איבדו כל צלם אנוש
 23. 5
  התחזית של פרופ' ישעיהו הנביא (ליבוביץ) מתאמתת - לא מדינה יהודית/דמוקרטית אלא מדינה יודו-נאצית
 24. 4
  זה מה שעם ישראל בחר

  ממשלת ישראל מבצעת את המצע שלה לשם ובשם כך נבחרה.לצערי כבר לא מדובר בקבוצה של קיצונים חולי ירח אלא בממשלת ישראלתשהיא ממשלה הזוייה וממשלת זדון.

 25. 3
  איפה הייתם שהרסו בלילה קפוא ביתם של יהודים?

  לא שמענו מכם ציוץ כאשר הוצאו תינוקות נשים וילדים באמצע הלילה ללא כל אזהרה בלילה קפוא . ביתם נהרס על כל התכולה ע"י פועלים ערבים בשיא ההנאה.
  אתם צבועים וגזענים , אתם הופכים לחמאה נמסה כאשר מדובר בפורעי חוק ערבים, אך אטומי לב ואוזניים רעי לב ואכזריים כאשר מדובר באחיכם אחינו היהודים. ולגבי מיגרון בית משפט הכריע שהם צודקים אז אין מקום להשוואה

  1. עצוב שילדיכם הוצאו בלילה קפוא אבל בניגוד לאנשי הכפר אתם לא טרחתם להצטייד בצו של בג"ץ. כבר שנים מוכח שהמאחזים המפוקפקים הם מעשה נבלה לא חוקי ובכל זאת לא טרחתם להעביר את ילדיכם למקום מגונן. תפנו את האצבע המאשימה השמיימה או לכיוונכם.
  2. על הגנב שגונב אדמה לא לו, מקים עליה בית ובוכה שהורסים לו אותו - לא אבכה. על ילדיו כן, שנולדו להורים חסרי אחריות שכאלה.

   הפלסטינים בדרום הר חברון לעומת זאת, גרים באזור זה עוד טרם 67, על קרקעות שלהם שהולכות ומצטמצמות עקב הפקעתן ע"י המנהל לצרכי ביטחון והעברתן אחר כבוד להתנחלוית. הם סובלים מהתנכלויות חוזרות ונשנות מהמתנחלים באזור המכים את ילדיהם ומרעילים את בורות המים שלהם. כאשר הם מארגנים תוכניות מתאר מדוקדקות בסיוע ארגוני זכויות אדם, המדינה דוחה אותן א-פריורית. אותה מדינה שממהרת לחבר למים מאחז לא חוקי כמו חוות גלעד, הורסת בורות מים (שהרי לחבר לצנרת בוודאי שאי אפשר) שהן מקור המים היחיד של רועי צאן עניים הגרים על אדמתם שלהם.
   אז כן. על "פורעי החוק הערבים" האלה כואב הלב, ועל "אחי היהודים" לא. וגם על המדינה שלי שהדרדרה לכדי מעשים מבישים שכאלה, כואב.

 26. 2
  bye bye Israel
 27. 1
  מהמאה התשע עשרה הם גרים בפחונים?

  מהמאה התשע עשרה הם גרים בפחונים?