הודו מסתירה ראיות שאיראן אחראית לפיגוע בניו דלהי, מחשש ליחסי המדינות

שירותי המודיעין במדינה נמנעים מפרסום הראיות שבידיה לאחריות טהראן, כדי להימנע מעימות פומבי עם שותפת הסחר החשובה

שירותי המודיעין של הודו מחזיקים בראיות רבות לכך שאיראן עומדת מאחורי הפיגוע נגד שגרירות ישראל בניו דלהי, אך הם נמנעים מלפרסם את הדברים. בכירים במערכת הביטחון הישראלית המעורבים בחקירת הפיגוע מציינים כי ההודים שומרים על עמימות כדי להימנע מעימות פומבי עם איראן.

בפיגוע, ב-13 בפברואר, נפצעה טלי קורן-יהושע, אשתו של שליח משרד הביטחון בהודו. קורן-יהושע נסעה באחד מרכבי השגרירות לאסוף את ילדיה מבית הספר, כאשר אופנוען אלמוני הצמיד מטען חבלה לחלק האחורי של המכונית ונמלט.

הניסיון לאתר את האופנוע ואת הרוכב עמד במוקד החקירה של משטרת הודו. בימים הראשונים שאחרי הפיגוע היתה התקשורת ההודית מלאה בדיווחים על סריקת הסרטים ממצלמות האבטחה שהוצבו באזור שבו התרחש הפיגוע ועל איתור אופנוע אדום נטוש, שלפי החשד נעשה בו שימוש על ידי המתנקש.

התקשורת ההודית אף דיווחה בפירוט על כך שמשטרת הודו מגבשת דו"ח זיהוי פלילי שינתח את מאפייני מטען החבלה. משטרת הודו הבטיחה שהדו"ח יפורסם בתוך 48 שעות, אולם עד היום הוא לא פורסם.

פיצוץ המכונית בניו דלהיאי–פי

עשו לנו לייק ותקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

חוקרים הודים גם נשלחו לגיאורגיה ולתאילנד כדי להשוות את הממצאים למטעני החבלה שנמצאו שם. גם בטביליסי וגם בבנגקוק נמצאו ראיות ברורות למעורבות איראנית בנסיונות הפיגוע. בדיווחים אחרים בתקשורת ההודית נטען כי נבדקות 13 שיחות טלפון חשודות שהתקיימו בשעה שלפני הפיגוע ובשעה שאחריו בין ניו דלהי לאיראן וללבנון, ארבע מהן מתא טלפון ציבורי שמשקיף על המסעדה בה אכלו טלי קורן-יהושע ובעלה לפני הפיגוע.

עם זאת, אחרי כמה ימים השתנה אופי הדיווחים בתקשורת ההודית. בתחילה הופיעו כתבות על כך שהחקירה תקועה ללא קצה חוט ולאחר מכן נפסקו הדיווחים כמעט לחלוטין. בנוסף, בכל ההתבטאויות הפומביות של שרי הפנים והחוץ של הודו הם נמנעו מלהפנות אצבע מאשימה לגורם כלשהו כאחראי לפיגוע.

גורם ישראלי בכיר המעורב בחקירת הפיגוע ציין כי ההודים למעשה קרובים לפענוח מלא של הפיגוע, אך הם אינם מפרסמים זאת. לדבריו, במגעים השקטים עם ישראל וארצות הברית ההודים אינם מסתירים את המידע שבידיהם. הפקיד הבכיר הוסיף שמשטרת הודו איתרה את האופנוע שבאמצעותו בוצע הפיגוע, הגיעה לאדם שרכש אותו ויודעת כיצד ומתי הגיעו המפגעים להודו. פרטים דומים פורסמו גם בכלי התקשורת בהודו.

"ההודים קיבלו סיוע רב בחקירה מארצות ברית ומישראל ועשו הרבה פעולות בעצמם", אמר הגורם. "הם יודעים שאיראן מאחורי הפיגוע. הם הגיעו לחשודים וביצעו מעצרים. התמונה ברורה לחלוטין לכל הגורמים בהודו עד רמת שר הפנים, אבל הם לא מפרסמים".

הפקיד הבכיר הוסיף כי שירותי הביטחון של הודו החליטו להגדיר את האירוע כ"תיק בחקירה" שהטיפול בו נמשך עד הודעה חדשה. בצורה כזו, הלחץ לפרסם פרטים פוחת והצורך לקבל החלטות על צעדים מהותיים נדחה. "ההודים מבינים שאם יפרסמו את הפרטים שבידיהם לא תהיה להם ברירה אלא לנקוט בצעד כמו גירוש השגריר האיראני", אמר הגורם. "הם מעדיפים להימנע ממשבר כזה".

מאז הפיגוע נמנעת ישראל מהפעלת לחץ פומבי על הודו בכל הנוגע לחקירה. הקו של משרד החוץ הוא הבעת אמון ברשויות הביטחון בהודו. גם שר התשתיות עוזי לנדאו, שביקר בהודו בשבוע שעבר, אמר בראיונות לתקשורת ההודית כי איראן עומדת מאחורי הפיגוע, אך הוסיף כי "יש לנו אמון מלא בחקירה שמתנהלת בהודו. אנו רואים רמה של מומחיות וגישה נחרצת של הרשויות. אנחנו מודים מאוד על כך. יש לנו אמון מלא שהטרוריסטים יימצאו".

לישראל יש אינטרסים כלכליים וביטחוניים רבים בהודו, במיוחד בכל הקשור למכירת מערכות נשק מתקדמות לצבא ההודי. בחודשים האחרונים חל שיפור משמעותי נוסף ביחסים בין המדינות. שר החוץ ההודי, סומנהאלי מלאיה קרישנה, ביקר בישראל בתחילת ינואר אחרי יותר מעשר שנים שבהן לא הגיע לירושלים שר חוץ הודי.

בביקור המוצלח נדונו שתי סוגיות בעלות חשיבות אסטרטגיות לשתי המדינות - חתימה על הסכם לאזור סחר חופשי בין המדינות והאפשרות למכירת גז ישראלי להודו. נוסף לייצוא הביטחוני ישראל מעוניינת להגדיל בצורה משמעותית את הייצוא להודו של סחורות אזרחיות.

Read this article in English: Israel officials: India playing down New Delhi attacks to avoid rift with Iran

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  גם בבחריין התמונה ברורה. סוכני המוות של המוסד רצחו פלסטיני על אדמת בחריין.
 2. 21
  India & Iran

  India, you're chicken poop !

 3. 20
  נחמד שאתה כל כך החלטי

  ההגינות אמורה לחייב אותך לציין שאלו חשדות של גורמים ישראלים ושבעצם זה לא כל כך בטוח עדיין, במיוחד שמדובר בסיפור של הסתרה ולכן הפרטים מוסתרים ולא ידועים. מצד שני, כנראה שפשוט פלטת על הדף מה שאמרו לך דוברים של "גורמים ישראליים" שונים בלי לטרוח לעשות בדיקה עיתונאית או לפחות לכתוב ש"לטענת גורמים ישראליים ההודים מסתירים מידע על מעורבות איראן בפיגועים".

 4. 19
  ההודים מוכיחים שלא סתם הנהיגו את "ארגון המדינות הבלתי מזדהות" שנים כה רבות...עכשיו הם בארגון הבלתי מזהות...
 5. 18
  אם יש לנו גז למכירה להודו למה עולה מחיר החשמל?
  1. becasue there 's a shortage now

   there are massive gas reserves, not in production.

 6. 17
  למה לא נותנים להגיב ליצחק לאור?
  1. תחזור לאט אחרי: א ת ר ו ג ....
 7. 16
  שיסתרו. מה זה משנה? כולם גם ככה יודעים שאיראן עמדה מאחורי הנסיון לפיגוע הזה
 8. 15
  ל 4: תגיד זה באמת השם שלך? אם כך התהייה שלך מובנת.
 9. 14
  אירן לא מעורבת,שכן היא רפובליקה איסלאמית,דת השלום.היא גם לא מפתחת נשק גרעיני
 10. 13
  הודו זה לא צ'ילה בתקופת פינושה, מה השושו?

  פקיסטן שמסוכסכת עם הודו זה לא אנגליה ששולחת את המלכה וויקטוריה לפולקנד. אופס שכחתי, הדוד סאם עוד לא הפנים שפקיסטן כבר לא שלו

 11. 12
  ל- 4 - ובטח תגיד שהתאומים הופלו על ידי המוסד..

  תעבור לכתוב סרטים אולי תזכה באוסקר

 12. 11
  מה !? הם לא מדליפים , לא מפרשנים ולא מקשקשים על החקירה ???
 13. 10
  איך אומרים במאפייה? "זה רק עסקים, ולא משהו אישי"!!
 14. 9
  הודו מצטרפת אוטמתית לכל גינוי ערבי של ישראל באו"ם ולא חרגה אף פעם אחת מהרגל זה

  מדובר בידידה בערבון מוגבל מאוד, הערך כמו שסין ורוסיה ידידות של ישראל.

  1. רוב העולם מגנה את פשעי ישראל, אין בכך שום דבר מיוחד להודו. ועדיין האימפריה תומכת. אני מדגיש: עדיין
 15. 8
  ל-4 תודה ויישר כח
 16. 7
  האם זה הנושא החשוב ביותר המאפיל את הלינץ בחיפה? היכן מופיעה הכתבה על הלינץ בעיתונכם?
 17. 6
  צדק חברתי??איפה????? להכנס לאמת כואבת ולעזור כולם למי שאפשר!!!!!!!!!

  לפני שבועיים נתקלתי בסיפור הזוי!! מאז אני לא מפסיק להפיץ!! במדינת ישראל קיימים מעל 15 מיליארד שקל! של אזרחי המדינה שבכלל לא מודעים. לצערנו מעל 30% נפטרים,אבל חלקם הגדול בחיים. אנשים שלא מודעים לכסף שהופרש להם מהמשכורת לחברות ביטוח,קופות גמל,מלוות מדינה ושאר גופים. לאף גורם אין שום אינטרסט לספר לנו על רשימה של מעל 200000 אזרחים שיש להם כסף(במקרה הנורא גם נכס) שלא מודעים אליו,ועלתה לאויר לפני כחצי שנה. להכנס כולם לגוגל וללחוץ: החברה הארצית לאיתור ומימוש זכויות ונכסים. תקישו את שמכם,אבא,אמא,דודים,הכל!!! הכבעיה המטרידה באתר זה שאם יש סיכוי על פי שם המשפחה או שסתם אתם מעוניינים לאתר כסף שאולי יש לכם,אתם נאלצים לשלם 47 ש''ח אגרה!בדקתי..בכל מקרה אני מאחל בהצלחה מכל הלב לכולם!!! לא לוותר!

  1. שימו לב. זהו מפרסם סידרתי של חברה פרטית שבראשה עורך דין
 18. 5
  רק לי מסריח משהו בסיפור הפיגוע הזה? אולי הודו גילתה דברים אחרים שעלולים להביך מישהו?

  מי הוא בעלה של הפצועה? איך ידעו בישראל תוך שעות שמדובר באיראן? ללא חקירה? מה עשה ראש המוסד בדלהי שבוע לפני הפיגוע?

  1. כן. רק לך
  2. ראש המוסד הוא המפגע. חשפת אותם!
  3. חה חה חה חה
  4. גם איינשיין לא היה עולה על הסיפור הזה. כמו שאתה כותב, אתה גאון!
 19. 4
  מפעל פרי גליל הריווחי נסגר בשל אטימות של הבעלים והממשלה גם יחד. רבים איבדו מטה לחמם. הארץ לא מוצא לנכון להעניק לכך אפילו כותרת משנה
 20. 3
  זו בדיוק המנטליות ההודי.

  הם ישקרו, יטייחו וימרחו רק כדי להיות בסדר עם כולם. הם אפילו לא אומה חמדנית, פשוט קצת מטופשים.

  1. ווללה? להבדיל נגיד מישראל שהייתה לצד הארמנים במאבקם להכרה ברצח עמם

   עד היום לא שמענו ציוץ של הכרה מכוון איזשהו גורם ישראלי רישמי.
   ואנחנו אפילו לא חמדנים... נו טוב אנחנו כן אבל לא ממש הרבה

 21. 2
  א. אין להאשים את הודו כי לא מוכנה לקלקל יחסייה עם אירן עבורנו.ב.יתכן וחקירה לא הסתיימה
 22. 1
  נו כחה זה הכל אינטרסים!!! עוד מעט יגידו שבכלל לא היה פיגוע ... פשוט תאונה

  והאזרח הקטן אים הוא לא משתף פעולה בחקירה מועמד לדין
  לך תספר לאזרח הקטן שצריך לגלות אזרחות טובה ולשתף פעולה
  אים השילטון תחמן ועמוס בקומבינות
  חברה כחה נראים פני החיים.

  1. טיפש שכמוך

   ביחסים בין לאומיים יש מה שנקרא אינטרסים, וכמו כל מדינה שיש לה אוכלוסייה בגודל עצום, וכלכלה צומחת, לא תיקח בחשבון אפשרות לפגוע בשותפת סחר חשובה, זה הגיוני, הם לא חייבים לישראל שום כלום, אין שום קשר היסטורי, דתי או תרבותי שמקשר ביננו ולכן הם לא חייבים לנו כלום וזה מובן

  2. באמת? כחה?
  3. נכון היה לכתוב - הודו מסתירה ראיות כי ארה"ב עומדת מאחורי הפיגוע בכדי להצדיק תקיפה באיראן