ארה"ב: צפון קוריאה הסכימה לחדול מהניסויים הגרעיניים ומשיגורי הטילים

משרד החוץ האמריקאי מסר כי משטרו הטרי של קים ג'ונג און הסכים גם לאפשר לפקחי סבא"א לבקר בכור הגרעיני ביונגביון בתמורה לסיוע הומניטרי

ארה"ב הודיעה היום (רביעי) כי צפון קוריאה הסכימה להפסיק את ניסויי הטילים והניסויים הגרעיניים בתמורה לסיוע הומניטרי. דוברת משרד החוץ האמריקאי ויקטוריה נולנד אמרה עוד כי פיונגיאנג הסכימה להפסיק את העשרת האורניום במתחם הגרעיני ביונגביון.

על פי הודעתה של נולנד, פיונגיאנג הסכימה לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר בכור ולפקח על תהליך פירוקו. בתמורה יועברו למדינה 240 אלף טונות של מזון כסיוע הומניטרי.

נולנד הכריזה על תוצאותיו של המשא ומתן בין נציגי ארה"ב וצפון קוריאה בסין בשבוע שעבר, המגעים הראשונים בין הצדדים מאז מותו של השליט הקודם של צפון קוריאה, קים ז'ונג איל.

"ארה"ב מודאגת מאוד מהתנהגותה של צפון קוריאה בשורה ארוכה של נושאים, אולם ההודעה היום משקפת התקדמות חשובה, אם גם מוגבלת, בטיפול בחלקם", אמרה נולנד. היא חזרה על עמדת ארה"ב לפיה אין לארצה כל כוונות תוקפניות כלפי צפון קוריאה, והיא "מוכנה לנקוט בצעדים כדי לשפר את יחסינו ברוח של כבוד הדדי לריבונות ושוויון".

מצעד צבאי בצפון קוריאהרויטרס

בשנות ה-90 הסכים קים ז'ונג איל להפסיק את תכניתו הגרעינית תמורת סיוע הומניטרי וסיוע בהקמת כור גרעיני לייצור אנרגיה, שאמור היה להיות מסופק על ידי המערב. צפון קוריאה דרשה במשך שנים כי בתמורה ארה"ב תעניק לה ערובות כי היא לא תתקוף אותה, והעלתה דרישות נוספות שהובילו להערכה כי היא אינה מתכוונת לעמוד בהתחייבויות שקיבלה על עצמה. לאחר כניסת ג'ורג' וו. בוש לבית הלבן חשפו שירותי הביון האמריקאיים כי צפון קוריאה לא השעתה באופן מלא את תכניתה הגרעינית והמשיכה בפיתוח מסלול חשאי שני לייצור נשק גרעיני באמצעות העשרת אורניום. צפון קוריאה החליטה לסגת מהאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני וגירשה את פקחי סבא"א מן המדינה. בנאום מפורסם כלל בוש את צפון קוריאה בציר הרשע יחד עם איראן ועיראק והיחסים בין המדינות הידרדרו.

ב-2006, ערכה צפון קוריאה ניסוי גרעיני ראשון. על פי הערכות המערב אז, לא היה ביקוע גרעיני מלא במתקן שנוסה והניסוי הוכתר ככישלון חלקי. צפון קוריאה, מצדה, הכריזה כי הניסוי יביא "לשלום ויציבות" באזור. בשנת 2009 ביצעה צפון קוריאה ניסוי גרעיני נוסף, שהפתיע את שירותי המודיעין של המערב והוכיח כי היא ממשיכה במדיניות המתריסה כלפי הקהילה הבינלאומית.

לצפון קוריאה יש כבר יכולת גרעינית מוכחת: יש לה חומר בקיע המספיק לייצור עשר פצצות וייתכן שאף הרכיבה מתקן גרעיני פשוט, שאותו ניסתה. השלב הבא בתוכניותיה הוא להרכיב ראש חץ על טיל.

במשך השנים סיפקה צפון קוריאה סיוע נרחב בתחום הגרעין ופיתוח הטילים לאיראן סוריה ולוב. בין היתר סייעה צפון קוריאה גם בהקמת הכור לייצור נשק גרעיני בדיר א-זור, שעל פי פרסומים זרים הפציצה ישראל בספטמבר 2007. על פי דיווח של סוכנות הידיעות היפאנית קיודו, צפון קוריאה גם סייעה לסוריה בניסוי טיל סקאד במאי 2009, שנכשל וגרם להרג של 20 אזרחים סורים.

חילופי השלטון עיכבו הסכם

ימים ספורים לאחר מותו של קים ז'ונג איל בשנה שעברה, סיפר בכיר בממשל אובמה כי אחרי שיחות דיפלומטיות שנמשכו חודשים, עמדו האמריקאים להודיע על משלוח סיוע במזון בהיקף נרחב שיועבר לצפון קוריאה. בתמורה היתה אמורה פיונגיאנג להודיע על השעיית תוכנית הגרעין, אולם המנהיג הצפון קוריאני מת ערב ההכרזה.

קים ז'ונג און ירש את השליטה במדינה בשלהי שנה 2011 לאחר מות אביו, קים ז'ונג איל, לאחר ששלט במדינה שלטון ללא מיצרים במשך 17 שנה. מקור המעורה בפרטים אמר לאחר חילופי השלטון, כי בפועל השליטה בקוריאה הצפונית מתחלקת בין קים הבן, הדוד שעומד בראש המועצה הצבאית וראשי הצבא במדינה.

לדברי המקור, שסירב להזדהות בשמו אך נחשב לאמין שכן דיווח בעבר על ניסויים שביצעו הצפון קוריאנים, ראשי הצבא במדינה נשבעו אמונים זה מכבר לקים ז'ונג און. לכן, נראה כי אין חשש ליציבות השלטונית במדינה, שנשלטת בידי אותה משפחה מסוף מלחמת העולם השנייה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  נשמע כמו מישהו שצם בין הארוחות...
 2. 12
  הלוואי. שלא יתברר שזו עוד שמחה הזויה של שמאל פציפיסטי.
 3. 11
  הכושי עשה את שלו, עכשיו תתנצלו ותקוו שישאר.

  אף טמבל רפובליקני לא יעשה את זה יותר טוב. (נקודה)

  1. עשה מה? הם התפרקו מנשק כבר 3-4 פעמים בעשור האחרון.
 4. 10
  הסיפור מעט שונה

  הנשיא לשעבר ביל קלינטון ניהל מגעים עם קוריאה. בשלהי כהונתו, בעת שרצה לעבוד עם קים ז'ונג איל לקראת הגעה להסדר, הוא ניסה לקדם בזמן הקצר שנותר גם הסדר במזה"ת. הוא הקדיש זמן ומאמץ רבים כדי לנסות להביא להבנה בין אהוד ברק לבין יאסר ערפאת, אך לשווא. כך יצא קלינטון קרח מכאן ומכאן, ושני מוקדי המתיחות נותרו בעינם. מה שהוסכם בין קוריאה לבין ארה"ב לא אושר בקונגרס, ובינתיים עלה ג'ורג' בוש שלא היו לו כוונות שלום. מצב זה הכריח את קוריאה להתחמש במהירות. בוש לא תקף את קוריאה תחילה משום מה, אלא דווקא את עיראק. כאשר המשבר הקוריאני הלך והחריף בגלל אי-רצונו של בוש להידבר עם קוריאה מצד אחד ובגלל ההתחמשות הגרעינית של חלקה הצפוני של קוריאה מצד שני כונסו השיחות השש-צדדיות. השיחות הללו כונסו במידה רבה תודות לרו מו היון, הנשיא דאז של חלקה הדרומי של קוריאה, ותודות למעורבותה של סין. השיחות הללו לא פתרו את המשבר, אך מנעו עימות גרעיני שהיה עלול להשמיד חלקים גדולים במזרח אסיה ולהוות האסון הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית מאז ומעולם. מאחר שבוש נאלץ לוותר על ההזדמנות לתקוף את קוריאה הוא הסתפק בסוכריית תנחומים קטנה, תקיפה באוסטיה. כעת הממשל האמריקאי מכריז, על-פי הכתבה, כי ארה"ב "מוכנה לנקוט בצעדים כדי לשפר את יחסינו ברוח של כבוד הדדי לריבונות ושוויון". ע"י כך אפשר אכן להגיע להסדרים שירגיעו מאד את המצב במזרח אסיה וגם בעולם, יפחיתו מתחים ועימותים ויצמצמו סכנה של שואה גרעינית.

 5. 9
  קים און רעב. פשוט כך. במקום גרעין יקבל המבורגר.
 6. 8
  האייקו מחוץ לקופסה

  אין כמו חשיבה מחוץ לקופסה...

  דניס???

 7. 7
  אתה רואה אחמוש, אונוש התפרק ויקבל קפקייק. ומה איתך?
 8. 6
  למכירה 5 פצצות אטום כחדשות
 9. 5
  מזכיר את הצעד האמיץ של שרון,לפני ש׳מישהו׳׳ הוציא אותו מהמשחק.
 10. 4
  הניסוי האחרון ב 2009

  לפי הבנתי כבר עברו 3 שנים מאז צפון קוריאה ביצעה ניסיון גרעיני ועד היום אין לה יכולת שיגור על טיל בליסטי מה שמביע אותי למסקנה שלאיראן יקח שנים עד שתוכל אם בכלל להרכיב פצצה על טיל. מכך אני מבין שהדאגה מהתחמשותה של איראן היא החיזת עיניים שמטרתה להתחמק מבעיות אחרות על סדר היום.

 11. 3
  לא נורא. כשהשליט החדש של צפון קוריאה יתבגר ויאזור אומץ הוא יטען לאיום מצד דרום קוריאה ויחדש את תכנית הגרעין שלו.
 12. 2
  יש סיבה לאופטימיות
 13. 1
  שטויות. 4 פעמים בעבר כבר הפסיקו.

  פתי מאמין

  1. לא מאמינה להם. יקבלו את הסיוע וימשיכו בשלהם.