ארה"ב פוטרת 11 מדינות מהסנקציות על איראן

קלינטון הודיעה כי המדינות, בהן יפאן, צרפת וגרמניה, צימצמו "באופן משמעותי" את ייבוא הנפט מאיראן, וקראה למדינות נוספות לפעול באופן דומה

שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון הודיעה היום (שלישי) כי 11 מדינות מבין 23 שמייבאות נפט מאיראן יזכו לפטור מסנקציות, משום שצמצמו "באופן משמעותי" את ייבוא הנפט מהמדינה. במסמך ששלחה לקונגרס, ביקשה קלינטון לפטור את המוסדות הפיננסיים של בלגיה, צ'כיה, צרפת, גרמניה, יוון, איטליה, הולנד, פולין, ספרד, בריטניה ויפאן מהסנקציות למשך 180 יום, אז תינתן הערכה מחודשת של פעילותן.

קלינטון אמרה בהודעה כי "ההחלטות שקיבלו המדינות האלה לא היו קלות. הן היו צריכות להעריך מחדש את צרכי האנרגיה שלהן בתקופה קריטית לכלכלה העולמית, ולהתחיל למצוא אלטרנטיבות לנפט האיראני, מה שהדגים את הסולידריות שלהן והמחויבות לגרום לאיראן לעמוד במחויבויות הבינלאומיות שלה". היא קראה למדינות אחרות המייבאות נפט מאיראן לפעול באופן דומה.

קלינטון ציינה שבחודשיים שעברו מאז חתם הנשיא על החוק המחמיר את הסנקציות נגד איראן, הצטמצמו שווקים לייצוא הנפט האיראני, והבנק המרכזי שלה בודד מהמערכת הפיננסית העולמית.

בכיר במשרד החוץ האמריקאי שתדרך כתבים בנושא שיבח במיוחד את יפאן, שנרתמה למאמץ למרות שהיתה שרויה במשבר בעקבות אסון הצונאמי שפקד אותה לפני שנה. לדבריו, יפאן הצליחה לצמצם את ייבוא הנפט האיראני ב-15-22%, והיא משמשת כמודל למדינות האחרות. במשרד החוץ האמריקאי הביעו תקווה שהמדינות יצליחו לצמצם עוד את ייבוא הנפט. "נהיה פתוחים לשיחות אתם", נמסר.

ספינת נפט איראנית בסמוך לסינגפוררויטרס

בכירי הממשל האמריקאי הדגישו פעמים רבות לאחרונה כי הסנקציות שהוטלו על איראן "נושכות" ו"עובדות". עם זאת, לא קל לאכוף את הסנקציות, במיוחד כשיו"ר קרן המטבע הבינלאומית קריסטין לגארד מזהירה ששיבוש אספקת הנפט מאיראן עשוי להקפיץ את מחירי הנפט ב-20%-30%.

בסוף החודש, הנשיא ברק אובמה אמור להעריך אם ישנו מאגר גדול מספיק של נפט ממקורות אלטרנטיביים, כך שהסנקציות לא יביאו לזינוק במחירים, שעלול לפגוע בשיקום הכלכלה העולמית.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  הפער הבלתי נתפס בין הסנקציות על איראן לאלה של סוריה הוא לא ייאומן

  שיתוק מטורף של הכלכלה האיראנית (שכידוע מי שנפגעים ממנו בעיקר זה אזרחים), בגלל חוסר שיתוף פעולה עם המועצה לפיקוח על הגרעין. שזה איום עתידי אבל לא מיידי, לעומת כלום עד עכשיו על טבח אזרחים בסוריה - הגוש הדמוקרטי הרי אמור לשים בראש מעייניו את הנושא של זכויות אדם מעל הכל.

  אבל בתכלס האינטרס האמריקאי קשור לנפט ולאף אחד לא ממש אכפת מאזרחים שנטבחים, עוד מעט מגיע לעשרת אלפים איש.

  היום - מזל טוב - יש סנקציות על חשבון הבנק של אסמה אסד. זה אולי ידגדג לה את קצה הפונדו, כי הרי ההון הפרטי של משפחת המלוכה העלווית מוחבא במקומות אחרים.

 2. 10
  סנקציות
 3. 9
  ממתי כותבים "יפאן"??? למה לא פשוט "יפן"?

  מה אתם מנסים לעשות כאן?

 4. 8
  קלינטון אתה לא מעניין את האירנים תתרכך קצת
 5. 7
  אוי אימפריה אימפריה, עוד כמה פשעים תבצעי, עוד כמה דם תשפכי עד שניפטר ממך ונשלך אותך לפח האשפה של האימפריות
 6. 6
  שיהיה ברור. החרם שארה"ב "עושה על איראן" הוא לא על איראן הוא על המדינות מסוחרות איתה. מסתובבת לה האימפריה האמריקאית שיכורת הכוח ומאיימת על כל העולם לבל יסחור עם איראן. בסוף לעולם יימאס והוא יוציא אצבע משולשת לאימפריה. הקפיטליסטים ברחבי העולם (המערבי) לא ייסכימו שהאדונים בוושינגטון ימנעו מהם לסחור עם איראן ובכך לאפשר לסוחרים חדשים (מהמדינות העולות שלא נשמעות לארה"ב) להרוויח במקומם. יתחיל לחץ להימלט מהסנקציות האימפריאליסטיות
 7. 5
  חימאני: סנקציות שמנקציות. העיקר שיהיה לי אטום
 8. 4
  לצערי ערבים מבינים רק כוח
 9. 3
  במילים קצת יותר פשוטות: כל הסנקציות והניתוק מסוויפט וכו' - אמריבלוף.
 10. 2
  בקיצור, אובמה כמנהגו, משתין על בנות בריתו לטובת "engagement".
 11. 1
  הסנקציות מתחילות להיראות כמו בדיחה