בתום חודש של מתיחות

צפון קוריאה שיגרה טיל ארוך טווח, שהתפרק ונפל לים לאחר זמן קצר

פיונגיאנג הכריזה כי מדובר בשיגור לוויין מטארולוגי, אולם במערב טוענים שמדובר בניסוי מסווה של טיל בין-יבשתי; ברקע: הכנות לביצוע ניסוי גרעיני נוסף

צפון קוריאה אישרה הבוקר (שישי) כי הטיל ארוך הטווח ששיגרה הלילה התפרק במעופו. סוכנות הידיעות הרשמית במדינה "KCNA" דיווחה כי "מדענים, טכנאים ומומחים בודקים ברגעים אלה את הסיבות לכישלון השיגור". מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס מאוחר יותר היום לדיון מיוחד בנושא.

הלילה, בתום שבועות של מתיחות אזורית, שכללה איומים מפורשים מצד המערב, שיגרה  צפון קוריאה את הטיל  - אשר לטענתה נושא לווין מתוצרתה. גורמים אמריקאים שעקבו אחר מעוף הטיל טענו כי הוא התפרק לאחר שיגורו. מוקדם יותר השבוע איימה יפאן להפילו אם יעבור מעל שטחה, והערב הודיע שר ההגנה היפאני כי הטיל נפל לים דקה למעופו. צפון קוריאה, כאמור, אישרה את הטענות על כישלון השיגור.

מדינות המערב מיהרו לגנות את השיגור. מהבית הלבן נמסר כי "למרות כישלון השיגור, פעולותיה המתגרות של צפון קוריאה מאיימות על הביטחון האזורי, מפרות את החוק הבינלאומי וסותרות את הבטחותיה. פעילות הטילים של צפון קוריאה מדאיגה את הקהילה הבינלאומית... ארה"ב נותרה מחוייבת לביטחונן של בנות בריתה באזור...במעשים אלו, צפון קוריאה רק מבודדת את עצמה עוד יותר, והיא מבזבזת כסף על נשקים ופרופגנדה, בעוד העם הצפון קוריאני סובל מרעב". בנוסף, גורם בכיר במשרד החוץ הרוסי אמר כי השיגור מנוגד להחלטות של מועצת הביטחון של האו"ם,  כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס". למרות זאת, שר החוץ הרוסי, סרגיי לוורוב, אמר כי רוסיה מתנגדת להטלת סנקציות חדשות על צפון קוריאה.

אתר שיגור הטיל, השבוערויטרס

גם דרום קוריאה הצטרפה לגינויים. משרד הביטחון במדינה אמר כי הטיל התפוצץ באוויר בדקות הראשונות לשיגורו, וחלקים ממנו נפלו בחופה המערבי. "אנחנו יוצאים במבצע חיפושים כי למצוא את החלקים של הטיל", אמר גורם רשמי במשרד, וטען גם הוא כי ניסוי מסווה של טיל בין יבשתי. סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ" דיווחה כי שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ושר החוץ הדרום קוריאני קים סונג וואן שוחחו בטלפון בעקבות השיגור והסכימו שיש לפעול בצורה תקיפה יותר כנגד צפון קוריאה. הם אף הסכימו להעלות את הנושא בפני מועצת הביטחון של האו"ם.

שרי החוץ של ה-G8, ארגון המדינות המתועשות, גינו גם הם את השיגור ואמרו שהוא מנוגד להחלטות של מועצת הביטחון. הם קראו לצפון קוריאה לפרק את פצצות הגרעין שלה והטילים ארוכי הטווח שלה, ולהפסיק את העשרת האורניום. שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, כינתה את השיגור "הפרה בוטה של התחייבויותיה הבינלאומיות של צפון קוריאה".

חדר הבקרה לשיגור הטיל בצפון קוריאה, השבוערויטרס

לטענת פיונגיאנג, הטיל נשא לחלל לוויין, "קואנגמיונגסונג3" שמו, המצויד במצלמה שתצלם את פני הקרקע ותשלח נתוני מזג אוויר. וושינגטון טענה מנגד כי השיגור הינו מסווה לניסוי בטיל ארוך טווח. ההסלמה הציתה מחדש את העימות בין הדיקטטורה המסוגרת שבראשה עומד כיום קים ג'ונג און, ובין מדינות האזור וארה"ב, הרואות בכך ניסוי בטיל שעלול בעתיד לשאת ראשי נפץ גרעיניים.

ארה"ב, בריטניה, יפאן ומדינות נוספות, קראו לצפון קוריאה לבטל את השיגור, וציינו שהוא מהווה הפרה של החלטת האו"ם האוסרת על צפון קוריאה פיתוח ושיגור טילים בליסטיים וגרעיניי, והפרה של ההבנות שאליהן הגיעה פיונגיאנג אך לאחרונה - לפיהן תחדל מפעילות גרעינית אסורה וניסויי טילים בתמורה לסיוע במזון. גם סין השכנה ניסתה למנוע התלקחות אזורית.

ברקע השיגור ישנם גם דיווחים על הכנות שעושה הדיקטטורה המסוגרת לביצוע ניסוי גרעיני שלישי. ב-2006, ערכה צפון קוריאה ניסוי גרעיני ראשון. על פי הערכות המערב אז, לא היה ביקוע גרעיני מלא במתקן שנוסה והניסוי הוכתר ככישלון חלקי. צפון קוריאה, מצדה, הכריזה כי הניסוי יביא "לשלום ויציבות" באזור. באוקטובר 2009 ביצעה צפון קוריאה ניסוי גרעיני נוסף, שהפתיע את שירותי המודיעין של המערב והוכיח כי היא ממשיכה במדיניות המתריסה כלפי הקהילה הבינלאומית.

כמה חודשים קודם לכן, באפריל 2009, ערכה צפון קוריאה ניסוי בטיל ארוך טווח שלטענתה אמור היה להכניס למסלול בחלל לוויין מתוצרתה, ואולם גם שיגור זה נכשל והטיל נפל לים במרחק של כ-2,000 ק"מ ממזרח לחופי יפאן.

ביסוס שלטונו של קים

פרשנים טענו השבוע כי השיגור הוא חלק מסדרת אירועים ובהם שני כינוסים פוליטיים חשובים, שבהם מתכננת ממשלת צפון קוריאה להפגין בפני העולם את אחדות והמשכיות השלטון. קוריאה הצפונית הענייה אך החמושה היטב הציבה לעצמה יעד, ששנת 2012 תהיה "שנת עוצמה ושגשוג", כדבריו של המנהיג המנוח קים ג'ונג איל לפני מותו בדצמבר שעבר.

החגיגות יגיעו לשיאן ביום ראשון הקרוב, שבו ימלאו 100 שנים להולדת סבו של קים, מייסד המדינה קים איל סונג. קוריאה הצפונית מתכננת לציין את האירוע המכונן לא רק בשיגור הטיל אלא גם בעצרות ענק שבהן יהללו את הישגיהם של שני המנהיגים, קים איל סונג וקים ג'ונג איל.

Read this article in English: North Korea admits long-range missile failure; U.S. condemns 'provocative' threat to security

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 24
  למה

  שלום

 2. 23
  צירי רשע,הסיפור האמיתי:....

  צירי רשע,הסיפור האמיתי:במערב נוהגים להדביק תוויות של "ציר הרשע" על מדינות ואירגונים שונים - סוריה,איראן,צפ' קוריאה,הטאליבאן,פקיסטאן ועוד.אך ציר הרשע האמיתי הוא זה ,שמתוך אנוכיות,מאפשר רשעותם של הראשונים ואף מונע פגיעה בהם .אך במערב חוששים לנקוב בשמם והם:רוסיה וסין.היום גם הסינים,נותני החסות לפיונג יאנג,חוששים להתעמת עמה כי יש לה נשק גרעיני ולא יודעים כיצד תגיב.זה המצב הצפוי לנו (ולעולם) עם משטר האייתולות המגורען.

 3. 22
  תרגיל.מבריק של צפון קוריאה.הסחת דעת.מושלמת

  בזמן שכל העולם מפנה מבטו לקוריאה הצפונית אזי באיראן שותפתה, הם משלימים את הרכבת פצצות הגרעין הראשונות,וביצוע הניסויים התת קרקעיים האחרונים לפני היותם מעצמה גרעינית.הטיל"המקולקל"ששוגר התפרק כמתוכנן, כדי להרגיע שהם לא ברמה טכנולוגית מספקת, וכך יירדו מהם ומהאיראנים.בני חסותם.חכו וראו.

 4. 21
  צפון קוריאה

  1 היתכון... שהריתוחים חרה לכן הטיל נפל....
  ועכשו ...כול העולם רותך...אפילו הרוסים רותכים עלהם....
  חג שמח ושבת שולם עליכם

 5. 20
  לצערי אנשים מבינים רק אלימות וכוח

  שום דבר לא יעזור לטיפוסים כמו אסד כמו אירן וכמו צפון קןריאה. צריך לפרק להם את העצמות ולכפות הסדר לכמה עשרות שנים עד לרודן הבא. זה העולם כך היה וכך יהיה!!!!

 6. 19
  הטילאיתן טיל הופל לא נפל!!!
 7. 18
  נאיביות מערבית ,ממשל אובמה רוצה לשלוח סיוע הומניטרי לאלה שיאיימו עליו מחר!!! מחר הוא ישוחח באותו אופן עם אירן !!
 8. 17
  זו השיטה הצפון קוריאנית להשתחרר מה-"עזק כנגדו"
 9. 16
  אולי זו הולעת שלנו
 10. 15
  אין מילה כזו "נשקים" בעברית!
 11. 14
  מר קים ג'ונג היקר...יש לי רעיון בשבילך איך להוריד ממך את כל העולם

  צא בהצהרות על השמדת ישראל, תכחיש את השואה, תשבח את העמידה האיתנה של הפלסטינאים המדוכאים ואז העולם יבין שישראל היא המטרה שלך ויניח לך לקיים איזו תוכנית גרעין שרק מתחשק לך...

 12. 13
  חייבים לדבר גם על מה שקורה בתוך המדינה הנוראית הזאת

  http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1668473

  מתרחשת שם שואה לאזרחים, המקום הזה הוא פשוט גהינום!

  1. מה? נמאס לך לדבר על מהגרי עבודה לא חוקיים ושב"חים פלשתינים ??
 13. 12
  מדינה עם אזרחים המדוכאים ע"י השלטון, לא תיצר טכנולוגיה מתקדמת
  1. שמעת פעם על ברה"מ?
  2. האם (במקרה) אתה עובד ברפא"ל
  3. כן, ברה"מ כמעט תמיד עם הישגים מדעיים וטכנולוגיים אחרי המערב . . . וקשיים לא רגילים לבנות מכונית סבירה . . . ו . . . נייר טואלט איכותי ושאר מוצרי צריכה.
 14. 11
  ......וגם הלווין שהלך להם פייפן לא היה משהו. בטח איזה קניידל שנשאר להם במרק מהסדר (של חב"ד פיונגיאנג), ואיפה ישיגו כעת אחד חדש?
 15. 10
  צירי רשע,הסיפור האמיתי:...

  צירי רשע,הסיפור האמיתי:במערב נוהגים להדביק תוויות של "ציר הרשע" על מדינות ואירגונים שונים - סוריה,איראן,צפ' קוריאה,הטאליבאן,פקיסטאן ועוד.אך ציר הרשע האמיתי הוא זה ,שמתוך אנוכיות,מאפשר רשעותם של הראשונים ואף מונע פגיעה בהם .אך במערב חוששים לנקוב בשמם והם:רוסיה וסין.היום גם הסינים,נותני החסות לפיונג יאנג,חוששים להתעמת עמה כי יש לה נשק גרעיני ולא יודעים כיצד תגיב.זה המצב הצפוי לנו (ולעולם) עם משטר האייתולות המגורען

 16. 9
  צוות האחראי על הטיל יוצאו להורג היום ... חבל שזה קורה !? העולם משתגע ...

  אין יציבות כמעט בכל פינה בעולם זה דומה לימים שהיו מלפני מלחמת העולם השניה ... זה מדאיג ומלחיץ

 17. 8
  שיגור הטיל לא נכשל

  הוא הופל על ידי ארה״ב בעזרת שיבושים אלקטרונים וקרן לייזר. שלא תתעו.

 18. 7
  is this the same Security Council that recently accepted Syria as a member?

  Rak sheela

 19. 6
  פחחחחחחחחחח, הריתוכים בסמל שבצילום ניראים על הפנים, כניראה שגם הלוויין היה מרותח גרוע. לטעמי חייבים מייד להוציא להורג את ה אחראים
  1. הריתוכים אכן על הפנים, אבל הלווין דוקא רתח מצוין (ולא מרותח גרוע, כפי שטענת). השאלה היא איך להוציא את האחראים להורג: לרתכם או להרתיחם?
  2. תן לי לעזור לך להחליט אם מרתחים או מרתכים כי אתה לא "סגור על זה" : השורש הוא ר.ת.כ.
  3. הבעייה היא שהקוראנים לא סגורים על זה
 20. 5
  מסכן

  מסכן ראש הפרוייקט שבנה את הטיל...

 21. 4
  מוזר. זה נראה כאילו הטיל לא ממש רצה להמריא -או שמישהו לא ממש רצה שזה יצליח. או שמישהו עזר לטיל לפגוש את אמא אדמה מוקדם מהצפוי.

  אבל כשלונות בשיגור אינם מחזה נדיר. בטח לא כשאתה מדינה טוטליטרית שכולם רוצים להכשיל.
  יכול להיות גם שהכישלון הוא תוצאה של מאבקים פנימיים.

 22. 3
  "קואנגמיונגסונג 3 הם קראו לטיל - אז פלא שלא סחב והתפרק...?

  למה שלא ילכו על השם חציון .. משורש חץ...
  ואני רוצה תמלוגים אם הם קונים...

 23. 2
  תמיד קהילת המודיעין מופתעת. זה מודיעין זה?
 24. 1
  סין היא היחידה...

  ששומרת על שפיות בעולם מסוכסך.