ראש הקהילה היהודית בצרפת קרא במרומז לתמוך בסרקוזי, ועורר סערה

רישאר פראסקייה כתב במאמר ב"הארץ" שבסביבתו של מועמד האופוזיציה הולנד יש גורמים עוינים לישראל

"רישאר פראסקייה איבד את כבודו", זאת רק אחת מתריסר הכותרות שתקפו את נשיא ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת (קרי"ף) או ציטטו מדבריו. הסערה פרצה לאחר שפראסקייה פרסם מאמר במהדורת האינטרנט באנגלית של "הארץ", ובו רמז שהנשיא המכהן, ניקולא סרקוזי, הוא עדיין המועמד הטוב ביותר לנשיאות. "יש לו היכרות עמוקה עם ישראל ואהדה עמוקה כלפיה", כתב פראסקייה על סרקוזי, הצפוי להפסיד בבחירות. נשיא קרי"ף כתב כי יש לחשוש מאפשרות שפרנסואה הולנד יזכה בבחירות, וזאת עקב העמדות הנשמעות בסביבתו הפוליטית. "איזו השפעה תהיה "למפלגות השמאל ולירוקים, המבטאים עוינות עמוקה כלפי ישראל? יש לצפות להתגברות ביטויי האנטי-ציונות", כתב.

העובדה שפראסקייה הביע דאגה רבה יותר מהשמאל הקיצוני ומ"האנטישמיות החדשה" מאשר ממנהיגת הימין הקיצוני מרין לה פן, גררה ביקורת מכמה עיתונים בצרפת. מרין לה פן לא צפויה "להשפיע על המדיניות כלפי יהודי צרפת", כתב פראסקייה, משום ש"אין כל סיכוי שסרקוזי והימין הקיצוני יגיעו להסכם כלשהו". נשיא הקרי"ף הוסיף כי "הסוגיות של המוסלמים וההגירה נמצאות בחזית המצע שלהם ולה פן ניסתה לפנות באמצעותם לקהילה היהודית".

כמה עיתונאים, בעיקר מהשבועון "מריאן", הביקורתי מאוד כלפי סרקוזי, כתבו כי המאמר מוכיח שקרי"ף כבר לא מתנגד לימין הקיצוני, מאחר שזה האחרון אינו מותח עוד ביקורת גלויה על היהודים. "האיש שמייצג את יהודי צרפת כותב לאזרחי ישראל כי הוא אינו רואה בכך שהחזית הלאומית מתרכזת במוסלמים ובהגירה משום עוול. מדובר במוסריות לקויה", כתב קלוד אסקולוביץ' במאמר שהתפרסם בעיתון אתרי האינטרנט "האפינגטון פוסט" הצרפתי ו"89 Rue" פרסמו מאמרים ברוח דומה.

פראסקייה פרסם, עקב כך, הודעה שבה הבהיר כי גינה פעמים רבות בעבר את "החזית הלאומית". "תמיד אמרתי שההיסטוריה של המפלגה הזאת והעמדות שלה מנוגדות לערכים של סובלנות וכבוד שאפשרו ליהודים לחיות בחופשיות בצרפת. לא שיניתי את דעתי כשהמפלגה השיגה ב-22 באפריל את אחוז הקולות הגבוה ביותר אי פעם".

פראסקייה (במרכז) לצד סרקוזי והולנד באירוע של קרי"ףרויטרס

הסערה שפרצה בצרפת מוכיחה כי הקהילה היהודית עדיין תופסת מקום מרכזי במערכת הבחירות. לפני כמה ימים סרקוזי תקף את הולנד בטענה ש"מאות אימאמים" תומכים בו.

ובינתיים, שישה ימים לפני הבחירות לנשיאות, גוברת הביקורת במפלגתו של סרקוזי, UMP, בעקבות מה שנראה כפנייה של הנשיא לימין הקיצוני, בניסיון למשוך את הבוחרים שהצביעו ללה פן. כמה חברים במפלגתו של סרקוזי, ובהם שר החוץ אלן ז'ופה הביעו חשש מכך שהנשיא מאמץ את המסרים, הניסוחים ואפילו כמה מההצעות שהעלתה "החזית הלאומית", מפלגתה של לה פן. בשיחות פרטיות רבים משמיעים ספקות לגבי מידת המוסריות והיעילות של האסטרטגיה הזאת. הסקרים מוכיחים בינתיים שנסיונו של סרקוזי לא צלח. "תמיכת מצביעי לה פן בסרקוזי רק ירדה מאז הסיבוב הראשון", אמר סוקר ממכון BVA. "נראה שהחיזור אחריהם גורם לו לנזק".

Read this article in english: French Jewish leader in hot water over apparent endorsement of Sarkozy

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 9
  פרסקייה מבטא את חששות היהודים משלטון הולנד עם השמאלנים האנטישמים והערבים. הערבים נערכים לחגוג את נצחון הולנד בבאסטי בריקודי דבקה וקונצרט של אום קולתום אטבח אל יהוד. מלנשון ינגן בקונצרט הזה אוי לצרפת לאן פניה ? פשיזים או קומוניזם אקונומיסט כתב ביום שישי "הולנד הנשיא הבא של צרפת יהיה רע לארצו ורע לאירופה ואני מוסיף :וגם רע לישראל ורע ליהודים
  1. אקונומיסט=קאפיטאליזם חזירי
 2. 8
  הצבעה לסרקוזי היא הצבעה נגד חופש התנועה של הישראלים באירופה
 3. 7
  הצביעו הולנד למען כולם ולא למען העשירים בלבד
 4. 6
  נשיא הקהילות היהודיות בצרפת רשאי להביע דעה על המועמדים לנשיאות ארצו, כאזרח צרפת

  אך אסור לו להצהיר שהוא מעדיף מועמד מסוים מפני שלדעתו הוא טוב יותר לישראל. לי זה נשמע כמו בגידה במולדת, והתעלמותו מהמסר הגזעני של מנהיגת המפלגה הימנית כלפי המהגרים המוסלמים נראית לי פחות משמעותית. זה בסדר מצדי שנשיא הקהילות היהודיות דואג לצאן מרעיתו, אך אם גורל ישראל חשוב לו יותר משלום צרפת אז שיעלה לישראל.

 5. 5
  הצבעה לסרקוזי המאמץ הרטוריקה של לה פן היא הצבעה נגד הישראלים!

  הצרפתים הכביכול יהודים מהגרים לישראל ללא בעיות אך ישראלים עקב מדיניות סרקוזי נתקלים בקושי רב להגר לצרפת!

 6. 4
  פארסקייה לא מייצג היהודים!!הוא מייצג רק את העשירים הבורגנים!
 7. 3
  צרפת של הולנד תהיה יותר ערביסטית -זה ברור אז על מה הביקורת?

  אסל זה לא מה שחשוב לצרפתים .להערכתי הבעיות של צרפת רק יחריפו.לבחור בממשלה סוציאלסטית קומוניסטית זה פשוט ההפך ממה שצרפת צריכה היום.סרקוזי התמודד עם המצב איך שהוא-ממשלת שמאל תביא את צרפת למצב של ספרד.
  זה בדיוק מה ש-לה פן רוצה.:ככל שיהיה יותר רע
  כך יש לה יותר סיכוי שבבחירות הבאות היא תהיה בשלטון.

 8. 2
  ארגון קרי"ף בצרפת הפך מזמן ארגון ימיני,הימין תמיד גזען ואנטישמי ,טול קורה
 9. 1
  צפוי להפסיד עלק

  כרגיל עיתונאים חלשים במספרים
  - גוש הימין בצרפת גדול מגוש השמאל
  - מצביע לה-פן יאבד יד לפני שיראה מועמד של השמאל בשלטון
  תעשו את המתמטיקה בעצמכם.

  1. כן אבל

   מצביע סרקוזי לא ירצה לאבד יד. תספור מחדש