לאכול כשר בכלא, גם אם אינך יהודי

אסירים בארה"ב מעדיפים את הארוחות הכשרות הארוזות - מסיבות בריאותיות וכדי לסחור בהן. הארוחה הכשרה יקרה פי שניים עבור משלם המסים האמריקאי

אוכלוסיית האסירים היהודים שומרי-המצוות בבתי הכלא בארצות הברית היא אולי זעירה, אבל כשזה נוגע לשמירה על כשרות מאחורי הסורגים - מספרה גבוה עשרות מונים. יהודים חילונים, משיחיים, כושים עבריים, ולצדם אסירים חסרי כל רקע יהודי, כולם אוכלים כשר.

24 אלף אסירים מקבלים כיום מנות כשרות בבתי הכלא בארה"ב, ולפי הערכות מספרם של היהודים מביניהם עומד על שישית בלבד, כ-4,000 איש. לא מדובר במהלך מרוכז של חזרה בתשובה מצד האסירים. רבים מהם, כך נמצא, סבורים שהוא "בטוח יותר לאכילה" מהאוכל הרגיל שמספק בית הסוהר, אחרים חושבים שהוא פשוט טעים יותר, וישנם גם מי שמנצלים את העובדה שהוא מגיע לרוב ארוז, ומשתמשים בו לסחר חליפין.

בבית הכלא Men's Colony בסן לואיס אוביספו, שבקליפורניה, לדוגמה, מקבלים האסירים השומרים על כשרות את שלוש הארוחות היומיות באריזה לתאיהם. הארוחות כוללות ירקות ופירות חתוכים וארוזים ישירות מהמפעל, ומנות קפואות או עמידות כגון לזניה. לא אחת מחליפים האסירים את פריטי המזון בכסף המונפק בבית הכלא, ומשתמשים בו לקניות בקנטינה.

ואולם כאשר מחירה של ארוחה כשרה גבוה פי שניים ויותר ממחירה של ארוחה רגילה - כ-2.33 דולר לעומת 99 סנט בממוצע - עלות האכלת כל הרוצים להימנע ממאכל טרפה, מסיבותיהם הם, מגיעה למיליוני דולרים מכספי משלם המסים האמריקאי, ובבתי הכלא האמריקאים כבר מחפשים תחליפים.

לחצו להגדלה
לחצו להגדלה

"זו בעיה חמורה, והיא מעוררת אי-נחת רבה בקרב אנשי בתי הסוהר", מספר גרי פרידמן, מייסד עמותת Jewish Prisoner Services International, המייעצת באשר להענקת שירותי דת בבתי מאסר. מנחם כץ, שמרכז את השירותים לאסירים וחיילים שניתנים מטעם מכון אלף של חב"ד, קרא גם הוא להסדיר את הנושא. "צריך להקפיד מאוד למי נותנים מזון כשר".

בתי הכלא בארה"ב מספקים ארוחות כשרות מכוח חוק משנת 2000, לפיו, אם אסיר מוכיח "אמונה דתית כנה", הוא זכאי לשירותי דת, ובהם גם מזון כשר או חלאל (כשרות לפי האיסלאם). האישור ניתן לאחר שהאסיר הגיש בקשה בכתב ועבר ריאיון, לרוב בידי אנשי דת, ואם בקשתו נדחית, הוא רשאי להגישה מחדש אחרי חצי שנה. הגדרת החוק המעורפלת באשר ל"אמונה דתית כנה" מסייעת לרבים לקבל אישור, ועם זאת אשתקד גם הוגשו יותר מ-60 תביעות של אסירים, שטענו כי נדחו שלא בצדק.

כיום מופעל החוק ב-35 מדינות בארה"ב, בחלקן כבר החמירו את הקריטריונים לקבלת האישור, במטרה לחסוך בעלויות. בקליפורניה, למשל, מתוך 140 אלף אסירים, כ-800 בלבד מקבלים ארוחות כשרות. לא-יהודים שרוצים לאכול כשר מתבקשים לשמור על חוקי היהדות במשך חצי שנה לפני הגשת בקשה.

במדינות אחרות בוחנים אף תחליפים בדמות תפריט אחיד, שיתאים לכל הקבוצות הדתיות השונות, ובאינדיאנה, כך למשל, ביטלו כבר ב-2009 את הענקת המזון המיוחד לבעלי האמונות השונות, והחלו להגיש לאסירים תפריט צמחוני בלבד.

קראו את הידיעה המלאה באתר forward.com

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 4
  נעמי, זה בלוף.
 2. 3
  כל הכבוד לאינדיאנה, מי היה מאמין שדווקא מבתי הסוהר תגיע הבשורה הצמחונית :)
  1. אמא שלי תמיד אמרה: תזהרי מצמחונים, את כך מאגרי החמלה שלהם הם מקדישים לבעלי חיים, מבני אדם אכפת להם הרבה פחות.

   כן נניח ילד בן שבע עשרה שגנב מכונית ונשפט לחמש עשרה שנה (פה זה לא ישראל), אכן מגיע לו להתנזר מכל מזון שהוא אוהב כי לך יש תפישת מורכבות מוסרית של ילד בן ארבע.

  2. כן ברח לך המוח. או שאולי הכולסטרול חיסל אותו.
 3. 2
  אכן בני בליעל (מי? הסוהרים או האסירים?)

  לשיטתך הרי אין כל צורך לעשות חישוב כמה עולה למשלמי המיסים להאכיל את האסירים כל אחד על פי העדפותיו. אוצר המדינה הוא אינסופי והעבריינים זכאים ראשונים.

 4. 1
  מה שנורא בכתבה הזאת הוא שמדובר בבתי סוהר פרטיים שמנסים לעשות כסף על האסירים האומללים . זאת כתבה מבישה המדגישה את הטריוויאלי. מה שחשוב הוא שהפריטו את בתי הסוהר ומכאן שמנסים להכניס כמה שיותר אנשים לשם כדי לזכות בכסף מהממשלה ומצד שני חוסכים עלויות על האסירים. זאת תעשייה מבישה הלוקחת אותנו ישירות לזכויות אדם נוסח ימי הביניים. חישובי המזון בכתבה רק מוכיחים מה עושים המפעילים בני הבליעל. ואתם הקוראים הביעו נא את מחאתכם
  1. בתי הסוהר בקליפורניה לא מופרטים
  2. מה שיותר מגוחך בכתבה הזו שב"הארץ" משוכנעים שכל ידיעה נידחת הקשורה איכשהו להשמצת היהדות חשובה לתרגום
  3. קישקוש. לא מדובר במופרטים, אלא בחוקי/נהלי מדינות. קרא שוב.
  4. אדון חחח, תבדוק לפני שאתה קופץ. זהו תרגום של כתבה מעיתון היידיש החשוב