מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

עמידרור יצא לבריסל כדי לקבל הבהרות על המו"מ עם איראן

על רקע החשש מעסקה מתגבשת עם טהראן, שתאפשר לאיראנים להעשיר אורניום, ישראל מנסה לקבל מהמעצמות עדכון מפורט יותר

על רקע החשש בישראל מעסקה בין איראן לבין המערב, שתאפשר לטהראן להמשיך להעשיר אורניום, בא אתמול היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, לשיחות חשאיות בבריסל. עמידרור נפגש עם הלגה שמידט, היועצת הבכירה של שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, העומדת בראש המגעים עם איראן. סבב השיחות השני מתוכנן להתקיים ב-23 במאי בבגדאד.

גורם ישראלי בכיר ציין כי השיחות יהיו רגישות ביותר. לדבריו, עמידרור נשלח לקבל עדכון מפורט יותר מזה שניתן לישראל עד כה על סבב השיחות הראשון, וכן לשמוע מהי האסטרטגיה לקראת הסבב השני בבגדאד.

בשלושת השבועות הקרובים אמורה היועצת שמידט להכין את סבב השיחות מטעמה של אשטון ולקיים שיחות מקדימות עם סגן ראש צוות המשא ומתן האיראני, עלי באגירי. היום ימשיך עמידרור את פגישותיו בבריסל, ומחר יבוא לברלין, גם כן לשיחות תיאום בעניין הגרעין האיראני.

יעקב עמידרור עם בני גנץ
יעקב עמידרור עם בני גנץ. צילום: אמיל סלמן

עמידרור צפוי להיפגש עם היועץ לביטחון לאומי בלשכת הקנצלרית, כריסטוף הוייסגן, עם מנכ"לית משרד החוץ, אמילי האבר, ועם נציגה של גרמניה למשא ומתן עם איראן, האנס-דיטר לוקאס.

לפני שבועיים ביקר עמידרור במוסקווה לשיחות דומות. הוא נפגש עם שר החוץ של רוסיה, סרגיי לוורוב, שהעביר לו מסר תקיף על כך שרוסיה מתנגדת לכל תקיפה צבאית ישראלית נגד מתקני הגרעין של איראן וסבורה כי למהלך כזה יהיו השלכות הרסניות על המזרח התיכון כולו.

לוורוב וסגנו סרגיי ריבקוב, המייצג את רוסיה בשיחות הגרעין עם איראן, אמרו לעמידרור כי האיראנים הגיעו לסבב השיחות הראשון באיסטנבול בגישה חיובית בהרבה מאשר בסבבי שיחות קודמים. ההערכה במוסקבה היא שהאיראנים יהיו מוכנים לעסקה שתגביל את תכנית הגרעין שלהם. הרוסים מקדמים הצעה לפיה איראן תחדל מלהרכיב צנטריפוגות חדשות להעשרת אורניום, ותאפסן את כל הצנטריפוגות שהורכבו אך עדיין אינן בשימוש.

הדיווחים האופטימיים יחסית שהגיעו לירושלים מוושינגטון, מוסקבה, פאריס ובירות נוספות לאחר סבב השיחות הראשון, יצרו בישראל תחושה כי נרקמת עסקה בין איראן לבין שש המעצמות, שלא תביא לעצירה מוחלטת של תכנית הגרעין האיראנית.

המסר המרכזי אותו צפוי להעביר עמידרור הוא כי ישראל מתנגדת להסרה או אפילו להשעיה של הסנקציות על איראן, במיוחד אמברגו הנפט, גם אם האיראנים יודיעו כי הם משעים את העשרת האורניום. ישראל גם דורשת להוציא את כל האורניום המועשר מאיראן ולפרק את מתקן ההעשרה בפורדו.

בשבוע שעבר דיווח ה"לוס אנג'לס טיימס" מפי בכירים בממשל האמריקאי כי ייתכן שבמסגרת עסקה עם איראן, תוכל האחרונה להמשיך ולהעשיר אורניום עד לרמה של 5% לשימושים אזרחיים. לפי הדיווח, הערכה בממשל אובמה היא שאיראן לא תסכים לוותר לגמרי על העשרת אורניום בשטחה, ולכן דרישה כזו תמנע כל סיכוי לעצירת תכנית הגרעין האיראנית ללא תקיפה צבאית.

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, אמר אתמול בראיון לרשת CNN כי הוא אינו סומך על נתניהו בכל הנוגע לטיפול בגרעין האיראני. אולמרט ציין כי לפי הערכות המודיעין ששמע, איראן תגיב לתקיפה נגדה. "עיתוי שגוי עלול להיות טעות נוראית עבור הביטחון והרווחה של מדינת ישראל", אמר. המראיינת כריסטיאן אמנפור אמרה לאולמרט כי הוא נראה מודאג וזה השיב: "אני מודאג מפני שמישהו אחר צריך לקבל את ההחלטה". אולמרט הוסיף כי "חייב להיות לך אמון מלא בכושר השיפוט של אלה שצריכים לקבל החלטות, ואת יכולה להבין ממה שאמרתי שאולי משהו באמון שלי חסר".
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 too much information lala
  • 05:28
  • 01.05.12

What does it all mean?

02 נפלא. איראן תמשיך להעשיר, אובמה ישאר בשלטון, מחירי הנפט ירדו, מנענו מלחמה. הכל יופי טופי.  (לת) ובינתיים בונים פצצה.
  • 07:01
  • 01.05.12

03 ביבי השתחררת ממורא האב תעשה שלום  (לת) פסיכולוג בגרוש
  • 07:32
  • 01.05.12

04 נסיעת עמידרור לבריסל וברלין בסוגייה האיראנית : יותר משהעין רואה. משמעות הדבר - כי האמריקנים משאירים את ישראל בצל ואין תיאום הדוק בסוגיות רגישות אלה. קורא טקסטים
  • 10:45
  • 01.05.12

וצריך לזכור: למרות שנציגת האיחוד האירופי אשטון היא לכאורה מובילת השיחות - המוביל האמיתי הוא הממשל האמריקני. המטרה הראשונה והעיקרית של הדיפלומטיה האירנית היא להשיג הכרה אמריקנית בהעשרה לצרכי שלום המותרת עפ"י אמנתNPT. בשלב השני יבקשו האיראנים "ערובות אמריקניות לאי התקפה". בכל מקרה, ארה"ב והתיאום עמה צריכים לעמוד במרכז המאמץ הישראלי.נראה כי נתניהו מתקשה להשיג תיאום אסטרטגי חיוני זה.

05 לאט ובזהירות לומד העולם מי הוא מי, מי הוא מה ומי הוא מו. לאט ובזהירות
  • 00:07
  • 02.05.12

לאט ובזהירות מתקדם איחוד השש לקראת פרוק המרעום של פצצת הימין הישראלי "העולם כולו נגדנו, השואה טרם הסתיימה, כל יום נולד היטלר חדש... "
החשבון יוגש למדינת ישראל בהצעת שטחים תמורת שלום מייד לאחר הכנעת אירן.

פרוייקטים מיוחדים