הנוסחה המתגבשת בין איראן למערב

הפשרה לצד העשרה: ריכוך היחסים עם טהראן, אך ללא הפסקת תוכנית הגרעין

ארה"ב משדרת אופטימיות עקב ההתקרבות בין סבא"א ואיראן בנוגע לבסיס פרצ'ין, ודואגת להבהיר כי "האופציה הצבאית אינה נשקלת בנקודה זו"

ממשל אובמה והמשטר האיראני של האייתוללה עלי חמינאי נכנסים לשבוע חשוב של הכרעות בסוגיית הגרעין האיראני. הכיוון אליו חותרים הצדדים הוא "הפשרה לצד העשרה": ריכוך היחסים בין וושינגטון לטהראן, וגיבוש נוסחה של הקפאת המצב - ללא התקדמות איראנית להשגת נשק גרעיני אך גם ללא ויתור על הקיים. האיום במבצע צבאי, אמריקאי או ישראלי, ממשיך לרחף ברקע, אבל כאקדח המונח על השולחן ואינו נעוץ ברקה.

בימים האחרונים אירעו כמה התפתחויות חשובות, הגורמות לבית הלבן לשדר אופטימיות:

- מנכ"ל הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, הודיע כי יבקר בטהראן מחרתיים ויקיים שיחות עם ראש צוות המשא-ומתן האיראני, סעד ג'לילי. הביקור, שמגיע לאחר סבב שיחות בווינה וערב סבב נוסף (או כתחליף לו), משקף התקרבות בין תביעת סבא"א לאפשר לפקחי הסוכנות גישה למתקן בפרצ'ין, שם נערכה לפי החשד פעילות אסורה להשגת נשק גרעיני, לבין עמדת איראן שפרצ'ין הוא בסיס צבאי הפטור מפיקוח כזה. נכונות איראנית לקבלת פיקוח על פרצ'ין – לאחר שהעקבות המחשידים נוקו ממנו – תהווה הוכחה ל"שקיפות" גרעינית איראנית חדשה ומעודדת.

טכנאי איראני בכור להמרת אורניום באיספהאן, 2007אי-פי

-  בתגובה לדבריו של שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו, לפיהם "האופציה הצבאית האמריקאית מוכנה", הודיע דוברו של שר ההגנה ליאון פאנטה כי "האופציה הצבאית אינה נשקלת בנקודה זו" וכי "המוקד האמריקאי והבין-לאומי" הוא בהפעלת אמצעים דיפלומטיים וכלכליים על איראן "כדי שתעשה את הדבר הנכון".

-במסגרת ועידת ראשי שמונה המדינות המתועשות, הג'י-8, נפגש אמש הנשיא אובמה בקמפ דייוויד עם נשיא צרפת וראשי ממשלות גרמניה, רוסיה, בריטניה, יפאן, איטליה וקנדה לתיאום עמדה משותפת מול איראן. התיאום נדרש לקראת מפגש נציגי גרמניה וחמש החברות הקבועות במועצת הבטחון עם משלחת איראן, בהמשך השבוע בבגדאד. מבין שש המעצמות שישתתפו במפגש בגדאד, רק סין נעדרה מקמפ דייוויד.

-מיקום פסגת הג'י-8 בביתנים הכפריים של קמפ דייוויד, באווירה בלתי-מכופתרת וללא פמליות – לכל מנהיג הורשו להתלוות שני יועצים בלבד – נועד לקדם סיכומים אישיים בדרג הבכיר ביותר, ללא מנגנונים מסורבלים שיכבידו על קבלת החלטות מהירות.

-אובמה אירח אתמול בבית הלבן את נשיא צרפת פרנסואה הולנד לשיחה ראשונה מאז נצחונו של הולנד על ניקולה סרקוזי ולאור חשש אמריקאי - בעקבות הצהרות הולנד במערכת הבחירות - שהממשל החדש בפאריס ימתן את הקו התקיף של סרקוזי כלפי איראן. יועצו של אובמה, טום דונילון, אמר לעיתונאים לפני הפגישה כי בסוגיית איראן, כמו גם בשאלת קצב פינוי הכוחות מאפגניסטאן, הציפייה האמריקאית היא ש"צרפת תהיה בעלת-ברית טובה" שתספק "תמיכה טובה".

-ועידת מנהיגי החברות בנאט"ו, שתיערך מחר ומחרתיים בשיקאגו, אינה אמורה לדון במישרין בסוגיית איראן, אך במרוצתה יוכרז כי המערכת ליירוט טילי קרקע-קרקע, הממוקמת בחלקה בטורקיה ומיועדת לסיכול האיום הטילי של איראן על אירופה, הגיעה לשלב-ביניים של כשירות מבצעית.

-דובר הפנטגון ג'ורג' ליטל אמר בתום פגישת פאנטה עם שר הבטחון אהוד ברק, ביום חמישי, כי פאנטה ובכירים אחרים בממשל חזרו ושיתפו את ברק ועמיתיו בממשלת ישראל בדאגותיהם מפני תקיפה אפשרית של צה"ל באיראן. במאמץ לרכך את דברי השגריר שפירו על השלמת תיכנונו של מבצע אמריקאי נגד איראן, ציין ליטל כי הפנטגון הוא במקצועו "ארגון מתכנן", שעיבוד תוכניות חירום הוא לחם-חוקו.

בנוסף, פקידים אמריקאים אמרו בסוף השבוע ל"ניו יורק טיימס" כי שש המעצמות מוכנות להציע לאיראן חבילת תמריצים, תמורת הקפאת ההעשרה. בין התמריצים: הקלה בהגבלות בתחומי התעופה והאנרגיה, אך לא ביטול העיצומים הכבדים על תעשיית הנפט, האמורים להיכנס לתוקפם בחודש יולי.

למרות מאמצי הממשל, בסיועם של תומכי ישראל בקונגרס, נכשלו עד כה בסנאט מגעים להשגת פשרה בין הרוב הדמוקרטי והמיעוט הרפובליקאי, שחלוקים ביניהם על נוסח הצעת חוק להחרפת העיצומים נגד איראן. הרפובליקאים אמנם תוקפים בדרך כלל את אובמה וטוענים שמדיניותו כלפי איראן רכרוכית מדי, אך הצעת החוק של מנהיג הדמוקרטים, הארי ריד, נתקלה בהתנגדות הקוטב הבדלני במפלגה הרפובליקאית, בראשות סנאטור רנד פול, הטוען שלשון החקיקה הנוכחית משולה להכרזת מלחמה על איראן. ההצבעה על הצעת החוק נועדה להסתיים לפני שיחות בגדאד ואם תושג פשרה יובא הנוסח המתוקן לאישור הסנאט ביום שני.


 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  צריך לתקוף לבד. העולם עיוור.
 2. 20
  יאללה,נתניהו,הבוס לא ייתן רשות לתקוף,אז קדימה להאצת מהלכי הכניעה לפלשתינאים.הבוס יאהב את זה,גם התיקשורת השמאלנית,שכבר הגדירה אותך כאיש "מרכז".קואליציית השמאל שהקמת,גם תתמוך.גם בוחריך,החסידים השוטים,יתמכו.ואם כמה ח"כים ושרים זוטרים ישמיעו ציוצי מחאה - תוכל להראות להם את הדרך לדלת.קדימה,לעבודה!!

  נסיון שני לעבור את הצנזורה הפוליטית-שמאלנית.

 3. 19
  האוננות הדיפלומטית המסוכנת הזו- תביא לשואה גרעינית. האיראנים מרויחים זמן לייצר פצצת גרעין, בעוד שנשיא אמריקאי אנטי ישראלי הססן וחסר תבונה משתף עימם פעולה.
 4. 18
  אובמה ייזכר לדורות כצ'מברלין של ארה"ב. טיפש עלוב ופתאטי. כשאיראן תשיג פצצה תבינו מה ההבדל בין גרמינה הנאצית עם נשק קונבנציונאלי לאיראן הדתית עם נשק גרעיני.
 5. 17
  לאדניאל צריך ללכת כ״כ רחוק - ראו מקרה צפון קוראה י

  של הנשיא הדמוקרטי הקודם הנשיא קלינטון!

 6. 16
  אף אחד לא הפקיר אותנו. הכל מחושב, צעד אחר צעד. ארה"ב לא זונחת את רעיון כיבוש המזרח התיכון. יגיע השלב בו יאשימו את איראן במשהו שהם לא עשו, כמו פיגוע ענק בסגנון 9.11, שלאחריו תהיה מלחמה כוללת במזרח התיכון
 7. 15
  הפשרה היא רק כסות למשהו אחר

  אף אחד לא מאמין לפשרה. היא כסות
  או למצגת כוזבת לפני הבחירות כולל הרגעה מחירי הנפט. ואחרי הבחירות אובמה יעשה לה בערך מה שעשה למשבר הכלכלי שעמד לכלותנו.
  או לכך שהסכנה אינה גדולה כמו שחושבים. לדוגמא, סביר מאוד שלארה"ב יש נשק הגנתי בנוסח "מלחמת הכוכבים". דוגמא אחרית, נכון שלאירן תהיה פצצה אבל פלטפורמת השימוש בו כושלת גם ביחס למערכות הגנה ידועות.

 8. 14
  ניתוח בהיר ונקי של אמיר אורן. זה הניתוח שאמור אמ"ן מחקר (המעריך הלאומי) להגיש לראש הממשלה.

  דיפלומטית המקל והגזר של אובמה עובדת. מצד אחד , אופציה צבאית וסנקציות כלכליות (במדה ולא קיצוניות) , ומצד שני תמריצים חיוביים - כמו היתר להעשיר אורניום בדרגה נמוכה לצרכים אזרחים. דבר שאינו אסור עפ"י האמנה לאיסור נשק גרעיניNPT. למהלך הדיפלומטי של אובמה סיכויים טובים להצליח ולמנוע נשק גרעיני באיראן בגלל ההתמקדות במטרה: מניעת "נשק גרעיני" ולא המינוח האמורפי של נתניהו-ברק "מניעת איראן גרעינית". ויש הבדל בין השנים.
  האמריקנים מדברים בלשון אסטרטגית - ולא במטפורות "שואה2" שאינן אומרות דבר ואינן מועילות .

 9. 13
  מה השתגעתם

  אחרי שהשקעו בנו מילארדים לא יוותרו

 10. 12
  הנעלים הלבנות משדרות תחושה של ביטחון...
 11. 11
  אז מי יהיה צ׳רצ׳יל הבא? ברק חוסיין צ׳מברליין, מוג לב.
 12. 10
  Get used to it

  . There is NO practical way to stop Iran, and we all know that. PLEASE, do NOT believe anyone who promises anything else. The . train has left the station.

 13. 9
  אירן עובדת עליכם פצצה תוך 6 חודשים

  האירני לא טיפשים הם עובדים על כולם בעינים, הם יקבלו תמריצים, יקבלו נפט מעושר ויבנו פצצה במקום שאף אחד לא יודע כמו הפקיסטנים בשקט

  אירן עובדת בעינים על כולם, רוסיה חברה אמיתית של אירן, ארהב חברה מזויפת של ישראל קבוצת חלמאים

 14. 8
  אירן עובדת בעינים על כולם רוסיה חברה טובה של אירן

  האירני לא טיפשים הם עובדים על כולם בעינים, הם יקבלו תמריצים, יקבלו נפט מעושר ויבנו פצצה במקום שאף אחד לא יודע כמו הפקיסטנים בשקט

  אירן עובדת בעינים על כולם, רוסיה חברה אמיתית של אירן, ארהב חברה מזויפת של ישראל קבוצת חלמאים

 15. 7
  העולם מנסה לפייס את איראן, בדומה למדיניות הפייסנות שנקטה אירופה כלפי היטלר בשנות השלושים

  אך רוב רובנו יודעים כי האיראנים מנסים להרוויח זמן, ותו לא. אין הם מעוניינים להגיע להסכם משמעותי, כל שהם רוצים זה להתל בעולם. כפי שזה נראה, אובמה יעשה כל שביכולתו להימנע מפעולה צבאית, גם במחיר של נטישת ישראל והפקרתה להתמודד לבדה אל מול האיראנים. אני בספק אם היו לו מעולם כוונות לסייע לישראל אל מול האיראנים. וגם האירופאים - הטבולים באדישות כלפי גורלם של היהודים - לא יעשו דבר על מנת למנוע את התגרענותה של איראן ("דבר" - הכוונה לשימוש בכוח צבאי).

 16. 6
  שבת שלום יהודים, הפקירו אותנו ואל תגידו לי שלא חשבתם שזה מה שיקרה
  1. הם צעד לפני

   אחרי שהם בנו השקיעו מילארדים לא יותרו ,

 17. 5
  I WARNED YOU ,WE KNOW WHO OBAMA IS,GLAD ,EVEN HAARETZ GOT IT NOW..
  1. נילי, תנוחי. ותשחררי את הקאפס לוק, תקוע לך במקלדת
 18. 4
  עבודה בעיניים

  רק התמימים והפחדנים אוכלים את הלוקשים שמאכילים אותם האירנים.

 19. 3
  זאת נוסחה בדוקה להפצצה בקרוב !!!! מאוד !!!! ובצדק
  1. אתה צודק,האמריקאים מרדימים את הפרסים לקראת הפצצה,מפחיד
 20. 2
  הפרסים האלה עובדים לכולם בעיניים

  זה מזכיר לי את התעלולים שעשה היטלר בשנות ה-30 של המאה הקודמת....ואז תקף לפתע ...
  מה השיגו האמריקאים כאן?הרי האירנים ממשיכים כרגיל לפתח את הנשק הגרעיני שלהם...!?

 21. 1
  זה בדיוק מה שאובמה מחפש - ללכת עם להרגיש בלי

  למעשה, הוא לא רוצה לעשות שום דבר נגד אירן, חוץ מדיבורים.
  אבל הוא חייב להראות שהוא עושה משהו וישנם הישגים כלשהם.

  "הקפאת המצב הקיים"-פרושו פצצה גרעיענית אירנית תוך שנה שנתיים.
  זה פשוט יקשה על האירנים ויצטרכו לתמרן יותר. אבל זה הכל. הם לא באמת יפסיקו את המאמצים להגיע לנשק גריעיני.
  לכל היותר, כמחווה לאובמה, ימתינו עם ההכרזה הרשמית עד תום הממשל שלו, אם חו"ח יבחר שוב.

  1. זה בדיוק מה שהאירנים רוצים (בדיוק כמונו),להיות עם , ולהגיד לא נהיה הראשונים במזרח התיכון להשתמש..
  2. לא. האיראנים רוצים להשתמש בנשק גרעיני כמנוף להשתלט על המזרח התיכון