דיווח בטורקיה: ישראל הציעה לשלם לנפגעי המרמרה 6 מיליון דולר

עו"ד המייצג את משפחות הנפגעים סיפר לרויטרס כי במסגרת ההצעה, שהגיעה דרך שגריר של מדינה שלישית, הסכימה ישראל גם "להביע צער"

ישראל הציעה לפני כחודש לשלם ששה מיליון דולר פיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים באוניה מאווי מרמרה, כך טוען אחד מעורכי הדין הטורקים המייצגים את 465 הנפגעים וקרוביהם. עורך הדין, רמזאן אריטורק, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההצעה הגיעה אליו דרך שגריר של מדינה שלישית ועל פיה ישולם הסכום לאחת הקרנות של הקהילה היהודית בטורקיה, והיא זאת שתהיה אחראית לחלוקת הכסף.

לפי הדיווח, ישראל גם הסכימה "להביע צער על ההתקפה על האוניה". אירטורק הוסיף כי הוא דחה את ההצעה שכן היא הייתה אמורה להגיע אליו ישירות ולא דרך מתווך וכי זוהי גם עמדתו של משרד החוץ הטורקי.

מפגינים טורקיים אוחזים בתמונות ההרוגים במרמרהאי–פי

מקורות במשרד החוץ הטורקי אמרו ל"הארץ" כי לא התקבלה אצלם כל פניה רשמית מגורמים ישראלים, אולם "אם ישראל הייתה מציגה הצעה כזאת היא היתה נבחנת ברצינות. עקרונית, אין קושי להגיע להבנות בנושא הפיצויים ולמעשה הוסכם כבר לפני שנה על אופן ביצוע התשלום ולפיו הוא ייעשה דרך ממשלת טורקיה ולא ישירות למשפחות כדי למנוע תביעות חוזרות והליכים משפטיים ארוכים. אולם המחלוקת בשאלת ההתנצלות עומדת בעינה. ישראל מתנגדת להצהיר פומבית כי היא מתנצלת וטורקיה אינה מוכנה לקבל את נוסח של הבעת צער שאינה כוללת נטילת אחריות שמתבקשת מהבעת התנצלות".

גורמים טורקיים אמרו השבוע ל"הארץ" כי ישראל ניסתה גם לשקם את הקשרים הדיפלומטיים בין המדינות באמצעות מדינה אירופאית, אולם ראש הממשלה הטורקי דחה את התיווך כל עוד ישראל איננה מוכנה להתנצל.

אתמול דיווח העיתון הטורקי סבאח כי התובע הכללי בטורקיה צפוי להגיש כתב אישום נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום וראש להק מודיעין חיל האוויר לשעבר אבישי לוי על רקע היותם נותני הפקודות להשתלטות על האוניה מאווי מרמרה לפני שנתיים.

לפי הדיווח, כתב האישום כולל 144 עמודים, והוא יוגש לתובע המחוזי של איסטנבול, שיצטרך לאשר אותו ולהגישו לבית המשפט במדינה. הכתב איברהים איירל מציין בדיווח כי לפי כתב האישום, אשכנזי ושלושת הקצינים האחרים נתנו פקודות לבצע הרג מכוון, ניסיון להרג מכוון, פציעה מכוונת, הסתה לפגיעה בנשק חם, ביזה, חטיפה עיכוב כלי שיט, פגיעה ברכוש, מעצר שווא ועידוד מעשי עינויים.

לפי העיתון הטורקי, צווי מעצר הוצאו נגד ארבעת הקצינים הבכירים, והם ייעצרו במידה ויגיעו לטורקיה. בדיווח נמסר עוד כי כתב האישום כולל גם חלקים שאינם קשורים דווקא לארבעת הנאשמים, ובהם התייחסות לקשר ההיסטורי בין טורקיה לבין יהדות ספרד במאה ה-15, ובין טורקיה ליהדות גרמניה במלחת העולם השנייה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 39
  לא להתנצל בפני הטרוריסטים הטורקים בשום פנים ואופן
 2. 38
  34 אם אתה לוחם שייטת אני נינג'ה
 3. 37
  עו״ד המייצג צד אינו מקור אמין=סתם ברווז
 4. 36
  על התורקים להתנצל על שליחת האוניה וגם על פעילי ה IHH שהיו עליה

  וועדת החקירה קבעה כי הפעולה של ישראל היתה חוקית אם כי היה שימוש מוגזם בכח.

  מכאן שאנשי המרמרה פעלו בנגוד לחוק.

  יתכבדו התורקים ויתנצלו עם מעשיהם.

 5. 35
  מאוד מקומם של פרסמתם את התגובה שלי. בסך הכל כתבתי תגובה שהתייחסה לכיתוב בתמונה ותירגמתי אותה לעברית. אין לי שמץ של מושג מדוע התגובה לא פורסמה.

  בכל מקרה, בנסיון שני ובתקווה שתפרסמו את התגובה בפעם הזו, ברישום שתחת התמונות, בשלט שנושאים המפגינים נגד ההרוגים כתוב:
  "את דגלם של השאהידים שלנו ננופף בכל רחבי העולם"

  לתשומת לב הקוראים ושכל אחד יפרש זאת כאוות נפשו.

  מקווה שלא תצנזרו את תגובתי בפעם הזו. תודה.

 6. 34
  מה שמעולם לא פורסם:

  ההרוגים היו שכירי חרב, כל אחד היה הר אדם ועליהם מצאנו אלפי דולרים במזומן. זה היה מארב מתוכנן היטב.

  1. ובכל זאת, למה העלו אתכם על הספינה מלכתחילה - כדי להוכיח מה?
  2. אדם אתה לא בן אדם! עלינו כמדינה למנוע מכל טינופת לחדור בניגוד לרצוננו לשטח שבשליטתנו , בין בארצנו ובין בים . נקודה.
 7. 33
  ההיסטוריה תמיד הוכיחה

  עדיף טורקים
  מאשר יוונים

 8. 32
  אני רוצה ליחיות תחת שלטון עותומני

  מצידי שאלי ישי ימות אמן!

 9. 31
  ביבי כרגיל מאחר את הרכבת, על זה אמרו חכמינו "גם יואכל את הדג המסריח, גם יקבל מכות, וגם יגורש מהעיר" (זה על שקרנים ורמאים שבתחילה מכחישים כדאי לחפש ולהבין את הסיפור)

  ובאנגלית : יום אחד באיחור ודולר אחד חסר. זה ביבי. רק נזקים עושה. אחרי כל הפשלות (המרמרה הייתה פשלה) עדיין האמריקאים היצליחו לסדר שביבי יתנצל ויפצו מישפחות הקורבנות, אחרי לחץ אמריקאי ביבי היסכים, רק דחה עד לפירסום דוח האום, ואז גרם לגרירת פירסום דוח האום, ולבסוף כשפורסם היתקשרה הילרי ודרשה שיתנצל כפי שהיבטיח, אז השקרניהו אמר לה שהוא לא יכול כי ליברמן מאיים להפיל הממשלה אם יתנצל. הילרי שמכירה כבר את ביבי כשקרן, היתקשרה לליברמן שהופתע ואמר לה אני? מצידי שיתנצל. ואז חזרה לביבי נזפה בו (על השקר) ודרשה שיתנצל, ושארדואן לא ימתין יותר ושהיחסים יתדרדרו, ביבי אמר שיחשוב על זה, ועד היום הוא חושב (המחשבות אצלו הולכות לאט כי הוא מזגזג) ביבי פחד שזה יהרוס לו את התדמית של "ביבי חזק". דווקא ביגלל זה ארדואן שמכיר את הפוזה של ביבי שהכל אויר, דווקא מיתעקש ורק ביגלל לחץ אמריקאי עליו הוא לא מדרדר בבת אחת את היחסים, אבל מהצד הוא מסית את ההמונים (כאילו זה לא הוא.
  לדעתי הדבר היחידי שיעבוד לטובת עם ישראל זה אם ארדואן והאמריקאים יכופפו את ביבי עד שיצעק שרה. אכשיו הוא מנסה להיתנצל ולשלם פיצויים בשקט שהביבונים בוחריו לא ישמעו שהוא בעצם סמרטוט. אבל הטורקים דואגים לפרסם כי הם מבינים את הקטע של ביבי. שיפסיק לשחק בקקה ויתנצל כי בסוף גם אכלנו אותה בהיצטננות היחסים עם טורקיה, גם ביבי יצא אהבל ושקרן וזה מזיק לחוסנה של ישראל. ובסוף הוא גם יתנצל אבל הנזק שנעשה לא ניתן להחזיר. וכדיברי שמיר המנוח "ביבי מלאך חבלה."
  עעל הבירכיים לא מספיק, אכשיו הייתי בימקום ארדואן מוריד אותו בהישתטחות אפים ארצה, כמו בוידוי וחרטה ביום כיפור.
  ביבי זה האסון הכי גדול לישראל, רק כשיעוף סוף סוף ניתן יהיה לאמוד את הנזקים. בעיקר ביחסינו עם העולם. ליבני כל הזמן היזהירה, ממש ניבאה מה שקורה ויקרה ביגלל הביבי.

 10. 30
  למה למשוך את פאשלת מרמרה ?עדיף לסיים הביזיון ההוא בהענקת כבוד לחללים ,אזרחי טורקיה,ולגמור עניין .
 11. 29
  לשלם פיצויים למי שניסה לרצוח אותנו ... הגענו לשיא חדש
 12. 28
  מה? לשלם למשפחות של הטרוריסטים מ- I.H.H.? אני לא מאמינה למה שאני קוראת. הפרס מגיע ללוחמי השייטת שהראו לעולם שעל המרמרה היו טרוריסטים מ- I.H.H והראו לתורכים מהיכן מש...... הדג. זה לא יגמר ב-6 מיליון זאת רק ההתחלה.
 13. 27
  יום יבוא וקציני צבא הגנה לישראל יוכלו אם ירצו לבקר רק במיקונזיה או בסומליה
 14. 26
  ההצעה היא לעג לרש ובינתיים קציני צבא הגנה לישראל על הכוונת המשפטית הטורקית
 15. 25
  6 מיליון דולר למרמרה, אלף דולר לכל מסתנן + טיסה, קצבאות לערבים ברוכי ילדים

  טוב לדעת שלשם ילך הכסף שלנו.
  מטומטמים.

  1. כן כן כן ... קללת הכפרים איקרית ובירעם
 16. 24
  פיצוי לטרוריסטים = הודאה באשמה ותקיעת סכין בגב של חיילי צה"ל .
 17. 23
  עוד פעם ממשלת ישראל נכנעת לטרור מה יהיה ??????
  1. כיבוש זה לא טרור? על מה מיתממת הגברת המודאגת? הרס הדמוקרטיה זה לא טרור? לקחת את כספי משלם המיסים ולחלק אותם באופן לא שווה, בעיקר להתנחלויות , לחרדים, לטייקונים ולאוכלי חינם ימנים- זה לא טירור?
 18. 22
  כל פעם זה מפתיע אותי מחדש איך הטרוריסטים מורידים את ישראל על הברכיים.
  1. איך היגעתה שאלו היו טרוריסטים? היה נשק? ביו מיטענים? מי מהם מבוקש? הטרוריסט היה ביבי, ניתן לעצור ספינה בצורות רבות ולא כך.
 19. 21
  Screw Turkey screw Erdogan....PERIOD
  1. טורקיה וישראל

   You certainly have the right to express your opinion, but it can be done without using foul language.

  2. Toקוראת קבועה

   Thank you for telling me that I am rude,I know that.Here is the deal,I visited Turkey the birth place of my grandmother ,Turkish people were rather rude and were not so nice to us and yet they expected RESPECT,now Erdogan and his people conducted an illegal operation 2 years ago and YET they want RESPECT??????DAHHHHHH

   I will never go back to Turkey and will never fly Turkish Airline[nice airline] and as I said before Screw Turkey.And I hope Haaretz print it.THANKS

 20. 20
  התעוררו.

  אזרחי מדינת ישראל ישלמו מכספם באמצעות ממשלת ישראל,כסף למחבלים טרוריסטים אשר באו לרצוח בדם קר את חיילנו אשר בגופם הגנו עלינו???איזו חוצפה.

 21. 19
  ישראל, המדינה שתתתתמיד "מתקפלת. אם אתם יודעים שתוותרו בסוף, למה לדחות

  ו"לשלם את המחיר" כשהוא יהיה הרבה יותר גבוה (כלומר עכשיו), יכולתם להיכנע כבר בהתחלה והייתם חוסכים הרבה עגמת-נפש במחיר הרבה יותר נמוך...תמיד חוזרים על אותו תרגיל מטומטם ותמיד נכנעים (ו"מתקפלים" ) בסוף, למה?

 22. 18
  אחד מנרצחי המרמרה הוא בכלל אזרח אמריקאי!
 23. 17
  מדינה פראיירית.

  ומי יפצה את תוצאות״קבלת הפנים״ לה זכו חיילנו לקבל מהטרוריסטים הזבלים והשפלים.אם זאת המדיניות הקלוקלת שלנו,מדוע לקפח את המחבלים האחרים אשר פגענו בהם?יש לפצותם באותו אופן,מה ההפליה הזאת?למחבל מושחת אחד משלמים ולאחר לא?

 24. 16
  או,הנה אתה. בדיוק היום תהיתי מה עם צבי בראל ואתה צץ,מביא חדשות טובות על מה הטורקים אומרים ולמי.ואיך הם מסרבים ולמה. ממש תענוג. איכות הפרשנות שניה רק לכבוד הטורקי.
 25. 15
  מ"י רוצה לשלם כסף עבור כבודה האבוד?הטורקים רוצים פשוט התנצלות והכאה על חטא שחטאנו במבצע הכושל על המרמרה ,למה לא להענות להם ולגמור ?
  1. כלומר להרשות להעביר הרבה נשק לחמאס דרך הים באניות במקום במנהרות
  2. שקרן, לא היה נשק על המרמרה, אומנם ביבי רצה להשתיל אבל היו יותר מידי עדים והוא עזב הרעיוןץ כמה שבועות אחר כך תפשו כמה רובים, ואז הוציאו מהמחסנים מה שתפס שרון סידרו על הרציף טילים וכו' (מכירים את הטילים האלו וחבר שעבד בהוצאתם מהמחסנים סיפר לי) בא ביבי היזמינו עיתונאים וביבי שיחק אותה כאילו תפש משהו. רוב העיתונאים הבינו שמשהו מסריח ועזבו ברגע שהיגיעו.
  3. הנה שוב פעם הידעתה. וואלה, מה עישנת היום?
 26. 14
  מסתבר שיש הסבר לסיפור המזרח.הפנטזיות של הטורקים עוברים כל גבול

  ישראל לא תשלם דבר לטורקים.
  ישראל פעלה באופן מבוקר ואחראי. הטורקים הם העבריינים. למה ישראל תשלם לטרוריסטים שהפרו את החוק וניסו להרוג את חיילי צה"ל?

 27. 13
  ביזיון אם המדינה

  תשלם להם אפילו שקל אחד

 28. 12
  Great Deal! Next time I am joining the Marmara..

  Good way to earn money!

  1. טל אל תהיה נאיבי! הסיירת לא אשמה, אלא מי ששלח אותה למבצע קומנדו מצולם, וראוותני (יעני ביבי גיבור) לאוניה מלאה בשבב טורקי גאה ליפלוש לאוניה במים בנלאומיים, הרי זכותם להיתנגד, חשבתה על זה? הידעתה שיש שיטות אחרות לעקבם? הידעתה שביבי ברח לקנדה בכדי לא לשאת באחריות? הידעתה שאובמה וסטיבן הרפור דרשו מימנו לחזור מיד לישראל? (אחרת גם לא היה חוזר), הידעתה ששרון ואולמרט עצרו עשרות משטים בשקט ולא שמעתה על כך? הידעתה שהם שינו טקטיקה בהתאם לנסבות בכדי לא להגיע לעימות חזיתי עם ספינות גדולות? הידעתה שחלק מהשיטות היו כן לתת להם להעביר הסחרה, לעיתים דרך אלעריש, לעיתים ישירות לעזה, וכו' הידעתה? הידעתה שכל הטיפולים הביטחוניים עד עתה ביבי ניכשל?(כי הוא שולח למשימות ע"פ צרכי האגו שלו והפוזה ולא מתוך שיקול רווח והפסד,) הידעתה שבהפצצת הכור הסורי ע"י אולמרט ישראל שתקה, העולם ניסה לנחש, והסיבה לשתיקה הייתה לא להביך את הסורים, ולא להביך את הטורקים שטסנו בשיטחם, והינה באותו ערב ביבי היתראיין בשידור טלויזיה ישיר (כולה היה באופוזיציה) והילשין שזו ישראל. הבנתה עיוני ביבי אפס שעושה פוזה של "ביבי חזק" ולכן הוא נידחף לפעולות לא שקולות. חיסול מישעל ניכשל חיסול ממבוח עלה לנו יקר מאוד, ניסיון ליגזום עץ בגבול הצפון היסתיים בקרב יריות שעלה לנו בחיי קצין, ורק אז ביבי הבין שיש דרך אחרת ליגזום בלי לחצות הגבול. הטורקים צריכים להציא צו מעצר נגד ביבי וברק ולא נגד אלו שקיבלו הוראות כמו אשכנזי ומרום. ביבי עוד יחריב את המדינה. תיזכרו זאת היטב.
  2. איך אפשר להתייחס ברצינות למישהו שכותב "הידעתה הידעתה"
 29. 11
  I remember

  I remember that when I was in the army I was so afraid to use my gun. "don't fire- unless you feel you're under immediate life threat situation"
  I apologize, but if the number 1 unit in the Israeli army decided to open fire, there was a reason for that- and quite frankly, looking at their pictures, I would do the same. No apologies

  1. שנאמר "לזכור ולא לשכוח"
 30. 10
  מה זה הולך כמו פקה פקה ועושה רעש של פקה פקה...? ביבי נתניהו ..ראש ממשלה פקה פקה.

  וכמובן לא לשכוח את שר הבטחון שלו והרכש החדש שאול מופז

  1. מתי כבר תכתוב לענין? .
  2. סמי וסוסו? מה לא ברור בפקה פקה, הרי זו הדרך שכל רשאי מדינות העולם מכירים אותו, וכל עיתונאי החוץ. ביבי הפך לבדיחה, פוזאי, עושה קול רדיופוני בראטון, נישמע יענו רציני, ומדבר פקה פקה. קשה להחליט אם היה מתאים לו להיות שחקן, או סתם תחמן, או מוכר רהיטים חלקלק שמפל אנשים בפיו, ולא מיתכוון לשום מילה שאמר.
 31. 9
  אונית התורקים

  כדי להשלים את המשימאלה התוורקית רק צריך להשתחוות וזהו ויזהו ןיזהו כמו שנאמר בפר הגשש החיוור ויזהו

 32. 8
  תקשיבו להצהרות שלו בענין הגרעין האיראני, מי בעולם לוקח אותו ברצינות

  אמרנו כל הזמן,בכל אשר נגע הקיבוצניק הזה הפך לכישלון כואב רק הרס וחורבן ומדורות אש השאיר אחריו,והוא לא מודע לזה,רק אתמול אמר אם יעבור החוק להסדרה זה יהיה נשק תעמולה בידי אויבי ישראל ,,לפני שהתברר לו שפועלת המשט נכשלה וגרמה לנזק גדול הוא התנפח כמו טווס,ואחרי יום כשנודע על גודל הכישלון,אמר זה לא אני ,,זה הרמטכל,,בוגי יעלון אמר בכאב ששר הביטחון לא נתן לאיש להתערב,או לשאול שאלות,,

 33. 7
  מיליון וחצי ארמנים טבחתם ואנסתם אתם חיות אדם,כלום לא יספק אתכם.אתם מחפשים שליטה בעולם המוסלמי על גב המדינה שלי!

  ליברמן אני קורא לך להושיב ארבעה טורקים על כסא אחד נמוך והפוך!

  1. אל תכניסו את הארמנים כאילו אתם הגנתם עליהם

   כי צריך להבין מה לעזאזל עשו המון מראשי הציונות כמו גבוטנסקי באותה תרופה בתורקיה (גבוטנסקי היה עורך ראשי של עיתון המפלגה שביצעה את הטבח) ...

 34. 6
  חוצפה וטיפשות של ממשלת ישראל שהיא מערבת את הקהילה היהודית
  1. נכון וזו לא הטפשות היחידה למזלנו הרע
  2. אם זה נכון הרי שזו טיפשות. לדעתי הטורקים בדו מהלב כמה נתונים ( אם לא את הכל )
 35. 5
  סליחה, אבל מה חדש בזה?
 36. 4
  אל תביישו את החיילים- היה לינץ

  הם ממש לא נראים לי כמו פעילי שלום, הם נראים לי כמו מחרחרי ריב. שום סליחה, כל הכבוד לצהל.

  1. הרי ביבי מיתחבא מאחורי הכבוד שיש לנו לחילים, צריך להפריד, החיילים מאה אחוז, ומי שהיכניסם לסטואציה הזו ובורח מאחריות צריך לבשלו בצואה רותחת עד שיצעק שרה.
  2. ?
 37. 3
  look at their faces- Im sorry, but they look like they weren't on the ship to break the beracade, but to break some bones- no apologies"
 38. 2
  כמה שתחניפו להם יותר הם יעריכו אותנו פחות
 39. 1
  הטורקים מנסים להוריד אותנו על הברכיים

  הם לעולם לא יחזירו את היחסים למה שהיו ואפילו לא קרוב לכך. המשט זה רק העילה. לכן, כל תשלום פיצויים יהיה שגוי ומיותר, בטח שלא התנצלות.
  חיילי השייטת הותקפו במכוון ומתוך רצון להרוג! הם התגוננו והשאירו אחריהם 9 מחבלים הרוגים. זה כל הסיפור.