המורדים הסורים ל"הארץ": נשתלט על הנשק הכימי כדי שלא יגיע לארגוני טרור

באופוזיציה הכינו תוכניות מפורטות ליום שאחרי נפילת אסד. לדברי בכיר בתנועה: מחצית מהחיילים הסורים שנהרגו נורו ע"י נאמני המשטר

האופוזיציה הסורית הכינה תוכניות להשתלט על מצבורי הנשק הכימי של המשטר הסורי בשעות הראשונות לאחר שנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, יאבד את כסאו. בכיר באופוזיציה אמר ל"הארץ" שאבטחת הנשק הכימי של ארצו היא בראש סדר העדיפויות של הלוחמים במשטר.

המנהיג, קצין בכיר לשעבר בצבא סוריה, שוחח עם "הארץ" בתנאי ששמו לא יוזכר. "אין לי בעיה באופן אישי לשוחח עם ישראלים", אמר, "אבל המדינות שלנו נמצאות עדיין באופן רשמי במצב של מלחמה, ויותר מדי אנשים ינסו להשתמש בראיון עם עיתון ישראלי כדי להזיק לאופוזיציה". הקצין, שלחם בעבר נגד ישראל, נמצא עדיין בקשר הדוק עם קצינים סורים בכירים, שרבים מהם ערקו לצבא סוריה החופשית.

לדברי הקצין, "נוסף ללחימה הנוכחית, קבוצה שלנו מכינה תוכנית לקראת התוהו ובוהו שייווצר ביום שבו המשטר יופל. יש לנו ועדות העוסקות בכינון חוקה חדשה ובחירות, השלטת חוק וסדר והחזרת הביטחון".

עיר הטילים והנשק הכימי באל-ספיר שליד חאלבDigitalGlobe. GlobalSecurity

ועדת הביטחון חילקה את התקופה שלאחר נפילת אסד לארבעה חלקים. "בכל תקופה יש דברים שצריכים לעשות", מסביר הקצין. "התקופה הראשונה תהיה היום הראשון, השעות הראשונות, ובראש סדר העדיפויות השתלטות מהירה על מאגר הנשק הכימי כדי שלא ייפול לידי ארגוני טרור".

הנשק הכימי הסורי נשלט על ידי אגף המודיעין של חיל האוויר, אבל הגנרל שאחראי עליו הוא עבדול-פתח קודסיא, שעד 2009 פיקד על מודיעין חיל האוויר וכעת מכהן כמפקד העליון של המודיעין הצבאי (מוחבארת). "אנחנו יודעים היכן בסיסי הנשק הכימי", אומר הקצין, "איני יכול להבטיח שאיש לא יצליח להעביר חלק מהנשק, אבל זה לא כל כך פשוט להזיז נשק כימי ממקום למקום".

"מרבית היחידות הנאמנות לאסד נשלטות על ידי קצינים עלאווים", אומר הקצין, "אבל יש קצינים ואפילו גנרלים סונים. הם חייבים לעבוד פי שנים קשה יותר כדי להוכיח נאמנות עיוורת. לדוגמה, מפקד הגדוד שהוביל את המתקפה האיומה על שכונת בבא עמר בחומס הוא קולונל סוני. אסד אפילו אישר לקצינים זוטרים לירות ולהרוג קצינים בכירים הנחשדים בכוונות עריקה. מתוך כ-6,000 חיילים וקצינים שנהרגו מאז תחילת ההפיכה, לפחות מחצית נורו על ידי נאמנים למשטר".

בנוסף לכוחות שעדיין נאמנים למשטר, אסד זוכה גם לתמיכה גוברת מאיראן, מחיזבאללה ומלוחמים עיראקים הנאמנים למנהיג השיעי מוקתדא א-סדר. "כוח קודס האיראני שיגר סיוע טכנולוגי, ובין השאר מזל"טים המספקים לכוחות אסד מודיעין", אומר הקצין. "האיראנים גם פתחו חשבון מזומנים כדי לסייע לו ברכישת נשק מרוסיה. בעבר, מכרה ברית המועצות לסוריה נשק באשראי לטווח ארוך, אך כעת הם דורשים תשלום מראש על כל עסקות הנשק, והכסף מגיע מטהראן. איראן יודעת שאם אסד ייפול, כל מבנה השליטה שלהם עד לחיזבאללה בלבנון יתמוטט. אולם יש גבול עד כמה איראן תסייע לסוריה: היא אינה צפויה לשגר יחידות צבא להציל את אסד, כיוון שהיא יודעת שישראל לא תוכל לשבת בחיבוק ידיים ותיאלץ לתקוף".

הפגנה נגד אסד בדרעא, אתמול. באופוזיציה מעריכים כי כוחותיו של אסד אינם שולטים כיום ב-35% משטח המדינה לפחותאי-אף-פי

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  אשרי המאמין
 2. 11
  איזה נשק כימי? זה שהועבר מעירק שלא היה נשק כימי?
 3. 10
  חשבתי שהמורדים הם ארגוני טרור
 4. 9
  ומי ישתלט ויאבטח את הנשק הגרעיני, הכימי והביולוגי "שלנו" --- לפני שביברק ישתגעו --- ויחליטו לתקוף את איראן ולהצית מלחמת שולל נוספת???
  1. יפה מאוד. אשמח לקבל תשובה על שאלתך
 5. 8
  אסד לא יפול , ואף צבא מערבי לא יתקוף כל עוד יש נוכחות רוסית על קרקע סורית.

  נמל הצי הרוסי ועוד בסיסים.
  זו הסיבה היחידה שמבצע צבאי נוסח "לוב" לא יצא לדרך למרות הזוועות.
  את הנשק הכימי יש ללכוד ולהשמיד בצורה מבוקרת רק ע"י כוחות מערביים , כוחות קומנדו או אחרים. אי אפשר לסמוך על מורדים שלא ברור מי הם ומה הם למשימה שכזאת , בלוב זה נגמר שנמכרו עשרות אלפי טילי נ"מ מתקדמים לכל מי שיש לו קצת מרשרשים בכיס.

  1. basic
 6. 7
  בתגובה לחמש

  האמינות ידועה לכתה העיתון ולמערכת. כדי להגן עליו לא סיפרו לך מיהו. אתה צריך לסמוך על האמינות של העיתון. וזו כבר החלטה שלך. אבל זה שהפרטים הם לא בכתבה סהכ מונעים ממך לשפוט אבל לא מהעיתון. אם זה היה בביטאון האייתולות האמינות היתה אחרת.

  1. זה שהנתונים ידועים לעיתון, שנתלה בכל זלזל שמתנפנף ברוח לכיוון ש"מוכיח" את התזה שלו זה ממש לא מוכיח כלום.

   אין כאן שום סיפור עיתונאי.
   תבחר מטרה ואני אמצא לך "קצין בכיר בצה"ל" לשעבר שיגיד בדיוק את מה שאתה רוצה להוכיח.
   מה זה אומר מבחינה חדשותית?
   כלום בריבוע.

 7. 6
  לפחות חלק נכבד מהמורדים משתייכים לארגונים אסלם קיצוני, בצילומים נראים מרביתם עטורי זקנים המוכרים היטב את מי הם מסמלים
 8. 5
  אמינות המקור?

  איזו משמעות יש למה שאומר איש אחד עלום שם שפעם היה קצין בצבא הסורי, ולא ברור אפילו באיזו דרגה ובאיזה תפקיד?
  איזהו תיאוריה אפשר לבנות על זה?
  באותה מידה אפשר לראיין קצין "בכיר" לשעבר בצה"ל ולקבל איזו דעה שרוצים.
  האם אי אפשר למצוא על כל אחד כזה עשרים שיגידו ההיפך?

  מה המשמעות של מאמר עיתונאי כזה?

 9. 4
  תקיפה בסוריה ולחונן שלום עם האופוזיציה

  האופוזיציה בסוריה מוכנה לעשות הכל כדי שתינצל ותציל את העם שלה... זה הזמן לפעול ולחונן שלום, אחר כך המחיר יעלה לשמיים

  1. רעיון מעניין. האם אחייך בסוריה יהיו מסוגלים לחיות בשלום עם הרעיון של שלום עם השטן הציוני? אני רציני, לא צוחק

   הרי בעולם הערבי מחפשים כל תירוץ לשנוא את ישראל. תסתכל על אחיך במצריים שמאשימים את ישראל בכל, מכרישים ועד שלטון מובארק ובכלל מתייחסים אליהם בתור שטן, למרות שהפסקנו את הלוחמה לפני שלושים שנה כמעט ויש לנו הסכם שלום שקיבלנו עלינו באהבה, אז מה נשתנה בסוריה לדעתך?

 10. 3
  אין יסודות וקצת מאוחר לאתא טורק הסורי

  כשיקרוס המבנה הפוליטי, יעלם כחול במדבר גם המבנה החברתי שאיפשר לשכבה דקה מאוד להיות פקידי וקציני המשטר. עדיף שייקח קורס מזורז בהשקיית שדות עם חמורים. כל הפירמידה שלהם מיובאת ומלאכותית ולכן קורסת כל כך מהר

 11. 2
  סוף סוף משהו חיובי מסוריה.
 12. 1
  אך אני רגוע עכשיו