מבצע "משחקים אולימפיים"

ארה"ב הגבירה לוחמת הסייבר באיראן, ועירבה את ישראל כדי למנוע ממנה לתקוף

ספר חדש חושף כיצד המודיעין הישראלי סייע לארה"ב בתקיפת מתקני הגרעין, ועל המשבר בעת שהתגלה הווירוס stuxnet, שגרם לחשיפת חלק מהתוכנית

נשיא ארה"ב ברק אובמה הורה להגביר עם כניסתו לתפקיד את התקפות הסייבר נגד איראן, במטרה לפגוע בתוכניתה הגרעינית, כך חושף הספר "עימות והסתרה: המלחמות הסודיות של אובמה והשימוש המפתיע בכוח האמריקאי", שייצא לאור ביום שלישי הקרוב. לפי הספר, אובמה הורה להגדיל באופן משמעותי את ההיקף והתחכום של ההתקפות הקיברנטיות החשאיות על מערכות המחשוב של מתקני העשרת האורניום.

לטענת הספר, ישראל ויחידת 8200 של צה"ל היו שותפות מלאות בתוכנית זו. לשיתוף הפעולה הזה, שהיה הדוק באופן יוצא דופן, היו שני גורמים: ליחידת 8200 יש מומחיות טכנולוגית שמתחרה בזו של יחידת ה- N.S.A (סוכנות הביטחון האמריקאית), וכן לישראל היה מודיעין איכותי ביותר לגבי הפעילות במתקן האיראני להעשרת האורניום בנתנאז - מודיעין שהיה חיוני להצלחת מבצעי הסייבר.

אבל, לאמריקאים גם היה אינטרס להניא את הישראלים מתקיפה באיראן. לכן, לפי בכירים שהתראיינו לספר, היה על ארה"ב לערב את הישראלים "בכל היבט של התוכנית", כדי לשכנע אותם שתקיפות הסייבר מניבות תוצאות.

אחמדינג'אד מבקר במתקן בנתאנז, לפני 4 שניםאי-פי

טענת הספר בדבר שיתוף הפעולה הישראלי-אמריקאי מתבססת על ראיונות שקיים המחבר, עיתונאי הניו יורק טיימס דיוויד סנגר, במהלך 18 החודשים האחרונים עם בכירים אמריקאים, אירופים וישראלים שלקחו חלק בתוכנית, לצד שורה של מומחים מבחוץ. איש מבין אותם גורמים לא הסכים להזדהות בשמו הפרטי בשל סיווג הפרוייקט כסודי ביותר, וכיוון שהתוכנית נמשכת בחלקה גם בימים אלה.

מתקפות הסייבר החשאיות החלו אמנם עוד בתקופת ממשל בוש - תחת שם הקוד "משחקים אולימפיים" ("Olympic Games") - אך היה זה אובמה שהחליט להאיץ את פעולות הריגול והחבלה באמצעות ווירוסים במתקני הגרעין. החלטתו של הנשיא התקבלה חרף גילוי הווירוס stuxnet, שגרם לחשיפה חלקית של התוכנית: בקיץ 2010, טעות בתכנות גרמה לדליפה של הווירוס מגבולות המתקן הגרעיני האיראני למחשבים איראנים נוספים, ומשם אל הרשת העולמית. מומחי אבטחת מידע שלמדו את וירוס התולעת, הסיקו כי הוא פרי שיתוף פעולה אמריקאי -ישראלי והעניקו לו את השם "סטוקסנט".

מספר ימים לאחר זליגת הווירוס, התקיימה בבית הלבן פגישה מתוחה לצורך הערכת מצב, במהלכה בחן אובמה - יחד עם בכירים נוספים - אם חשיפת הווירוס הסבה מכה אנושה למהלך השאפתני ביותר של ארה"ב להאטת תוכנית הגרעין האיראנית. לדברי גורמים במטה לביטחון לאומי, במסגרת אותה פגישה שאל אובמה "האם יהיה עלינו לסגור את כל העסק?".

לאחר שנענה כי לא ניתן לדעת עד כמה האיראנים הצליחו לפצח את קוד הווירוס, ונוכח העובדה שהוא המשיך בינתיים לחולל שמות במערכת המחשב שלהם, החליט בסופו של דבר הנשיא לדבוק בתוכנית. אובמה אמר אז לעוזריו כי אם "משחקים אולימפיים" תיכשל, לא יהיה עוד זמן לסנקציות ודיפלומטיה - ישראל תתקוף את מתקני הגרעין, מה שעלול להוביל למשבר כלל אזורי.

בשבועות שלאחר מכן נפגע מתקן ההעשרה בנאתנז מגרסה משופרת של הווירוס, בשתי הזדמנויות שונות. לפי ההערכות, בהתקפה האחרונה של הווירוס הושבתו זמנית כ-1,000 מתוך 5,000 הצנטריפוגות להעשרת אורניום הפועלות באיראן.

הספר שייצא לאור בקרוב חושף פרטים חדשים על תכנון מתקפת הסייבר. בשלב ראשון בנו האמריקאים וירוס שנועד לאסוף מודיעין ממתקן ההעשרה בנתנז; במשך חודשים מיפה הווירוס באופן מוחלט את מבנה מערך הצנטריפוגות, ו"שידר הביתה" למטה סוכנות הביטחון בווירג'יניה את הנתונים. הנשיא בוש היה סקפטי לגבי האפשרות, ואולם ככל שהצטברו יותר נתונים, הוחלט להתקדם עם התוכנית. באמצעות צנטריפוגות שארה"ב השיגה משליט לוב מועמד קדאפי, לאחר שהחליט לנטוש את תוכניתו הגרעינית ב-2003, נבנה מודל מדוייק של מערך הצנטריפוגות בנתנז. יחידת 8200 שולבה במבצע, ולאחר זמן מה החל הוירוס החדשני להשיג תוצאות שהדהימו את מפתחיו.

יום אחד, בשלהי כהונת בוש, הביא הצוות לבית הלבן שאריות של צנטריפוגה מפורקת שעליה נוסה הווירוס, כדי להוכיח את יעילותו. ברגע זה התקבלה ההחלטה לשגרו לאיראן. כל שנותר היה למצוא דרך לשתול אותו במתקנים - באמצעות מערך מרגלים שיחבר דיסק און קי נגוע לרשת המחשבים האיראנית.

הווירוס החל מיד בפעולה, ומדי יום היה משגר הוראות שגרמו לצנטריפוגות להסתובב במהירות גבוהה משהיו בנויות לעמוד בה. הווירוס היה מתוחכם מספיק כדי לשגר למפעילי הצנטריפוגות נתונים שגויים - לפיהם אין כל תקלה במערך. ואולם, הטכנאים האיראנים נדהמו כל יום לגלות צנטריפוגות נוספות מפורקות או מקולקלות.

הבכירים שהתראיינו לספר הציגו הערכות שונות לגבי מידת ההצלחה של ה-Stuxnet בעיכוב תוכנית הגרעין האיראנית. על פי הערכות גורמים בממשל האמריקאי, הווירוס גרם לעיכוב של בין 18 חודשים לשנתיים. ואולם, מומחים בממשל, כמו גם מומחים חיצונים, הביעו עמדה ספקנית יותר. לטענתם, יכולת העשרת האורניום של איראן השתקמה מאז בהתמדה, כך שכיום עומדת לרשותה כמות אורניום שמספיקה לייצור 5 פצצות ואף יותר.

לפני כשבוע נחשף כי וירוס חדשני פגע במערכות מחשבים של כמה מדינות, ביניהן איראן. לפי דיווחים, הווירוס פגע במסופי הנפט במדינה.  גורם בממשל האמריקאי טען כי הווירוס כה מתוחכם, שניתן היה ליצרו רק בארה"ב.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  מה שמדהים בכתבה שאנשים בכירים שכמובן לא הזדהו בשמ

  אותם בכירים לא הזדהו בשמם ובאו וחשפו את כל הסודות של אותם יחידות מובחרות בפני אותו כתב הזוי , שחי בארץ החלומות.

 2. 18
  חכו עד שתשמעו על הוירוס שלשכת הרמטכ"ל שתלה בלשכת שר הבטחון... או שמא להיפך?

  למרות שהתחכום האמיתי הוא לשתול וירוס בלשכה שלך עצמך כדי למחוק את כל הקלטות השיחות שלך.

 3. 17
  קשקוש מקושקש, 8200 עובדים עצמאית בלבד ולא ישתפו פעולה עם אף אחד, אפילו לא עם ארה"ב.
 4. 16
  על פוטין סטאלין וציר הרשע  ב23.8.1939 נחתם הסכם ריבנטופ מולוטוב על חלוקתה של פולין בין גרמניה הנאצית לברית המועצות.,כמו כן נקבעו איזורי השפעה באם תפרוץ מלחמה.חזירותם ותאוותם של הסובייטים ורצונם להתעשר ולהרוויח שטחים ומחצבים העבירו אותם על דעתם.הם הסכימו לחבור לשטן הנאצי ,אויבם האידיאולוגי המר ביותר במעשה הנבלה והנבזות הגדול ביותר במאה העשרים.למותר לציין שהרוסים נענשו (כמדינה)בצורה הקשה ביותר ומעל עשרה אחוזים מאוכלוסייתם הושמדה במלחמה האכזרית בהיסטוריה.לצערי ההיסטוריה חוזרת על עצמה באכזריות מסחררת.ההנהגה הרוסית בראשות פוטין מוכנה למכורואת האידיאולוגיה שלה לשטן האיסלאמי השיעי ולהביא לחורבנה ולחורבנו של העולם כולו.תמיכתם "באסדיזם" העאלאווי שנתמך על ידי השיעים הסורים ביחד עם חיזבאללה ואיראן השיעיות הקיצוניות, נובעת ממניעי אגו שליטה, וכמובן כסף.הרבה כסף.טילי נ"מ,מטוסים,טרפדות וגולת הכותרת אלה כורים גרעיניים יקרים מפז,שכולם נמכרים לציר הרשע השיעי ששואף להשמיד את העולם הנאור,ובמיוחד את ישראל.כשאיראן תסיים בקרוב לפתח את הפצצות הגרעיניות הראשונות הן תזלוגנה לצ'צ'נים ולשונאי המערב וישראל,הפעם העונש על רוסיה יהיה קשה מנשוא.מוסקבה תימחק מעל פני האדמה עם משאית נפץ אטומית למשל.כמובן שתתפתח מלחמת עולם שלישית גרעינית שתביא באמת לסוף העולם.אנשי המודיעין הזחוחים כמו דגן ודיסקין כמו כולנו ייעלמו עם פטריות העשן הגרעיניות.איך דווקא אנשי מודיעין מצליחים להביא עלינו שואה.בשנות השבעים היה זה אלי זעירא שבשאננותו וחוצפתו מנע מישראל לפתוח בתגובת מנע שהייתה מצילה אותנו מאסון יום כיפור.ציר הרשע של אסדיזם הולך ומתחזק.איראן כל כך בטוחה בניצחונה ואיננה מסתירה את תוכניותיה.היא ביצעה כבר אנשלס (סיפוח)של לבנון כמו שגרמניה הנאצית סיפחה את אוסטריה.רצח העם בסוריה ע"י רב הטבחים אסדיזם נמשך במרץ לכל מצהלות העלאווים והשיעים, 2012 כבר כאן......

 5. 15
  זה אני ציירתי תולעת ושלחתי בפייסבוק
 6. 14
  תל אביב

  אובמה מדליף כל דבר לתקשורת! אסור לגלות לממשל אובמה שום דבר, אלא אם כן רוצים שזה יגיע לתקשורת. אסור למסור לאובמה מידע רגיש או תוכניות עתידיות! חוסר אחריות לגלות סודות לתקשורת בשעה שהכלכלה באמריקה במצב הגרוע ביותר מזה 30 שנה, רק כדי להבחר מחדש!

 7. 13
  אין מה לדאוג ישראל לא תתקוף

  מפני שביבי חוץ מדיבורים לא שבה כלום נדה

 8. 12
  יש כמה מסקנות קבועות במלחמה הזו והן

  1. אובמה הוא טמבל מושלם שפוחד מ ישראל
  2. האירנים הם שקרנים כרוניים שמספרים לכל העולם על הצלחות כביכול כשלמעשה מרבית ההודעות שלהן שקריות והם רחוקים שנות דור מהפתוחים עליהם הם מכריזים השכם הוערב
  3. הכל הפך למאזן אימה שמיועד להבטיח את בחירתו מחדש של האימפוטנט אובמה לנשיא בפעם השניה ולעזאזל היהודים

 9. 11
  אבל בוגי אמר שזה אנחנו
  1. או אולי שר בשורה השלישית ביציע? מה לעשות שאין משמעות לקיומו הפוליטי? לתפוס כותרות

   אחרי הכל, החבר'ה מגרופית לא יבחרו אותו לבד...

 10. 10
  האיראנים אינם טמבלים והם נחושים מאד וירוס פה ווירוס שם והשירה ממשיכה לנוע
 11. 9
  אני אקדיש לספר הזה מקום של כבוד בספרייה שלי, ליד "עבמ"ים בהרצליה", "הכלאת ג'ורג' בוש על ידי חייזרים", "הפרוטוקטלים של זקני ציון"

  ועוד כמה כאלו צהובונים שחושבים שבעזרת מכבש הדפוס הם יכולים לעצור מתקפה גרעינית.

  רק אידיוט גמור יאמין שהתקפת הוירוסים הקלישאית הזו היא "האימה האיראנית" מפני המשך הפרויקט. ולגבי היכולות המדהימות של 8200, ובכן,,, עד היום לא מצאתי מישהו אחד שהצליח לאתר אותי מאחורי ה "מגננות" האדירות שיצרתי כדי למנוע חשיפה שלי, ואני סה"כ בלונדינית בת 26

 12. 8
  מדהים! אובמה, על אף רפיסותו הבולטת גם חיסל את אוסמה וגם שלח (ויכול להיות שגם כתב חלק ניכר מו הקוד) וירוס נגד איראן, למרות כל הסכנות! מדהים. ממש איש מדהים. יש טענות כי מישל והבנות עזרו מאוד בכתיבת הרוגלה האחרונה

  מקורות עלומי שם, כמובן (אני מהמר תום פרידמן, אלסו קנוון אז דה בראין...)

  1. אינני יודע אם לצחוק או לבכות...
  2. אני חושב שאתה מבלבל רציונליזם עם רפיסות.

   ג'ורג' בוש עז הלב ואיתן הלסת פישל במניעת 9/11, ואז היפנה משאבים עצומים לעיראק, וגם ניהל את ההישארות שם בצורה "נועזת", כלומר מטומטמת. אם רפיסות היא להשיג תוצאות, אני מקווה שהנשיאים הבאים יהיו רופסים לחלוטין כלפי איראן, קוריאה וישראל.

 13. 7
  ובוגי יעלון רץ ומתראיין על כך לגולן יוכפז

  לא יאומן ...

 14. 6
  8200 לא מגיעים לקרסוליים של ה NSA

  ה NSA המקצוענים האמיתיים.

  1. מ ענין -את עובדת שם או מכירה מיישהו מבפנ ים שאומר את זה ?

   או שאת סתם מחפשת ויזה לאמריקע

  2. תפסיקי לקשקש. לוחמת הסייבר היא עבודה ישראלית נטו, בלי שום מעורבות אמריקנית. הם היו מתים להגיע לרמתנו.
  3. היא צודקת . יש בארץ בחור שלקח את 8200 בהליכה. והוא

   בכלל חיר"ניק.

  4. ברור. אתם בטח המצאתם את הסייבר.... AHABAL
 15. 5
  Nothing than another attempt by the NY Times, a mount piece of Obama to help him

  Nothing more than another attempt by the NY Times, a mouth piece of Obama to help him

  The virus was probably designed by Israel and the White house with his useful idiots from the press is trying to take credit for it

  My guess is that the Americans helped only with understanding how the centrifuges work and Israel did the work

 16. 4
  יאללה יחידת 8200!!

  אתם מעולים!! אין עליכם!!!!:))

  1. לוירוסים האלה אין כל משמעות איסטרטגית המטרה שלהם היא רק לחמם את האיראנים וללכד את העם שלהם מאחרי ההנהגה הדתית
 17. 3
  קשקוש מוחלט. מידיעה אישית (ולא אפרט) - מתקפת הסייבר היא עבודה ישראלית נטו. בלי שום מעורבות אמריקנית. בדוק ומאומת לחלוטין.
 18. 2
  זה לא 8200

  זה הש.ג. במחנה מטכ"ל בקריה שכותב את הוירוסים בזמנו החופשי כשהוא לא מעלה או מוריד את המחסום, ולפעמים תורני המטבח עוזרים לו.

  1. פירסמו ש- 8200 עשו סבוטאז' ל- NSA. הישראלים שינו את הוירוס כך שהוא יתקוף מטרות נוספות פרט לנתאנז וזה כמובן גרם לכך שהוא התגלה מהר מדי. הם גם הפיצו אותו לפני הזמן שנקבע.
 19. 1
  אין משמעות איסטרטגית לנזק שנגרם לתוכנית האיראנית הוירוסים רק מלבים את העוינות האיראנית ומלכדים את העם מאחרי המישטר.

  ההשוואה בין 8200 ל- NSA מגוחכת וכנראה נוצרה בגלל בכירים ישראלים חסרי בושה שמנסים לעשות יחצ"נות ליחידות שלהם. ספק גדול אם לישראל יש מודיעין בעל ערך לגבי איראן.