מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

אסד: "אנחנו נמצאים במצב מלחמה"

נשיא סוריה הבהיר כי המדינה תקצה את כל המשאבים כדי להילחם באויב. קציני מודיעין אמריקאים: הצבא הסורי יציב ונאמן לאסד

נשיא סוריה בשאר אסד הודה אתמול לראשונה כי מדינתו נמצאת ב"מצב מלחמה". בנאום בפני חברי הממשלה החדשה שהושבעו אתמול (שלישי). "אנחנו נמצאים במצב מלחמה אמיתי, ואנחנו צריכים לגייס את כל המשאבים כדי לנצח בה", אמר אסד. בתוך כך דווח היום כי שבעה בני אדם נהרגו במתקפת חמושים על משרדי ערוץ הטלוויזיה איחבריה, המזוהה עם משטרו של אסד.

ואולם, למרות הצהרותיו של אסד ועל אף העריקות הרבות שפורסמו באחרונה, סבורים קציני מודיעין אמריקאים כי צבאו של אסד יציב. לפי הערכות הקצינים, הסיבה העיקרית לנאמנות הצבא לאסד היא משכורת חודשית שניתנת להם גם בתקופה שבה יש מצוקת מזון ודלק במדינה. לעומת זאת, אומרים הקצינים, האופוזיציה לנשיא סוריה עדיין מפוצלת, מה שמרמז על עימות ארוך בין שני הכוחות.

אסד נואם בפני הממשלה החדשה, אתמול
אסד נואם בפני הממשלה החדשה, אתמול. צילום: רויטרס

בעקבות הפלת המטוס הטורקי שחדר בסוף השבוע לשטחה האווירי של סוריה, הזהיר אמש ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, את משטרו של אסד ואמר כי "כל חייל סורי שיתקרב לגבול, ייחשב לאיום".

בנאום בפני הפרלמנט, אמר ארדואן כי אין לפרש את ההבלגה של טורקיה כחולשה, וכי בעקבות התקרית הורה לצבא לשנות את הוראות הפתיחה באש באזור הגבול עם סוריה, כדי שיגיב בחריפות על כל ניסיון מתקפה. התבטאויותיו של ארדואן משקפות את המתיחות ההולכת וגוברת בין סוריה לטורקיה. בנוסף ליירוט המטוס, מתרחשות תקריות ירי לאורך הגבול המשותף בין המדינות, ובתחילת השבוע הודיעה סוריה כי כוחות הביטחון שלה הרגו כמה "טרוריסטים" שהסתננו מטורקיה.

לפי דיווחים בכלי התקשורת הטורקית, הוצבו 15 טנקים של צבא טורקיה לאורך הגבול המשותף עם סוריה.

ארדואן נואם בפרלמנט הטורקי, אתמול
ארדואן נואם בפרלמנט הטורקי, אתמול . צילום: אי-פי

בתוך כך, אמש התרחשו קרבות עזים באזור הבירה דמשק בין נאמני אסד לכוחות האופוזיציה. לדברי עדים, מדובר באחד העימותים הקשים ביותר באזור מאז פרוץ ההתקוממות העממית במארס 2011. לפי דיווחים שטרם ניתן להם אישור, המורדים נלחמים נגד יחידות מובחרות של המשמר הנשיאותי. סמיר אל-שמי, פעיל זכויות אדם מדמשק, סיפר כי הבחין בטנקים ובכלי רכב משוריינים של הצבא ברחובות פרברי דמשק. לדבריו, כמה פעילים דיווחו על טנק שהשמידו המורדים.

בתוך כך, דיווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט" שופך אור על זהות החיילים שערקו השבוע עם בני משפחותיהם מסוריה. לפי הדיווח, אחד מהעריקים הוא עדנאן סלו, מפקד היחידה ללוחמה כימית שדרגתו מקבילה לדרגת אלוף. לפי הדיווח, יחד עמו, ערקו שני קצינים בדרגה המקבילה לתת-אלוף.
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 אני מאחל לאסד ולעמו הצלחה רבה כנגד הטרוריסטים שארה"ב חימשה שהורסים את ארצו. לא יאמן כמה משקרים בתקשורת המרכזית במערב  (לת) רועי
  • 09:50
  • 27.06.12

02 מי ממנהיגי הדרוזים בגולן יאכל ראשון את הכובע? הלוחש לסוסים
  • 10:13
  • 27.06.12

אני חייב להודות שלפני שאני איש שמאל שדוגל בדו קיום ויד מושטת, אני אדם אנושי. ואחרי ההתנהגות וההתבטאויות הפומביות שלהם במהלך השנים, ובפרט בשנה האחרונה, אין לי כבוד רב או הערכה רבה כלפיהם.

03 איחולי הצלחה מכל הלב לשני הצדדים מפרגן
  • 11:04
  • 27.06.12

תאמינו בעצמכם ואל תוותרו!

פרוייקטים מיוחדים