אחרי 250 שנה

בית החולים היהודי בברלין מפסיק לבצע ברית מילה

ההחלטה מגיעה בעקבות פסיקת בית המשפט בקלן, לפיה מילה שאינה לצורך רפואי אינה חוקית. מנהל מחלקה בביה"ח: "מדובר באסון מפחיד בממדיו"

בית החולים היהודי בברלין מפסיק לבצע ניתוחי ברית מילה בעקבות פסיקת בית המשפט בקלן מהשבוע שעבר, שקבעה כי הניתוח אינו חוקי. דובר בית החולים מסר כי: "בשל חוסר הבהירות המשפטית, המוסד נאלץ להפסיק עד להודעה חדשה ביצוע של ניתוחי ברית מילה מטעמים דתיים".

מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים, כריסטוף גראף, הביע תקווה, עם זאת, כי בקרוב יוכל לשוב לבצע את הניתוחים, אותם הגדיר: "חלק מ-250 שנים של הליכים רפואיים שמבוצעים אצלנו". את החלטת בית המשפט בקלן הגדיר: "אסון מבחינת ההשלכות שלו" ו-"מפחיד בממדיו". בית החולים היהודי בברלין הוא מוסד ותיק ומכובד, שפועל בעיר מאז המאה ה-18 ומקיים גם פעילות אקדמית ענפה. מדי שנה מתבצעים בו כ-300 ניתוחי ברית מילה. שליש מתוכם מטעמים דתיים והיתר מסיבות רפואיות. רובם, עם זאת, אינם מבוצעים בילדים יהודים - אלא במוסלמים.

טקס ברית מילהאי–פי

"בית החולים היהודי" בברלין הודיע כי כבר ביטל שני ניתוחי ברית מילה, שהיו מתוכננים להתבצע בשבועות הקרובים. גם בית החולים "שריטה" - אחד המוסדות הרפואיים הנחשבים והמפורסמים ביותר בברלין - החליט לנקוט בצעד דומה בעקבות הפסיקה. "אנחנו משהים כעת כל ברית מילה שאינה מטעמים רפואיים, עד שנהיה בטוחים במצב המשפטי", אמר אחמד מגהלי, רופא בכיר בבית החולים. מנתונים שסיפק בית החולים "שריטה", המשמש גם כבית ספר לרפואה, עולה כי ממילא רוב ניתוחי הברית שמבוצעים בו נעשים מטעמים רפואיים ולא דתיים. 

בשבוע שעבר קבע בית המשפט המחוזי בקלן, כי מילה לא רפואית היא "התערבות חמורה ובלתי הפיכה בשלמות הגוף". אנשי דת משלוש הדתות - מוסלמים, יהודים ונוצרים, גינו את החלטת בית המשפט. יו"ר המועצה המרכזית של המוסלמים בגרמניה, איימן מזייק, אמר למגזין "פוקוס" כי הארגון בוחן כעת אפשרות לעתור לבית המשפט לחוקה ולקדם "דיון תקדימי", לדבריו, בנושא. יו"ר המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, דיטר גראומן, אמר למגזין הגרמני, כי "ברית המילה היא דבר אלמנטרי ליהודים מאמינים, ואינה ניתנת למשא ומתן". לדבריו, "אם הפסיקה תקבל תוקף בכל גרמניה, היא תהפוך למדינה היחידה בעולם שאוסרת על ברית מילה". הרב דויד גולדרג, אחד מארבעת המוהלים הפועלים בגרמניה, כינה את החלטת בית המשפט "מזעזעת" ואמר כי היא פוגעת בחופש הדת.

החשמן (קרדינל) של קלן, יואכים מייזנר, הצטרף אף הוא למגנים את הפסיקה, והגדיר אותה כ"התערבות בחופש הדת".

גם שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, יצא נגד הפסיקה. בראיון ל"בילד" הגרמני, אמר "גרמניה היא מדינה סובלנית וקוסמופוליטית, שבה חופש הדת מושרש, ומסורות דתיות, כמו ברית המילה, מוגנות".

מנגד, יו"ר הארגון הגרמני לסיוע לילדים, גיאורג אהרמן, תומך בהחלטת בית המשפט. "זה סימן ברור לטובת הגנת הילד. העובדה שמדובר במסורת לא אומרת שהדבר טוב", אמר. במקביל, בסקר שביצע "פוקוס" הביע רוב הציבור הגרמני תמיכה באיסור על ברית המילה. 56% תמכו באיסור ו-35% התנגדו לכך וסבורים שיש לאפשר להמשיך את קיומו של הניתוח.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 62
  אז גם ניתוחים פלאסטיים אסור? זה הרי לא צורך רפואי...

  לא מעניין אותי האספקט הדתי של העניין אבל דבר אחד בטוח - איבר נימול הוא איבר יפה יותר ונקי יותר וכתוצאה מכך גם בריא יותר.

 2. 61
  גם אנחנו, לאחר מחקר מעמיק, החלטנו לא למול את בנינו הקטן- ושמחים על כך מאוד. אין סיבות רפואיות תקפות למול ילדים. הטיעון הדתי לברית מילה תקף למי שדתי או מסורתי, ולדעתי הם היחידים שיש להם צידוק כלשהו לעשות זאת (וגם זה בספק אם משווים זאת למילת נשים). החילונים היהודיים שעושים זאת לבניהם לדעתי הם הכי גרועים- מתרצים לעצמם תירוצים למה כן לעשות ברית מילה לרוב בלי לחקור את הנושא לעומק ולחשוב עליו בכובד ראש- בד"כ מה שמנצח זה "מה יגידו אם לא נימול את הילד" ו"הוא יסבול כי הוא ירגיש שונה אם לא נמול אותו". אלו סיבות נלוזות להחליט על דבר כזה משמעותי לילד. רוב האנשים מקדישים זמן רב יותר להחליט האם ואיזה מזגן לקנות לבית.
 3. 60
  אף אחד לא עושה הפלה כמימוש "ברית עם אלוהים". הפלה עושים בכאב ובלית ברירה כדי למנוע אומללות. ואף אחד לא עושה ברית כדי למנוע עוני, או פירוק משפחה. הטלת המום הזאת נעשית כדי לרצות אלוהים שאינו קיים והיא מהתקופה שבה גם שרפו בשר בקר בבתי מקדש מאותם מניעים
 4. 59
  הגיע הזמן לאסור בחוק את עבודת-האלילים הזאת!!
 5. 58
  היגיע הזמן לאסור את עבודת-האלילים הזאת.
 6. 57
  לקשיי-תפיסה וטעוני טיפוח: מדובר בברית החדשה מול הברית "הישנה"

  הסוגיה אינה פיסית [קטימת האיבר הזכרי] אלא מטא-פיסית, כלומר רוחנית ותיאולוגית. הרי מדובר באקט סמלי בכריתת ברית, תאתי משמע בין האל והעם הנבחר. הנצרות מגדירה את עצמה כ"ברית החדשה" כלומר כחוזה חדש עם האלוקות המבטל את הקודם. גם אם המתנגדים לברית יישבעו על קבר אמם שאינם נוצרים מאמינים עדיין מלחלחת להכרתם ההתנגדות ליהדות כדת אובסוליטית שעבר זמנה ובטל קורבנה. אני מכיר יהודים שהתחתנו עם נשים לא יהודיות אך על ברית המלה של בניהם הקפידו.
  הפגימה בטבע מעניקה לאקט הזה משמעות חשובה נוספת: היהודי אינו סוגד לטבע.

 7. 56
  מדהים איך סביב שימור המנהג הברברי הזה נוצרת קואליציה של כל המוסדות הדתיים

  ועל זה נאמר: דרשני.

 8. 55
  אין לכם ממי ללמוד מוסר? מגרמניה???????
 9. 54
  ברית מילה היא קריאת תיגר אנושית נבערת על מעשה הבריאה

  מבחינה הלכתית קיימות פרצות רבות באשר לאופן ביצועה - במקור, אצל אברהם אבינו, מדובר בהקזת דם בלבד ללא ה"פריעה" שהיא קילוף סילוק הערלה מן הגוף. המנהג כפי שהוא רווח בימינו נשתרש בתקופה מאוחרת הרבה, לאחר החרם דרבינו גרשום.

 10. 53
  למי שזוכר - הנאציזם התחיל באיסור על השחיטה - הלא הומנית כביכול....
 11. 52
  מילת גברים, כמו מילת נשים, זה ברבריות.
 12. 51
  הגרמנים שוב מנסים לחנך את שאר העולם?
 13. 50
  כל הכבוד לגרמנים על האומץ לתקוע יתד ראשון בניתוח לא נחוץ לתינוק חסר ישע

  אם אנחנו לא מתעוררים ומגנים על ילדינו אז כנראה שזה אמור להגיע מתישהו מבחוץ לפעמים מה שרואים משם לא רואים פה !!

 14. 49
  בגרמניה יש שלושה מיליון מוסלמים

  אתם לא מבינים שמדובר בפסק דין שפוגע במוסלמים.

 15. 48
  גזירות טיטוס במהדורה מודרנית
 16. 47
  גרמנים: חוק זה חוק!
 17. 46
  כל הכבוד לגרמנים שהחליטו החלטה מוסרית כזאת

  אני רואה בכך הישג. כבר בעקבות התקנה החדשה, שני בתי חולים מפסיקים עם הבריתות. הלוואי וזה יביא להמשך התהליך במדינות נוספות וגם אצלנו בישראל, שמזמן היה צריך להפריד בין דת ומדינה.

 18. 45
  החלטה מוסרית חשובה בלי להתקפל לרגשי אשמה על השואה

  יש לברך על ההחלטה האמיצה והנכונה מבחינה מוסרית של בית הדין הגרמני, שלא נכנע לפגיעה בזכויות אדם בגלל רגשי אמם לשואה. אין כאן פגיעה רצינית בחופש דת של התינוק הילוד. הרי בגיל 8 ימים אין הוא אוטונומי לבחור לקיים את מצוות ברית המלה. פעם היו קוצצים את הזנב לכלבים, ויש תרבויות שעדיין כורתות את הדגדגן לנערות. הגיע זמן להבין שערלה אינה מום שיש להסירו. ברור למה הממסד הדתי נעמד על רגליו האחוריות: הפחד שבהינתן הבחירה, גברים יעדיפו לא לעבור ברית מלה.

 19. 44
  סוף סוף גרמניה מקבלת החלטה מוסרית נכונה ולא מפחדת בגלל רגשי האשם לשואה

  סוף סוף גרמניה מצליחה לקבל החלטה מוסרית מדרגה ראשונה בלא להתקפל לתחושת האשם לשואה. כמו שאיו חותכים יותר לכלבים את הזנבות, הגיע זמן לכבד את שלמות הגוף של התינוק הנולד. ערלה אינה מחלה, ואין סיבה לכרות אותה במנהג ברברי. אין כאן פגיעה בחופש דת. הרי תינוק בן 8 ימים אינו אוטונומי להחליט על שייכות דתית, ולא יקרה שום דבר נורא אם ימתין עד להיותו בוגר כדי לעבור את הטקס אם ירצה. הפחד של הרבנים והממסד הדתי הוא שגברים בוגרים יבחרו לא לקיים את הברית. יש תרבויות שכורתות את הדגדגן לנשים. הגיע זמן שגם היהדות והאיסלם יפסיקו להטיל מום באברי מין של ילדים רכים.

  1. בגיל מבוגר זה יכאב נורא. בגיל שמונה ימים הכאבים חולפים אחר שעותים
 20. 43
  היהודים החילונים בארץ מאסו בחרדים, ונופלים קורבן למניפולציה שקופה. נכון שמילה היא מעשה ברברי. אבל, גם הפלות, ומתבצעת בכל העולם מיליוני הפלות. ויש הבדל בין עובר שלא זכה לראות חיים, לבין תינוק שישקול גרם אחד פחות מממה שהיה צריך. לדעתי הגרמני הממצע, לא ממש דואג לאיכות חיי התינוקות היהודים. אילו הייתה דאגה כה גדולה הם היו קודם כל אוסרים הפלות. בינינו, אפשר (וצריך) לשנות את הברית מילה אם רוצים, לי למשל מפריע ששותים לחיים כשחותכים לו. אבל זה עיניין שלנו. לתת לגרמנים להטיף לנו מוסר בנושא זה, זו השפלה. קצת עמוד שידרה בבקשה, גם מהחילונים. עדיין היום לומדים ילדים נוצרים בברית החדשה שהרגנו את ישו - אז צריך להבליג, ולהבין שלא כל אירופאי רואה בנו רוצחים - אבל זהו הרקע היסודי לדברים. השואה לא הייתה אירוע מקרי של שינאת זרים. היא צמחה על רקע דתי, והרבה מאוד אנשים משכילים באירופה הם נוצרים אדוקים, רופאים, מהנדסים, עורכי דין וכיו'. יש הבדל בין אדם בטוח בעצמו שמוכן לקבל את השונה ולסלוח, לבין פתי שלא מבין מה קורה מתחת לאפו.
  1. כמה אתה מברבר. ברית מילה היא מנהג אכזרי
  2. remark

   Every good christian says, from the prayer book, that he-himself crucified Jesus Christ, by his-own sins.
   Some rabbies and a part of the people contributed to it 2000 years ago, but The Crucifiction is a cosmical event.

   I hope you can understand something from this spiritual christian perspective.

 21. 42
  זה מאוד פשוט

  מי שרוצה מילה שיעשה לעצמו. מי שעושה את זה לילד שלו בשם הדת, משלה את עצמו. הלוואי שיעבירו חוק כזה בישראל. בינתיים אני מקים כת שאחד המנהגים שלו זה לקעקע את כל הפנים של התינוקות ומי שמתנגד לזה כנראה מתנגד לחופש הדת....

 22. 41
  מה הקשר בין מילה ליהדות? וכי אי אפשר לשמור שבת ולהיות יהודי טוב עם זיין שלם, כמו שאלהים ברא אותנו? למה הרבנים שולחים ידם אל הסכין ופוגעים ללא כל התוויה רפואית בעולל חסר ישע? אני מבין ששומרים על חוקי כשרות מוזרים כגון איסור אכילת שניצל עוף עם גבינה, או קיי זה לא מזיק ואפשר להבין את הדבקות במסורות עתיקות ולא מזיקות, אבל לקלקל יצור חדש ולצער אותו ולהכאיב לו וליטול ממנו לצמיתות אבר רגיש וחשוב - זה נראה לי מ ט ו מ ט ם!
 23. 40
  קוראי הארץ היקרים

  באמת שלא ציפיתי למשהו אחר ממכם, אבל אתם עדיין מזעזעים אותי. בכל פעם מחדש. השנאה שלכם ליהדות ולאמונה של מיליארדי אנשים ברחבי העולם מעוורת את עיניכם. כמה עוד תירוצים והצדקות כביכול "מבוססת מחקר", "הומניות" ו"נאורות" עוד תמצאו בשביל להתנגד לכל דבר שנובע מדת ומאמונה בבורא עולם? אתם לא נאורים. אתם רחוקים אלפי שנות אור מנאורות. בן אדם נאור מקבל את השונה ממנו. אתם לצערי לא. אתם מנסים לכפות את דרך חייכם על כל העולם, וברגע שזה לא הולך לכם אתם צועקים "כפייה דתית". אז בוא נעבור על כמה מהתירוצים המגוחכים שלכם רק בשביל הכיף:
  1. מילת גברים זה כמו מילת נשים- אז לא. במילת נשים כורתים את כל האיבר (דגדגן ולפעמים גם השפתיים), בעוד שבמילת גברים מדובר בחלק מזערי מהאיבר. מעבר לכך, למילת נשים אין שום הצדקה דתית או הלכתית בדת.
  2. התינוק סובל- אתם מכירים איזשהו גבר שזוכר את ברית המילה שלו?
  3. התינוק צריך להחליט בעצמו כשיהיה בוגר- האם תעניקו פריווילגיה זו גם לתינוק בבטן אמו, כשזו רוצה להפילו? האם תתנו לו להיוולד ולהחליט כאשר הוא בוגר אם ברצונו לחיות?
  לחתןך לו את קצה הבולבול לא. להרוג אותו לפני שהוא יצא לעולם, זה כן. זה נאור. יחי הנאורות. ורק למען הסר ספק, אני תומכת בזכותה של אישה להפיל את עוברה, כפי שאני תומכת בזכותם של יהודים ומוסלמים לבצע ברית מילה בילדיהם.

  1. טענות דמגוגיות לחלוטין

   1. אז מה אם למילה יש דרישה הלכתית? ברגע שמפזרים על אמונה טפלה אבקת קסמים של "דת" יש לו פתאום מעמד מיוחד והוא חסין מפני הגיון, שיפוט מוסרי, וזכויות אדם?

   2. נכון, אני לא זוכר את ברית המילה. באופן כללי אני לא זוכר שום דבר שקרה לי לפני גיל מסוים. אז מה, את חושבת שלא הרגשתי כאב? שלא היה סבל לפני הגיל שממנו אפשר לזכור?

   3. עובר בבטן אמו אינו נחשב אדם עם זכויות. זה אמנם שרירותי, להחליט איפה עובר הקו בין אדם שיש לו זכויות לבין מי שאין לו זכויות, אבל הקו השרירותי הזה קיים, וצריך למתוח אותו איפושהו. את יכולה להגן על כל התעללות בילדים בשיטה של "אם מותר להפיל אז מותר לעשות גם את זה". הנה ניקח את אותו הטיעון שלך, ונגיד: אם מותר להפיל עובר, למה שלא נקטע לו אצבע, למשל, לאחר לידתו, כי בא לנו? הרי להפיל מותר, אז מה כל כך נורא בקטיעת אצבע? אני מקווה שאת רואה שהטיעון לא תופס.

  2. לסטודנטית באולפנה:

   "כמה עוד תירוצים והצדקות כביכול "מבוססת מחקר", "הומניות" ו"נאורות" עוד תמצאו בשביל להתנגד לכל דבר שנובע מדת ומאמונה בבורא עולם?" -גם מפגעים מתאבדים עושים זאת בשם דתם. אפשר להסיק שזה בסדר לפיכך?
   "אתם מנסים לכפות את דרך חייכם על כל העולם, וברגע שזה לא הולך לכם אתם צועקים "כפייה דתית". " - אז זהו שלא. אם גבר דתי רוצה לחתוך לעצמו את איבר המין בגיל 18 הוא מוזמן לעשות זאת. על תינוקות חסרי ישע יש להגן, גם מפני הוריהם. ברית מילה היא הטלת מום בלתי הפיך. ולטעון שהחופשיים כופים את אורח חייהם על הדתייים בישראל זו בדיחה גרועה.
   "1. מילת גברים זה כמו מילת נשים- אז לא. במילת נשים כורתים את כל האיבר (דגדגן ולפעמים גם השפתיים), בעוד שבמילת גברים מדובר בחלק מזערי מהאיבר. מעבר לכך, למילת נשים אין שום הצדקה דתית או הלכתית בדת." יש גם הלכה שצריך לשחוט פר שלוש פעמים בשנה, ושלל הלכות על מכירת והשכרת נשים וילדים לעבדות כדי לכסות חובות של האב/בעל. גם אותן צריך לקיים? או שהקו עובר בהטלת מום בתינוק חסר ישע?
   "2. התינוק סובל- אתם מכירים איזשהו גבר שזוכר את ברית המילה שלו?" -מכאן ניתן להסיק שגם הורים שמכבים סיגריות על ילדים בני פחות משלוש לא צריכים להעצר, משום שהילדים לא יזכרו את זה?
   "3. התינוק צריך להחליט בעצמו כשיהיה בוגר- האם תעניקו פריווילגיה זו גם לתינוק בבטן אמו, כשזו רוצה להפילו? האם תתנו לו להיוולד ולהחליט כאשר הוא בוגר אם ברצונו לחיות?" -לא. הפלה היא אכן סיום חיים, אבל זכות אישה בוגרת לא לשמש מדגרה משך שנה מחייה עולה על זכותו על יצור בלי תודעה להיוולד. את יודעת, כמו שזכותך לסטייק עולה על זכות הפרה לחיים. ככה זה כשממש מפעילים את השכל, במקום לשחות במי אפסיים של שטיפת מח: מבינים שהעולם הוא מקום מורכב, וערכים מוסריים הם לא עניין של אקסיומות ילדותיות.

  3. קל לאשה להחליט על כריתת ערלה לתינוק זכר

   מאד נחמד שאשה מחליטה להטיל מום על ידי כריתה של חלק מאיבר המין הגברי. מה דעתך לעבור כריתת דגדגן כמו שנעה בחברות מסוימות באפריקה ואסיה? או לכרות לך חלק מן השדיים? כבר מזמן אין קוצצים זנבות לכלבים והגיע זמן לקבל את שלמותו של גוף התינוק הילוד. אם יש בורא עולם והוא היה רוצה, הרי היה בורא את הגבר ללא ערלה!

  4. תשקיעי טיפה מחשבה

   אין כאן שנאה אישית או קולקטיבית, אלא שתי מערכות ערכים שמתנגשות. נאורות איננה חוסר ערכים. נאורות היא מערכת ערכים אלטרנטיבית, שמקורה בתקופת ההשכלה וששמה את האדם במרכז. כשיש התנגשות בין מערכת ערכים הומניסטית לבין מערכת ערכים דתית, האדם שמתחבא ונותן לדתי לעשות כרצונו (להדיר נשים, לחנך לבערות וכו') אינו נאור אלא סתם נמושה חסרת ערכים.

   אם אני מאמין שהאדם הוא במרכז, זה אומר שיש לכל אדם זכות על גופו. אסור להכריח אותי, לדוגמא, לתרום דם. אפילו אם יש לי קרוב משפחה מאד חולה, זכותי לא לתרום לו כבד. אסור לאף אחד לקחת אותו ממני ללא הסכמתי גם אם לא יגרם לי כל נזק, והסיכון הרפואי מינימלי. מאותה סיבה אסור להכריח אישה לתרום את הרחם שלה (וכל שאר איבריה) לעובר בלי הסכמתה. מאותה סיבה אסור לכרות איבר מילד ללא צורך רפואי בלי הסכמתו.

  5. טענות דמגוגיות? תסתכל במראה

   שוב, האנלוגיות היחידות שלך הן לקטיעת איברים אחרים, כמו "קטיעת אצבע". בברית מילה לא כורתים איבר. כורתים חלק מזערי מסוף האיבר. שנית, יש מחקרים שטוענים שגברים שנימולו נדבקים פחות במחלות מין (יש גם מחקרים ששוללים זאת). בדיוק כך, גם יש מחקרים שטוענים שחיסונים למעשה מחלישים את המערכת החיסונית מפני שהם יוצרים חיידקים חזקים יותר. ועובדה, אין חוק המחייב הורה לחסן את ילדו. למה? כי ההורה מחליט בעצמו מה טוב לילדו בתחומים שאינם חד משמעתיים.
   מעבר לכך, לקטלג את הברית מילה כעוד "דרישה הלכתית", זה פשוט עיוות לשמו, שכן ברית המילה הינה עמוד תווך ביהדות.

  6. כמה בורות...

   "יש גם הלכה שצריך לשחוט פר שלוש פעמים בשנה, ושלל הלכות על מכירת והשכרת נשים וילדים לעבדות כדי לכסות חובות של האב/בעל. גם אותן צריך לקיים?". אוי כמה בורות... ידע בסיסי ביהדות זה לדעת שמצוות כגון אלו שמנית התבטלו לאחר חורבן בית המקדש.
   גם בפסיכולוגיה אתה לא משהו- בתינוקות שעברו התעללות ההתפתחות נעצרת והדבר מתבטא בשלל היבטים כגון חוסר תקשורת והתפתחות יכולת הדיבור בגיל מאוחר יותר וכדומה.
   למה אתה קובע שלעובר אין תודעה? דווקא המדע הוכיח ההיפך. העובר מסוגל לזהות את קולה של אימו, מגיב למוזיקה וכדומה. מספיק לראות גם סרטון אחד של הפלה, כאשר בבירור ניתן לראות את העובר מנסה להתרחק מהמלקחיים שבאות להורגו, בשביל לראות שיש לו תודעה. להגיד שזה מוסרי להרוג יצור שחי בתוכך? יצור שאתה יצרת? הריגה איננה מוסרית. אני תומכת בזכותה של אישה על גופה, אבל לקרוא לזה "מוסריות" זו הגזמה.

 24. 39
  יש הרבה גרמנים אפילו מליונים שנימולים מטעמי בריאות ואסתטיקה גם אני בניהם
 25. 38
  במהרה בימנו גם אצלנו !!!!!
 26. 37
  מילת גברים פוגעת בהנאה המינית של הגבר. קראו והיווכחו:

  הערלה היא רקמת עור שעוטפת את כיפת איבר המין שאמורה להיות רגישה מאד אצל הגבר. בזמן אוננות או משגל חווה הגבר הערל הנאה כפולה: גם את תנועת הפין בתוך הפות אך גם את תנועת הפין בתוך הערלה שגם היא עצבית מבפנים ומבחוץ. את צורת ההנאה הזו, אותה סיפקה לנו ההנדסה הביולוגית של האבולוציה מקפחת לחלוטין המילה. זאת ועוד, המילה משאירה את כיפת הפין חשופה לחיכוך מתמיד של הפין בתחתונים לגרות ולשחוק תחושות שהיו אמורות להתעורר רק בפעילות אינטימית.

  1. אם זה התירוץ שלך, אז מה התירוץ של אשתך?
 27. 36
  מזל טוב קיבלו שכל. למה לפגוע בחסר ישע?

  יפה שקיבלו שכל ומפסיקים לבצע את המום הברברי בילודים חסרי ישע.
  טיפשי כמו לגדל פאות רק יותר אכזרי ולא מובן למה לבצע בעולל פשע שכזה.
  יגדל הבן אדם ירצה קעקוע, פירסינג או ברית מילה מטופשת שיחליט לבד למה לאנוס חסר ישע.

 28. 35
  מי שמתנגד לביצוע מילה חייב להתנגד לביצוע הפלה !!! הטראומה שעובר התינוק עם לידתו גדולה אלפי מונים מהטראומה שעובר תינוק בברית המילה !!! לא שואלים תינוק באשר לביצוע ברית המילה אך באותה מידה לא שואלים תינוק האם ברצונו להיוולד להוריו או האם ברצונו להיוולד במקום מסויים !!! חיה ותן לחיות זו אמורה להיות הגישה הליברלית !!!
  1. אתה מוסלמי מהגליל כמו שאני גר במאה שערים.. סתם קנאי דתי שלא מבין את ההבדל. מבחינת התינוק אין כל צורך רפואי והניתוח האכזרי הזה הוא התעללות בחסר ישע. אתה יכול גם להתנגד להפלות שזה בסדר, אבל יותר יש לכך פתרון ממש מושלם שהדתיים לא נותנים לנו- עידוד וחלוקת אמצעי מניעה על ידי משרד הבריאות.. איפה ליצמן??.
  2. בסדר. יש עוד משהו שאנחנו חייבים להתנגד אליו, שנדע? אני רושמת..
 29. 34
  מגיבה 32, את לא מבינה את ההבדל ?

  קעקועים ופירסינג על פי חוק עושה אדם בוגר בהסכמה ועל פי בחירה. ברית מילה היא הליך כירורגי מיותר ואכזרי שמבוצע בחסר ישע בלי יכולת שלו להתנגד או להסכים.

 30. 33
  לא נעים, אולי, שדווקא הגרמנים הפכו להיות "אור לגויים" אבל זו עובדה.
  1. הם כבר אסרו על קיום ברית המילה בשנות ה-30. ראינו כמה "אור" הם הביאו לעולם.
 31. 32
  האם עדיין יאשרו ניתוחים פלסטיים, קעקועים ופירסינג?

  אני לא דתיה, ולא מקיימת מצוות. ובכל זאת זה צורם לי. יש כאן התיחסות ליהדות כאל כת שוליים שמבצעת פגיעה בשלמות הגוף, בעוד שלמעשה זו דת עתיקה, אחת מהשלוש הגדולות בעולם וההליך מתבצע מאות בשנים. אהיה מוכנה לקבל חקיקה כזו אם בגרמניה יאסרו גם ניתוחים פלסטיים לצרכים קוסמטיים, לדוגמא ניתוח אף, שגם הוא כידוע בלתי הפיך, או קעקועים או פירסינגים שהצעירים בגרמניה משופעים בהם. כל דבר שהוא פחות מזה, הוא פגיעה בחופש הדת לטעמי. עצוב שזה מתחיל מגרמניה דווקא.

  1. אסור לקעקע ולעשות פירסינג לתינוק

   וניתוח פלסטיים אפשר רק אחרי שהגוף מפסיק לגדול

  2. רונה חביבתי,כשתחזרי לספסל הלימודים בשנה הבאה, תשאלי את המורה בכיתה ה מה ההבדל מבחינה רפואית משפטית בין תינוק לבין בוגר . אין שום איסור על בוגרים לבחור בניתוח שנקרא מילה. ההתנגדות היא לביצוע ניתוח בחסר ישע. כשאין לכך כל סיבה רפואית.
 32. 31
  "האסון המפחיד במימדיו" קרה כבר לפני שבעים שנה, יהודי גרמניה היקרים,. מה לכם שם?
 33. 30
  נאלץ להסכים עם בית המשפט

  עולל בן 8 ימים אינו יכול להתנגד ולפיכך ההליך מבוצע בניגוד לרצונו ולכל הגיון. תשאלו ערל בן 18 האם היה מסכים לעבור את ההליך הזה שלא לצורך והייתם מקבלים תשובה חד משמעית : לא.
  בעורלה יש 20,000 תאי חישה והסרתם פוגעת בתחושה. אי קיום ברית אינה פוגמת ביהדותו של אדם למעט 3 מצוות אשר רובם ככולם אינן מתקיימות היום כי הן קשורות לבית המשפט.
  מחקרים הראו כי אין לברית המילה שום יתרון רפואי למעט סרטן איבר המין ( 1/100,000) וכן היא מורידה את הסיכוי להידבקות מאיידס ב 30%- 50% . נשאלת השאלה האם זה אומר שאנשים יתחילו לקיים מין לא בטוח ? לא . אנשים נורמליים יקיימו מין בטוח ולכן הנושא חסר חשיבות .
  ולסיכום : אפילו הרמב"ם אומר כי מטרת המילה היא למנוע הנאה הן מהגבר והן מהאשה .
  מנהג ישן ומיותר כיום.

  1. ומה דעתך על הפלות? אתה לא רואה שעושים עליך מניפולציה כאן.

   ואם תקרא את תגובות 17 ו 21 - לא שלי- תבין מה קורה פה. ממש אכפת להם מאיכות חיי התינוקות היהודים...הרי הם בעצמם עושים מיליוני הפלות.

 34. 29
  פסיקה כזאת בכל מקום אחר בעולם היתה עושה אותי מאושר. בגרמניה - זה מפחיד.
 35. 28
  לא חוקי גם בפינלנד
  1. I live in Finland: circumcision is legal here, as long as it is done by a doctor.
 36. 27
  מנהג ברברי!!!נקודה
  1. נקודה זה לא טיעון. אם יש לך טיעון הגיוני - כתוב אותו.

   סימני קריאה או סימני פיסוק הם לא נימוק משכנע.

 37. 26
  ביהמ"ש בקלן פסק שגרמניה שייכת לגרמנים. הפסיקה באה להבהיר למאמינים המוסלמים והיהודים את מה שהיא באה להבהיר.

  אם נורא חשוב לך להיות מוסלמי או להיות יהודי לך לעזה או לעוטף עזה אקורדינגלי.

  ממה מזועזעים ראשי הקהילה היהודית? בס"ה פסיקה בעניין אחד. זה עדיין לא חוק שבות שלא מתיר ללא נוצרים להתאזרח במדינה שהיא נוצרית 1700 שנה.
  עד שמדינת היהודים לא תתיר למהגרים לא יהודים להתאזרח שישבו בשקט - צבועים וחוצפנים חסרי בושה.

  1. אין פגיעה בחופש הדת של התינוק. ברגע שיתבגר יוכל לבחור!

   מה לחופש דת ולברית מלה שנעשה בהוראת ההורים? היכן הזכות של התינוק לבחור בבוא העת כשיהיה בוגר על רצונו להשתייך ליהדות?. יש חברות באפריקה באפריקה הכורתות דגדגן לנערות. כבר מזמן אין קוצצים זנבות לכלבים והגיע זמן לקבל את שלמותו של גוף התינוק הילוד. אם ישנו בורא עולם והוא חפץ בכך, הרי היה בורא את הגבר ללא ערלה!

 38. 25
  ברית מילה היא פשע, אבל מוקדם מדי להוציאה מחוץ לחוק

  הטוב: תופחת ההגירה של מוסלמים דתיים לגרמניה. מוסלמים חילוניים יחסית ימשיכו להגר.
  הרע: הדתיים באיסלם וביהדות שכבר נמצאים בגרמניה, וחלק מאלו שעוד יבואו, לא באמת יוותרו על המילה. הם ימולו את ילדיהם בחשאי, בלי רופא ובלי הרדמה, בדירות מגורים, על ידי מוהל במקרה הטוב, או על ידי בן משפחה במקרה הרע. קראו את ספרה של חירסי-עלי, "כופרת", שבו היא מזכירה שמהגרים מוסלמים בהולנד ביצעו "מילת נשים" על שולחן המטבח.

  1. מוקדם מדי? בכמה עוד מליוני תינוקות צריך להתעלל

   ההחלטה גם אמורה להציב להורים תמרור אזהרה שיזכיר להם שמה שהם עושים מנוגד לחוק ופסול ואני בטוח שרבים ימנעו מביצוע הפשע הזה. וכדי למנוע מהורים לבצע את הזוועה הזאת במטבח של ביתם, נראה לי שצריך פשוט ליצור ענישה מרתיעה.

 39. 24
  האם אפשר לקרוא לניתוחים של מוסלמים או לניתוחים רפואיים ברית מילה?
 40. 23
  הם לא שמעו על המחקרים שזה טוב בריאותית????
  1. למה את שמעת? שתפי אותנו אם תמצאי.
  2. מדהים שבישראל מתעלמים מהמחקרים הסותרים, העיקר להרגיש בנוח כשחותכים את הבולבול של הילד בשם האלוהים.
 41. 22
  כל הכבוד

  יפה לראות שישנם מקומות שבהם ההגיון הישר עומד לפני המסורת הפרמיטיבית.

 42. 21
  מילה בקרב יהודים חילונים (שהם רוב העם שלנו) היא ב-99% מטעמים סוציולוגיים, קהילתיים ועממיים, כלומר אין מדובר ב"ניתוח דתי". אנחנו פשוט רוצים לשמר מסורת שמיטיבה עם הילודים הזכרים וברור שאינה מזיקה להם, אלא אם שואלים כל מיני נציגים של הפוסטמודרניזם, שבינם ובין רפואה אין הרבה.

  במילים אחרות, יהודים לישראל.
  אירוני בטירוף ללמוד מהידיעה הזאת שהקהל העיקרי של בית החולים היהודי של ברלין הוא מוסלמי. אין יהודים בגרמניה. קדימה לסגור את הבסטה.
  יהודים לישראל.

  1. אתה תותח!
  2. היכולת שלך להצהיר שכריתה של איבר לא מזיקה לילד
  3. אכן, מילה בקרב חילוניים היא מטעמים סוציולוגיים, קהילתיים וקשורה לזהות היהודית. אבל ההתניה העמוקה שעברנו לא מאפשרת לרוב הציבור החילוני לראות עד כמה המעשה הזה נורא.

   שוו בנפשכם שבט שמטעמים תרבותיים כורת את תנוך אוזנו של הרך הנולד.... מה הייתם חושבים על כך?
   עכשיו דמיינו שבט הנוהג, מאותן סיבות, לכרות רקמת בשר באיבר המין! רקמה הכוללת תאי עצב רבים ובוודאי שימושית יותר מתנוך האוזן.
   לא חייבים לשמר כל מסורת שקיבלנו. מסורות רבות אחרות כבר נמחקו מהעולם, וטוב שכך. הגיע הזמן שגם החיתוך המיותר בבשר התינוק יעלם יחד עם מנהגים פרימיטיביים אחרים.
   על מנת שזה יקרה, נחוץ תהליך תודעתי ארוך מאד, כיוון שמדובר, כאמור, באחת ההתניות החברתיות הכי עמוקות של העם היהודי, התניה שלא מאפשרת דיון הגיוני בנושא ומאד טעונה רגשית.

  4. תותח הוא היה לפני הברית, עכשיו הוא אקדח.
 43. 20
  סוף סוף

  יהודים לא צריכים לגור בגרמניה !

  אין שום הכרח שיהודים יגורו בגרמניה. יש גם הרבה סיבות נוספות.
  אוטוטו יופיע גם נסיון להגביל שחיטה כשרה ונראה אז את הגרמנים מתמודדים עם האוכלוסיה המוסלמית והמסורת שלה.

 44. 19
  צריך לאסור את זה בכל העולם
  1. גם את הטימטום שלך
 45. 18
  הללויה. פגיעה בגופם של תינוקות רכים ובגופו של כל אדם אסורה על פי כל חוק.

  די למנהג הברברי הזה. די להתלבש יפה, להתייצב מול עולל חסר ישע, לחייך לחתוך לחתוך ולחייך.

 46. 17
  קיום ברית מילה בגרמניה

  זוהי שערורייה שאסור שתתקיים במדינה בעלת עבר כה חשוך וכואב לעם היהודי. שני בנינו נולדו בפרנקפורט. זכור לי שפקידת מרשם האוכלוסין המקומית סירבה לרשום את בננו בשמו העברי בטענה שהשם מזכיר שם גרמני של בת ולא בן. לא ויתרתי ולבסוף לאחר איומים לא פחות נרשם הבן בשמו העברי. את ברית המילה של בנינו ביצע מוהל שהגיע משטרסבורג. זה לא רק עניין המילה, יש גם את נושא השחיטה הכשרה ובהמשך יגיעו גם לסמלי מגן דוד על בתי כנסת שמפריעים לציבור. מתחת לפני השטח במעטה של הומניות ופלורליזם מסתתרת בגרמניה המודרנית אנטישמיות לטנטית. אם הפרלמנט והמפלגות הגדולות לא יחוקקו חוקים למניעה של אפליה על רקע דתי בעוד זמן לא רב הם יתעוררו למציאות מפחידה.

  1. מה קשור? זה עניין בריאותי
  2. ואתה גר בגרמניה? לא למדת לקח?
  3. גם אני גר בגרמניה ולא היתה בעיית רישום לילדיי עם שם ישראלי

   גם להנות מהדברים החיוביים שיש לך פה וגם לירוק על היד שמאכילה אותך?

  4. Maybe you ar right

   But it steel does not mean, that " brit " is not a barbaric and primitive action, especially when it is done to a helpless baby.

  5. זוהי שערורייה שאתה חי במדינה בעלת עבר כה חשוך וכואב לעם היהודי, וששני בניך נולדו בפרנקפורט.
 47. 16
  קוראי הארץ כנראה לא מסוגלים להבין את משמעות וחשיבות ברית המילה.לא נורא.
  1. מבינים. אלוהים, ברית עם אברהם וכו'. אנחנו פשוט לא מאמינים בסיפור הזה.
  2. נורא זה לקרוע בשר חי לתינוק חסר ישע. אם היית צריך לעבור את זה בעצמך בטוח שהיית יורה במוהל..
  3. התעללות היא התעללות היא התעללות. כמו לקצוץ זנב לכלב או לכרות דגדגן לנערה!

   הגיע זמן שגם הדת תלמד לכבד את חופש הבחירה של האדם. מי שירצה בהיותו בוגר יוכל גם לאחר הפסיקה האחרונה לעבור ברית מילה בגרמניה. אם יבחר, יהיה בזה סימן לאמונה אמיתית מתוך בחירה. מי שנכפה עליו ברית לא בהכרח יבחר לקיים אורח חיים יהודי. האם עדיף מי שעבר ברית אבל אוכל שרצים, או מי שבחר בברית למרות הכאב? ובכלל, אם הקב"ה רצה תינוקות ללא ערלה, הם היו נולדים נימולים!

  4. המילה אינה מסוכנת

   אז זהו בדיוק. המילה אינה מסוכנת. אחת לאלף מילות יש סיבוך שברוב המקרים הוא פעוט ורק אחת לכמה מאות אלפי מילות יש פגיעה חמורה באיבר המין של התינוק. למילה יתרונות בשמירת ההיגיינה והבריאות של מערכת הטלת השתן. הפגיעה בהנאה המינית היא אגדה, בעבר נהגו למול את כל הילודים הזכרים בארה"ב ובריטניה, ולאחרונה החליטו אגודות הפדיאטרים שהיתרונות אינם מצדיקים מילה גורפת. זה הכל. מדוע אין ויכוח על הורים שמגדלים ילדים בשיטות טבעוניות, חרדיות, סיינטולוגיות, מונעים חיסונים, שוללים השכלה כללית, ורק המילה, שהיא פרט שולי ועד לזמן האחרון גם לא העסיק את הנימולים, שלא ראו בעצמם בעלי מום, עלתה לכותרות, והעיסוק בה תופס תאוצה, עד שאפילו בית משפט גרמני פסק שחייבים לאסור על הורים למול את בניהם, ולפגוע אנושות בחופש הפולחן הדתי? האם מדובר בהקרבת ילדים לעולה?
   תנוע

 48. 15
  כל מה שאנחנו צריכים זה דור אחד, זה הכל רק דור אחד שיפסיק עם המנהג הסדיסטי והפאגני הזה כדי לעקור ולהוקיע את המנהג הזה סופית מהתרבות שלנו.

  אני קורא לכל ההורים החדשים פשוט תפסיקו עם זה

 49. 14
  מתי לאחרונה ראיתם במראה את האבר הנימול שלכם?

  ואולי לא ראיתם אותו בגלל הכרס? לנשים ביניכם, האם אתם עושות זאת עם גברים לא נימולים? מתי לאחרונה עשיתם סקס עם בעלכם וראיתם את האבר שלו? אולי תלכי בהמוניכם ליוגת טלטול תינוקות, בכך תוציאו מהחברה לחלוטין את התינוקות הזכרים שלא תמולו. צריך להיות ממש פרימיטיבי ולהתנגד למילה, קל יותר להיות In וללכת למסיבות טילטול תינוקות.

  1. טמבל, תתעמק קצת מה המוהל עשה לך כדי שתבין כמה נזק כאב וברבריות יש בקריעה ידנית של העורלה, אכזריות לשמה שרוב החילונים לא מבינים בכלל מה קורה שם.
  2. נימול מאושר: קשה להבין אותך. הברית משפיעה גם על כשר הביטוי?
 50. 13
  מתי תכניסו לכם לראש שהמונותאיזם כבר מזמן פשט את הרגל. והמדינות שעדיין סוגדות לצלב, מגן דוד וחצי סהר בנסיגה. תנו לכל גבר להחליט בעצמו ברגע שהוא מבוגר בגופו ובנפשו מה הוא רוצה לעשות בערלה ש-ל-ו. כל בית חולים יוכל לבצע את הניתוח (שהוא אגב מיותר לחלוטין, האגדות על מניעת איידס, הגברת הכושר המיני וכד' הם בבל"ת טהור.)
  1. את האגדות על מניעת אידיס הפיץ ארגון קקיוני ושנוי במחלוקת שנקרא ארגון הבריאות העולמי של האו"ם 51. 12
  דוחה ומגעיל לראות גבר בלי ברית מילה!!!הברית היא בין אברהם אבינו לבורא העולם.

  ומי שיוצא נגד הבורא ישלם על כך קשות בעולם הזה ובעולם הבא!!!!

  1. בינתים הקב"ה משלם לא רע לבעלך קיצבת תלמיד ישיבה. אבל בעולם הבא תדעי שזה עלול להתהפך..
  2. אם זו שאלה של יופי - שהתינוק יבחר כשיהיה בוגר

   אם זו שאלה של יופי - אז זה ענין של טעם. ומי אומר שבעיני התינוק יותר יפה לאחר ברית מאשר טבעי, כמו שהטבע או האל ברא אותו? למה לא לתת לתינוק להחליט לכשיתגבר!

  3. גם בלי עורלה אנחנו משלמים קשות אז מה זה משנה
  4. דוחה ומגעיל אותך, כי כך הרגילו אותך. נסי פעם מין עם אחד כזה, ותהני.
  5. אני ניסיתי גם וגם. מעדיפה את הנימול. עניין של טעם
  6. עניין של טעם ?

   כנראה ניסית מהכיוון הלא נכון.....

 52. 11
  טועה מי שחושב שניתן להפסיק מנהג דתי על פי הוראת חוק

  היהודים יחזרו לנוהל קיום מילה בסתר, כמו בימי האינקוויזיציה בספרד

  1. טוב מאוד, אבל הרוב השפוי שבהם פשוט לא יעשה ברית
 53. 10
  מה לגבי האספקט התרבותי?

  מה מצפים? שעכשיו כל יהודי גרמניה יפסיקו לכבד את דתם או שיעברו למקום אחר? החוק למעשה מתנה את הדת בכתיבת הלכותיה מחדש ואם לא - תעזבו. יש בכך הצבת אולטימטום ומי שלא מתאים לו - שיעזוב. יש לזה שם אחר "טרנספר"...
  קל מאוד להגיד שהמנהג הוא פרימיטבי ולא מוסרי, אבל בלי לשקול את ההשלכות התרבותיות והחברתיות במהלך שכזה, זאת פשוט בדיחה לא מוצלחת.
  ולא, אני לא חרדי, דתי, מתנחל או מוהל.

 54. 9
  ככה זה כשיהודים בוחרים לחיות בגלות.=מוכח שלמול תינוק זה בראותי ויש מליוני נוצרים+מוסלמים

  שעוברים ברית מילה.

  1. פחות ופחות עוברים ברית מילה

   למעשה, רוב גברי העולם אינם נימולים וחיים עם זה טוב מאוד.

  2. נכון, רופאים יהודים הכריזו שמילה זה בריאותי, והמון נוצרים מאמינים להם.
 55. 8
  פשעתי. לבני עשו ברית מילה ואני מתבייש בזה.
  1. פשעת - ילדת בן לאב אידיוט.
  2. 2 מתוך 3 ילדי מלתי

   בילד השלישי כבר נפקחו לי העיניים

  3. גם אני
 56. 7
  המילה הוא מנהג ברברי ופרימיטיבי-בדיוק כמו מילת נשים אצל הבדואים

  אין שום הבדל, רק שפה אנשים לא מצליחים לראות סנטימטר מעבר לאפם. הטלת מום בחסר ישע בן שמונה ימים? זו צריכה להיות עבירה פלילית

  1. המקביל למילת נשים היא הסרת הפין כולו , בתוספת העור של שק האשכים. בגיל 8 שנים.
  2. ויחד עם זאת אני מתנגד לברית מילה ולא אעשה זאת לילדי או לאחרים
 57. 6
  ריטואל ברברי. אפשר לותר עליו.
 58. 5
  ברית מילה.

  זהוא לדעתי מנהג אכזרי ביותר. היו לי הסתייגויות ולבטים רבים עד שנעתרתי לעשות לבני את הברית. מאחר והוא חי בחברה יהודית חששתי מההשלכות בעתיד אם לא אסכים . אבל עלי לציין שאני מאד לא שלמה עם המנהג האכזרי הזה. לדעתי יש לבטלו.

  1. לא מלתי את בני

   הוא כבר בן 3, ובינתיים לפחות כל ההפחדות מההשלכות היו לשווא. הילד מקובל ומלא בטחון עצמי. אף גננת לא העירה, לא הפלתה אותו. במבט לאחור ההחלטה היתה נבונה. אז במשך מס' חודשים כל המשפחה חפרה לנו, אז מה, ההפחדות הם בדיוק זה הפחדות ולא שום דבר מעבר. בילד הבא את יכולה להרגיש חופשיה להגיד "אני לא מסכימה!"

  2. אני מודה שיש לי בנות, לא רציתי לקבל החלטה. זו החלטה קשה מאד
 59. 4
  נקווה שגם בארץ יפסק המנהג הברברי הזה
  1. את ברברית ואני מצרה על הבורות שלך!!!!
  2. זה לא ברברי וזה יעיל במניעת זיהומים
  3. שטויות

   מחקרים עדכניים מגלים שזה לא נכון ( לעולם המערבי בוא גם אנו חיים) . מעט יותר נכון למקומות בהם יש מחסור חמור במים ותנאי הגיינה קשים ( וזאת כנראה הסיבה מדוע המנהג הזה התחיל בשבטים הנודדים באזורנו אשר אח"כ הפכו ליהודים)

  4. צודק/ת! צריך לאלף את הפונדקאיות ללדת ולדות נימולים מראש.
  5. בורות זה כשחותכים למישהו ללא רצונו חלק מגופו בטקס ברבארי מלפני 2000 שנה

   תחזרי לאפגניסטאן גם כן את, עלאק מצונזרת

 60. 3
  מה לא מובן ?? לרופא אסור לפי החוק לבצע פעולה כירורגית כשאין התויה רפואית- נקודה. זה כתוב בחוק ורופא שעובר על כך הוא עבריין. מגוחך שקיימים עדיין אנשים שחושבים שזה בסדר להטיל מום בילד ולסכן את בריאותו בגלל מסורת.. אם היו מבינים קצת את הנזק והסיכון (חוץ מקנאים דתיים כמובן) אין ספק שהיו מתחלחלים מהמהחשבה לעשות את זה לבנם. כנראה שרובם פשוט לא חושבים..
  1. מילה אינה מום ואין בה סכנות

   לרגע לא עצרת לחשוב לפני שמהרת לשלוח תגובה. יש ענף שלם בכירורגיה שעוסק בתיקונים קוסמטיים. שאיבת שומןן, ניתוחי אף, השתלת תותבי סיליקון, ואת כל זה החלטת לאסור. הסרת עורלה היא התערבות כירורגית מינימלית ומוטב לבצעה מוקדם ככל האפשר כי אז ההחלמה מהירה ביותר. למילה יש יתרונות,עובדה, שני שליש מהמילות בבית החולים היהודי של ברלין הם בהתוויה רפואית. המילה אינה מום. אין סיבה לאסור אותה. על ההורים להחליט כפי שהם מחליטים עבור ילדם עד גיל 18 בתחומים הרבה יותר מהותיים ומשפיעים.

  2. במילה יש משום המום והטלתו הינה בחלתי הפיכה

   מעבר ל 20,000 חישה שאת מסירה וע"י כך פוגעת בהנאה ממין מחקרים כיום מגלים כי יש לנושא גם השלכות נפשיות אשר באות לידי ביטוי בגיל מבוגר יותר.
   אנא קראי מחקרים בנושא ואל תזרקי משפטים נבובים לאויר .

  3. מילה היא נזק לכל החיים

   פשוט עצוב לקרוא כזאת בורות. כריתת ערלה (ברית מילה) עושה נזק לכל החיים. כל ארגוני הרופאים בעולם מתנגדים לברית מילה.

  4. הפגיעה בדמוקרטיה ובחופש הפולחן חמורה הרבה יותר מפגיעת המילה בילד

   אתה חוזר כתוכי על הבלים אופנתיים. הנאת המין אינה נפגמת בשל הסרת העורלה על 20000 תאי העצב הממלאים אותה. אדם נטול עורלה אינו בדיוק בעל מום.איבר המין העיקרי מצוי בכידוע מתחת לעצמות הגולגולת שלנו,לא בקצה הפין. איסור המילה הפולחנית הוא פגיעה בדמוקרטיה, ככל איסור חסר פשר אחר. מוטב להשאיר בידי ההורים את ההחלטה אם ימולו את בניהם במקום שהמדינה תתערב. נכון שהתינוק עדיין אינו מסוגל להתבטא ואינו יכול לייצג את עצמו בבית המשפט, מסיבה זו יש לו כאפוטרופוס, הוריו,והם מחליטים עבורו בתחומים הרבה יותר משמעותיים מאשר סילוק פיסת עור.

  5. אולי זה אסור ולא מוסרי, אבל יש ביקוש אז אני מספק אותו...גם אני צריך להאכיל את הילדים שלי.
  6. שאלה לג'

   אם אני באמצע לימודים לתואר שני, ונכנסת להריון. האם מותר לי לבצע הפלה כי התינוק יפריע לקרירה שלי? האם הקרירה שלי היא התויה רפואית מספקת?

  7. לא הבנת קומפורטי. מדובר בפעולה כירורגית ללא הסכמת המטופל. אדם בוגר חותם על טופס הסכמה לטיפול. קפיש?? וחוצמזה למה אדם דתי כותב טוקבקים בשבת??
  8. נדמה לי שגם גרידה היא פעולה רפואית פולשנית ללא רשות הקורבן

   אה, שכחתי, האשה אדון לגופה. בקיצור, אבן שטיפש זרק לבריכה אלף חכמים לא יצליחו להוציא אותה. ההורים הם האפוטרופסים של הילד עד הגיעו לבגרות, הם מחליטים במקומו בכל העניינים הנוגעים לו והם עושים זאת לפי מיטב שיפוטם. המחוקק מבין שהורים נורמטיבים אינם רוצים לפגוע בילדם והוא משאיר בידיהם החלטות חשובות אף יותר מאשר הסרת העורלה. עלה בדעתכם שהורים מחליטים על הטיפול הרפואי שיינתן לילדם? יש הורים שאינם מחסנים, בעקרון, וחושפים את ילדיהם למחלות. כשהילד לוקה במחלה ממארת, ההורים הם הנותנים את הסכמתם לטיפול, לכמותרפיה, לקטיעת זרוע או רגל, הם המחליטים אם להמשיך בטיפול או להרים ידיים כשאפסה תקווה. הורים בישראל מחליטים, בפקודת הרב, שבניהם לא ילמדו מקצועות חול, אנגלית וחשבון מגיל 13, וגוזרים עליהם חיי בטלנות בישיבה, והחוק בישראל לא מתערב. אז רק המילה מפריעה לכם?

  9. לילדים קטנים לא עושים ניתוחים אסטטיים אם אין בעיה דוחקת

   אז מה אתה מציע? ניתוח להגדלת חזה לילדות בנות 5? או מתיחת פנם בגיל 4? ניתוח פלסטי לילדים שאינם סובלים מבעיה מיוחדת הוא התעללות בילדים!

  10. אפשר לחשוב שלהזריק לתינוק חיידקים מוחלשים וחלבונים זרים נעשה בהסכמתו.

   אף אחד לא שואל את התינוק, הפעוט או הילד שלו אם הוא רוצה לעשות חיסון ובכל זאת כל בן אדם עם ראש על הכתפיים מחסן את הילד שלו נגד מחלות מדבקות למרות שיש סיכוי מזערי שהוא ימות או יגדל לנכה כתוצאה מכך.

   מילת זכרים הוכחה כפעולה בעלת ערך רפואי עתידי ואפילו ארגון הבריאות העולמי ממליץ עליה.

  11. מה הבלים אופנתיים? הרמב"ם טען זאת לפני למעלה מ- 800 שנה

   הבלים אופנתיים של 800 שנה?
   חז"ל טענו עוד לפניו שאשה נהנית יותר ממגע מיני עם ערל, וכך הסבירו את העובדה שאחיה של דינה בת יעקב נאלצו להוציא אותה בכוח ממיטתו של שכם בן חמור.

   אין שום הצדקה עבור התינוק למול אותו בגיל 8 ימים, לא רפואית ולא דתית. ההצדקה היחידה היא דתית, עבור האבא שחלה עליו מצווה למול את בנו. אין כאן דבר וחצי דבר עם עקרון טובת הילד ועם עקרון ההסכמה מדעת.

   בנוסף, אין שום החלטה הורית נורמטיבית שאפילו קרובה לניתוח שרירותי וכפוי להטלת מום באיבר המין. כל ניסיון להשוות החלטות כמו "לאיזה בית ספר הילד ילך" ו"איפה נגור" להטלת מום גופני לכל החיים, אינו אלא דמגוגיה זולה. אם היה ניתן בידי ההורים כל המידע הידוע כיום על נזקיה וסיכוניה של ברית המילה, יחד עם האין-השלכות-חברתיות (בניגוד למיתוסים המפורסמים של "יצחקו על ילד כל החיים") - רוב ההורים ממילא לא יעוללו את הזוועה הזו בילדיהם מלבד חרדים, והמדינה לא תצטרך לאכוף את החוק האוסר זאת.

  12. "נזקיה וסיכוניה של ברית המילה"?

   אז זהו בדיוק. המילה אינה מסוכנת. אחת לאלף מילות יש סיבוך שברוב המקרים הוא פעוט ורק אחת לכמה מאות אלפי מילות יש פגיעה חמורה באיבר המין של התינוק. למילה יתרונות בשמירת ההיגיינה והבריאות של מערכת הטלת השתן. הפגיעה בהנאה המינית היא אגדה, בעבר נהגו למול את כל הילודים הזכרים בארה"ב ובריטניה, ולאחרונה החליטו אגודות הפדיאטרים שהיתרונות אינם מצדיקים מילה גורפת. זה הכל. מדוע אין ויכוח על הורים שמגדלים ילדים בשיטות טבעוניות, חרדיות, סיינטולוגיות, מונעים חיסונים, שוללים השכלה כללית, ורק המילה, שהיא פרט שולי ועד לזמן האחרון גם לא העסיק את הנימולים, שלא ראו בעצמם בעלי מום, עלתה לכותרות, והעיסוק בה תופס תאוצה, עד שאפילו בית משפט גרמני פסק שחייבים לאסור על הורים למול את בניהם, ולפגוע אנושות בחופש הפולחן הדתי? האם מדובר בהקרבת ילדים לעולה?

  13. ומי שנחשב עובר בתחילת דרכו, האם הוא נשאל באם הוא מסכים להפוך לנפל ולא ליצור אנוש שייוולד?
  14. די כבר עם ההתלהמות סביב המילה

   זה ממש לא עניין כזה גדול, טוב ככה וטוב גם ככה. כל אחד יחליט מה טוב בשבילו. אין בזה שום נזק, וזאת החלטתה שתלויה בהרגשת ההורים. אני, אישית, מאוד שמח שמלו אותי. זה יפה, הגייני, ועוזר לי להרגיש שייך למקום שאני בא ממנו.

  15. תשובה לD

   מה פירוש אדם בוגר חותם על טופס? אם הבוס שלי לא מוצא חן בעיני, האם מספיק שאחתום על טופס ואפנה לגורמים המתאימים שירסקו לו את הבירכיים? עד כמה שבדקתי, לעורלה אין פוטנציאל חיים, אבל לתינוק ברחם אימו יש גם יש. באשר לשאלתך על אדם דתי הכותב בשבת, התשובה נמצאת בשאלה.

 61. 2
  פוגעת בחופש הדת? מה עם החופש להחליט קודם אם אתה דתי?
  1. בדיוק!!! כל-כך בסיסי מה שעידן כתב.

   ושלא יתחילו להגיד שעדיף לבצע את הניתוח כשהתינוק נולד, כי ההחלמה מהירה יותר בגיל שמונה ימים, זה לא רלוונטי, מהסיבות הבאות:
   א. ההחלמה אינה מהירה יותר בגיל הזה! בגיל שמונה ימים הערלה עוד צמודה לעטרת הפין וצריך לקלף אותה ממנו (כן, כן, זה מזעזע). היא נפרדת ממנו באופן טבעי לאחר כמה שנים, ואז ניתן להפשיל אותה.
   ב. זה בכל מקרה לא מצדיק לבצע באדם ניתוח מטעמי דת ללא הסכמתו!!!

  2. שילמדו מהבפטיסטים ואמיש - בגיל 18 נטבלים (בפטיסטים) ואם נשארים בקהילה (אמיש)
  3. אותו הגיון כולל גם חיסונים? בית ספר? מגורים במקום מסוים? מי יחליט? נחכה שהילד יהיה בן 18?

   מה לעשות? עד גיל 18 ההורים מחליטים מה קורה עם הילדים, בטח שעד גיל חד ספרתי כמעט כל ההחלטות החשובות מתקבלות על ידי ההורים, לטוב ולרע זה המצב. הרי גם את הרכב המזון של התינוק ההורים בוחרים, האם זה טוב שיאכלו בשר? מה הנזק שזה יגרום להם? האם זה טוב שיהיו צמחונים? מה הנזק שזה גורם? אין לזה סוף

  4. ל"ההורים יפסיקו להחליט", אתה דמגוג
 62. 1
  Barbarism

  כל הכבוד לגרמנים, כן ירבו אלה שנמאס להם מעובדי אלוקים

  1. בניגוד להפלות שהן מעשה הומניטרי...
  2. כן בהחלט בניגוד להפלות

   שבהן אשה בוגרת היא זו שמקבלת החלטה לעבור את ההליך. לא ניתן להשוות את זה להליך שבו אתה כופה על תינוק בן יומו ניתוח, בין אם אתה בעד או נגד.

  3. זו נבלה וזה טרפה
  4. זה נבלה וזה טריפה
  5. רק אוויל ישווה בין צביר תאים חסר הכרה
  6. ומה אתה כופה על העובר שלה? חיי עונג?
  7. יאללה סע לאפגניסטן יא חשוך, סע וכן באית מילה זה ברבארי!