פעילים בסוריה: חיל האוויר הסורי הפציץ את מעוזי המורדים בשכונות בדמשק

בוועדת חוץ וביטחון הציג ראש אמ"ן תצלומים של ירי ארטילרי אל עבר ריכוזי אוכלוסיה בערי סוריה, והזהיר כי אזור הגולן יכול להפוך למרחב פעילות נגד ישראל

פעילים בסוריה מדווחים היום (שלישי) כי הצבא הפציץ את מעוזי המורדים בדמשק באמצעות מסוקים במהלך הלילה. בשעה האחרונה דווח על ירי כבד בלב העיר ליד "כיכר שבע הבריכות", בה נמצאים הטלוויזיה הסורית והבנק המרכזי, סמוך לבניין הפרלמנט הסורי. לפי הערכות, הקרבות בשלושה הימים האחרונים הם העזים ביותר בבירה הסורית מאז החלה ההתקוממות העממית במדינה לפני 17 חודשים.

ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי העריך היום בוועדת חוץ וביטחון כי אסד לא ישרוד את ההתקוממות נגדו. "זה יקרה על ציר הזמן שבין חודשיים לשנתיים, אולי קצת יותר", אמר. כוכבי הציג צילומי לווין בהם נראות סוללות ארטילריה של הצבא הסורי, יורות אל תוך ריכוזי אוכלוסיה בערים. "הצבא פועל באופן הברוטלי ביותר, דבר שמצביע על ייאוש", אמר. 

לדבריו, מרחב הגולן עלול להפוך לזירת פעילות נגד ישראל, בדומה לסיני, כתוצאה מהתחזקות הג'יהאד העולמי בסוריה. "אנו רואים החרפה יומיומית בעימותים. מורגשת התבססות בסוריה של האיסלאם הרדיקלי, וקיימת סכנה גוברת לנשק האסטרטגי שמוחזק במדינה". לדבריו, נסראללה ואיראן נערכים ליום שאחרי נפילת אסד. "בלבנון יש כיום בין 70 ל-80 אלף רקטות שעשויות להגיע לישראל. נמשכת הברחת הרקטות מאיראן ללבנון".

Article video embed code

לדברי כוכבי, הסבירות לעימות בין ישראל לסוריה נמוכה. "אסד הוציא הרבה מכוחותיו מהגולן לאזור דמשק כי הוא לא חושש לעימות עם ישראל. אף אחד לא מעלה על דעתו שפעילות התקפית של מדינה כלשהי נגד סוריה, לאו דווקא ישראל, לא תתלקח לעימות אזורי. השאלה היא רק היקף ההתלקחות ועל כך יכולים להשפיע משתנים רבים"

לדברי כוכבי, אין אופוזיציה מאורגנת שמנסה להוביל את ההתקוממות בסוריה. "ישנו ריבוי של קבוצות הנבדלות ביניהן באידיאולוגיה. זיהינו בין 60 ל-70 התנקשויות בקצינים סורים בכירים. 13 אלף חיילים וקצינים ערקו מצבא סוריה. אולם הצמרת שקרובה לאסד מוגדרת כמלוכדת, מרבית הצבא עדיין נאמן".

השגריר שערק: אסד לא יהסס להשתמש בנשק כימי

נוואף אל פארס, הפוליטיקאי הסורי הבכיר ביותר שערק וחבר לשורות האופוזיציה, אמר כי להערכתו המשטר הסורי לא יהסס להשתמש בנשק כימי נגד מתנגדי השלטון. פארס, לשעבר השגריר בעיראק, שערק לפני שבוע, אף אמר שלפי מידע שלא אומת כבר נעשה שימוש בנשק במהלך הקרבות בחומס.

בראיונות לבי-בי-סי ואל גז'ירה תיאר פארס את אסד כ"זאב פצוע שנדחק לפינה". במצב זה, הוא אמר, קיים סיכוי שנשיא סוריה יחליט להשתמש בנשק כימי נגד האופוזיציה. לדבריו, קיצונים סונים מאל-קאעדה משתפים פעולה עם המשטר ועם המיעוט העלווי בסוריה. "לאורך ההיסטוריה, ישנם מקרים רבים שבהם אויבים שיתפו פעולה", אמר. "אל-קאעדה מחפש מקום שבו הוא יוכל לפעול והמשטר מחפש דרכים להטיל אימה על העם הסורי", הוסיף.

בראיון לאל-ג'זירה טען פארס כי קיבל הבטחה מבשאר אל-אסד להתמנות לסגן נשיא מפלגת הבעת. "הוא אמר לי את זה באופן אישי, ואנשים ממשרדו דיברו איתי על כך שבוע לפני עריקתי וביקשו ממני לשוב לסוריה כדי לקבל את המינוי".

נוואף פארסאי-אף-פי

מועצת הביטחון של האו"ם תצביע מחר (רביעי) על תוכנית שבה תומכות מדינות המערב, המאיימת בהטלת סנקציות על המשטר הסורי אם נאמני אסד לא יפסיקו את הירי וההפגזות לעבר הערים.

לפי ההצעה, שהוכנה בידי בריטניה, ארה"ב, צרפת וגרמניה, משימת משלחת הפקחים של האו"ם תוארך ב-45 ימים נוספים ותוכנית השלום שהגיש מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, תיכלל במסגרת פרק 7 של מגילת האומות המאוחדות, המאפשר למועצת הביטחון שורה של פעולת, מסנקציות כלכליות ועד התערבות צבאית. נציגים דיפלומטים של ארה"ב הבהירו כי בשלב זה המערב מעוניין בסנקציות כלכליות בלבד.

רוסיה וסין מתנגדות להצעת המערב. שר החוץ הרוסי לברוב הודיע אתמול כי רוסיה תחסום באו"ם כל תוכנית נגד סוריה. אנאן צפוי להיפגש עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ולדון עמו על המשבר בסוריה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  אני בעת זה שאסד השמיד מרד של כלבים אלא

  אני בעת זה שאסד השמיד מרד של כלבים אלא

 2. 14
  כל הכבוד מר כוכבי, נבואה שתינוק היה נותן אותה יותר מדוייקת

  ראש אמ"ן מנבא לנו נבואה ממש מדוייקת , הרוצח מדמשק יפול בין חודשיים לשנתיים, כול הכבוד, גם תינוק היה נותן נבואה יותר מדוייקת, אני אומר לך שהרוצח מדמשק לא יחזיק מעמד יותר מחודשיים אם לא פחות מזה. ואני לא ראש אמן.

 3. 13
  אם אסד יפול הימין בישראל יאבד מנהיג חשוב... אחד שמראה שרק בכוח ניתן לשלוט
 4. 12
  בקיצר. אירן סוגרת מלבנון,עזה,סיני,סוריה. מצרים.
  1. כן, ממש כמו סרטן
 5. 11
  ראש אמ"ן נשמע כמו אסטרולוג

  בין חודשיים לשנתיים? פחד אלוהים עם אגף מודיעין כזה

 6. 10
  אחרי הפאשלה של אמ"ן בשנה שעברה כאשר שר הבטחון העריך שאסד ייפול תוך שבועות, נהיו זהירים החבר"ה ומדברים על בין חודשיים לשנתיים!! לי נראה שהוא ייפול בעוד פחות מחודשיים !! פאשלה שנייה לאמ"ן?
 7. 9
  שהאופוזיציה הארורה תתאחד כבר, רק בגלל זה המערב לא מנסה אפילו להתערב צבאית ולמנוע את ההרג. שלא לדבר על פוטין והסינים שחוסמים כל יוזמה.
  1. יאלה סע לשם תעזור להם כבר בחיית רבק. בלעדיך הם אבודים
 8. 8
  מהר! יש עוד חודשיים בהם אפשר לסגור עם בשאר הסכם לנסיגה מהגולן בערבויות בינלאומיות.
  1. או לתמוך בו כמשאלת הימין - כי זה כדאי לנו, ושכל העולם ילך לעזאזל.
 9. 7
  עאלק סגן נשיא

  הוא ערק כי ידע מה מצפה לו. הוא כנראה סוני ורצו לחסל אותו.

 10. 6
  לא ברור לי..אם ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי הוא מקור הידיעה למה הסוכנויות המדווחות
 11. 5
  "יורות אל תוך ריכוזי אוכלוסיה בערים" מזעזע !!!! שמעתי שאסד קורא למלחמה "ברזל יצוק"
  1. בדרן אתה - לך תמכור תירס ביום העצמאות
  2. אויש לך להתקלח, היפי
 12. 4
  גם אני מעריך שאסד יפול בציר הזמן של "שבועיים עד שנתיים ואולי קצת יותר"...

  אלא שבניגוד לראש אמ"ן לרשותי לא עומדים אלפי אנשים , ציוד ותקציב של מיליארדי שקלים. אגב, זו הערכה יותר טובה מזו של אהוד ברק שלפני כשנה דיבר על "3 שבועות".

  1. הוצאת לי את המילים...

   זה מה שאתה שווה?

  2. אני מוכן לשים כסף שאסד יפול בתוך פחות מחודשיים או יישאר יותר משנתיים. הימור כנגד תחזיות אמן לא יכול להכשל.
 13. 3
  מאתיים קילומטר מפה מתחוללת מלחמת אזרחים ברגעים אלה

  איפה נפלנו, איפה

  1. עשרה קילומטר מפה מתקיים משטר כיבוש מדכא. איפה נפלנו, איפה.
 14. 2
  אסד עושה רושם של אדם הגון, הומני, משכיל. חבל שבארץ אין רבים כמותו. ה' יעזור לו
  1. אני מקווה שכולם מבינים וערים להרס והחורבן שארה"ב מטילה בעולם. קודם עירק, אחר כך לוב, עכשיו סוריה. כמה הרג? כמה חורבן והעולם שותק? כמה שקרים על אסד? הוא מגונן על ארצו!!!! טרוריסטים ממומנים ומחומשים על ידי ארה"ב ובנות בריתה מחריבים את ארצו.. מה אתם מצפים שהוא יעשה??
  2. harold-pinter-nobel-prize-speech-2005-art-truth-politics/2574205
  3. אסד,עושה מעשה נבון,אך כמה הוא יהרוג העם המוסלמי כביר!

   גם הצבא הגרמני היה,רב ועצום!
   איחוד הצוויליזציה הנבונה בלבד ,תוכל לשים קץ,לשלטון החזירי של האיסלם החזירי!!!!-אחרת אחרי גירוש היהדות הנצרות בתור!

  4. אתה משעמם,כל פעם כותב את אותה שטות רק בשם אחר.
 15. 1
  מה שבטוח, שעד סוף המילניום משטר אסד ייפול.