לא אומרות נואש

רוסיה וסין הטילו שוב וטו על החרפת הסנקציות נגד סוריה

בפעם השלישית מאז החלה ההתקוממות העממית בסוריה, מטרפדות מוסקווה ובייג'ין הצעת החלטה במועצת הביטחון. אסד נראה לראשונה מאז הפיגוע

רוסיה וסין הטילו וטו אחר הצהריים (חמישי) על הצעת החלטה במועצת הביטחון הקוראת להחרפת הסנקציות הכלכליות המוטלות על דמשק, לאור המשך הדיכוי האלים והשימוש שעושה צבא סוריה בנשק כבד בערים. זו הפעם השלישית מאז החלה ההתקוממות העממית בסוריה לפני 16 חודשים, שמוסקווה ובייג'ין מטרפדות הצעות החלטה שמטרתן להגביר את הלחץ על נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ומשטרו.

על רקע הפיגוע הגדול במטה לביטחון לאומי בדמשק וההידרדרות המהירה ביכולת המשילות של אסד, נדחתה אתמול ההצבעה במועצת הביטחון כדי לאפשר התייעצויות נוספות בין נציגי המעצמות. הצעת ההחלטה קשרה, בין היתר, בין המתווה שגיבש שליח האו"ם לסוריה, קופי אנאן, לבין סעיף 7 של אמנת האו"ם, באופן שבו אי קיום של המתווה יהווה עילה לשימוש בינלאומי בכוח.

תמונה ראשונה מאז הפיגוע: אסד בפגישתו היום עם שר ההגנה החדשאי-אף-פי

אלא שגם לנוכח ההידרדרות הקשה במצבו של אסד, רוסיה נותרת עיקשת בעמדתה שלא לאפשר למערב לפעול בסוריה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אף כינה את איומי המערב בהתערבות צבאית בסורית - "סחיטה". על רקע זה גם שוחחו אמש נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בניסיון אחרון למנוע את הטלת הווטו פרסם אתמול הבית הלבן הודעה לפיה על מוסקווה ובייג'ין להבין "שההיסטוריה אינה עומדת לצד אלה שמיישרים קו עם אסד". למרות ניסיונות השכנוע, בחר פוטין שלא להיענות לבקשותיה של ארה"ב.

11 מדינות הצביעו בעד החרפת הסנקציות, פקיסטן ודרום-אפריקה נמנעו ואילו רוסיה וסין, כאמור הטילו וטו. על פי ההצעה שנדחתה, היו אמורות המעצמות להאריך את מנדט כוח הפקחים בסוריה ב-45 ימים נוספים ולהעניק למועצת הביטחון את הסמכות להתערב צבאית במדינה. לאור הווטו - צפוי מנדט הפקחים להסתיים כבר בסוף השבוע הקרוב. 

שגריר בריטניה באו"ם, מארק גרנט, אמר במהלך הדיון כי הוא "מזועזע" מהווטו הרוסי-סיני. "המשמעות של הצעד הזה היא המשך ההגנה שלהן על משטר ברוטאלי. רוסיה וסין בחרו להעמיד את האינטרס הלאומי שלהן לפני חייהם של מיליוני סורים". שגריר צרפת באו"ם, ג'ראר ארו, אמר כי הווטו לא יעצור את המערב מלפעול. "נמשיך לסייע לאופוזיציה הסורית בדרכה לדמוקרטיה", אמר. שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, אמר כי הווטו הסורי-סיני הוא "חסר הצדקה וחסר הגנה".

שגרירת ארה"ב באו"ם סוזן רייס ועמיתה הרוסי ויטאלי צ'ורקין, בתום ההצבעהאי-אף-פי

הבית הלבן קרא להחלטתן של רוסיה וסין מצערת. "אלה שהצביעו נגד הצעת ההחלטה מתייצבים נגד העם הסורי ובצד ההפוך לשלום וליציבות באזור. ארה"ב הבהירה לממשלת סוריה כי היא תישא באחריות אם תשתמש בנשק כימי נגד האופוזיציה". במקביל, דחה הבית הלבן את הניסיונות הראשונים להאריך את מנדט פקחי האו"ם בסוריה והודיע כי אינו מעוניין בכך. לעניין האפשרות שסוריה תשתמש בנשק כימי התייחס גם שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עאפרי, ואמר כי מדובר בשמועות חסרות יסוד.

אחרי יממה, אסד נראה לראשונה

אחר הצהריים דיווחה הטלוויזיה הסורית כי שר ההגנה החדש, פאהד ג'אסם אל-פריג', נשבע אמונים בטקס שהתקיים בנוכחותו של הנשיא, בשאר אל-אסד. בתחילה לא שידרה הטלוויזיה הסורית תמונות של אסד מהטקס וגם לא מסרה היכן הוא התקיים, ואולם זמן קצר לאחר מכן פורסמה תמונה מהפגישה ונאמר כי היא התקיימה בדמשק.

במשך יותר מ-24 שעות, מאז הפיגוע במטה לביטחון לאומי הסורי בו נהרגו שלושה מעמודי התווך של המשטר הסורי, נעלמו אסד, רעייתו אסמה ושלושת ילדיהם אל מתחת לרדאר ובתקשורת הבינלאומית נפוצו שמועות ודיווחים שונים על מקום הימצאם. הבוקר דיווחו מקור משורות האופוזיציה ודיפלומט מערבי כי ייתכן שאסד חמק לעיר החוף לטאקיה, מעוז המיעוט העלוואי, אולם דיווח זה הוכחש.

הצהובון הבריטי "דיילי מייל" דיווח כי אסמה אסד כבר עזבה את סוריה ונמצאת במוסקווה. עוזרו של פוטין, יורי אושאקוב, דחה את השמועות ואמר כי סוגיית המעבר האפשרי של אסד למוסקווה לא עלתה כלל על סדר היום של הקרמלין וכי לא שמע על אפשרות כזאת. לדבריו, הנושא לא עלה גם בשיחה שקיים אתמול פוטין עם אובמה ועם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. 

במקביל, נמשכים הקרבות בין צבא סוריה לבין כוחות המורדים בתוך דמשק, זה היום החמישי. בשעות הבוקר דיווחו תושבים מקומיים על קרבות קשים מרחק נגיעה מארמון הנשיאות. עיקר הקרבות מתרכזים ברובע השגרירויות הזרות אל-מזה. תחנת המשטרה בשכונה אחרת, חג'ר אל-אסוואד, עלתה בלהבות וקרבות מתנהלים גם בשכונות טדמון ואל-מידאן.

גורם ביטחון לבנוני דיווח הערב כי בעקבות התגברות הקרבות בדמשק, חצו ביממה האחרונה יותר מ-20 אלף סורים את מעברי הגבול לתוך לבנון. על פי הדיווחים האחרונים מהבירה הסורית בשכונות רבות מתנהלים חילופי אש בין כוחות הצבא לבין המורדים וכי בעיר שורר כאוס של ממש. הטלוויזיה הסורית הזהירה את תושבי דמשק כי חמושים הלבושים במדי המשמר הנשיאותי עלולים לפתוח באש או לבצע פיגועים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  אחריות בין לאומית

  אם קיים הווטו ..אזי יש להטיל על אחריותם על הוצאת הנשק הכימי ..והבליסטי
  לפני נפילתו .לידיים בלתי אחראיות...
  מאד פשוט ...ואחריות כזאת מחוייבת מציאות כי הווטו הזה מסכן מספר מדינות באיזור .. טורקיה/ירדן/ישראל..
  ואינני מבין את הזכיחות של משרד החוץ ... כנראה השפיון מעוניין בזככות הזו

 2. 12
  המלחמה עוד לא הסתיימה; רחוק מזה; ובכל זאת גורלו של אסד נחרץ; רוסיה כבר מתחילה לקבור הראש עמוק באדמה. יתכן ןהיא תמשיך להטיל וטו אבל זה רק מפני שטיפסה על עץ גבוה ויוקרתה נפגעת בכל תרחיש
 3. 11
  ישראל ביתם חוברים לפוטין בעד אסד
 4. 10
  תגידו מה יהיה שם עם הצנזורה שלכם .
 5. 9
  מה דעתכם לעשות כתבה על טיבי וזועבי שומרי החוק והסדר מטילי הוטו
 6. 8
  Boycot Chineese products
 7. 7
  כל הכבוד למלך המלכים בשאר אסאד
 8. 6
  Putin is afraid he would be next in line

  Because if the Russian people (or even the Civiliki) revolt, and Interior Ministry troops start shooting at them, the West`s reaction would be to compare Putin and his Chekist friends, to Assad and the Alawites

 9. 5
  הרוסים מה זה טובים ברולטה

  כספקית נפט, רוסיה נהנית מחוסר יציבות בחצרן של ספקיות אחרות ולכן לעזאזל הדם של אנשים עכשיו והצרות שהם הרוסים יאכלו בעתיד בגבולם עם העולם המוסלמי. כמו עד מבצע ברברוסה - בינתיים, יש וודקה.

 10. 4
  בחיים לא האמנתי אגיע ליום שבו אני אומרת יום יום תודה שרוסיה וסין קיימות. תודה על מדינות שמטילות וטו ויוצאות כנגד השואה שארה"ב מטילה בעשרים השנים האחרונות בעולם
  1. גם לדוב הרוסי וגם לארצות הברית לא חסר ,ומה כולכם מתנגדים לרינת ,בזכות ארצות הברית נהרגו מיליונים של בני אדם .ויטנאם קוריאה ועוד .הכל אינטרסים .

   לא מחבב את אמא רוסיה ומזמן הבנתי מי זאת ארצות הברית עם החיוך מסילקון .לא חבר שלהם בכלל.

  2. אני במקומך....

   הייתי אומר תודה שקיים מקצוע רפואי בשם פסיכיאטריה שאולי יכול לעזור למישהי שנמצאת במשבר....כמוך....

  3. איציק תראה את הסרט אושר של המאי הטוב טוד סולונדז ,ואז תבין שהנפש של כולנו מורכבת ולא בריאה ,התגובה שלך היתה לא לעניין.
 11. 3
  ספאסיבא ראסיה

  העולם לא מגרש משחקים לאמריקאים. תודה רוסיה

 12. 2
  טיפשות של שלטון לא דמוקרטי

  ברוסיה וסין, שתי החברות הגדולות שעוד לא הפכו לדמוקרטיות, אפשר לזהות אטימות וטמטום הנובעים אולי רק ממבנה פנימי שיהיה בסופו של דבר בעוכריהן. אין מילה אחרת להגדרת היקף ועומק הטמטום

  1. תשובה לעגלון

   מה שהן יודעות מה מתרחש מאחורי הקלעים ומי מושך בחוטים לנעשה בסוריה אתה לא תבין לעולם.

 13. 1
  ההיסטוריה של סין ורוסיה (לפי סדר זה) רווית דם בייחוד הרג אזרחיהם,אז מזה כמה ערבים שהורגים כמה ערבים העיקר האינטרסיים.