מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

תחקיר "דר שפיגל" || כך כשלה גרמניה במניעת הפיגוע באולימפיאדת מינכן

השגרירות בביירות העבירה התרעה למשרד החוץ הגרמני חודש לפני הפיגוע. התחקיר חושף כיצד חלק מרשויות גרמניה התעלמו מהדיווחים וטייחו את הכישלון

ממשלת גרמניה ומדינת בוואריה נחלו כישלון חרוץ במניעת הטבח באולימפיאדת מינכן ב-1972 ולא קיבלו אחריות לכך עד היום. כך טוען היום (א') השבועון הגרמני "דר שפיגל", בכתבת השער שזכתה לכותרת "תיק סודי אולימפיה: הפיגוע במינכן - איך המדינה הסתירה את הכישלון שלה". בכתבה נטען כי גרמניה ובוואריה ביצעו "טעויות גדולות" בפרשה, שהיקפן האמיתי "עדיין נשמר בסוד".

11 ספורטאים וחברי המשלחת הישראלית לאולימפיאדת מינכן נרצחו בפיגוע, שאירע ב-5 בספטמבר 1972. גם שוטר גרמני נהרג במהלכו. שלושה מתוך שמונת המחבלים, חברי ארגון "ספטמבר השחור" הפלסטיני, נותרו בחיים בתום מבצע החילוץ הכושל של משטרת גרמניה. התחקיר של "דר שפיגל" מגלה כי התרעות קונקרטיות שהתקבלו חודש לפני האולימפיאדה לא טופלו כראוי. כך לדוגמה, שגרירות גרמניה בביירות דיווחה ב-14 באוגוסט 1972 על "תקרית" שצפויה להתרחש "מהצד הפלסטיני" בעת המשחקים האולימפיים במינכן. ארבעה ימים לאחר מכן העביר משרד החוץ את ההתרעה למשרד להגנת החוקה בבוואריה עם ההמלצה "לעשות כל מה שניתן במסגרת סידורי האבטחה".

שער הגיליון החדש של דר שפיגל, שיצא לאור היום
שער הגיליון החדש של דר שפיגל, שיצא לאור היום.

לצד זאת, התחקיר מעלה כי הרשויות התעלמו לא רק מהמידע המודיעיני אלא גם מההתרעות הגלויות. כך, ב-2 בספטמבר, שלושה ימים לפני הטבח, דיווח המגזין האיטלקי "Gente" כי טרוריסטים מספטמבר השחור מתכננים "פעולה סנסציונית במשחקים האולימפיים". "דר שפיגל" גילה כי כי המשטרה הגרמנית דווקא נערכה מראש לתרחיש של פיגוע טרור פלסטיני.

כמה ימים לאחר הפיגוע מצא בלש בשירות המשטרה מסמך ובו "26 תרחישים" שחוברו בידי הפסיכולוג של משטרת מינכן, ג'ורג' זיבר, לקראת האולימפיאדה. אחר מהם עסק במפורש ב"פלישת טרוריסטים פלסטינים לכפר האולימפי". אולם כשהמשרד להגנת החוקה של מינכן ביקש לקבל את המסמכים מהמשטרה השיב אחד הפקידים בלשכת המפכ"ל: "זה אמנם נכון שבמסגרת ההכנות הוצגו תרחישים, אבל אין בנמצא עדות כתובה לכך". עד היום המסמכים האלה לא נמצאו.

התחקיר מבוסס על דיווחים סודיים של חקירת הפיגוע, ישיבות קבינט ותכתובות דיפלומטיות, שנחשפו לבקשת "דר שפיגל". הגופים הממשלתיים שהעבירו לעיתון את המסמכים הסודיים כוללים את לשכת הקאנצלרית, המשרד הפדרלי להגנת החוקה ושלוחתו בבוואריה ומשרד החוץ. התחקיר חושף גם את הניסיונות לטייח את הכישלון. אחד המסמכים שנחשפו כעת נכתב יומיים לאחר הפיגוע, ב-7 בספטמבר, בידי פקיד במשרד החוץ הגרמני. "חייבים להימנע מהאשמות הדדיות ומביקורת עצמית", הוא כתב לקראת ישיבה מיוחדת של הקבינט.

מסמכים אחרים, של ממשלת גרמניה ושל הממשלה המקומית בבוואריה, מעלים כי הרשויות ניסו לטשטש את הכישלון ולהציג את המחבלים כמי שפעלו באופן "מדויק". בכך, לפי "דר שפיגל", הרשויות התעלמו במכוון מהדיווחים שהיו בידיהן ולפיהם המחבלים היו דווקא "חבורת שלומיאלים", שלא הכינו את השטח כראוי ונתקלו בקשיים אפילו בהזמנת חדר במלון במינכן.

אחד המחבלים לאחר החדירה למגורי המשלחת הישראלית בכפר האולימפי
אחד המחבלים לאחר החדירה למגורי המשלחת הישראלית בכפר האולימפי. צילום: א-פי

לצד זאת, מחקירת הפיגוע עלה כי לפני הטבח הפלסטינים חלפו על פני מגורי הספורטאים הישראלים בכפר האולימפי ואף נתקלו בספורטאים מהונג קונג באחת הקומות הגבוהות של אחד הבניינים שם. המשטרה במינכן טענה לאחר "הערכה אנליטית" של הפיגוע כי המחבלים "לא ביצעו סריקה של השטח" לפני הפיגוע.

מלבד זאת, מהמסמכים עולה כי התביעה במינכן אף פתחה בחקירה בגין "גרימת מוות ברשלנות" נגד מפקד המשטרה, מנפרד שרייבר ומפקד הכוח המיוחד שלו. פרטים אלה מעולם לא נחשפו לציבור. התחקיר המלא יפורסם בתוכנית שתשודר הערב (א') בשעה 21:45 (שׁעון גרמניה) בערוץ ARD הגרמני, בכותרת: "מחלום לטרור - מינכן 1972".
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 ישראל היא ארגון טרור שיש לו מדינה. דיי לטרור היהודי בפלסטין  (לת) קוץ
 • 18:11
 • 22.07.12

02 הרצח במינכן אשר
 • 18:17
 • 22.07.12

פה אנו רואים וחשים כי דם יהודי הפקר הזלזול והכחשות לא השתנו

03 11 הנרצחים האחרונים בשואה. הגרמנים לא התעלמו הם פשוט רצו לראות עוד יהודים מתים  (לת) יוסף
 • 23:44
 • 22.07.12

04 לא מפחד יותר איסלמופוב לשעבר
 • 01:46
 • 23.07.12

יודע אני בוודאות שהגיע סופו של האסלם ואלו פרפוריו האחרונים ואין מה שיציל אותו. אז צאו ממחילותיכם יהודים זיקפו קומתכם ואימרו זאת בקול. סוף האסלאם כבר כאן.

05 השנאה של אחמד
 • 04:13
 • 23.07.12

הגרמנים לעם היהודי.

06 גרמנים אחראיים לטבח יהודים?! לא ייתכן! עמית
 • 05:11
 • 23.07.12

אבל הם אנשים כה נעימי הליכות. בטוחני שעשו כל שביכולתם להבטיח ששום דם יהודי לא יישפך בארצם. גרמנים נפלאים. כה סומך אנוכי על אמונם ואהבתם לישראל שהייתי מבטיח את שלומי בהגנתם. ואולי נולדתי אתמול ולא שמעתי עדיין על המאה העשרים!!!

07 השקרים הגרמנים אז והיום: היכן האמת על האנטישמיות הגרמנית וחלקה המלא בכביכול "פשלה" מכוונת!!!!  (לת) רעם
 • 18:53
 • 26.08.12

08 באותן שנים נכשלנו בפיגוע מיקוח בקרית שמונה. יאללה נאשים את הגרמנים.. אין כמונו בעולם
 • 01:28
 • 30.08.12

למערכת אם תצנזרו אז נבין שאתם שליחי הסנדק. לבריאות.

 •   האמת על המחדל הרבה יותר מזעזעת אלון פלג
  • 03:38
  • 01.09.12

  המחדל הגרמני היה חמור הרבה יותר ממה שמתואר בכתבה.
  הטיוח הגרמני בוצע ע"מ להמנע מתשלום פיצויים למשפחות הקורבנות. ללא קשר גם מערכת הבטחון הישראלית לקתה במחדל
  חמור ( ניתנה התראה מוקדמת)

פרוייקטים מיוחדים