אביב ערבי, סתיו עיתונאי

כתבת ווג: אסמה רימתה אותי

ג'ון ג'ולייט באק, שפרסמה כתבה מחמיאה על הגברת הראשונה של סוריה, מאשימה את כל העולם במפלתה: עורכי המגזין, חברת יחסי הציבור והנסיבות

ב-25 בפברואר 2011, כשהאביב הערבי הרעיד את המזרח התיכון, הפיל את מובארק, בן עלי ואת קדאפי והחל גם לדגדג באפו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, מגזין האופנה "ווג" האמריקאי פירסם באתר האינטרנט שלו כתבת פרופיל על אסמה אל-אסד. הכותרת הכתירה את הגברת הראשונה של סוריה כ"שושנת המדבר", והכתבה דיברה בשבחי הזוג המודרני, המשפחתי, הדמוקרטי. באותה שעה כבר החל אסד לפעול נגד אזרחים סורים, בהם ילדים - ועד מהרה החלו לזרום הדיווחים על עינויים וטבח.

ווג והכתבת, ג'ון ג'ולייט באק, ספגו ביקורת קשה על פרסום כתבת תדמית לגברת אסד בשעה כזו, שמלבינה את פשעי המשטר בשיחות על אופנה ועתיקות. בכירי המגזין, שבהתחלה עמדו מאחורי המאמר, הסירו אותו מאתר האינטרנט כעבור כמה שבועות, כמו גם מכל פינה ברשת שהצליחו עורכיו להגיע אליה. בסוף השנה המגזין לא חידש את החוזה עם באק, שכתבה עבורו שנים ארוכות.

עכשיו באק מספרת ב"ניוזוויק" את הסיפור שמאחורי הכתבה המביכה שעלתה לה במוניטין ובמשרה. היא מאשימה את אסמה ובעלה, אבל בעיקר את עורכי "ווג", את חברת יחסי הציבור בראון לויד ג'יימס, שקיבלה מהזוג אסד 5,000 דולר בחודש כדי לקדם את תדמיתם בעולם - וגם את דעת הקהל, שמיצבה את סוריה כמקום החם הבא, והתהפכה במהלך החודשיים שחלפו בין תחילת העבודה על הסיפור ועד לפירסומו.

בני הזוג אסדאי–פי

ניסיונותיה בדצמבר 2010 לברר מה המצב בסוריה בזמן הקצר ש"ווג" נתן לה להתכונן העלו רק רסיסי מידע, שלא היו חזקים מספיק לדבריה כדי להניא אותה מהמשימה העיתונאית: "ב-2010 המעמד של סוריה נע בין זה של מדינה מפוקפקת ומקום חדש ומגניב. ב-2008 מאמר ארוך ב'קונדה נסט טראוולר' תיאר את הקוליות הגוברת של דמשק, שילוב של ברית המועצות עם חומוס", הסבירה באק, "מנקודת המבט של עיתוני האופנה, סוריה נראתה כממלכה אסורה, שופעת בדי משי, ניחוחות, ארמונות ועתיקות, מנוהלת בידי נשיא מודרני וגברת ראשונה צעירה ומושכת. ננסי פלוסי וג'ון קרי כבר ביקרו שם, כמו גם סטינג, אנג'לינה ג'ולי, בראד פיט ופרנסיס קופולה".

"הסכמתי", כותבת באק, שכתבה באותה שנה (2010) ארבע כתבות שער: שלוש על שחקניות צעירות ורביעית על דוגמנית שהפכה לאמא. "זו היתה משימה. הייתי סקרנית. בשביל זה נהייתי עיתונאית. 'ווג' ביקש תיאור של הגברת הראשונה והיפה של מדינה מפוקפקת; אני רציתי לראות את ערש התרבות. לא ידעתי שאני הולכת לפגוש רוצח. לא היתה דרך לדעת שאסד, רופא העיניים הכנוע והחנון אוהב המחשבים, יהרוג יותר מבני עמו מכפי שהרג אביו ויענה עשרות אלפי אחרים, רבים מהם ילדים".

באק ידעה מהרגע הראשון שבכתבה מעורבת חברת יחסי ציבור: מדבריה עולה שהעורכת מווג שהזמינה ממנה את הכתבה הצהירה על כך בפתח השיחה. זה לא גרם לבאק להרים גבה, ומתיאוריה נראה שמסעות מפנקים בחסות חברות יחסי ציבור ולקוחות הן עניין שגרתי בעבודתה. אבל ב"ניוזוויק" היא מלינה על כך שחברת יחסי הציבור הכינה לה מופע. במייל שהודלף מוויקיליקס לאחרונה נמצא שמייק הולצמן, אחד השותפים בחברה, הנחה את המתמחה הצעירה בחברתו שליוותה את באק, שחרזדה ג'עפרי, להראות לבאק "100 אחוז דברים חיוביים". ג'עפרי היא גם בתו של שגריר סוריה באו"ם. לדברי באק, לאחר שראתה אותה משוחחת עם השגריר הצרפתי במהלך ביקורן בסוריה, שחרזדה אמרה לה: "אני לא רוצה שתדברי עם השגריר הצרפתי". במקרה אחר, הולצמן ושחרזדה לקחו אותה למסגד האומיי הענק אחרי שעת התפילה. ברחובות, היא דיווחה, "הרגשתי לא בנוח. גברים משופמים עמדו בדרכנו, בנעליים משנות השמונים ומעילי עור רעי-גזרה מעל סוודרים עבים". היא מדגישה שפעם אחת מצאה אמתלה לצאת בגפה אל השוק בדמשק, לראות דברים נכוחה. 

אבל רוב הזמן, כך נראה, המופע נמשך בהשתתפות פעילה של בני הזוג אסד עצמם: "פגשתי את השטן ורעייתו, עם גישה של מגזין אופנה לדירת האקווריום הדמיונית שלהם, היכן שחיו את חיי היום יום שלהם לעיניי אלפי אנשים, כמו גרסת המזרח התיכון ל'מופע של טרומן'. הם הציגו למעני את החיים שבפנטזיה שלהם". ילדיהם החמודים משחקים בסלון בצעצועים בוהקים, אף לא מטפלת אחת או משרת בנמצא, ובמטבח - אחד המקומות היחידים בבית שאינם חשופים לקירות זכוכית - הנשיא ואשתו מכינים יחד פונדו לעיתונאית האמריקאית. הוא מספר שהיה איש של פי.סי לפני שפגש את אסמה, בזמן שבתו צופה באליס בארץ הפלאות במקינטוש הנייד שלו. באק שואלת מדוע בחר דווקא להיות רופא עיניים, והוא משיב: "כי אף פעם אין מצב חירום. זה מאוד מדויק, ויש מעט מאוד דם".

"משחתי אותה למלוכה"

בפגישתן הראשונה אסמה אל-אסד היתה "בלתי פורמלית ועליזה", סיפרה באק. "היא היתה פעלתנית כבנקאית מושלמת, חברותית כמו מכרה חדשה במסיבת קוקטייל אצל חברים". היא הסיעה אותן ללטקיה, לראות את פרויקט מסאר "להעצמת דור של צעירים והפיכתם לאזרחים פעילים, שיוכלו לקחת חלק בשינוי שעובר על המדינה", לדברי אסמה אל-אסד. באק מתארת נערים מפוחדים משהו עם תחושת מרחב עצמי לקויה, שהציגו בפני הגברת הראשונה והעיתונאית פורום דיון על אודות האיות של המילה "סוריה". אחר כך אסמה אמרה להם שלצערה המרכז צריך להיסגר כדי לפתוח מרכז לילדים בעיר אחרת. אחרי שהביעו אכזבה מעושה משהו, כותבת באק, הגברת הראשונה הודתה שהיא עבדה עליהם.

אבל ההטעייה הושלמה על ידי האנגליוּת של אסד, שנולדה בלונדון לאב קרדיולוג ולאם דיפלומטית והתחנכה שם: "אסמה אל-אסד נשמעה כאנגליה צעירה מהשולחן הסמוך בהארווי ניקולס", כותבת באק. "היא הופיעה ב'היכון', והגישה למגזין אופנה אמריקאי תצוגה מוקפדת ובוהקת של גרסה נינוחה, מודרנית ורגועה של עצמה, משפחתה וארצה. במבטא לונדוני". באק מרגישה מרומה שמאחוריי הבריטית האלגנטית שראתה מסתתרת בעצם ערבייה, כאילו לו דיברה אסד במבטא ערבי, לא היתה שוכחת לעמוד על המשמר ורק בגלל שהסתירה את פניה "האמיתיות-הערביות" נפלה העיתונאית בפח.

הכשל הבא היה של עורכי ווג. באק חזרה לניו יורק ב-21 בדצמבר ב-2010. ב-4 בינואר 2011 מת בתוניסיה מוחמד בועזיזי שהצית את עצמו והמדינה געשה. באק צפתה לדבריה בשידורים מאל-ג'זירה תוך כדי שהיא מתמללת את הראיון עם בני הזוג אסד. "הגשתי את הכתבה לווג ב-14 בינואר, היום שבו הנשיא בן עלי נמלט מתוניסיה. 'האביב הערבי מתפשט', אמרתי לווג ב-21 בינואר. 'תשקלו לחכות עם הכתבה'", אלא שלדברי באק "הם לא חשבו שהאביב הערבי הולך לשום מקום, והכתבה היתה נחוצה ל'גליון הכוח' של חודש מארס.

בינואר ובפברואר האביב הערבי אכן התפשט. מובארק הודח מהשלטון במצרים. באק ביקשה מהעורך המנהל של ווג להיפגש לדבר על הטיפול בכתבה על אסד. הפגישה נערכה, אך לא בנוכחות באק. היא התבקשה שלא לדבר עם העיתונות.

"ב-25 בפברואר, כאשר מפגינים לובים דרשו להפיל את קדאפי, הכתבה שלי על אסמה אל-אסד התפרסמה באתר של ווג. הם נתנו לזה את הכותרת המאולצת 'שושנה במדבר'. ההתקפה החלה מיד אחר כך. איך אני מעיזה לכתוב על אסמה אל-אסד? בכך שתיארתי את הגברת הראשונה של סוריה בווג, משחתי אותה למלוכה. סוריה נותרה שקטה עד אמצע מארס, כאשר תקריות קטנות הציתו את הטבח הנורא שנמשך עכשיו זה 17 חודשים." במאי, עורכי ווג הסירו את הכתבה מהאתר.

"כשהופיעו תמונותיה של אסמה אורזת חבילות צדקה עם בעלה או מצביעה - מצביעה! - במשאל עם, תהיתי אם היא מסוממת, אדישה, או משתפת פעולה", מסכמת באק. "יותר מכל, תהיתי על מסאר והפרויקט שלה להעצים 6 מיליון סורים כדי להיות ל'אזרחים פעילים', 'חלק מהשינוי', כפי שאמרה. האם היתה מודעת לכך שבהעצמת ילדי סוריה לקחת פיקוד על גורלם, היא שלחה אותם הישר לזרועותיהם המענות של חיילי בעלה? מה היא מודעות כשאת הגברת הראשונה של הגיהנום? לעולם לא אדע".

עורכת ווג בארה"ב, אנה ווינטור, אמרה בתגובה ש"כמו רבים בשעתו, קיווינו שמשטר אסד יהיה פתוח לחברה מתקדמת יותר. לאחר הראיון שערכנו, נוכח האירועים הנוראיים שהתרחשו במהלך השנה וחצי האחרונות בסוריה, התבהר כי סדר העדיפויות והערכים שלה עומדים בניגוד גמור לאלה של ווג".  

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 31
  אילו ערכים בדיוק מייצג הווג?

  אילו ערכים וסדר עדיפויות בדיוק מייצג הווג? זה מה שקורה כשעיתון כוחני שכל מה שמעניין אותו זה מותגי אופנה מנקרי עיניים שולח כתבת להתפעל מהלייף סטייל ההזוי והמזויף של שליט מדינת עולם שלישי.

 2. 30
  הבעיה עם הסורים ברחובות זה כי הם היו 1. עם שפם. 2. בנעליים משנות ה- 80

  מדובר בעיתון אופנה, נחותון שהאופנה היא הדבר היחיד שחשוב בו.
  החוצפה של העיתון הזה לצאת ממחוזות האופנה והבידור חושפת את מערומיו. שום דבר לא חשוב חוץ מהשפם, הנעליים והמעילים.

 3. 29
  ככה זה כשהשכל מרוכז בשמלות ונעליים. לא נשאר מקום למחשבות אחרות.
 4. 28
  אכלו לי שתו לי. כולם אשמים רק לא העיתונאית שהיתה צריכה לעשות תחקיר רציני ולא להסתמך על זה שבראד פיט ביקר בסוריה
 5. 27
  הכתבה מתעלמת מהבעיה המרכזית - עיתונאים היום כבר לא עושים את עבודתם נאמנה, ברובם, הם מולכים שולל אחרי חברות יח"צ, הם לא משתכרים מספיק והעורכים שלהם מעודדים אותם להתעסק בפופוליסטי ולא בתחקיר. זו בעיה אמיתית בעולם ובעיקר בישראל.

  וזה רק עניין של מזל רע מבחינתה של באק. היא לא ממש עיתונאית. עיתונאי חוקר היה עושה עבודה יסודית הרבה יותר. מה זאת אומרת, "אני לא רוצה שתדברי עם השגריר הצרפתי?", את עיתונאית או דוברת? מי משלם לך?

 6. 26
  איזה משפט נוטף גזענות:

  "מרגישה מרומה שמאחוריי הבריטית האלגנטית שראתה מסתתרת בעצם ערבייה"

 7. 25
  העורכת של ווג תומכת באסמה ובאובמה

  ובשניהם היא טועה טעות חמורנ שעולה לעולם בדם

 8. 24
  תת רמה של עיתונות, היא פשוט אכלה את כל מה שהשלטונות נתנו לה. מזכיר את כתבות החנופה השטחיות לאשתו של אמיר קטאר

  קצת מחקר וחיפוש באינטרנט על זכויות אדם וחופש בסוריה היו מגלים לה את האמת. זה מזכיר את כתבות החנופה שעדיין מתפרסמות על אשתו של האמיר של קטאר שמסתובבת בעולם ומבזבזת מליוני דולרים בזמן שבעלה מאפשר תנאי עבדות למליוני עובדים זרים ומדכא כל ביקורת פנימית.

 9. 23
  אוי, כולם עבדו עלי. חברת יחסי הציבור שאסד שכר שיקרה לי! מי היה מאמין שחברת יחסי ציבור תשקר! ולאשתו יש מבטא בריטי, ראיתם פעם בריטי משקר. גם לא נתנו לי לצאת לשוק. אמנם יכלתי לגלות כמה דברים על המשטר הסורי מקצת תחקיר באינטרנט, או מקריאת ספרי היסטוריה, אבל הקוראים של ווג לא עושים את זה, אז למה אני צריכה? אה, וגם החברות האמריקאיות שלי שסיפרו לי שסוריה זה נורא שיק. גם הן אשמות...
 10. 22
  הגמל לא רואה את דבשתו.

  אני זוכר כתבה אוהדת לזוג אסאד גם בהארץ.

 11. 21
  הצביעות העיתונאית פשוט מבחילה ואין הבדל בין מה שהיה למה שיהיה
 12. 20
  זה עוד כלום לעומת מה שקרה לתומס פרידמן האומלל. איך עבדו עליו החצ"נים של המהפכה במצרים, שזוהי מהפכה של צעירים הרוצים לחיות בחירות וברווחה. פרידמן המסכן. בטח פיטרו אותו. ה בטח מאשים את העורך, את היחצ"נים של המהפכה, את הגורל, רק לא את עצמו. אולי הוא יקבל את הג'וב של העלמה באק. אחרי הכל, לכתוב הבחור יודע. רק מה, אסור להפקיד בידיו אירועים חשובים מדי. זה גדול עליו. אבל לכתוב על שחקניות צעירות, או על דוגמנית שהפכה אמא יושב עליו פיקס!
 13. 19
  עיתונאים שמנסים לשמר האשליה שמה שהם כותבים

  הוא בעל משמעות או ערך כלשהו, אז היתה כתבה עליה בווג, בסהכ מלוי מקום בין פרסונות .
  זה בעל משקל סגולי זהה לנפיחה משנה שעברה.

 14. 18
  Bla, bla, bla, bla, bla
 15. 17
  חיפושית זבל

  אין לה להלין אלא על עצמה. ועוד קוראת לעצמה עיתונאים. כמו כל דומיה בעיתונות הישראלית, ניזונה מחומר שלועסים עבורה היחצנ"ים והדוברים בלי טיפה של מחשבה עצמית. לא ראויה לשום סימפטיה.

 16. 16
  אז לווג יש ערכים?

  כלומר, מלבד הערך היחיד שהוא תאוות בצע?

 17. 15
  מדהים איך אסמה "שנולדה בלונדון והתחנכה שם", ודוברת "מבטא לונדוני" השתלבה בקלות בהנהגת דיקטטורה מזה"ת.

  והיא לא "הבריטי" הראשון שהופך את עורו ברגע שכף רגלו נוגעת באדמת ארצו הנחשלת!
  מישהו צריך לחקור את זה - זה באוויר של האזור, זה בגנום הערבי. מי יפתור ת קושיה?

  1. כבר פתרו אותה בשבילך: you stand where you sit dear
  2. מה "מדהים" בזה ?

   במזרח התיכון, ילדי האליטה מתחנכים שנים רבות בחו"ל: ילדיו של חוסיין התחנכו באנגליה וארה"ב, האליטה הצפון אפריקנית מחנכת את ילדיה בצרפת וכו'. זה לא הופך אותם לשנוים זה רק מצחצח את השפה הזרה שהם דוברים לרמה של שפת אם ובמקביל מדברים בשגיאות בערבית.
   איך אומר המשפט ? ערבי נשאר ערבי גם אם האנגלית שלו אוקספורדית להפליא (או צרפתית מהסורבון).

 18. 14
  לפחות היא מבינה שקרתה תקלה כלשהי, בניגוד לאתם-יודעים-איזה עיתונאים, שלא מרגישים צורך אפילו להאשים אחרים ...
  1. לא מדוייק

   היא פוטרה וצריכה להתנקם בבוסים שלה לשעבר, זה הכל. סביר להניח שאם לא היתה מפוטרת לא היתה כותבת מילה בנושא.

 19. 13
  "נערים מפוחדים משהו עם תחושת מרחב עצמי לקויה"

  תמיד הסתובבתי עם תחושת מרחב עצמי לקויה ולא ידעתי שיש עוד כמוני.

  1. תחושת המרחב לא לקויה, זהו יצר ההשרדות שלהם שהתעורר
 20. 12
  לא ידעתי... נו באמת?

  מה חשבת? שאסד הוא נשיא כל כך אהוב עד שמצביעים לו 97% מהעם בבחירות "דמוקרטיות"... נו באמת...

  היכול להיות שהסיפור אודות אשת הדיקטטור היפה אופנתית והמערבית יותר חשוב לעורכי הווג מאשר זכויות אדם? מה פתאום...

  ואחרי זה עוד אומרים שהגברים הם סקסיסטיים...

 21. 11
  חבל שלא ראיינה כמה חכי"ים ערבים , הם היו מוסיפים (גם היום) קמה סופרלטיבים

  הרי עד היום הם מעריצים של אסד....כמו חברם הטוב עזמי בשארה.....

 22. 10
  כמה שהיא צודקת

  צביעות, מסיכות ומניפולציות על האמת -
  עושה רושם שזה לא הפוך לערכים של ווג
  אלא זהה להם

 23. 9
  למה מפטרים את השין גימל?

  יש עוד הרבה שאשמים בכתבה הזאת, ולא הוגן להטיל את כל האשמה על הכתבת, שבסך הכל עשתה מה שציפו ממנה.

  1. כי היא אמורה לכתוב כתבה ותחקיר, ולא אייטם יחסי ציבור!
  2. תתפלא לדעת שאחוזים נכבדים משכל המידע שאתה קורא בעיתונות מקורו במשרדי יח"צ ודוברים למיניהם. כתבות תחקיר הן עניין שהולך והופך למצרך נדיר בעיתונות הרגילה, אז בעיתונות האופנה? אתה חי בלה לה לנד.
 24. 8
  אפשר לחשוב שזה מוגבל לעיתונאיות אופנה. לונדון סקול אוף אקונומיקס, מישהו?

  המוסד המכובד הזה נתן לסאיף אל איסלם, בנו הרצחני של קדאפי, את הדוקטורט שלו בכלכלה. ובלי שום קשר, משפחת קדאפי העלתה תרומה נכבדה. אז מה רוצים מכתבת לענייני אופנה?

  1. בדיוק
 25. 7
  כמו הרבה יהודים בארץ ובעולם, כל עוד אסד שופך רק דם יהודי הוא עדיין מגניב.
 26. 6
  שימו לב כמה זבל אינטרסנטי אנחנו צורכים בתחפושת של כתבות "עיתונאיות". עובדים עלינו כל הדרך אל הבנק. בישראל המצב הרבה יותר גרוע.
 27. 5
  כמעט כולם בעסק יהודים חוץ מאסמה הצדקת ואסד אוכל האזרחים בהכשר בדץ מוסקבה
 28. 4
  עוד יהודיה לתפארת

  הכתבת דילגה על פרט חשוב- ג'ון ג'ולייט באק היא יהודיה.

  עוד עיתונאית לתפארת כדוגמת תומס פרידמן, שזוכה לכתבות שער פה באתר, שלא תבחל בשום אמצעים ולא תעקם אפה מול חופן דולרים שמוצע לה בכדי להכשיר את השרץ ולבגוד בעמה.

  1. היהודים הליברלים הם צרה צרורה. אסור לשכוח שהניו-יורק טיימס, התמצית של הלך הנפש היהודי-הלחברלי המעוות, ניהל קמפיין נגד מעורבות אמריקאית במלחמת העולם השנייה למרות שלעורכיו היה ברור לחלוטין מימדי הטרגדיה היהודית באירופה
  2. לאטליד, מה זה שייך לכאן שבאק היא יהודייה? ומה זה בדיוק יהודייה לתפארת? ולמה העובדה שהיא יהודייה מחייבת אותה למשהו, על פי דרכך? ואם היא לא הייתה יהודייה?
  3. כל היהודים בעולם חייבים לי משהו
  4. עיתונאים יהודים

   יש בהחלט מקום לצפות מיהודים לקצת יותר רגישות בכל הקשור לישראל והמזה"ת. איך יכול עיתונאי יהודי להתעלם מהמלחמה המתמשכת ביננו לבין הסובבים אותנו, כאשר ברור כי אם רק יכלו היו משמידים אותנו. אבל למה נבקר את העיתונאים היהודים בחו"ל? הרי כאן, ביננו, יש מספיק כאלו שבונים את הקריירה שלהם ממאמרים על גבול האנטישמיות נגד ישראל.

  5. בשם היהדות...

   הלכה לאיבוד הישראליות הבונה. עכשיו זו היהדות המעוורת כל חשיבה מפוקחת.
   גם אני יהודי, עם ביקורת אפילו יותר חריפה, על אחי העוורים, רדופי היהדות.
   ח'לס! עיברו לישראליות!

 29. 3
  היא ממש צודקת, אם לא היו מתחילים לירות ולהרוג - באמת היו המקום החם הבא... - עכשיו זה סתם כיבשן גיהנום שם
 30. 2
  הצביעות של העולם. על חשבוננו.

  התמימות של המערב והלהיטות של כתביהם להאמין לחלקי לשון ודיבורי הבל רשומים על חשבונה של מדינת ישראל. ישראל מבינה טוב יותר את האילוצים הגיאופוליטיים באיזורנו ואסור לה להיסחב אחרי ההתכחשות והעיוורון של העולם.

  1. יש בהתנהגות המערב הכל חוץ מתמימות. כל הקישקושים של הכתבת הם פשוט ניסיון להרחיק את עצמה ממישהי שהפכה לבלתי מקובלת על קובעי ה"בון טון" באירופה
 31. 1
  כל עוד הם רוצחים רק יהודים זה מגניב. אבל איך יתרצו רצח של ערבים? ממש Natives? מול המצלמות?

  מה עם הOccupation? וה Resistence? והחוק הבינלאומי?

  1. מה אתה רוצה??
  2. באמת, מה אתה רוצה? זה נורא להרוג ילדים של מישהו אחר, אבל להרוג ילדים בני עמך זה ממש זוועה